Chybí kulka (2019)

Na začátku si musíme ujasnit jednu věc. Éra nejlepších filmů Rennyho Harlina v Hollywoodu definitivně skončila, dalšího Cliffhangera nám věrným fanouškům už asi nenatočí (na druhou stranu by v dnešní době takový film propadl, holt takovým směrem se kinematografie ubírá). Takže dneska režíruje méně známé filmy a tentokrát se upsal čínskému projektu. Samotný příběh se svou naivitou blíží klasickým flákům z devadesátek, jenže mně tyhle náměty nevadí. Hlavně mě potěšila česká lokalizace, tuzemský dabing se vskutku vydařil a udělal z filmu docela koukatelnou záležitost. Zápletka se nevytasí s ničím originálním, během sledování si budete jen říkat, že jste to už někde jinde viděli. Akce se dá zařadit mezi ty slabší, jediné, co se filmu vydařilo, bylo přijít s drsnými kontaktními souboji, které hýří živočišností. Jinak té ohrané hlasité hudby se autoři také mohli vyvarovat. Suma sumárum, nic světoborného, na odpolední zahnání nudy ale přijatelné. 56 %

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Už trailery mě nikterak nezaujaly, dost jsem se bál příběhu. No a ve výsledku film podle mě nedopadl moc dobře. Což o to, že Charlize Theron se na roli opět fyzicky připravila, zhlédl jsem pár videí a nutno uznat, že této roli věnovala dost svého času na přípravu, ta choreografie nevypadala k zahození. Jenže když ve finálním produktu z toho kameraman a střihač udělají epileptickou podívanou ve všech směrech během akčních sekvencí, tak všechna tato snaha přijde vniveč. Doopravdy, akce za nic moc nestála, slabota po všech směrech. Kromě Charlize člověk nepřilne k ostatním charakterům, vedlejší ansámbl hraje takovou úlohu pátého kola u vozu. Vězte nebo ne, i po takové vyřknuté kritice film měl pár slušných scén oplývajících nadprůměrným potenciálem, nastolení samotné hlavní zápletky zvládli tvůrci dobře, ale postupem času, jak film plynul směrem ke svému konci, začal vzrůstat počet otazníků a ze scénáře se stával cedník. Ani dvojku nechci, umím si úplně živě představit, že by k razantním změnám nedošlo. A jednička prostě dobrá není. To je FAKT. Za mě dávám 43 % P.S. Film vyrukuje s jedním z nejhorších filmových soundtracků za poslední dobu, tato hudba sráží film ještě více na kolena.

Na život a na smrt (2013)

Peter Berg a Mark Wahlberg, to jesť dvojice, která se za ta léta neskutečně osvědčila. Oba kamarádi z Bostonu a vždy, když se spolu sejdou u filmu, tak to stojí za to (tedy aspoň podle mě). Tentokrát nám Berg naservíroval hutné válečné drama podle skutečných událostí aneb příběh o tom, jak to vypadá, když celý promyšlený plán můžete hodit do koše, protože se na vás lepí smůla na každém kroku. Technicky precizní odvedená práce v každičkém detailu, po zhlédnutí je až skoro k neuvěření, že se film vešel do rozpočtu 40 milionů dolarů, za takové peníze fakticky skvost. Akce výborně nasnímaná, útěk před nepřáteli skokem přes ten skalnatý povrch kaskadérsky úctyhodný. Všichni herci předvedli vysoký standard, v těch nejemotivnějších momentech se dokázali vžít naplno do svých postav. Ještě si musím přečíst podrobněji reálný příběh, protože ten konec prý dost poupravili. I tak film nezklamal a rozhodně patří k těm vydařenějším válečným snímkům v historii. Za mě dávám 8,5/10 P.S. Království od stejnojmenného režiséra ale i tak nepřekonáno, bohužel. To totiž nastavilo laťku moc vysoko

Rozsudek smrti (2007)

James Wan dokázal v Death sentence skloubit dvě věci: výborně prodat divákovi dost smutný příběh a zároveň se vrátit k tomu, u čeho začínal, tedy napínavé sekvence plné brutality, kde se krví nešetří. Celkově Rozsudek smrti osobně zařazuji mezi dost temné snímky, ať už se jedná o pochmurnou atmosféru či samotnou zápletku (tomu všemu nesmírně vypomáhá ten kamerový filtr, jenž celý vykreslený svět ukazuje v neveselém světle). Kevin Bacon zbytečně nepřehrává, tu závěrečnou proměnu jsem mu docela v pohodě uvěřil, už v zásadě neměl co ztratit. Jinak akce fakticky dost potěšila, film těchto sekvencí nabídne pramálo, ale o to větší dopad na vás mají (třeba celá scéna na parkovišti efektně vygradovaná). Závěrečné zúčtování, kde si Wan hraje s odstíny červené, vizuálně poutavé, ale je pravda, že úplný konec jsem si představoval ideálně odlišně. Fakt se mi to líbilo, ale plný počet tomu avšak udělit nemohu, na to by to chtělo propracovanější scénář, někdy totiž postavy jednají dost nesmyslně. Jinak nemám výtek. Za mě dávám 80 %

Gangs of London - Episode 5 (2020) (epizoda)

Absolutní strop akčního žánru, takovou řežbu jsem dlouho na filmovém plátně neviděl. Gareth Evans prostě umí a zde svůj cit pro efektní a efektivní brutální podívanou dokázal prodat nám divákům na plné čáře. Neskutečné. 100 %

Gentlemani (2019)

Jedna z nejstylovějších gangsterek za poslední roky (a kdo jiný ji mohl natočit, než mistr řemesla Guy Ritchie). Když k tomu připočte člověk vybroušený scénář do posledního detailu a perfektní herecké osazenstvo, kde každé jméno něco na poli světové kinematografie znamená, tak Gentlemani prostě a jednoduše dopadnou špatně nemohli. Velice mě zaujal příběh, který byl vyprávěn retrospektivně z pozice Hugha Granta, ten si svou roli užíval neskutečně. Jasně, Matthew jako hlavní postava předvedl opět vysoký nadstandard, ale nalijme si čistého vína, herecky mě on už nemá čím překvapit, protože vím, že patří mezi tu nejužší extratřídu. To spíš Hunnam zaválel, jeho scéna s mobily mě rozsekala. No a Colin Farell sice nedostal asi tolik prostoru, kolik bych si já osobně přál, na druhou stranu využil svou přítomnost maximálně a dokázal ještě ten film vyšvihnout o nějakou tu úroveň výše. Akce zde vůbec není, tady si člověk při sledování užívá plnými doušky ty propracované dialogy plné důvtipu (v tom Guy Ritchie exceluje na plné čáře). A konec, kde už divák fakt nevěděl, komu může věřit, výborný. Zdejší hodnocení zcela poprávu. Za mě dávám 86 %

Gangs of London (2020) (seriál)

Tak se nám Gareth Evans po šestileté odmlce od Raidu 2 vrátil ke svým kořenům, tedy k citu pro vytváření nezapomenutelných akčních sekvencí (na jeho počin z roku 2018 jménem Apostle radši zapomenu, to byl přešlap). Plus k tomu přidal i obstojný příběh točící se kolem různých mafiánských rodin v Londýně, který ve výsledku docela zapůsobil. Mrzí mě ale jedna věc, a to, že on sám nezrežíroval všechny díly, ujal se jen pilotu a pak pátého dílu (o tom samotný komentář). A zrovna tyto nabídly tu nejpropacovanější akci po stránce choreografie, již dlouho jsem ve filmu neviděl tak realisticky podanou brutální podívanou (jasně, na Johna Wicka nezapomínám, na druhou stranu Gareth Evans má svůj jedinečný a neokoukaný styl, který je na míle vzdálený od JW a zároveň mě vždy dokáže uhranout). Ostatních dílů se ujali Xavier Gens a Corin Hardy, rozhodně nezklamali, ale k umu Evanse jim něco málo chybí. První polovina vygradovaná nejepičtější adrenalinovou sekvencí na konci pátého dílu rozhodně za plný počet, ke konci řady to malinko ztrácelo dech, ale i tak mě závěr kladně překvapil a rád se podívám na druhou sérii. Za mě dávám 81 % P.S. Evansi, natoč už sakra ten Raid 3, nesmíš to nám fanouškům udělat a vykašlat se na to :D

Dredd (2012)

Komiks jsem nečetl, ale po druhém zhlédnutí po pár letech na to mám neskutečnou chuť. Tento Dredd nechal míle za sebou toho z roku 1995, kde si hlavní roli střihl Sylvester Stallone. Tam se jednalo o komedii, tady o pořádně krvavou a halucinogenní podívanou světélkujícími všemi barvičkami, tak vizuálně podmanivý film jsem dlouho neviděl. O to více zamrzí, že i na tak pořád skromnější rozpočet film v kinech dost propadl, protože dvojka by byla něco jako sen. Karl Urban se pro tu roli snad narodil, líbí se mi, jak jsem u něj za celou dobu stopáže nezaznamenal ani jedno pousmátí, plus si nesundal helmu, takto se vytváří legendární charakter. Připomínalo mi to chvílemi Raid, taky se jedná o bytový komplex, který se uzavře a Dredd tak se svou parťačkou stojí proti obrovské přesile. Akce je vymazlená, ohromně nápaditá, že jsem kolikrát chtěl zatleskat (jeden z mála případů, kde mi ta přehnaná digitálnost vůbec nevadí, ten styl se k tomu strašně hodí, ta komiksovost z toho číší na všechny strany, což je dobře). Ocenil bych i televizní sérii, ale nalijme si sklenku čistého vína, toho se asi už nikdy nedočkáme. Škoda. Za mě dávám 87 % P.S. Český dabing, kde se Dredda ujal Jakub Saic, není vůbec zlý, podle mě velmi vydařený

Ztracená kulka (2020)

Ale jo, taková Stathamovka po francouzsku, kterou si ve výsledku asi pouštět vícekrát nebudete, ale vězte, na to jedno zhlédnutí vás čeká perfektní oddechovka nařachaná samou akcí a automobilovými honičkami. Premisa filmu už asi jednodušší být nemůže, to asi fakticky ne, ale tady nejde o příběh (ikdyž lhal bych, ten jeden zvrat mě dost překvapil, vůbec jsem ho nečekal). Jak jsem již zmínil, tak film sází na adrenalinovou podívanou, kdy se na obrazovce pořád něco děje a vy se nemáte jak nudit. Mezi ty nejlahůdkovější chvilky bezesporu patří bitka na policejní stanici, Francouzi ty kontaktní souboje umí natočit, to jim upřít nemůžu, dostat po hlavě notebookem či štítem, kde jinde to můžete vidět :D ? Samozřejmě, jde zde hlavně o ty auta. Docela by mě mrzelo, kdyby filmu někdo dával nízké hodnocení jen z toho důvodu, že zde docházelo k demolici převážně starších aut. Víte vy co, takto efektivně ušetřili na rozpočtu, a hlavně by pořád vypadalo stejně, pokud by tam rozbili starého Renaulta nebo nové Lambo. Jak jsem říkal, pobavilo mě to, klidně ať Netflix uzavře bližší spolupráci s Francií, takovéto našlapané snímky vždy rád přivítám s otevřenou náručí. Za mě tři a půl hvězdiček. 70 %

Operace Eichmann (2018)

Operation Finale mě ve výsledku dost překvapilo. Čekal jsem průměrnou podívanou, která mě nezaujme, bál jsem se, že i rozpočet bude extrémně nízký. Ale všechny obavy se postupem času rozplynuly. Jedná se v zásadě o komorní drama, které vám vykreslí Adolfa Eichmanna, jehož zde ztvárnil Ben Kingsley (a to na jedničku). A hlavně se v hlavní roli objevil Oscar Isaac. Tohoto herce jsem si během posledních pár let nesmírně oblíbil, vždy dokáže zahrál svou roli věrohodně a číší z něj sympatičnost na každém kroku. Jasně, nechce se mi věřit, že ta operace proběhla přesně tak, jak ji popsali ve filmu, dramaturgicky se asi dost věcí přidalo nebo upravilo, aby z toho divák měl lepší zážitek. Ale já si nestěžuji.....kde film mohl, tam nabídl vyhrocenou atmosféru plnou brilantních dialogů. Dosti nenápadný filmeček, jenž by každému milovníkovi filmografické tvorby rozhodně za žádných okolností utéct neměl. Za mě dávám 80 %