Ukrutnost (2010)

Moc fajnová záležitost z prostředí japonské mafie Yakuzy, film vám jaksi umožní nahlédnout pod pomyslnou pokličku a tudíž vám přiblížit všechny jejich praktiky. Musím za sebe uznat, že než se člověk vyzná ve všech jménech zúčastněných postav a jejich příslušnosti ke všem rodinám, tak to pár desítek minut zabere (asi jediné zásadní mínus filmu). Všechno kromě tohoto aspektu totiž pracuje na jedničku s hvězdičkou. Sice nejsem tak moc znalý japonské tvorby, ale jsem alespoň tak znalý filmové tvorby obecně, že jméno Takeši Kitano mi něco říká. No a tento muž dokázal film zrežírovat, napsat mu scénář a v neposlední řadě ztvárnit i hlavní roli drsného mafiána Otoma, který se s nikým nemaže. Rozhodně se film nedá označit za akční (jen závěr se vymykal tomuto předtím zažitému trendu), ale v něčem jiném se zde nešetří........a to samozřejmě brutalitou (scéna s vrtačkou, provazem). Jako divák musíte dávat bacha po celou stopáž, pořád někdo někoho zrazuje a zápletka se otáčí o 180 stupňů. Výhodou ale je, že vše působí uvěřitelně, ne jen vyumělkovaně. Parádních 81 %

Spravedlnost podle Spensera (2020)

Sliboval jsem si od dua Berg - Wahlberg nadstandardní akční podívanou, ale radši jsem po diváckých ohlasech svá očekávaní trošičku snížil. A to se ve výsledku vyplatilo. Možná by to široké obecenstvo lépe přijalo, kdyby film vznikl zhruba pětadvacet let zpátky. Dneska se totiž buddy komedie již skoro netočí, je jich jako šafránu. Bývalý policista Wahlberg společně s "hodným obrem" Dukem začnou potírat policejní korupci v ulicích Bostonu.......fakticky to zní na papíře dost stupidně, ono hlavní zápletku a její vyústění divák dokáže odhadnout po chvilce, o to tady ale nejde. Když se totiž zamyslím nad dialogy, tak to skoro nemá chybu. Chemie mezi hlavní dvojkou postupně gradovala, fakticky film dokázal z hlavního hereckého dua vyždímat maximum, co se týče potenciálu. Překvapilo mě, že dost vtipů by se dalo považovat jako trefa do černého. Pokud mám být ale upřímný, tak i malinké rozpaky se taktéž dostavily, když na plátně začala vyšilovat Wahlbergova ex...........tam se její pokusy o rádoby humorné narážky skoro nikdy nepovedlo dovést do zdárného konce. Konec s truckem pobavil, stejně tak jako možnost druhého dílu....Ono proč taky ne, že ? Za mě dávám 76 %

Tajná mise v Soulu (2017)

Čekal jsem oddechovku s nádechem buddy komedie.......a toho jsem se také dočkal. Tajná mise v Soulu totiž celkem obstojně míchá žánry, když přijde na řadu vážná situace, tak je film schopen tento moment dost důvěryhodně vykreslit. Na druhou stranu snímek nabídne i dost zábavných a humorných, kterým jednoznačně vévodí hlavní herecká dvojka. ztřeštěný kriminalista z Jižní Koreje a jeho charismatický a drsný kolega ze Severu. Před zhlédnutím bych nevěřil, že toto kombo může fungovat, ale já se dostatečně bavil. Možná by filmu prospěla inovativnější zápletka, neboť se zde hraje dost na všechny druhy klišé, moc si zde asi nedali záležet na hlavní příběhové lince. Z hlediska rozpočtu jsem čekal ještě napálenější akci, ono, dočkáte se zde slušného množství kontaktních soubojů jeden na jednoho i přestřelek, ale film sází především na tu chemii obou postav. A to se jim povedlo. Suma sumárum, zabaví vás to. Po závěrečných titulcích bych osobně asi nepohrdl druhým dílem, pokud by si udržel podobnou kvalitu. Lepší tři hvězdy. Za mě dávám 70 %

Případ SK1 (2014)

Kvalitní detektivka z neoukoukaného francouzského prostředí, která se točí okolo prvního francouzského sériového vraha, a zejména dokáže zaujmout svým naturalistickým zpracováním (a to zbytečně věci nepřikrášluje). Doopravdy se to dá zařadit mezi krimi s takovým jaksi old-school nádechem. Nečekejte přestřelky či nějaké bitky, zde se sází na těžkou práci všech zúčastněných kriminalistů. Ti musí vyšetřit každý malinký detail, aby jim vše na konci do sebe zapadlo jako perfektně fungující skládačka.....jednoduše nezáviděníhodný job. Raphael Personnaz v hlavní roli filmu dodává šťávu, v emocionálně vypjatých sekvencích jste viděli tu bezmoc, která z něj vyzařovala. Zahrát vyšetřovatele, jenž se točí okolo jednoho případu tak dlouho a pořád ne a ne ho dovést do zdárného konce, to fakticky není nic snadného. A Adama Niane si taktéž zaslouží obdiv, protože tak přesvědčivě se poprat s rolí tohoto chladnokrevného vraha.....jednoduše wow......parádní herecký výkon. Za mě dávám 83 %

Díra (2019)

Jak může závěrečná pětiminutovka strhnout film do průměrných vod........Tak by se mohl jmenovat tento film. Ono námětem se může bezkonkurečně řadit k té nejužší špičce, nápad s vertikálním vězením, kde postupně směrem dolů ubývá množství nabízeného denního jídla, považuji osobně za parádní, kdo s tím přišel, tak teda smekám klobouček.....V jádru film nabídne jednoduchý příběh, jenž je ale okořeněný tak poutavou vizuální stránkou a doopravdy místy nepříjemnými explicitními scénami (ten kanibalismus asi vévodí......od žaludku vám z toho prostě nebude dobře, s tím počítejte.....ve výsledku jen zážitek ale umocnily a filmu pomohly), že tento aspekt přejde na vedlejší kolej. Snímek sází totiž zejména na přiblížení charakterových stránek člověka, který je v nouzi a nic mu není svaté, vlastnosti LAKOTA a SOBECKOST zde hrají prim. Hlavní hrdina docela sympatický, fakticky mě zajímalo, jak tento zajímavý příběh dovedou do zdárného konce. Jenže pak došlo k absolutní tvůrčí tragédii, rozběhly se závěrečné titulky a já se zmohl jen na: To je jako všechno ?.......Asi zklamání roku, potenciál vězel úplně jinde. Takto to promrhat. Nepochopím. Za mě dávám slabší tři hvězdy....5,5/10

Nákaza (2011)

Kdy jindy si oživit celý tento film, než teď v této nejisté době. Soderbergh se při natáčení Nákazy inspiroval virovou epidemií SARS z roku 2003, tudíž vše působí věrohodně, no a s přihlédnutím k nynější celosvětové situaci na vás půjde po celou stopáž hrůza, doopravdy daleko horší sledovat všechno dění na obrazovce v porovnání s nějakým hororem plným krve.....uf. Z hlediska hereckých výkonů asi nemá žádnou výtku, každý přispěl svou měrou k finálnímu povedenému výsledku, nejvíce jsem si oblíbil postavu lékařky ztvárněnou Kate Winslet. Tempo se sice nedá označit asi za strhující, ale ono budete i tak hltat každý záběr.........Na druhou stranu to v závěru nabere slušné grády. Tu bezmoc vyzařující z filmu každém kroku umocňuje Martinezova hudba, velice jednoduché ale zároveň účelné tóny, zařezá vás to prostě do sedačky. Geniální závěr s poukázáním na přenos virové infekce na pacienta nula jen potvrdil, že Soderbergh umí. Za mě dávám 84 %

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Za mě ten nejlepší film z Marvel univerza, a to bezkonkurečně. Druhý díl točící se okolo Stevena Rogerse totiž nabídne tak parádní blockbusterovou podívanou, která je navíc opředena chytře vymyšleným scénářem, jenž sem tam hodí zajímavý zvrat (a ten za žádných okolností nepůsobí prvoplánově). Za mě osobně je Chris Evans možná tím nejpřesnějším kastingem ze všech Avengerů, protože on se se svým zevnějškem proste pro roli Kapitána Ameriky narodil, stejně tak mu věříte tu roli hrdiny se srdcem na správném místě. Potěší i ostatní herečtí kolegové, kteří mu zdatně sekundují. Co ale druhý přírůstek do ságy točící se okolo tohoto hrdiny se štítem zvedá na tu úplně nejvyšší metu, to jesť bezpochyby Zimní Voják. Tak hrůzu nahánějící záporák (v tomto směru tomu napomáhá vydařený soundtrack) se v Marvelu doposud snad neobjevil (jasně, na Thanose jsem nezapomněl, ale Zimní voják má jistý druh aury, jež mě zneklidňuje kdykoliv, co se objeví na plátně). Kromě toho dojde na tu nejkontaktnější akci, u které budete přímo u vytržení a hladina vašeho adrenalinu v krvi z toho všeho vystřelí do životu nebezpečných hodnot....(ať už se jedná o přestřelku s Nickem Furym či ta sekvence plná výbuchů a všeho možného na dálnici, nebo scéna ve výtahu). Zkrátka, každý si zde přijde na své. Závěr přepálený, ale to tady dokážu odpustit. Za mě dávám 90 %

Lov (2020)

Aneb když natočíte film, u kterého jsem nepochopil, co tím vlastně autor chtěl říct........Lindelof mě za poslední dobu skutečně překvapil se svými seriálovými Watchmeny, a když jsem zaznamenal informaci, že se pustí do tohoto filmu ze scénáristické židličky, tak jsem si to prostě nemohl nechat ujít. Jenže jak se říká.....Skutek utek. Lov sice sem tam nabídne docela fajn situace (benzínka, závěrečný vymazlený woman fight mezi hlavní hrdinkou a Hillary Swank), jenže jako celek vůbec nefunguje. Hlavní hrdinka z hlediska akční stránky neměla chybu, ty bitky a celkově napínavé momentky jsem si převážně užíval, jenže co se týče nějaké dramatické roviny, tak tam to velice pokulhávalo. On celkově ten příběh podle mě nedokáže zaujmout, všechno působí tak odtažitě, jako kdyby to sešili horkou jehlou a až pak jim došlo, že tomu měli věnovat větší péči. A ty pokusy o rádoby chytré vtipy se vůbec nepovedly. Neočekával jsem zázraky, to vážně ne, ale takto podprůměrnou podívanou taktéž ne. Za mě dávám 42 %

Dark (2017) (seriál)

Takový ambiciózní počin bych tedy od Němců fakticky nečekal. Rozhodli se přijít s námětem cestování časem, což se může na první pohled zdát jako téma, které bylo již v minulosti v kinematografii omílano nespočetněkrát, ale povedl se jim malý zázrak....Dokázali to tak zatraktivnit, že mě to chytlo již zpočátku. Trochu nechápu srovnávání se Stranger Things, jak už napovídá název, tak seriál Dark si zakládá na temném pojetí, hutné atmosféře a civilních hereckých výkonech, u kterých se mnohdy zmůžete jen na to říct: WOW...Nepočítejte zde s nějakou komediální rovinou, to musíte hledat jinde....U hereckého ansámblu bych se mohl rozepsat na velký počet řádků, protože tolik superlativů by dohromady dalo slušné množství textu...dělat to ale nebudu......jen tedy musím pochválit lidi zodpovědné za kasting, neboť ti odvedli neskutečný kus práce (to prolínání časových rovin roku 1953, 1986 a 2019 s sebou přineslo i problém vybrat pro některé postavy jejich mladší nebo starší já, a to se jim povedlo přímo náramně....smekám klobouček). Na poli všech deseti dílů mi bylo jako divákovi předhozeno mnoho otázek, a na všechny se odpověď nedostavila. Už jen kvůli tomu nemohu dát plný počet hvězdiček. Jsem si ale skoro na sto procent jistý, že tyto zbylé příběhové otazníky zodpoví druhá série, v kterou vkládám po zkušenosti s jedničkou obrovské naděje. 83 %

Bloodshot (2020)

Kdo čekal něco lepšího než jen průměr, tak by už asi neměl koukat na filmy. Z traileru se dala vycítit ta béčkovost, Vin Diesel se v hlavní roli taky mohl přetrhnout, ale z něj nikdy nebude super herec, on nabídne svůj jediný výraz, který dokáže i v těch nejvypjatějších emocionálních momentech jen minimálně poupravit. Tak to prostě je.....I tak jsem na filmu našel docela dost pozitiv, od začátku film šlape a v zásadě zajetého stereotypu neupustí. K přihlédnutí k rozpočtu si člověk snad ani nemůže stěžovat na akční scény, digitální triky mi zde nepřišly nikterak přehnané, za absolutní highlight považuji scénu v tunelu, kde došlo k nehodě kamionu převážejícího mouku, smíchejte to s nočním prostředím a hrou červených světel všech aut a z hlediska vizuálu mě to neskutečně bavilo (ale střihač se mohl držet trochu více při zemi, někdy to slušně přeháněl). Příběh v rámci možností OK, hlavní zvrat, jenž slušně zamíchal kartami, mě příjemně překvapil. Ostatní herecké obsazení spíše do počtu, jen Eiza González do filmu vnesla jistou dávku elegance, což se vyplatilo. Závěr až moc standardní, s tím si to chtělo dát větší práci. Pokud chcete zahnat odpolední nudu, tak to je přesně film pro vás. Za mě dávám 60 %