Hood of Horror (2006)

Tři krátké povídky s vesměs předvídatelnými pointami, trochou toho černého humoru a se společným jmenovatelem v podobě černošského ghetta. Trochu jako pustit si pár dílů Příběhů ze záhrobí a proložit je Snoop Doggovým rapem. A to platí jak v tom dobrém, tak v tom špatném. Zápletky jsou průhledné, herci lavírující mezi špatnými a průměrnými, na druhou stranu, tušil jsem dopředu, do čeho jdu, takže mě to ani nijak nezklamalo. Občas nějaká originální vraždička, pár hlášek, hudba, která výsledné hodnocení zvedá aspoň na ten průměr. 5/10

Lekce umírání (2007)

Zhruba první polovina je atmosferická, mysteriózní, dynamická, docela originální - prostě nářez. Pak ale přijde zvrat. Na tom samotným by nebylo nic špatnýho, je celkem překvapivej. Ale je jednak mizerně podanej a jednak jde od té chvíle veškerá atmosféra a vůbec náboj filmu do kytek. Z napínavého hororu se rázem stává amatérská nadpřirozená variace na Matrix, a to včetně latexovejch agentů. Vrší se klišé na klišé a vše nakonec vrcholí soubojem se žárlivým strašidlem. Prostě nuda bez nápadu. Tři hvězdičky jen s odřenejma ušima za ten start. 5/10

1984 (1984)

Na rovinu - pokud tohle pustíte někomu, kdo knihu nikdy nečetl, tak z filmu asi nebude mít vůbec nic. Spousta věci je nevyřčená, nevysvětlená, hranice mezi představami a filmovou realitou tak rozostřená, že i čtenář knihy má občas problém se orientovat. Stejně tak to není stravitelnější verze knihy pro někoho, komu psané slovo z nějakého důvodu nesedlo. Film mu nesedne úplně stejně. Dokonce bych možná řekl, že je díky zhuštěnosti ještě odtažitější a náročnější. To je ale nejen stížnost, ale vlastně i pochvala. Málokteré adaptaci se daří vystihnout ducha a atmosféru předlohy s takovou precizností. Už pro to stojí za to 1984 vidět. 8/10

Rychle a zběsile 7 (2015)

Mně se prostě líbí, kam v posledních asi třech filmech tahle série míří. Osmička už v podstatě připomíná Expandables v autech se vším, co k tomu patří. Hodně honiček, nějaký to střílení, hláškování, charismatičtí herci, zkrátka přesně to, na co jsem do kina šel. Děj, to už je jenom takovej bonus, u kterýho stačí, když je aspoň průměrnej. Což i přes všechny nedostatky a nelogičnosti nakonec docela je. To už mi víc vadil ten přeslazený rozlučkový konec, jinak bych možná dal i pět hvězd. 8/10

Iron Man (2008)

Viděl jsem konečně po letech, když jsme se se ženou, její sestrou a jejím (jako sestřiným) přítelem pokoušeli shodnout na filmu pro sobotní večer. Tohle z toho vylezlo jako kompromis, který nikoho neuráží. A ono to asi tak nějak opravdu je. Dvě hodiny (vesměs nekrvavé) akce, občas nějaká ta hláška, hlavní postava je tak trochu antihrdina, který ale nakonec ukáže, že má srdce na správném místě, občas tam někdo umře, ale raději mimo záběr. Prostě dobře udělaný hollywoodský popcorn se vším, co k tomu patří. Cíleně bych to asi znovu vidět nemusel, ale někdy holt potřebujete na večer něco takhle neutrálního. A když to je slušně natočený, zápletka není úplně pitomá a dobře se na to kouká, tak proč ne. 7/10

Co děláme v temnotách (2014)

Celkem vtipný pohled na klasická hororová klišé. Tím sice spojení s hororem končí, ale ta komediální složka je naštěstí dobře natočená a skvěle napsané i zahrané postavy ji vytahují nad průměr. A vlkodlaci. Vlkodlaci byli super. 7/10

Srbský právník (2014)

Téma zajímavé, ale výsledný dokument na můj vkus takový nemastný neslaný. Možná je to tím, že snímek se skutečně zaměřuje čistě na Marka a o Karadžičovi a válce se tak dozvídáme spíše zprostředkovaně, z druhé ruky. A protože Marko sám se snaží nemít vyhraněný názor a raději jen dělat svou práci, ani dokument nemá názor. Což je pěkné z hlediska objektivity, ale slabší, když dojde na to, aby zaujal. A vzhledem k tomu, že ani informačně není o moc bohatější, než co jsem už o balkánském konfliktu věděl, tak jsem byl z projekce trochu zklamán. Mnohem zajímavější byla následná diskuse se srbským vyučujícím z FSS MU. 6/10

Demokraté (2014)

Jak obvykle přistupuji k lidsko-právním tématům s velkou skepsí, někdy až odporem (nejsem zrovna typ člověka, kterého baví sledovat hodinu a půl srdcervoucí příběhy o chovatelích koz v podhůří Himalájí nebo o týrání dětí alkoholickými rodiči, asi jsem na tom moc cynický), tak z tohohle "jednosvětího" snímku jsem byl překvapivě nadšen. Je to taková napínavá reality show z politického prostředí, kde vás dokonce nechají fandit těm "zlejm", když chcete. Postavy jsou až překvapivě archetypální - idealistický opoziční právník, pragmatický vládní právník, charismatický diktátor, ze kterého až mrazí - ale přitom realisticky lidské. A kdo za tím chce hledat pohnuté lidské osudy, tak si je tam najde taky. Letos rozhodně nelituju, že jsem se na Jeden svět nechal ukecat. 9/10

Birdman (2014)

Jako drama to na mě moc nefungovalo, jako konverzační komedie však docela ano, i když dost často asi v místech, jež k tomu nebyla tvůrci určena. Takova hollywoodská variace na starý dobrý Samotáře, u které se ušetřilo za střihače. Navíc závěr svou předvídatelností spíše pobavil než zklamal a to se mi moc nestává. Zkrátka nic co bych cíleně vyhledával, ale i tak neurazilo. Would watch again. 7/10

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Jestliže jsem si u Šmakovy dračí pouště (bože, to je strašnej překlad, fakt nechápu, že jsem to vypustil z klávesnice) stěžoval na překopávání předlohy, přidávání postav, natahování akčních scén a prvoplánové vizuální orgie, tak tady mi nezbývá, než sklapnout. Natáhnutí jedné nebo dvou kapitol poměrně útlé knížky na celovečerní film všechny tyhle kroky prostě vyžaduje a stěžovat si na to moc nedává smysl. Well played, PJ, well played. Podtitul navíc předem upozorňuje na to, že se bude na plátně pravděpodobně odehrávat nějaká bitva a že se jí zúčastní nadstandardní počet armád, takže každý ví, co čekat, a že to asi nebude hluboký psychologický rozbor jednotlivých postav a jejich vztahů. S povděkem jsem také přijal trošku rozumnější stopáž než u předchozích dílů, takže jsem z kina neodcházel s tak otlačenou prdelí, jak posledně. No a takovou třešinkou na dortu je pak postava Alfrída, se kterou jsem se jako s jedinou na plátně dokázal plně ztotožnit a tak pořádně vžít do děje. Takže sumasumárum to vlastně nebylo tak špatný. 7/10 PS.: Král elfů vypadá jako Putin!