Mr Inbetween (2018) (seriál)

Velice nenápadný seriál z australského prostředí, u kterého jsem setsakra rád, že jsem ho objevil. Za tu kvalitu odpovídá určitě hodně lidí (v čele s Nashem Edgertonem), ale seriál stojí na jednom člověku. Scott Ryan. To díky němu celá trojdílná série mohla spatřit svět. A hlavně je to mimořádně nadaný herec. Jasně, Mr Inbetween většinu stopáže můžete zařadit spíše do kolonky zdařilé černohumorné komedie. Na druhou stranu, dramatické chvilky rozhodně nehrají druhé housle. Ba naopak. No a v těchto momentech Ryan přímo exceluje. Ať už se jedná o jeho linku s bratrem, co trpí nemocí ALS v tom nejtěžším stádiu, či o romantickou linku v poslední sérii. To vše vyšperkované k dokonalosti. Jasně, ústřední linka nájemných vražd zde hraje prim. Ale ten lidský podtón všeho ostatního je přesně to, co ze seriálu vytváří mimořádný zážitek. Neskutečná paráda. Tohle jsem si užil. Za mě dávám 8/10 P.S. Jinak zde najdete jedny z nejlepších přestřelek. Čuměl jsem jako puk :O

Sound of Freedom (2023)

Je příjemné vědět, že James Caviezel ještě hereckou flintu do žita nehodil, protože jeho nesmírné nadání by mu mohl leckdo z branže závidět. Sound of Freedom se zabývá težkým tématem, o kterém se ve společnosti nemluví, a to o únosech a prodeji dětí. Opravdu vám během sledování nebude příjemně, místy z toho jde vysloveně až mráz po zádech. Ale jaké film nabídne kvality sám o sobě? Je na první dobrou zřejmé, že se nejedná o úplnou nízkorozpočtovou podívanou. Peníze na finálním výsledku vidíte, to bezesporu. Herecky též extratřída, kromě Caviezela (který místy hraje o život...neskutečný výkon) musím ocenit i výkony hlavních dvou unesených děcek. Neměli to vůbec jednoduché, přecejen se jedná o těžkou roli, ale zvádli to na jedničku. Při závěrečném útěku z kolumbijské džungle jsem ani nedýchal. Jo, reálný agent Ballard je hrdina. Jinak to říct nejde....Doporučuji vidět všem. Tohle je totiž něco, o čem by se ve společenských kuloárech mělo nahlas mluvit. Za mě dávám 7,5/10

Zabiják (2023)

Velice dlouho očekávaný snímek mistra řemesla Finchera (ještě když si člověk uvědomoval, že za scénářem stojí člověk, co napsal Sedm, a v centru dění jako hlavní protagonista Fassbender). Položme si otázku...Mohlo se vůbec něco pokazit? Naštěstí k žádnému významnému zkratu stran tvůrčího týmu nedošlo, takže určitou kvalitu film nabídne. Zabiják se po celou dobu nese ve velmi chladném a odosobněném duchu (jak jinak u Finchera), tudíž zde neočekávejte něco jako hru na emoce. Ale to mi se popravdě líbilo. Podat příběh s perfekcionalistickým nájemným vrahem tímto způsobem, to je za mě sázka na jistotu. Jinak zápletka se může opřít o bezchybný styl vyprávění (ty monology Fassbendera mě neskutečně bavily) a vycizelovanou audiovizuální stránku k dokonalosti (změnu prostředí v jednotlivých kapitolách jsem kladně uvítal). I soundtrack do toho místy pořádně šlápl. A akce? Jasně, té se moc v průběhu skoro dvouhodinové stopáže nedočkáte. Na druhou stranu...Ta živočišná bitka uprostřed filmu? Lepší sekvenci jsem dlouho na poli tohoto žánru neviděl, možná tak Jason Bourne by mohl konkurovat....Vše se vydařilo...Tedy až na ten závěr. Ten byl přinejlepším zvláštní. Jinak za mě slušných 7,5/10

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Jo, tohle jsem si užil. Malinko jsem se obával, jak si Amíci poradí s námětem japonských samurajů, aby nedošlo k nějakému "zprznění". Naštěstí na tak negativní scénář nedošlo. Modrooký samuraj sází na jednoduchou animaci, zajímavě vykreslené postavy a především naprosto excelentně podané akční sekvence, z kterých se místy tají dech. Jak říkám, audiovizuál se nese na vlnách normálna, ale má to šmrnc, zejména ty nádherné reálie japonské přírody. Hlavní hrdinka nepůsobí ploše, za to palec hore, její background story jde chvílemi až na dřeň. Anglický dabing mi nějak zásadně nevadil, naopak se za mě povedl na jedničku (Brannagha bych jako hlavního záporáka vůbec nepoznal!). Uvidíme, co druhá série. Zatím to má nakročeno slušně. Za mě dávám zasloužených 7,5/10 P.S. Jako každý přece chápe, že to je animák pro dospělé. Proč tam teda cpát tolik nahoty a sexu? Význam tohoto rozhodnutí autorů mi fakt unikal

God Is a Bullet (2023)

Nadšení některých zdejších recenzentů doopravdy nesdílím, byť se jedná o žánrově zajímavý film s parádním hereckým obsazením. Fakticky po této stránce patří snímek k absolutní špičce. Coster-Waldau hraje jako o život, to bezesporu. Ale hlavně mě překvapila Maika Monroe. To ona tvořila kostru filmu. Jinak po stránce příběhové se tady asi moc inovací nedočkáte, s tím nepočítejte. Je to prachobyčejné drama o zachránění dcery. Film ale sází na jeden neokoukaný aspekt, a to velice nepříjemně vykreslený satanistický kult, z jehož počínání vám nebude dobře od žaludku. Celkově ten pesimismus, který ze snímku číší na každém kroku, to vám fakt radost do života nepřinese. Už dlouho jsem neviděl takto negativně laděný kinematografický výtvor. Závěr zaujal. Jako, nesednete si z toho na zadek, to vám slibuji, ale na druhou stranu ani neurazí. Za mě dávám 6,5/10

Manyeo Part2. The Other One (2022)

Nechápu ten šílený rozdíl v hodnocení oproti jedničce. Mně to přišlo na dost podobné úrovni. Ano, že jsme přišli o hlavní herečku z jedničky, to trochu zamrzelo. Naštěstí se má jednat o trilogii, takže si ještě hezky počkejme. Dvojka se veze na podobné premise jako její o 4 roky starší sestřička. Audiovizuálně se jedná o špičku žánru. Příběhově moc nového nepřináší, potěšily ale zejména nové postavy (zejména ta hláškující dvojka...ten chlapík mě svými vtipy docela rozbíjel, ne že ne). Změna prostředí též filmu prospěla (zasněžená krajina, poté lesy). A akce? Uznávám, že jsem si místy vzpomněl na Marvel (myšleno ve špatném). Ale kontaktních bitek se tam dost našlo, choreografie též na úrovni, vše doprovázené pěkně brutálním vyobrazením. A samotný závěr dost nalákal na uzavření trilogie. Fakt mě zajímá, co si tam na nás autoři vymyslí. Za mě dávám 6,5/10

Gen V (2023) (seriál)

Spin-off The Boys, který rozhodně neurazí. Na druhou stranu je na místě si uvědomit, že na hlavní sérii se to nechytá, to absolutně. Postavy docela zaujmou, některé z nich opět s naprosto šílenými schopnostmi (třeba Emma se svým zvětšováním/zmenšováním, ale i ústřední Marie s ovládáním krve). Příběh mě jako celek moc nezaujal, ale jasně, našly se momenty, kde jste čuměli na obrazovku jako puci a snažili se vstřebat a pochopit, co se právě sakra stalo :D (tenhle zvrácený vesmír se nezapře, to každopádně). Z celé stopáže potěšily zejména camea, kdy Soldier Boy pobavil a Homelander...no ten prostě zachoval jako Homelander (nic jiného bych ani nečekal). Takže ano, jako oddechovka to funguje, další sérii si možná pustím. Ale už chci 4.řadu Boys...Moc dlouhé čekání toto. Za mě dávám 6/10

Manyeo (2018)

Tak tohle byla šílenost :D Ke zhlédnutí mě zejména nalákalo jméno režiséra, jenž stojí za několika naprosto excelentními filmy z minulosti (Viděl jsem ďábla, Nový svět, Noc v ráji atd.). Ale Manyeo se rozhodla jít malinko odlišným stylem. Jasně, krvavé jihokorejské akce se zde dočkáte, to se nebojte, ale na scifi prvek s vylepšováním lidí nejsem u snímků z těchto končin moc navyklý. Film rozhodně zvedá vzhůru hlavní představitelka. Když ve druhé půlce přišlo na lámání chleba, tak jsem si užíval ten její psychopatický úšklebek. Neskutečně nadaná holka! Potěší i jiné známe tváře (třeba Woo-shik Choi známý z Parazita). Mít to rychlejší rozjezd na začátku, tak půjdu asi výše. Ale teď popravdě...Tak adrenalinové finále jsem nečekal ani v těch nejdivočejších snech. Tak vizuálně atraktivní a brutální podívanou jsem dlouho neviděl. Uvidíme, co druhý díl. Jedná se fakt o zajímavě rozjetou sérii, která oplývá slušným potenciálem. Za mě dávám 7/10

Půlnoční klub (2022) (seriál)

Dlouho jsem Midnight Club odkládal, nějak jsem tomuto teenage projektu od Flanagana nevěřil. Ale časem jsem si uvědomil, že jako fanda jeho tvorby bych to měl dohnat. A řeknu vám...Žádný průser se naštěstí nekoná! Ze všech jeho projektů se jedná o ten nejméně hororový z hlediska lekaček a tak, to dávám většině uživatelů za pravdu. Na druhou stranu, o tom primárně Půlnoční klub nepojednává. On se totiž zabývá zejména těžkými životními tématy v čele se smrtí. A to způsobem, jenž vás donutí k hlubokému zamyšlení. Kromě toho seriál sází na skvělé herecké obsazení, které vám během sledování přiroste k srdci. Nějak do dnešního dne nechápu, jak je Flanagan vždy schopen napsat tak precizně každou jednotlivou postavu. To se jednoduše pozná mistr. A závěr nenechá ani jedno suché, to vám garantuji. Kdo jeho kinematografické výtvory aktivně vyhledává, tak volbou Midnight Clubu neprohloupí. Za mě dávám 7/10

Modrá až na kost (2021) (seriál)

EDIT po 2. zhlédnutí: Tak musím uznat, že při druhé projekci musím jít s hodnocením výše. Tohle musíte zažít. Jeden z nejlepších možných kinematografických počinů NF tvorby. Možná absolutně ten nejlepší. Od herců, naprosto dokonalé a do posledního detailu promyšlené zápletky, nadpozemské hudby až po perfektně nasnímanou akci...Tohle vás vyždíme. Jakože absolutně. Korejci se překonali. Za mě 9,5/10......PŮVODNÍ RECENZE: Tak Korejci v roce 2021 fakticky porazili na plné čáře veškerou seriálovou konkurenci, co se týče streamovací platformy Netflix (uvidíme, jak to změní Zaklínač s Narcos). Už ze Squid Game se stal mezinárodní hit (a to bezpochyby právem!). No a projekt My Name se též v mých očích povedl na jedničku. Náměty o pomstě mi v posledních letech přicházejí čím dál tím více ohranější, ale My Name se v tomto ohledu snažilo překvapovat. Určitě souhlasím s těmi pár komentáři, kteří celou tuto kinematografickou událost přirovnávají k tomu nejlepšímu z filmů Volavka/Skrytá Identita. Ta samotná zápletka vám může na první pohled připadat strašně jednoduchá, ale ve svém jádře se jedná o podívanou promyšlenou do posledního detailu. Postavy vám přirostou k srdci, soundtrack se vám vryje do mozku tak hluboko, že vám bude v hlavě rezonovat ještě dlouhé hodiny po zhlédnutí. A k akčním sekvencím, zejména bitkám, po stránce choreografie ani nemám co vytknout (plusové body tomu přidává ta korejská brutalita :D). Mít to ještě lepší rozjezd, tak bych šel na plný počet, neboť ta finální katarze je bezchybná. Velice silné čtyři hvězdičky. 8,5/10