• Krátkometrážní

Mr. Bean (1990) (seriál) odpad!

Atkinson by se měl přihlásit, až budou hledat Teletubbies pátého kamaráda. V Mr.Beanovi prokázal, že zvládnul jejich pohybový i myšlenkový svět na jedničku.

Správná trefa (1987)

Tak osmdesátá léta jsem na základce prožil jako žák, ale nějak si nevzpomínám, že bychom mluvili směsicí spisovné a hovorové češtiny, která dost tahá uši ("nemáš nějaké drobné") a že by ve třídě byli vedle normálních i žáci mentálně retardovaní (žák č.1: "hele, tamhle jede bagr, jede zbourat školu" - žák č. 2: "Fááákt?" - bagr: odbočí pryč - žák č. 2: "To jsou ale blbé fóry"). Jinak se ve filmu vyskytuje trochu zbytečná krutost, jak k lidem, tak ke zvířatům. Si myslím, že by si ten sadistický otec uvědomoval úchylnost svých choutek a těžko by jim dával průchod na veřejnosti, byť se tato veřejnost skládala ze dvou kluků.

Utrpení mladého Boháčka (1969)

Ač film na první pohled vypadá, že se řadí k dílům Papouškovým a Formanovým, není to pravda. Dialogy poněkud drhnou, a to nejen obsahově. Jak se sám Landovský vyjádřil v jednom rozhovoru, nevzpomíná na tento film rád, protože si v něm mazánci z FAMU ne příliš úspěšně hráli na dělnickou mládež, on to vycítil a hrál taky špatně.

Ze soboty na neděli (1931)

Film se mi líbil mnohem víc než Extáze, netradiční snímání zde nepůsobilo rušivě a samoúčelně, naopak zdůrazňovalo atmosféru. Třeba ten záběr v hospodě, chlapík ležel obličejem na stole a jak dýchal, lehce to nadzvihávalo okvětní lístky vedle položené kytice. Krása. Ovšem z příběhu jako takového jsem měl poněkud depresi. Mně ten vztah Máni (nomen omen) a Struny (který se hodí typově na kasaře, rozhodně ne na milovníka) připadal poněkud nízký a ubohý. Rozhodně bych neřekl, že to byla pravá láska, prostě si ti dva pod tíhou prázdných, nelehkých a nudných životů snažili vsugerovat, že se do sebe zamilovali, když už je náhoda svedla k sobě. No a závěr je z pohledu dnešní, a možná i tehdejší doby poněkud nereálný a vyumělkovaný. Upřímně, nedokážu si představit, že by si někdo kvůli člověku se Strunovou vizáží bral život.

Wild Wild West (1999) odpad!

Tak takhle si představuji český Tajemný hrad v Karpatech natočený Američany. Celkem se divím místnímu nízkému hodnocení, když Sám doma, film, kde se nacházejí vskutku vydařené vtipy podobného typu, patří na csfd k nejlepším.

Cukrová bouda (1980)

Velmi silný film, zvláště scéna mezi synem a otcem v cukrové boudě. Říkám si, že přesně takhle to mohlo po válce v pohraničí vypadat. Navíc má Macháčkova postava větší přesah - je krásnou ilustrací toho, že člověk se může v životě snažit jakkoli a stejně může být výsledek tristní... Že může děti vychovávat jakkoli a stejně z nich mohou vzniknout monstra, rozsévající zlo, a v konečném důsledku za to může on, protože on je zplodil... Že si v určitém okamžiku svého života může uvědomit, že už je pozdě začínat někde znova a nezbývá mu v podstatě nic jiného než usnout venku na sněhu, aby se toho vědomí jednou provždy zbavil... Jinak škoda, že si Kachyňa neodpustil ty pseudoumělecké snové pasáže.

7 trpaslíků (2004)

Plus dva body za Sněhurku s krásnou velkou červenou pusinkou a mínus jeden bod za toho mimořádně nechutného vytáhlého bílého trpaslíka s obrovskou hubou.

Velká cesta (1962) odpad!

Chudák Hašek, tohle si fakt nezasloužil... Je to podobné veledílo jako Poslední bohém. Nevím, proč si scénárista honí triko nesmyslnými, nelogickými a bůhví odkud vycucanými příhodami, když skutečný Haškův příběh by byl tisíckrát zajímavější a hlavně zábavnější. Škoda, že dnes je už Hašek pasé, málokoho zajímá, takže realistický film o něm už nikdo nenatočí. Kdo si chce udělat představu o jeho skutečném životě, ať si přečte Longenovu knihu Můj přítel Hašek.

Odhalená stopa (1953)

Ten pseudomorální závěr to totálně zazdil... Kdyby byla slečna odkojená Babičkou, věděla by, že správná hospodyně přes plot i pro pírko skočí, natož aby si nechala utéct takový žok peněz.