Beckham (2023) (seriál)

Nikdy bych do Netflixu neřekl, že je schopen vyprodukovat tak precizní sportovně založený dokument. A ejhle, on to dokázal. A ještě k tomu o mnou oblíbeném fotbale a jedné z největších ikon tohoto sportu. Fakticky jsem čuměl jako puk, protože nikdy by mě nenapadlo, že se dá o Beckhamovi najít tolik materiálu a videí. Paráda. Jinak technicky samozřejmě špička, na poli dokumentárně laděných počinů to nechává většinu konkurence daleko v prachu za sebou. Velice se mi též zamlouvalo, že se to soustředilo dosti i na život mimo fotbal. Člověk tak mohl pochopit, že býti celosvětovou hvězdou sebou nepřináší jen plusy. A hlavně... Beckham je prostě sympatický chlapík, který si na nic i po těch letech nehraje. To cením :) Jinak jsem ocenil účast tolika person, co ve světe fotbalu něco znamenají. Jo, tohle mi úspěšně zahrálo na strunu nostalgie. Sir Alex Ferguson, dále pak celá nadpozemská esvadra v RM (R9, Zizou, Carlos, Figo). Více takových projektů. Prosím. Za mě si odnáší 9/10

Dezertér (2021) (seriál)

Mě by fakticky zajímalo, jestli někdy Korejci ve své tvorbě dokáží šlápnout vedle. Jakože ale úplně. Prostě vyplodí něco, za co by se ve výsledku styděli. Jenže doposud jsem na nic takového nenatrefil...Dezertér se věnuje zajímavému a dosti ožehavému tématu: šikaně během povinné vojenské služby. Autoři to ale vymysleli velice chytře. Ono totiž spojili tento závažný námět společně s komediálními prvky, kterých během sledování najdete mnoho (na papíře to možná vypadá zvláštně, ale opak je pravdou...ono to ve výsledku funguje). Šikana je zde vyobrazená místy dosti naturalisticky, až se člověk nediví, že někomu méně psychicky odolnému poté v hlavě přepne a následně něco provede. Jak se stalo tady (a že to bylo pořádné přepnutí). Druhá řada se spíše věnuje otázce, jak tyto společensky a mediálně dosti sledované kauzy během soudních procesů uchopit. Takže ano, Dezertér přišel s něčím novým. A uspěl. A to na plné čáře. Fakticky jen zírám. Za mě dávám 8/10

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Velice zajímavý koncept, o kterém jsem dlouho dobu měl povědomí, ale pořád jsem se k tomu z nějakých důvodů nemohl dostat. No a minulý rok jsem konečně Černému zrcadlu dal šanci...A v posledních prosincových dnech dokoukal závěrečnou řadu. Musím teda říct, že kvalitativně některé epizody dávají na frak i většině své filmové konkurence. Nutno tedy zdůraznit, že jednotlivé díly na sebe nenavazují. Takže uznávám, že jako celek to hodnotit je dosti obtížné. Proto bych se vyjádřil ke své TOP 3 z této ságy. Na prvním místě je bezesporu USS Callister. Z toho příběhového zvratu vám dobře od žaludku fakt nebude. Na dalším místě bych vypíchl Bílé Vánoce. Tam potěší zejména konec, u kterého nevěřícně čumíte jako malé děcko poprvé v cukrárně. Jo a hlavně tam hraje Jon Hamm, kterého já fakt můžu. Velice nadaný člověk :) A na třetím místě Nenávist národa. Z normálně vyhlížející kriminálky se vyklube něco, co byste neočekávali ani v těch nejdivočejších snech. Jasně, najde se zde i pár přešlapů (třeba Mazey Day v poslední řadě), ale většinu stopáže si to drží nastavenou laťku. Za mě dávám 8/10 a mohu s čistým svědomím doporučit

Nech svět světem (2023)

U NF se musí mít člověk na pozoru. A dvojnásob toto tvrzení platí u jejich filmových počinů. Fakticky hit or miss (spíše bohužel to častěji spadá do druhé kategorie). Ale Nech svět světem rozhodně po mém zhlédnutí zařazuji do první kolonky. Sam Esmail překvapil. Technicky jsem možná lepší film na této streamovací platformě dosud neviděl. Precizní práce s kamerou (to jsem zíral), výborně zvládnutý střih. A v neposlední řadě herci, kteří ze sebe vyždímali naprosté maximum (potěšilo mě po delší době vidět Julii Roberts na velkém plátně). No a jak dopadla zápletka? Velice se mi zamlouvalo, jak se film rozhodl vyprávět příběh. To, že jste si museli častokrát mnoho věcí domýšlet mi neskutečně sedlo (ona se ta doslovnost jiných snímků čas od času přejí....takže jsem změnu kvitoval). A kromě všeho film nabídne i pár strhujících sekvencí (pád letadla, scéna s automobily Tesla, zuby jedné z hlavních postav), kde se mi tajil dech. Proč tedy nenapálím pětihvězdu? Ten konec mi přišel malinko uspěchaný. Chápu rozhodnutí těch tvůrců jít touto cestou pro případnou dvojku, ale uměl bych si to představit promyšlenějším způsobem uzavřené. Ale i tak si to 8/10 bezesporu odnáší. P.S. Soundtrack naprosto boží!

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Bohužel. Má očekávání nebyla naplněna ani tak z poloviny. Asi můžu potvrdit, že se jedná o jedno z největších zklamání uplynulého roku. Snyder tentokrát ustřelil. A to pořádně...Neberte mě špatně, úplný odpad to fakticky není (to zase nechápu některé zdejší uživatele). Už jen ten vizuál místy kladně překvapí. A najde se i pár zajímavých sekvencí (třeba souboj s arachnoidem). Jenže ten příběh? To mělo být jako sakra co? Vůbec jsem nepochopil motivace všech přítomných postav, proč se přidávají k hlavní hrdince za účelem obrany malinké vesničky. Záporák spíše karikaturou. Herecky to taky moc nemá co nabídnout (když se zamyslím na scénářem, tak jsem asi více chtít nemohl). Sofia Boutella hraje ucházejícím způsobem. A závěr? Já se fakt ani moc na tu dvojku netěším. Takový potenciál to mělo. Achjo. Za mě dávám 5/10 (hlavně díky soundtracku...Junkie XL nezklamal) P.S. Ty zpomalovačky byly spíše častěji k smíchu

Mr Inbetween (2018) (seriál)

Velice nenápadný seriál z australského prostředí, u kterého jsem setsakra rád, že jsem ho objevil. Za tu kvalitu odpovídá určitě hodně lidí (v čele s Nashem Edgertonem), ale seriál stojí na jednom člověku. Scott Ryan. To díky němu celá trojdílná série mohla spatřit svět. A hlavně je to mimořádně nadaný herec. Jasně, Mr Inbetween většinu stopáže můžete zařadit spíše do kolonky zdařilé černohumorné komedie. Na druhou stranu, dramatické chvilky rozhodně nehrají druhé housle. Ba naopak. No a v těchto momentech Ryan přímo exceluje. Ať už se jedná o jeho linku s bratrem, co trpí nemocí ALS v tom nejtěžším stádiu, či o romantickou linku v poslední sérii. To vše vyšperkované k dokonalosti. Jasně, ústřední linka nájemných vražd zde hraje prim. Ale ten lidský podtón všeho ostatního je přesně to, co ze seriálu vytváří mimořádný zážitek. Neskutečná paráda. Tohle jsem si užil. Za mě dávám 8/10 P.S. Jinak zde najdete jedny z nejlepších přestřelek. Čuměl jsem jako puk :O

Sound of Freedom (2023)

Je příjemné vědět, že James Caviezel ještě hereckou flintu do žita nehodil, protože jeho nesmírné nadání by mu mohl leckdo z branže závidět. Sound of Freedom se zabývá težkým tématem, o kterém se ve společnosti nemluví, a to o únosech a prodeji dětí. Opravdu vám během sledování nebude příjemně, místy z toho jde vysloveně až mráz po zádech. Ale jaké film nabídne kvality sám o sobě? Je na první dobrou zřejmé, že se nejedná o úplnou nízkorozpočtovou podívanou. Peníze na finálním výsledku vidíte, to bezesporu. Herecky též extratřída, kromě Caviezela (který místy hraje o život...neskutečný výkon) musím ocenit i výkony hlavních dvou unesených děcek. Neměli to vůbec jednoduché, přecejen se jedná o těžkou roli, ale zvádli to na jedničku. Při závěrečném útěku z kolumbijské džungle jsem ani nedýchal. Jo, reálný agent Ballard je hrdina. Jinak to říct nejde....Doporučuji vidět všem. Tohle je totiž něco, o čem by se ve společenských kuloárech mělo nahlas mluvit. Za mě dávám 7,5/10

Zabiják (2023)

Velice dlouho očekávaný snímek mistra řemesla Finchera (ještě když si člověk uvědomoval, že za scénářem stojí člověk, co napsal Sedm, a v centru dění jako hlavní protagonista Fassbender). Položme si otázku...Mohlo se vůbec něco pokazit? Naštěstí k žádnému významnému zkratu stran tvůrčího týmu nedošlo, takže určitou kvalitu film nabídne. Zabiják se po celou dobu nese ve velmi chladném a odosobněném duchu (jak jinak u Finchera), tudíž zde neočekávejte něco jako hru na emoce. Ale to mi se popravdě líbilo. Podat příběh s perfekcionalistickým nájemným vrahem tímto způsobem, to je za mě sázka na jistotu. Jinak zápletka se může opřít o bezchybný styl vyprávění (ty monology Fassbendera mě neskutečně bavily) a vycizelovanou audiovizuální stránku k dokonalosti (změnu prostředí v jednotlivých kapitolách jsem kladně uvítal). I soundtrack do toho místy pořádně šlápl. A akce? Jasně, té se moc v průběhu skoro dvouhodinové stopáže nedočkáte. Na druhou stranu...Ta živočišná bitka uprostřed filmu? Lepší sekvenci jsem dlouho na poli tohoto žánru neviděl, možná tak Jason Bourne by mohl konkurovat....Vše se vydařilo...Tedy až na ten závěr. Ten byl přinejlepším zvláštní. Jinak za mě slušných 7,5/10

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Jo, tohle jsem si užil. Malinko jsem se obával, jak si Amíci poradí s námětem japonských samurajů, aby nedošlo k nějakému "zprznění". Naštěstí na tak negativní scénář nedošlo. Modrooký samuraj sází na jednoduchou animaci, zajímavě vykreslené postavy a především naprosto excelentně podané akční sekvence, z kterých se místy tají dech. Jak říkám, audiovizuál se nese na vlnách normálna, ale má to šmrnc, zejména ty nádherné reálie japonské přírody. Hlavní hrdinka nepůsobí ploše, za to palec hore, její background story jde chvílemi až na dřeň. Anglický dabing mi nějak zásadně nevadil, naopak se za mě povedl na jedničku (Brannagha bych jako hlavního záporáka vůbec nepoznal!). Uvidíme, co druhá série. Zatím to má nakročeno slušně. Za mě dávám zasloužených 7,5/10 P.S. Jako každý přece chápe, že to je animák pro dospělé. Proč tam teda cpát tolik nahoty a sexu? Význam tohoto rozhodnutí autorů mi fakt unikal

God Is a Bullet (2023)

Nadšení některých zdejších recenzentů doopravdy nesdílím, byť se jedná o žánrově zajímavý film s parádním hereckým obsazením. Fakticky po této stránce patří snímek k absolutní špičce. Coster-Waldau hraje jako o život, to bezesporu. Ale hlavně mě překvapila Maika Monroe. To ona tvořila kostru filmu. Jinak po stránce příběhové se tady asi moc inovací nedočkáte, s tím nepočítejte. Je to prachobyčejné drama o zachránění dcery. Film ale sází na jeden neokoukaný aspekt, a to velice nepříjemně vykreslený satanistický kult, z jehož počínání vám nebude dobře od žaludku. Celkově ten pesimismus, který ze snímku číší na každém kroku, to vám fakt radost do života nepřinese. Už dlouho jsem neviděl takto negativně laděný kinematografický výtvor. Závěr zaujal. Jako, nesednete si z toho na zadek, to vám slibuji, ale na druhou stranu ani neurazí. Za mě dávám 6,5/10