• Krátkometrážní

48 hodin v Paříži (1988)

Vždy znovu ma tento film prinúti pozrieť si ho, pretože si nikdy nedokážem zapamätať, čo sa tam vlastne dialo a vždy znovu sa pri ňom rovnako nudím...

6. den (2000)

Spoilery. Očakávaná megalomanská akčná sekačka ( neveľmi vydarená, podľa ohlasov ) sa nedostavila, zato však miesto nej naozaj skvelé sci-fi z čias, ktoré sú za dverami, občas už aj jednou nohou dnu či podomácky usadené na pohovke. Pravdupovediac si ani nespomínam na tak dobre ( = komplexne a vierohodne ) spracovanú problematiku klonovania v americkom filme. Možno unáhlená predstava pritom bola, že Arnoldovi potom, čo porazil komando, teroristov,, pašerákov, mafiánov, mimozemšťana, robota aj samotného Satana, môže byť súperom už iba on sám ! - Lenže oni spolupracujú ! A vieme veľmi dobre, čo dokáže jeden Arnold ( a nemyslím tým získanie guvernérskeho kresla ) Čoho potom musia byť schopní dvaja ?! Odpoveď je priamo vo filme - zastaviť Boha ! Lebo na argumentácií, že ak nás stvoril, tak aj so schopnosťou zdokonaľovať sa, až kým je to nezdravé, niečo rozhodne bude. Bez akčných scén na konci by sa jednalo o rozhodne ešte zaujímavejšie dielo, ale sci-fi bez akcie, to v Hollywoode bohužiaľ stále príliš neletí ( a 6. DEŇ nie je prvý ani posledný film, ktorý na to dopláca )

6 underground: Tajné operace (2019)

Ó, svätý Míšo! Odtrhol si mi gule... - aj srdiečko. So zastaveniami a prehratiami som mal 3 hodiny pocit, že na TOTO som čakal od SKALY! ___ Úvodné 20-minútové expozé vydá za 3 priemerné hollywoodske akčňáky... vrátane jednej bondovky. Už len Tom Cruise chýba do party - on mal hrať toho šoféra, čo prvý zomre, nech je prča dokonalá...- a cestou by zrazil Jasona Bournea na prechode... ___ Tuto niekto po x rokoch predvádza, že je stále tým istým chlapíkom, čo sa v polovici 90-tych rokov ako jeden z mála tempom a štýlom vyrovnal Aziatom... - a že nezhnil... - hoci zase ani moc nedozrel. Remeslo má však v malíčku a dokáže urobiť rovnako dobre čínske holubice ako aj ruskú videohru... a zmenežovať hodinové krásne akčné peklo na viacerých rovinách, že by som o ňom hrozne rád skonštruoval vetu ako kolega JFL: "Bay inscenuje úchvatné logisticky náročné záběry s několika plány akce (což platí o velkých celcích i mnohých polodetailech) a s ohromně propracovaným zaplněním rámu pohybem a energií", ktoré "představují formální i logistický majstrštyk, k němuž bychom co do topografické rozmáchlosti, pestrosti formálních prvků, množství inscenačních nápadů, narativních i prostorových trajektorií jednotlivých figur, ale také samotného rozplánování a rozzáběrování těžko hledali ekvivalent"... - ale nie som toho schopný - teším sa z toho ako malé decko - alebo veľký feťák - alebo je to naopak ? Každopádne sa Michael Bay stále rád hrá a Netflix mu dal krídla... - a na takú blbinu prekvapivo aj hodne dobrý scenár! ___ Po pekelnom úvode to pravda spomalí... ale tu prichádza veľké prekvapenie, že 6 UNDERGROUND zafungovali aj na príbehovej rovine, a dokonca aj pri tých krátkych, vážnejších podtónoch. Výpravy do cudzích kultúr zapadajú ďaleko lepšie než oslavovanému Wickovi, proti ktorého smrteľne vážnemu ksichtu to navyše každú chvíľu exploduje nefalšovaný humor - krížený so skutočne telesnou brutalitou. A že som si to po polroku odkladania pozrel ako svoj skoro-narodeninový film, som dokonca schopný vziať si z toho posolstvo - že ako oni sa museli vyrovnávať so smrťou, tak ja sa musím so starnutím. No a bite ma - idem si znova prehrať aspoň ten úvod!

65 (2023)

Nechce sa mi to priznať, ale fakt je to katastrofálne zlý film. Scenár je poskladaný z tých najošúchanejších záložiek v 65-ročnej príručke pre bezradných autorov a réžia taáák veľmi mdlááá... že sa mi chcelo kričať. Moje nadšenie pre dinosaury, aspoň teda keď nevyzerajú ako gumené hračky z tržnice, dostalo po papuli viac než tie nešťastné tvory od meteoritu. Tvári sa to drsne, nestálo to 5 korún a začiatok je sľubný, ale nefunguje tu nič. Dvojka za kamerou to proste nevie... a dvojka pred ňou tiež nič moc. Možno keby som sa z ledva 90-minútovej stopáže nemusel furt pozerať na ich rodinné trable... Lebo venovať z tak krátkeho filmu o dinosauroch ledva štvrtinu stopáže tej faune, kvôli ktorej som na to šiel do kina, je čistý ojeb, nie že nie! Keď už nevedia robiť filmy, tak nech mi dajú aspoň Dinosaury, nie Driverovu Držku!

66 sezón (2003)

Rozumiem veľmi dobre tomu, prečo je 66 SEZÓN oceňovaný a uznávaný film. Má totiž skutočne originálnu hravú formu, plnú audiovizuálnych kontrastov a paralel, ktorá v obsahu kombinuje osobné, privátne a intímne so všeobecným a dejinným, je to veselé a úsmevné, ale aj nostalgické a sladkotrpké, a s nadhľadom to cez optiku jednotlivých osudov a jedného špecifického miesta rozpráva veľké príbehy dejín... - teda všetko, čo je v modernej dokumentárnej eseji tak cenené. Ale popritom mám pocit, že je to vlastne len tak ledabolo zbúchané "dielo" chlapíka, ktorý namiesto nedeľného obeda zobral babku na kúpalisko a dedka na strechu, aby im spravil radosť, ale aj aby tam mohol okukovať baby a machrovať na ne, že aký je on filmár.. A teraz tá poetika, tá typicky južanská a blahobytno meštianska, maďarsko-slovenská malátna poetika lenivého letného dňa, ležérneho pôžitkárstva a melanchólie, ktorá trčí z polovice uznávaných slovenských filmov a mne vo veľkej väčšine prípadov, bez ohľadu na to, že som sám jej súčasťou, pripadá pózerská, neúprimná a vykonštruovaná. Že to tak človek cíti, neznamená, že to dokáže aj preniesť do filmu. Pritom je ale 66 SEZÓN dosť dlhých a ak ich divák otrávene nevypne alebo pri ňom nerobí nejaké iné veci, napríklad varí zeleninovú polievku, lúšti krížovku alebo sleduje z okna hádku u susedov na dvore (čo sú presne veci, čo mi k tomu sedia), tá atmosféra ho napokon vtiahne. Zvlášť pre Košičanov to musí mať istú pridanú hodnotu. Ja však mám v sebe dosť vlastnej hravosti i melanchólie a zdá sa mi lepšie nečakať na starobu pri takýchto filmoch, ale skôr vyraziť na to kúpalisko za tými dievčatami, kým nebudeme mať všetci 80...

7EDEM s r. o. (2001) (pořad)

A čo na tom, že je Lasica strašne duchaplný ? Také mlátenie prázdnej slamy svet nevidel. Nie je nič horšie ako nápad "Poďme byť vtipní za každú cenu.".

7 životů (2017)

Ten námet sa dal využiť tisíc lepšími spôsobmi než zasadením do tradičnej šablóny odhalenia zlej totality prostredníctvim extrémne jednoduchej a násilnej cesty, ale v rámci tejto šablóny je to svieže a zábavné.

9 (2005)

Fantastická, vzrušujúca, duchberúca vízia. Nečudo, že sa do nej Tim Burton zamiloval.

9. rota (2005)

Nielen americkí chlapci zomierali v dokonale zbytočnej vojne - navyše zdochýňajúceho režimu - a je dobré si to uvedomiť, skôr, než sa zase začne na niekoho nadávať. FULL METAL JACKET na ruský spôsob potešil vysoko nad očakávania. Fantastický casting, kvalitná technická stránka, nenáhlivé vyobrazovanie a v celku veľmi presvedčivý obraz modernej inváznej vojny, aj so všetkým tým dlhým a otupujúcim ničnerobením a potom náhlou, nečakanou smrťou či typicky vojenským šialenstvom, nezmyselným krviprelievaním pre pár metrov kamenistej zeme. Hlavne vďaka vykresleniu každodennosti, drobnokresbe prostredia a sympatickým vierohodným výkonom bola pre mňa 9. ROTA skrze vcítenie sa mimoriadne silným emocionálnym zážitkom.

96 hodin (2008)

Po dlhých rokoch od 13 OKRSKU a KURIÉRA konečne z bessonovskej továrne vyliezlo zase niečo ultimátne. Strašne hlúpe, naivné a predvídateľné, ale priamočiare a s tak výdatnou satisfakciou, že dokonale zatemňuje rozum a človeka plného testosterónu núti slintať od rozkoše. Človek si len praje, aby sa obchod s bielym mäsom dal riešiť takto jednoducho a rýchlo, ako v tomto oldschoolovom filmíku, kde ( radšej ) netreba rozmýšľať, kde sa vyznamenal predovšetkým strihač a kde sa opäť dokazuje, že Tatko Neeson by mal dostávať viacej hlavných úloh. Všetkých tých o polovicu mladších high-tech agentíkov, vyštafírovaných ako buzny, čo sa teraz preháňajú po plátnach, by dal dole ako sopľavých faganov..