Requiem za sen (2000)

Asi nejlepší film, který už nikdy nechci vidět. Jedním slovem zničující. ________ Navzdory původním ratingu NC-17, kdyby se tohle povinně pouštělo ve školách jako ukázku, co všechno může závislost s člověkem udělat, leckdo by se drogám vyhnul hodně velkým obloukem.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Precizní vytvořená detektivka. Fincher vládne řemeslem jako málo jeho kolegů, ale pořád nemůžu úplně potlačit pocit, že osobního vkladu je tam pomálu a je hlavně v maličkostech. Přestože úžasný střih a znervozňující hudbu přelévající se ze zdánlivého hluku prostředí a zase zpět jsem si opravdu vychutnal. _______ I když nikdo jiný těžko zbývající filmy natočí líp, jsem rád, že se Fincher rozhodl jít od pokračování dál. Přece jenom plýtvat takový talent na něco, co není moc kompatibilní s filmovou dramaturgií by byla škoda. 80% PS: Rooney Mara je podle mě ještě lepší než Noomi Rapace ve švédské verzi. PPS: Po dalších zhlédnutích musím dát za pravdu těm, kdo tvrdí, že je to mnohem progresivnější a osobitější než se na první pohled zdá (zpětně je zajímavá hlavně Ficherova fascinace mediovaností paměti a precizní práci s informacemi začínající u Zodiaca a vrcholící ve Zmizelé), ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že to není tolik zábavné, ať už ve srovnání s Fight Clubem nebo třeba aktuálnější Zmizelou.

Pod kůží (2013)

Už pomalu plynoucí úvod dá jasně vědět, že tohle je film, u kterého musíte odhodit jakékoliv předsudky a očekávání a nechat se svést (pun intended). Tohle není normální film, ale spíš zážitek. Kdybych to už musel k něčemu přirovnat, je to jakoby se Kubrick rozhodl procvičit si poučky němeho filmu (přirovnání to není úplně bláznivé, když dlouhá úvodní scéna, ve které se sestavuje něco, z čeho se později vyklube lidské oko, připomíná 2001). Zdejší vyprázdná narace je ještě umocněna tím, že když se tu objeví dialog, všichni kromě bezejmenné ženy mluvící vybroušenou angličtinou, používají silný skotský přízvuk, z kterého snad i rodilí mluvčí mohou odhalit každé třetí čtvrté slovo. Mnohem důležitější je nádherný vizuál, Levino zneklidňující skóre a pomalé tempo, při kterém všední realita vypadá ohromně bizarně a úžasně ztvárňuje zmatené pocity protagonistky z lidské společnost, jak postupně vstřebává své okolí. Scarlett, která v Avengers možná Černou vdovu hraje, tady černou vdovou je (a to každým coulem), nebyla ještě nikdy tak hypnotická. Její empatie prostá vetřelkyně je fenoménální v každém slova smyslu. _____________ Pro mnohé to bude film frustrující, nedávající mnoho odpovědí a zanechávající spoustu otázek a prostoru k vlastní interpretaci. Sám se těším a bojím zároveň z dalšího shlédnutí. Toho, že už nedokážu znovu zažít ten pocit úžasu a vědomí, že vidím něco jedinečného a zbyde mi jenom vycezelovaný povrch. Prozatím se mi ale Glazerův atmosférický sci-fi horror zaryl hluboko pod kůži.

Interstellar (2014)

Už A.I. ukázal, že pojit "kubrickovský" cerebrální přístup a "spielbergovský" sentiment je opravdu obtížné a hodně lidí je z nejslavnějšího pokusu a Spielbergův patrně nejvíc nepochopeného díla dodnes rozčarovaná . Já osobně jsem si sám k A.I. hledal dlouho cestu, ale s každou další projekcí ho doceňuji víc a víc ________ Teď zpět k věci. Nolan, jeden z nejambicióznějších tvůrců současnosti a má v sobě víc z Kubricka než cokoli jiného, takže do té doby, kdy se pokouší udělat chladnou, vykalkulovanou podívanou, konstruovat fikční světy, vrstvit linie vyprávění a hrát si s vypravěčskými postupy, je ve svém živlu (a mistrovské kusy jako MEMENTO, PRESTIGE, THE DARK KNIGHT, a INCEPTION dokládají, že na téhle parcele neovládá řemeslo kromě Finchera asi nikdo tak dobře) a potud Interstellar funguje jako audiovizuální symfonie. Problém nastane, když se snaží proti sobě postavit rozum a emoce a vyprávět o lidskosti a našem údělu a chce vzbudit nějakou emocionální reakci. To se s výjimkou scén McConaugheyho vůbec nevede, a to je jenom testament herci na vrcholu svých sil, který by našel emoce i v kusu kamene. Nejhorším chybou byl dle mě ale marketing postavený na proklamovaní o co největší vědecké autenticitě, kterou absolutně zardousí závěrečné strašlivé vyznění o lásce překračující čas a prostor. _______ Nechci hanit víc než musím a lynčovat film jako jiní. Naopak si Nolana neobyčejně vážím, pravě díky jeho bezuzdným ambicím a chuti posunovat médium dál. A i když se mu tyto projekty jako v případě INTERSTELLARU a DKR, díky své mohutnosti a ambicióznosti rozpadají pod rukama, je to pořád fascinující a na mnoha úrovních neopakovatelný zážitek. _____ Jako v případě A.I. doufám, že s uplynulým časem a dalšími shlédnutími objevím spoustu věcí, které jsem během obrovským hypem ovlivněným reakcím (a marketing, propagující to jako naprosto transcendentální zkušenost a pomalu nejlepší film, který kdy byl a bude, tomu moc nepomohl) přehlédnul a snad si jednou dokážu užít INTERSTELLAR jako dílo vizionáře a ne jenom jeho dílčí části. Přestože tohle na první pohled působí jenom jako velkolepá podívaná, která byla zkonstruována pouze pro ni samou, a logika tak, spíš než klopýtá, má zlomená obě nohy a pomalu se táhne se za příběhem. [70%] EDIT: BŮH=STVOŘENÍ=>>LÁSKA =>VÍRA=>VĚDA

A.I. Umělá inteligence (2001)

A.I. ukázal, že pojit "kubrickovský" cerebrální přístup a "spielbergovský" sentiment je opravdu obtížné a hodně lidí je ze Spielbergova patrně nejvíc nepochopeného díla dodnes rozčarovaná . Já osobně jsem si sám k A.I. hledal dlouho cestu, ale s každou další projekcí ho doceňuji víc a víc a nejenom motivy opakujícího se cyklu, duality nebo užití Spielbergova typického detailu (Spielberg face) ke komentáři na téma, co po lidech zbude ve společnosti, která je čím dál tím více prostoupena a zprostředkována digitálním médiem, je pro mě čím dál tím víc fascinující.

12 let v řetězech (2013)

S tím filmem mám jenom dva problémy. Za prvé) A to nijak nesouvisí s tím, co se děje na plátně, ale spíš s jeho vnímáním v očích některých lidí a to, že je mnohými považován jako dílo politické korektnosti vytvořený k tomu, aby vyhrával ceny, než jako umělecké dílo zobrazující otroctví na americkém jihu v 19. století. Za druhé) To že se McQueen drží, vzhledem k tématu paradoxně, až moc na uzdě. Dost to o vás jako filmaři vypovídá, co vás tématicky zajímá, když váš nejmainstreamovější, nejstavitelnější film ukazuje utrpení celé rasy. _______ Fassbenderův Edwin Epps je monstrum srovnatelný s Amonem Goethem a svým scénám absolutně dominuje.

Schindlerův seznam (1993)

Ovšem že se dá vytvořit narativ, že Schindlerův seznam je Spielbergovo opus magnum a už jenom to je vzhledem k jeho filmografii obdivuhodné, ale ty komentáře, že je to nejlepší film všech dob, bych trochu brzdil a počkal, až co na to řekne ještě větší časový odstup. _______ Přece jen už jenom díky zvolenému tématu má inherentně obrovský gravitas, ale bojím se osobně, že je jeho výpověď díky tématu nadhodnocovaná. EDIT: SÍLA TOHO FILMU JE POŘÁD OBROVSKÁ.

Melancholie (2011)

Symboliku stranou, Trierova schopnost zachytit náladu, kdy se vám do ničeho nechce a nic vás není schopno zaktivizovat je pozoruhodná. Jako ta planeta se objeví odnikud a náraz je nelítostný a devastující.

Odnikud někam (2010)

Za tu jiskru naděje na konci. Vyprázdněná narace par excellence.

Amélie z Montmartru (2001)

Jeden z těch roztomilých hřejivých filmů, o kterém snad každý na potkání nemůže přestat básnit a u něhož si po těch nadšených komentářích pomyslíte, že musíte být opravdu monstrum, když vám něco tak úžasného nepřiroste k srdci. ____ Uhodli jste, že u mě se okouzlení nekonalo. Po prvním shlédnutí jsem si řekl, že to musí být jeden z těch filmů, co mi zabil přílišný hype, ale druhá projekce po roční odmlce měla stejný výsledný dojem jako ta první - celé to na mě působí hrozně vykalkulovaným dojmem. Nevím, podle hodnocení tady nebo na imdb asi nejsem schopný něco takového (d)ocenit.