Serenity (2005)

Sotva nějakému tak záhy zrušenému seriálu se dostane alespoň částečné satisfakce v podobě filmu. A Serenity je pro Firefly více než důstojnou cenou útěchy. Ba co víc, je lepší! Také bychom se bez ní nikdy nedozvěděli nic o tom, jak to s tou River a s pleniteli vlastně je. Pro příběh a dějové zvraty představovali ohromný potenciál, jenže ani jednomu paradoxně nebylo věnováno moc prostoru. I toto Serenity divákovi vynahrazuje. Celé dvě hodiny jsou příjemně nadité kvalitní a vyváženou sci-fi akcí, která působivě graduje a ke konci dává tušit, že kdyby dostal Malcolm se svou posádkou pár řad v takovémto stylu, tak by se nevšední Firefly zapsala do seriálových memoárů úplně jiným písmem.

Americká krása (1999)

Před deseti lety pro mě Americká krása byla spíš Nudou za velkou louží, snímkem tak nějak o ničem. Nedávno jsem jí ale dal druhou šanci a překvapivě se mi líbila, ba co víc, nečinilo mi problém se s hlavním hrdinou, životem znuděným a unaveným dvaačtyřicátníkem, ztotožnit. Asi začínám stárnout.

Hrdinové (2006) (seriál)

Málokterý, tedy vlastně žádný seriál jsem nehltal tak mocně a v tak velkých dávkách jako Hiros. Nejdřív jsem si řekl, že to zkusím, podívám se na prvních pár dílů... jenže z prvních pár se stal rázem půltucet, pak dokonce tucet za den, třicet za víkend. Natolik strhující a diváka pohlcující příběh nemá snad žádný jiný seriál. Na to konto mě neustále napadaly dvě věci: Za prvé, jak mohl někdo vymyslet tak úžasně zamotaný, přesto smysl dávající scénář s tolika různými postavami? Za druhé, jak mohl někdo Hrdiny sledovat při normálním vysílání a čekat třeba týden na každý díl, celé měsíce pak na další řadu?!

Armáda temnot (1992)

Po utahaném Evil Dead 2 jsem nečekal zhola nic. K mému překvapení Armáda temnot poměrně svižně ubíhala a chvílemi jsem se dobře bavil. Ash je týpek, ego má až na půdu a je i trochu komediant, pár hlášek stojí za to. A co je hlavní - nemrcasí se od ničeho k ničemu 3/4 filmu jak v předcházejícím díle. I středověcí lidičkové k mojí radosti používali staré zájmeno "thou". Přesto jsem zůstal tím opěvovaným Campbellovým charismatem nezaujat a přívlastky jako "k popukání" či "výpravný" bych při hodnocení zrovna tohoto díla skutečně nepoužil. Efekty mi nevadily paradoxně vůbec, jen asi nemám moc pochopení pro danou odrůdu béčkové scenáristické tvorby a nepřijde mi tak vtipné a zábavné to, co by mělo.

Smrtelné zlo 2 (1987)

"Must see" pro fanouška Duke Nukem. Ale jenom kvůli "Groovy". Scéna, kde se objeví knížka Farewell to Arms v parádním kontextu, taky stojí za zmínku. Ale jinak? Jinak nic. Snad leda pod vlivem omamných a psychotropních látek by film zafungoval víc jako komedie nebo jako horor.

Méďa (2012)

Abych parafrázoval Sigmunda Freuda: "Každý z nás si v životě alespoň jednou přál mít skutečně mluvícího a chodícího plyšáka. Kdo tvrdí, že ne, přeje si ho dodnes (a stydí se to přiznat, pozn. aut.)."

Snídaně pro psy (2007)

McKay je zkrátka pošuk, jinak by asi tak pošahanou komedii nenapsal, nerežíroval ani v ní tak přesvědčivě nehrál ústředního cvoka. Neznat tady SG sice neškodí, ale myslím si, že kdybych všechny herce neznal právě odtamtud, zdaleka bych se u toho tak nepobavil. Chvíli se totiž děj trochu vleče. Zato na závěrečnou pointu už se vyplatí těšit, i když se dá odhadnout dřív. Stojí za to.

Prometheus (2012)

Z půlky dobře, jako celek špatně. Po slibném začátku a zajímavém průběhu ale následuje několik naprosto zásadních nedomyšleností a nakonec i nicneříkající závěr. Jediné vyloženě nové, co film takového typu člověku dá, jsou otázky: Proč musí každá filmová vesmírná akce lidstva skončit takovým fiaskem? Tím spíš, je-li to mise, která by mohla dát odpověď na základní otázku vesmíru, života a vůbec, nebo nějakou podobnou. Je to snad tím, že tvůrci jako živočišný druh nemají dostatek představivosti a moudrosti, aby s nějakou tak hlubokou myšlenkou přišli, tak raději děj často nepochopitelně a bez vysvětlení zvrhnou v jatka, aby nemuseli odpovídat vůbec? No nic. Oddělme od Promethea naději v něco hlubšího, neptejme se a získáme audiovizuálně povedený snímek se slušnou atmosférou, ze kterého se, hle, nakonec vyklube předkračování (tedy český ekvivalent prequelu =D) Vetřelce =)

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Efekty jako obvykle na vysoké úrovni, Yoda jako obvykle rozkošný a zároveň největší frajer, ale - vážně? Vážně, když se ve vesmíru loď nakloní, začne se všechno sypat na bok? Vážně je Jedi trénink taková fraška, že nedovede po nějakých 10 letech naučit Padawana ani základní moudrosti o přirozenosti smrti, sebeovládání a prohlédnutí laciné manipulace? Vážně by Jedi nechal polomrtvého novopečeného Sitha, tím spíš, když ví, že je "The Chosen One", že tedy nesmí za jakoukoli cenu přežít, jen tak ležet? Vážně je potřeba zbytečně natahovat a dramatizovat paralelní bojovou scénu, když divák už 30 let ví, jak to dopadne? Myslím, že ne, Time. Jedině přeje-li si to "bůh" Lucas, aby jeho příběh jakž takž držel aspoň základní logiku časoprostorového kontinua. Ale ještě jinak. Nová trilogie má jistě svou hodnotu - vypráví něco, co se původní filmy neobtěžovaly pomalu ani zmínit, vyplňuje některé z mnoha mezer, které první filmy nechaly zet, vrhajíce diváka doprostřed děje, o kterém se neví víc, než co se vejde do odstavce textu na hvězdném pozadí, který prostě tak nějak s jakýms takýms "cílem" a jakýmis takýmis "peripetiemi" plyne a který ani nijak extrovně nekončí. O hvězdičku lepší jsou staré tři díly ne proto, že by byly omračujícím eposem, ale protože byly první, protože prorážely pěšinku mladičkému žánru sci-fi filmu. Dnes už je ale jiná doba. A nakonec - chcete-li epický přerod charakterově rozervaného Anakina, temnou atmosféru a všechno, co by ku zrodu Dartha Vadera, nejzápornějšího záporáka všetkých čias, mělo patřit, radši před natáčením dlouze konzultujte třeba s Chrisem Nolanem, ten se totiž v antihrdinech docela vyzná. (A ještě úplně na závěr: Dvě hvězdičky jsou málo, hodnotím tak i horší věci, ale když má mít něco takové renomé jako SW, když je kolem toho takový hype, zkrátka nelze než zpřísnit metr a krotit nadšení. Legenda nelegenda.)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1981) (seriál)

Z podstaty nejautentičtější možné šestidílné zpracování dvou z pěti částí trilogie se vším (hlavně ručníkem) všudy - s Fordem, který rozhodně není model T, s Dentem, který je oproti dojmu z předlohy přibližně takový kretén, za kterého ho všichni mají, s neuvěřitelně pištivou Trill, na poměry v britském humoru i s jakýms takýms happyendem, ale co je hlavní - s velkým vlídným nápisem na obálce - Nedělejte panice =)