The Divide (2011)

Celkem podařený katastroficko-psychologický thriller, který nemá obdoby. Krutý snímek o lidské proměně v čisté zlo, když se ocitá na pokraji přežití a není nikoho, kdo by krotil zvrhlé touhy plynoucí z tiranské mysli. Film ukazuje zrůdnou vlastnost člověka, který je pro přežití a následně i pro vlastní potěšení schopen téměř čehokoliv, když není žádný řád, nikdo, kdo by určoval, co je správné a co není. Nicméně i tak se mi film jako celek moc nelíbil, některé scény byly příliš zdlouhavé a záporné postavy měly na můj vkus víc prostoru na úkor těch kladných. Chápu, že bylo záměrem ukázat právě odvrácenou stranu lidskosti, ale 2 hodiny takové deprese byla velká porce. Jako psychologický film pro milovníky nechutných záběrů doporučuji. Těm, kteří čekají klasičtější podání katastrofického filmu určitě ne.

Haló, haló! (1982) (seriál)

Už jako malej kluk jsem se u seriálu nasmál, když jsem ho sledoval s dědou. Snad jsem se možná smál víc jeho výbuchům smíchu, než scénkám na obrazovce, ale to už je jedno. Seriál je hodně kvalitní satira na 2. světovou válku a hlavně na ukrývání spojeneckých vojáků, odboj a gestapácké manýry :-)

Skrytá identita (2006)

Gangsterka, která se jako gangsterka jenom tváří ;) 100% spokojenost by byla kdyby: Matt Damon nehrál tak křečovitě a dal do toho víc života a emocí, konec nebyl překombinovanej vraždící stroj, DiCaprio neumřel :-) S ohledem na kvalitu Scorseseho filmů jde o průměr, s ohledem na kvalitu filmů obecně o dobře stravitelný nadprůměr. DiCaprio, Nicholson a Wahlberg byli prvotřídní, Damon naopak ze všech trošku negativně vyčníval. Nevím čím to přesně, ale nějak mi v tomhle filmu neseděl, asi neměl ten pravý výraz pro tuhle roli. SKRYTÁ IDENTITA je sice špionážní pohádka, ale díky dobrému obsazení má něco do sebe. Mimo to, Vera Farmiga měla nádherný oči ;)

My děti ze stanice Zoo (1981)

Snad nejlépe zpracovaný film, který je zaměřený na negativní důsledky užívání drog, život narkomanů celkově - na to, jak ovlivňují své okolí a jaké vztahy jsou vlastně mezi nimi samotnými. Z počátku se film jeví jako hodně amatérský, až je z něj cítit blížící se nuda, která ale nepřijde a místo toho jste vtaženi do depresivního světa narkomanů. Tento svět je tu zobrazen opravdu reálně. Jako člověku, který nemá s drogami žádné zkušenosti a nemá kolem sebe ani lidi, kteří je mají (a jsem opravdu rád) mi přijde podoba filmu naprosto skutečná, žádné přibarvování atd. Vše ještě umocňuje věk hlavních dvou postav. Film přesně ukázal náchylnost dětí k stinné straně společnosti a o to víc v době a v místě, kde byly drogy zřejmě běžnou záležitostí. Spolu s drogovou závislostí přichází nutně problém s penězi a následný nejjednodušší způsob, jak si je opatřit - okrádání rodiny a prostituce. Natja Brunckhorst byla perfektní a její výkon neměl chybu, ač byl odrazem zoufalství a deprese. Uli Edel dokázal natočit přesně takový film, jehož příběh by měl být varováním pro všechny. Těm, kteří nečetli knihu jako já, bych určitě doporučil alespoň film. Sice se ponoříte do špinavých vod lidského života, ale to co vám příběh dá, lze jen těžko popsat pouhými slovy (nutno vidět nebo zažít – to druhé rozhodně nedoporučuju, naopak, výslovně zakazuju!!!!).

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Celkem solidní špionážní akce. S Reálností to nemá nic moc společného, ale dobře se na to kouká. Nesmíte nad vším moc přemýšlet a vše do puntíku rozebírat :-) Tom Cruise už nám taky stárne a je to na něm vidět, zejména ve scénách, kde je svlečený do půl těla. Ale co, léta nikomu neubereme a Tom hraje pořád skvěle..a že už není jeho tělo to, co bývalo na tom nic nemění. Film nabízí pěknou porci akční zábavy a nenudil jsem se ani minutu. Některé momenty, jako plátno, na které se promítalo pozadí chodby, lezení po nejvyšší budově světa "Burdž Dubaj" aj. byly jednoduše pecka! Zpestřením pro českého diváka jsou pak drobné role českých herců. Zejména Pavel Kříž si zahrál pěknou miniscénu v úvodu filmu :-) Brad Bird nám tedy servíruje hodně kvalitní špionážní film s velkou porcí akce a originálních momentů a Tom Cruise se tak vrací na plátno ve velkém stylu ;)...Nerad bych zapomněl na krásnou a sexy Paulu Patton, na večírku jí to náramně slušelo :-)

Plovárna (2007) odpad!

Naprosto nesmyslná a zdlouhavá blbost. Hnusná animace… a pointa? Možná jen, že v době tzv. vajíčkové krize chtěl autor sdělit lidem cosi, co chápe jen on sám - jak si z vejce udělat sluníčko a vrátit létu tu pravou tvář. Hrůza!!!!!

Prokletý ostrov (2010)

Scorseseho další pecka. PROKLETÝ OSTROV má úplně všechno, co od thrilleru lze požadovat. Temnou atmosféru, perfektní audiovizuální podobu, kvalitní herecké obsazení, vynikající námět a dějové zvraty. Jde o prvotřídní záležitost, která dává tomuto žánru zas o něco vyšší laťku.

Splice (2009)

Chvíli se to tváří jako věda, pak je to kousek romantika a sci-fi, kousek pěkná prasárna :-) a nakonec trapnej horor. SPLICE nemá moc co nabídnout. Je to kaše několika různých žánrů a v celku to vypadá nedotaženě a odflákle, bez hloubky a nápadu. Nakonec jen Clive Nicoli (Adrien Brody) sesmilní s vlastním výtvorem, mutantem Dren (Delphine Chanéac), což mi přišlo mírně zoofilní, aby ta nakonec změnila pohlaví a na oplátku mu pěkně už jako drsnej x-men opíchala přítelkyni z oboru, Elsu Kast (Sarah Polley). K uzoufání trapná pointa mutantího života, který mohl být tak lidský - škoda, že nás k tomuto "hororovému" závěru navádí už stejná změna u nižší formy uměle vytvořeného života chvíli předtím. Adrien Brody mi tu taky moc neseděl, jeho vizáž metrosexuálního vědce tomu všemu moc nepomohla.

Nedotknutelní (2011)

Tak koukám, že se nám tu vyšvihnul nový film mezi první desítku. Bohužel s ohledem na prozatímní umístění (4.) musím říct, že sice nejde o špatný film, ale nic extra to taky není. Že je film dle skutečného příběhu je sice pěkné, ale… V závěru, kde byla ukázána skutečná dvojice, mi celkem vadilo, že skutečný ošetřovatel snad ani nebyl černoch. Proti černochům nic nemám, není v tom nic skrytého! Jen když už je záměr ukázat skutečné lidi, podle kterých byl film natočen, neměl by být takový rozdíl v jejich vzhledu. Příběh je to sice dojemný, ale ne tak silný abych z toho byl nějak vedle, určitě jsem viděl lepší a citově hlubší filmy. Vidím to na další art, který je opět nadhodnocován na úkor kvalitnějších, ale bohužel mainstreamových filmů.

Pianista (2002)

Dlouho jsem si nechal tenhle film unikat jen pro pouhý název. Jako člověk občas flegmatický jsem už neřešil nikde a nikdy děj a skutečný námět filmu. Co taky chtít od filmu o pianistovi. No, a protože mi jedna dobrá duše nedávno trochu vylíčila, o co jde, tak jsem neváhal a film si pustil. Nemůžu říct, že bych byl nějak zklamán. Je to určitě jedinečný film a na 2. světovou válku a osud židů je tu poukázáno zase trošku z jiného úhlu. Film je krutý stejně jako tato smutná éra lidstva, ale nemůžu se zbavit pocitu, že Polanski měl záměr některé pasáže odlehčit a po krutých vraždách a jednáních německých vojáků nám servíruje takové váhavě komické mini scénky. Ke konci už mi to taky přišlo moc limonádové, ale jinak jsem byl spokojený. Adrien Brody byl perfektní - asi jeho nejlepší role. Některé momenty jsou nezapomenutelné, sice kruté, ale určitě vám zůstanou v hlavě hodně dlouho.