Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Sú to Star Wars a ja som od detstva fanda, takže som bol v kine trikrát ... na prvýkrát to bolo dosť veľké rozčarovanie, takto "vybaviť" Luka Skywalkera bolo až rúhačské, s Leiou to tiež mali inak vymyslieť a celá dejová linka okolo Finna a Poe Damerona mi prišla príliš slabá ... na druhýkrát som už vedel do čoho idem, snažil sa akceptovať pravidlá hry, aj keď to bolo ťažké a veru užil som si to viac, celá dejová linka s Rey, Lukom a Kylom Renom mi prišla úžasná ... a na tretíkrát som mal pocit, že už sú to Star Wars, ktoré mám tak rád ... A teraz niečo ako recenzia plná spoilerov ... Aj keď sa stále trochu hnevám a považujem za premárnenú príležitosť, že ikonického Luka Skywalkera neuvidíme v top forme so svetelným mečom, musím uznať, že každá jeho scéna vo filme je úžasná a Mark Hammil predviedol niečo ako svoj životný výkon. Jeho finálna konfrontácia s Kylom Renom je zimomriavková a parádne sú aj jeho lekcie pre Rey. Ďalšia linka, ktorá funguje sú scény Rey a Kylo Rena, ktoré vrcholia úžasným súbojom s Pretorian Guards - akurát, že táto úžasná scéna mala byť dlhšia a mali nám viac dopriať ten akčný balet so svetelnými mečmi v obkľúčení červených gardistov s ich originálnymi zbraňami. Táto scéna predstavuje jeden z vrcholov filmu a úžasné je aj to, čo jej predchádza, a to je konfrontácia so Snokeom. Na prvé pozretie bolo poriešenie Snokea ďalším WTF momentom a stále je to trochu vyplytvaný potenciál tohto tajomného záporáka, ale ak hlavy Star Wars fandov vychladnú, treba priznať, že je to originálne a úžasne natočená scéna. Nevzniesol by som ani smietku kritiky, keby mi tam predsa len dali nejaký flashback so Snokeom, kde by sme sa aspoň trošku dozvedeli, ako sa dostal k Benovi Solovi a spravil z neho Kylo Rena - škoda. Ďalšia škoda je zahodenie do koša možného plot twistu v podobe odhalenia pôvodu Rey - tu mi "rozuzlenie" príde o ničom a pošlapáva to, čo vybudoval vo Force Awakens J.J. Abrams - snáď s tým ešte niečo bude vedieť spraviť v Epizóde IX. Ďalšia kapitola je Leia, okrem jej "supermanovského" letu, ktorý je WTF, ale aspoň to časom bude kultová scéna (aj keď asi nie v dobrom), mi vadilo, že nedomysleli osud tejto ikonickej postavy s ohľadom na nečakanú smrť Carrie Fisher. Ak túto postavu vybavia spôsobom, že v žltých písmenách Epizódy IX sa dočítame, že princezná (generál) Leia zomrela - bude to ďalší prešľap a nedôstojné ukončenie osudu jednej z top postáv SW univerza ... a teraz k veľkých pripomienkam, ktoré v konečnom súčte robia z Last Jedi jednu z tých slabších SW epizód - celá dejová linka Finna nedáva moc zmysel a nová postava Rose, ktorá ho sprevádza je nemastná neslaná - keby ho aspoň na konci zachránila a sama zomrela, dávalo by to väčší zmysel, ale to jej vyznanie na konci pôsobí smiešne. Tie dostihové kone boli fajn, ale kasíno scéna na Canto Bight je totálne nevyužitá a málo "farebná" (zlaté Lucasove prequely). Rovnako odbiť akčnú scénu, ktorá sa natáčala v krásnom Dubrovniku, v noci, je mrhanie možnosťami, keďže pod rúškom noci sa nedajú užiť potenciálne krásne exteriéry. Ďalšia dejová linka vo vesmíre s Poe Dameronom tiež sa moc nestojí a zase je tam jedna nemasná neslaná postava, a to viceadmirálka Holdo - túto úlohu mohol kľudne zastávať admirál Ackbar, ktorého trestuhodne bez náležitej pocty odfajčili hneď. Čo sa mi ešte páčilo? Zničenie Dreadnaughtu v úvode, scéna s Yodom, soľná planéta Crait a akcia tam v hlavnej úlohe s Falconom, kryštálové líšky, Porgovia, krásna scéna s R2D2 (help me Obi-wan Kenobi), aj pekný záver s tým malým chlapcom. A bez zmienky o hudbe Johna Williamsa by to nebolo kompletné - vo filme soundtrack funguje na jednotku, aj na počúvanie je moc fajn, ale až na tému Rose a zjavenie Luka na Crait neponúka veľa nového a používa témy skomponované pre minulé epizódy, čo je škoda. Z tohto pohľadu je to soundtrack, ktorý prináša najmenej nového materiálu a ja ako top fanda filmovej hudby tak musím reptať ... Po filmoch som vždy trávil veľa času na YouTube a pozeral tie množstvá hejtovacích recenzií fanúšikov ... chápem ich, aj ja som čakal niečo iné a na prvýkrát som bol rozladený a určite by som bol povedal, že som videl najslabší SW film ... ale nejako som to prekúsol, láska k tomu svetu, postavám, príbehu zvíťazila a ja si Last Jedi budem užívať každé ďalšie pozretie. Áno, veľa vecí mohlo byť inak a lepšie, ale to vždy ... okrem Empire Strikes Back má každý SW film scény, ktoré by mohli byť inak a lepšie ... Konečné zúčtovanie: po treťom pozretí to má Last Jedi za maximálne subjektívnych 10z10 s množstvom pripomienok, ale aj s nefalšovanou dávkou nadšenia.

Logan: Wolverine (2017)

Toto je už deviaty X-Menovský film, tak dajme porovnávačky. ... Logan je určite naj sólo filmom s Wolverinom, ale podľa mňa nie je naj X-Men filmom, trochu lepšie je na tom X-Men 2 a možno aj X-Men: First Class. A určite to nie je naj comicsový film a porovnávanie s takým Dark Knightom (aj také som čítal) je prehnané. ALE ... Určite je to jeden z najosobitejších comicsových filmov, ktorý si ide vlastnou cestou a je veľmi peknou a viac ako len dôstojnou rozlúčkou Hugh Jackmana s ikonickou postavou s adamantiovými drápmi, ktorá zostane asi jeho životnou úlohou. Na Loganovi by som osobitne vyzdvihol dve veci, R-kový rating je veľkým plusom pri drsných akčných scénach, ktoré nie sú samoúčelné, ale sadnú úplne presne k bezútešnej postapokalyptickej vízii sveta, v ktorom sa film odohráva. Veľkým plusom je, že drápy nevyužíva naplno iba Logan (Wolverine), ale aj malá Laura, čím sa dostávam k druhému veľkému pozitívu. Malá Dafne Keen je celkom slušným objavom, jej nahnevaný kukuč stojí za to a vidieť malé deti pri drsných akčných scénach má svoje osobité čaro už od čias Hit-Girl :) A výborný je aj Patrick Stewart, aby som nezabudol na samotného profesora X. Škoda, že film trošku stratí tempo asi vo svojej tretej štvrtine, a to akčné finále ma tiež úplne nedostalo. Bodka s krížom, ktorý sa zmení na "X" je však viac ako len podarená. Aby som bol ale úplne spokojný, chcelo by to ešte viac sa pohrať s víziou sveta, v ktorom sa film odohráva a bad guyovia mohli byť aj niečo iné ako ďalší experimentátori s mutantami, plus úplne nefalšované dojatie sa nedostavilo, a to sú dôvody, pre ktoré sa úplne neviem stotožniť s nekritickým nadšením, ktorý Logana sprevádza. Ale prajem mu to, rovnako aj veľký komerčný úspech, zaslúži si to. 8/10

La La Land (2016)

Prvýkrát som La La Land videl niekedy pred Silvestrom 2016 a bolo to ok, ale okrem chytľavej skladby "City of Stars" a pekného záveru to vo mne až taký silný dojem nezanechalo. Potom sa začali valiť nominácie, triumf na Zlatých Glóbusoch a prišlo aj 6 Oscarov a skoro aj ten siedmy za naj film v pamätnom a komickom momente z odovzdávania Oscarov (Warren Beatty by vedel rozprávať) :) A tak sa La La Land vrátil aj do kín, išiel som znovu a užil som si to určite viac. Chémia medzi Emmou Stone a Ryanom Goslingom je bezchybná a rovnako dobré sú ich herecké výkony a na druhýkrát som si naozaj užil premeny v ich vzťahu počas jedného roku filmového rozprávania. Režisér Damien Chazelle je talent, a to ten film ešte aj napísal a je mladší ako ja (má tuším iba 32), som zvedavý čo príde nabudúce. La La Land je peknou kombináciou moderného a staromódneho a aj keď nie som žiadny fanda jazzu, tu sa hudba moc podarila a už som si objednal aj soundtrack. Určite by to bol zaslúženejší víťaz Oscarov ako Moonlight, aj keď ja by som bez váhania hlasoval za Arrival (to kebyže som bol členom akadémie). 8/10

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Včera som bol na Rogue One druhýkrát, a tak prišiel čas napísať komentár, alebo mini recenziu, pretože pri zbožňovaných Star Wars sa vždy nejako rozpíšem :) Stále platí pravidlo, že každý Star Wars fanúšik prechováva k novému filmu obrovské očakávania a vždy by si vedel predstaviť niektoré scény lepšie natočené alebo vymyslené a niektoré postavy prepracovanejšie, čiže lepšie napísané. To je aj prípad Rogue One, ale čo je najdôležitejšie, spokojnosť a nadšenie sprevádza aj v poradí ôsmy film z preďalekej galaxie. Zároveň je to prvý film mimo ságy rodu Skywalkerovcov, takže bolo dovolené porušiť niektoré pravidlá, máme tu napríklad flashbacky (mohlo ich byť aj viac) a chýba úvodná "Star Wars znelka" a odlietajúce písmená (čo je zase škoda). Nové postavy sú super a aj keď mohli mať ešte trochu viac priestoru, aby nám o kus viac prirástli k srdcu, rád mám všetky, pričom naj sú Jyn Erso, Cassian Andor a K-2SO, ktorý dáva trochu iné hlášky, na aké sme od Star Wars robotov zvyknutí, čo chápte ako pochvalu. Hlavná hrdinka Jyn Erso je po Rey ďalšia silná ženská Star Wars postava, ale chcelo by to ešte dve osobné scény navyše, napr. flashback s tatkom alebo dospievanie so Saw Gerrerom (jeho preslov z prvého traileru sa do final cut nedostal), ale vo vypätých scénach pôsobí jej herecká predstaviteľka Felicity Jones veeeľmi dobre. ... veľa sa hovorí o pretáčkach a fanúšikovia znalí trailerov postrehnú minimálne poltucet potenciálne úžasných scén alebo záberov, ktoré sa do finálnej verzie nedostali. Ťažko povedať, či Gareth Edwards natočil na prvýkrát ešte lepší film, alebo naopak pretáčky výsledku pomohli. Disney by si však mal dať na takéto klenoty ako SW väčší pozor, pretože nabudúce to vo finále nemusí dopadnúť tak dobre, ako teraz. V každom prípade sa hovorí o alternatívnom konci, ale veľká vďaka za ten aktuálny, ktorý sa dostal do finálneho zostrihu - je smutný, dojemný a realistický, presne v taký koniec som dúfal a na mňa fungoval na 99%. Samozrejme osudy niektorých postáv by som uzavrel ešte výraznejšie a aj akcia na "Maledivách" má svoje rezervy (druhý vojak Ryan to ani zďaleka na tej pláži nie je :) Ale zase Darth Vader v závere, júúúj, to bola pecka. ... milujem filmovú hudbu a tá z pera Johna Williamsa ku Star Wars je jedna z najikonickejších vôbec. Pri Rogue One žezlo prevzal Michael Giacchino (ten to zobral na poslednú chvíľu od Alexandra Desplata - ďalší varovný prst ukazuje na Disneyho - to už nerobte meniť skladateľa na poslednú chvíľu !!!). Napriek tomu, že mal Giacchino na kompozíciu iba mesiac, výsledok je podľa mňa veľmi dobrý a každý, kto vo veľkom kydá na soundtrack je podľa mňa úplne mimo, pretože vo filme hudba výborne funguje a aj na samotný posluch je to vydarené dielko, ktoré prinieslo veľmi slušné 3 motívy do milovanej preďalekej galaxie. Ak to zhrniem, po druhom pozretí som nadšený, film je to úžasný, trochu iný, ale stále sú to Star Wars, ktoré zbožňujem. 10/10

Peřinbaba (1985)

Najlepší slovenský film, úžasný v každom zábere, nič by som na ňom nemenil, patrí do mojej osobnej top ten. Učaroval mi už v detstve a nadšenie, ba dokonca dojatie z jeho dokonalosti prežívam dodnes pri každom jeho pozretí. Medzinárodné obsadenie je úžasné, typovo úplne presné a postavy krásne napísané, najkrajšie sú všetky scény Jakuba s Alžbetkou a medzi moje top obľúbené časti patria aj Jakubkove detské roky v zámku Perinbaby, odkiaľ sleduje dianie na Zemi. Film má krásne zábery slovenskej prírody, cez Tatry, Slovenský raj, okolie Zázrivej, ale natáčalo sa aj v skanzene v Čechách. Osobitnou kapitolou je hudba Petra Hapku, ktorá si zaslúži iba superlatívy, a to nielen hlavný motív, ktorý pozná na Slovensku snáď každý, ale aj ostatné skladby sú veľmi pôsobivé a dodávajú filmovým scénam úžasnú silu. Jakubisko bol proste v 80.rokoch v top forme, pred Perinbabou natočil majstrovský opus Tisícročná včela a po Perinbabe úžasný seriál Teta a ďalší z jeho top filmov Sedím na konári a je mi dobre ... škoda, že ho táto forma postupne opustila a ja dúfam, že mediálne šumy okolo pokračovania Perinbaby sú iba šumy a na takýto klenot si nikto už radšej siahnuť nedovolí. 10/10

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Harry Potter to nie je, asi ako Hobit nie je Pán prsteňov, ale filmová mágia sa predsa len s Fantastickými zvermi stretla. Miestami je film až moc odľahčený a ja som mal pri fantasy a sci-fi filmoch vždy radšej temnejšie tóny rozprávania, takže sa mi veľmi páčili scény zo sirotinca a menej komické prvky, ktorých je tam dosť. Potešujúce je, že tie komické nie sú otravné a vlastne sú celkom milé. Z fantastických zverov je top samozrejme ten zlatý orol a top je určite hudba J.N. Howarda, ktorý sa postaral o krásny soundtrack, ktorý určite obohatí moju zbierku :) ... Eddie Redmayne je super voľbou na titulného hrdinu a som veľmi zvedavý kam sa bude príbeh uberať, keďže nás čakajú ešte 4 pokračovania. Snáď to bude do temnoty, podobne ako pokračovania Harryho Pottera a finále bude už rýdzo "dospeláckym" čarodejníckym filmom s veľkým príbehom, emóciami, súbojmi, proste všetkým, čo je korením tých správnych filmov, ktoré mám rád. P.S. Ten Johnny Depp v závere ... čo ja viem ... ale dám mu ešte šancu :) 8/10

Příchozí (2016)

Wow!!! Recenzie neklamali, mali úplnú pravdu ... je to jeden z naj filmov roku. Klasická sci-fi rovina je tajomná a zaujímavá, ale čo z tohto filmu robí úžasný zážitok je práve ten osobný, rodinný rozmer. Ten povyšuje film do absolútnych výšin a v závere, keď sa pomaličky odkrýva pointa a striedajú sa časové roviny, prichádza veľmi intenzívny zážitok, na aký je dnes v kine vzácnosť natrafiť. Posledná 5-minútovka za doprovodu krásnej sklady "On the Nature of Daylight" ma zároveň nefalšovane dojala a bola dokonalou bodkou za týmto výnimočným filmom. Denis Villeneuve sa profiluje ako mimoriadny režisér, ódy na jeho prácu skladá každý komentár, toto je podľa mňa zatiaľ jeho najlepší film a snáď ho jeho osobitý cit pre krásne vystavané zábery slúžiace dôležitým príbehom, ktoré majú čo povedať, neopustí. 10/10

Star Trek: Do neznáma (2016)

Trekkie som nikdy nebol, ani vulkánsky pozdrav "Live Long and Prosper" neviem spraviť ... ale viem, aké sci-fi filmy sa mi páčia a pri hodnotení najnovšieho Star Treku sa nedá vyhnúť porovnávaniu so staršími bračekmi. Prvý reboot Star Treku mal úžasnú predstavovačku postáv, druhý mal Benedicta Cumberbatcha (a oba diely mali J.J.Abramsa), aktuálny tretí nazvaný "Beyond", má veľmi sľubný úvod (to intro s tými potvorkami je celkom vtipné a vizuálne úžasná je predstavovačka tej federálnej kolónie, odkiaľ si hrdinovia vyrazia na ďalšiu misiu), ale po deštrukcii Enterprise to ide dole vodou a "veľký" príbeh zase raz chýba➡čiže určite sa jedná o najslabší príspevok do novej série :( Pravoverní trekkies odchovaní Star Trek seriálmi musia nadávať, pretože viac ako je zdravé vidno, že na režisérskej stoličke sedel niekto, kto robil Fast & Furious, a tak sa zo Star Treku stal jednoduchý letný blokbaster, čo je škoda. 6/10

Krotitelé duchů (2016)

Pôvodných Krotiteľov duchov 😱 mám veľmi rád, sú klasikou, ktorá mi učarovala už v detskom veku, kedy skôr strašila 👻ako rozosmiala😃, ale aj o tom bolo to kúzlo😉 ... Spraviť remake s ženskými hrdinkami sa mi od začiatku nepozdával a obavy sa potvrdili😞 ... skoro nič tu poriadne nefunguje, ani sranda, ani strašenie ... poteší iba pár odkazov na pôvodný film, ale aj tie cameo roličky Billa Murrayho, Dana Aykroyda a Sigourney Weaver postrádajú vtip ... prerábať klasické holywoodské filmy je blbosť, čo za pár týždňov znovu potvrdí remake Ben Hura a s nedôverou čakám aj na remake Siedmych statočných. 4/10

Jason Bourne (2016)

Spokojnosť!!! ... nie je to síce taká pecka ako Bourne Supremacy a Bourne Ultimatum, ale našťastie som z toho nemal dojem ďaľšieho zbytočného sequelu. Je to síce tak trochu variácia na už videné, veru znieslo by to lepší scenár ... rovnako Greengrassov režijný štýl, kde sa kamera neustále nervózne hýbe je už moc dobre známy (to nie je výtka, ale tento štýl sa nikam neposúva) a akcii by neuškodila trochu väčšia prehľadnosť, ale chybičky prekrýva spoľahlivý Matt Damon, moja obľúbená Alicia Vikander (tá je dobrá vždy a všade a strihla si tu cellkom zaujímavú postavu) a adrenalínové finále v Las Vegas (kde vzduchom lieta nejedno auto 🚔🚖🚘). Komerčne sa filmu darí, takže snáď sa s Jasonom Bournom nevidíme naposledy. 8/10