Pátá vlna (2016)

Úvod slušný, záver tiež ... to medzitým totálna vata. Chloe Grace Moretz má talent, ale výberom takýchto rolí sa svojmu top filmu, ktorým je Kick.Ass, ani len nepriblíži. Na poli adaptácií teen sci-fi románov je to slabšie ako séria Labyrint aj Divergencia, čo tiež nie sú žiadne veľdiela. Určitý malý potenciál to ale má a tržby v kinách ukážu, či sa vôbec urobí pokračovanie, keďže koniec je otvorený ... 5/10

Bod zlomu (2015)

Recenzie zlé, tržby ešte horšie, čakal som pohromu, ale ... ono je to na poli akčného filmu celkom slušné, dokonca by som povedal, že také výpravné a kaskadérske kúsky sa len tak nevidia (freeride na snowboardoch a lezenie bez istenia k Angelovmu vodopádu sú úžasné) ... samotný nápad remakovať klasiku ako Bod zlomu je samozrejme problematický a zbytočný, ale až na pár citácií a mená hlavných postáv to až taká vykrádačka nie je ... Keby sa ešte lepšie popracovalo na scenári, pretože tie zločiny mi tam k naplneniu Ozakiho osmičky adrenalínových kúskov moc nepasovali, keďže kaskadérske kúsky "anti"hrdinom financoval nejaký šejk a neboli tak odkázaní na prachy z lúpeží ... a tvorcovia zvolili lepšieho predstaviteľa Johnyho Utaha, dal by som bez váhania slušné 4*. A počas sledovania filmu ma viackrát napadlo, že by som celkom rád videl film na tému adrenalínových športovcov. Ak by obsahoval také parádne kúsky ako nový Bod zlomu a mal uveriteľné postavy, ktorým by som veril ich životnú filozofiu, mohol by to byť zážitok. 7/10

Creed (2015)

Viac ako dôstojné, tak trochu netradičné pokračovanie Rockyho legendy, keď hlavnou postavou je syn Apollo Creeda, niekdajšieho súpera a neskôr priateľa Rockyho Balbou ... Stallone výborný, kto o ňom tvrdí, že nevie hrať, nech si pozrie tento film, jeho dobrák Rocky je navyše jednou z najsympatickejších postáv aké kedy ponúklo strieborné plátno. Je zaujímavé koľko filmov vzniklo o boxe, pritom taký futbal (ten náš európsky), hokej alebo tenis nemá skoro žiadne filmové kúsky. Aj preto je vzácne, ak sa "len" ďalší film o boxerovi, vrcholiaci záverečným duelom, naozaj podarí, a tu sa to skutočne podarilo a ten záverečný duel, v ktorom zaznie na chvíľu aj klasická Rockyho téma, je parádne natočený a emociálne silný, takže sa dostavilo aj nostalgické dojatie. 8/10

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

.. už som sa ako-tak spamätal, prišiel čas napísať dojmy a pocity z filmu, na ktorý som čakal a tajne v jeho natočenie dúfal od premiéry zatiaľ poslednej Star Wars epizódy v máji 2005. Trvalo to "len" 10 a pol roka a nové Star Wars sú tu a ja som zase raz nadšený a pripravený fandiť ďalšej generácii hrdinov z preďalekej galaxie. Z predchádzajúcich viet je jasné, že sa rátam k početnej skupine Star Wars fanúšikov, to znamená, že film som si užil a zažil pri jeho sledovaní celú škálu rôznych pocitov, vrátane zimomriavok, ale zároveň mám more pripomienok a veľa vecí sa dalo urobiť inak a lepšie, aby to bolo v mojich očiach úplne dokonalé. A teraz už útržkovité komenty nielen pre zasvätaných ... Rey je úžasná postava, naj z filmu a som rád, že je to ONA, ktorá bude hrať prvé husle pri písaní osudov milovanej galaxie a že je to ONA, ku komu sa viaže titul filmu "Sila sa prebúdza", navyše je to ešte pekné dievča :) ... Scéna na moste je šokujúca, ale jej emociálny dopad, vzhľadom na to, čo sa tam stalo, mal byť ešte intenzívnejší - jednoducho povedané malo to byť ešte o chlp lepšie natočené, vrátane nejaké pekného, slzopudného, ale nenásilného dovetku ... Kylo Ren nie je top villain ako Vader alebo Darth Maul, ale hanbu nerobí ... vrásky mi trochu robí supreme leader Snoke, ktorý do SW univerza zatiaľ moc nesedí a od postavy, ktorej vďaka technike motion capture daroval život legendárny Andy Serkis som čakal viac ... na druhej strane komplet digitálna Maz Kanata je úžasná vedľajšia postava, niečo ako majster Yoda ... škoda, že J.J.Abrams nepridal viac takýchto pamätihodných vedľajších postáv, je síce pekné, že sa sústredí na reálne masky a lokácie, ale má to svoj neblahý výsledok, takže Epizóda VII pôsobí v porovnaní s prequelmi ako chudobnejší príbuzný - prequely boli, čo sa planét, postáv, kostýmov týka, väčšou dizajnérskou chuťovkou ... hudba Johna Williamsa je viac ako len dobrá, ale na predchádzajúce epizódy sa predsa len nechytá, s výnimkou krásnej, tak trochu smutnej hudobnej témy pre Rey ... očividné opisovanie Epizódy IV bolo tiež niekedy na škodu a záverečná x-wingovská likvidácia novej "Hviezdy smrti" bola málo nápaditá a Poe Dameron, inak dobre napísaná nová postava, sa vo finále ani moc letecky nepreviedol ... a netreba zabudnúť na robotíka BB-8, ten je skvostne vymyslený a neuveriteľne roztomilý, nedivím sa, že R2-D2 radšej hybernuje :) ... už je ten komentár ale príliš dlhý, takže spravme si nejaký záver ... nové Star Wars sú napriek nedostatkom úžasné a neviem sa dočkať ďalšej epizódy, do decembra 2017 ale pomerne ďaleko, takže si zážitok z aktuálnej Epizódy VII zopakujem v kine druhý, tretí, možno aj štvrtýkrát a potom si pustím na bluray všetkých 6 predchádzajúcich epizód, aby som si to čakanie skrátil :) ... na tretíkrát to bolo so slovenským dabingom a v d-boxe, dabing sa celkom podaril, čo ale neznamená, že si ho ešte zopakujem, originál je originál a d-box "masážne kreslo" je celkom sranda, čo ale tiež neznamená, že si ho budem dávať pravidelne :) 10/10

Everest (2015)

Po zhliadnutí filmu som si celú sobotu googlil o expedíciách na Everest, čo to som sa dozvedel o Psotkovi a ďalších, ktorí na Evereste zahynuli. Zároveň som si na svoj zoznam dovolenkových destinácií zaradil Nepál a Everest base camp, čo je myslím pre tento výborný film veľmi slušná vizitka. 8/10

Koza (2015)

Bola to taká depka, čo nie je vyslovene výčitka, ale úplne príjemne sa na to nepozeralo. Je smutné ako dopadli mnohí športovci, ktorí sú po rokoch na okraji záujmu a úplne sa na nich zabudlo a preto je dobré, že tento film vznikol. Aj keď veľdielo to nie je ... 6/10

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Štýlová retro atmosféra, dobrý soundtrack (pesničkový aj orchestrálny) a originálne natočené scény (dve či tri) nestačia, pokiaľ príbeh nestojí za nič a chémia medzi dvomi titulnými postavami nefunguje. Takže väčšinu filmu to pre mňa bola prezívaná nuda. Potešila ma iba Alicia Vikander, už som s ňou videl tri filmy a páči sa mi stále viac, myslím, že o nej ešte budeme počuť ... už sa na ňu teším v novej Bournovke. 5/10

Fantastická čtyřka (2015)

Papierovo má Fantastická štvorka silný potenciál, ale tejto značke sa na päty lepí smola, pretože aj druhý pokus dopadol podobne nemastne-neslane ako ten prvý ... výsledok je horko ťažko druhá liga medzi komiksovými filmami a veľký rozpočet asi niekto vytuneloval. 4/10

Dárek (2015)

Spokojnosť a príjemné prekvapenie ... prvá polovica sa nesie v tradičnejšom duchu, ale napätie je solídne ... tá druhá polovica, ktorá odkrýva tajomstvá minulosti a charakter postavy Jasona Batemana, robí z filmu nadpriemerný zážitok. Všetci 3 titulní herci výborní, plus body navyše pre Joela Edgertona, ktorý úspešne zvládol aj scenár a réžiu a zaknihoval veľmi podarený režisérsky debut. 8/10

Popelka (2015)

Pre niekoho, komu stačí Popoluška v tom úplne najklasickejšom poňatí, navyše značne inšpirovaná disneyovskou animovanou klasikou z roku 1950, musí byť úplne nadšený, pretože z tohto pohľadu nemá nová Popoluška chybu. Mňa ale trochu mrzí, že veľkí šéfovia mamutieho Disney štúdia nezvolili trochu sviežejší prístup a nedovolili režisérovi Kennethovi Branaghovi, aby z postáv spravil skutočné charaktery (aspoň tak ako v prvom Thorovi) a nie iba plagátové rozdelenie na tých dobrých a zlých. Takže tu máme osvedčené stereotypy ako protivné nevlastné Popoluškine sestry a zlú macochu, ktorej ale film predsa len dopraje jednu scénu, ktorá trochu vybočuje z osvedčených koľají (keď nájde črievičku a je konfrontovaná s Popoluškou). Cate Blanchett a jej nevraživé pohľady sú ale zase výborné, to každý uzná. Čo sa mi ale páčilo najviac je Lily James ako Popoluška - dokonalý výber, čisté dobro, láskavosť, navyše v slovenskej verzii s dokonalým dabingom. Top scénou je ples, na ktorom to Popoluške v tých kúzelných modrých šatách neskutočne sekne a celá táto sekvencia má prekrásnu rozprávkovú atmosféru a je natočená naozaj majestátne, čomu napomáha aj veľmi dobrá hudba osvedčeného Branaghovho spolupracovníka Patricka Doyla. Keďže mala Popoluška komerčný úspech, podobným štýlom asi bude natočená aj ďalšia klasická disneyovka Kráska a zviera s Emmou Watson, takže na ďalší dobrý film máme "zadeláno", ale sviežejšieho (temnejšieho) prístupu sa asi ani tu nedočkáme, veď uvidíme ... 7/10