O Básnících aneb Jak šel čas s filmovými básníky (2016) (TV film)

Hezký dodatek za jednou z mých oblíbených českých sérií. Herci povídají, tvůrci vzpomínají. Ale veskrze jsem se toho moc nedozvěděl. Žádné zapamatovatelné vzpomínky z placu nebo záběry přímo z natáčení. Těch se během hodiny objevilo jako šafránu. Hezký dodatek, ale tím to prostě hasne. Dobrý v sobotu po obědě v televizi, ale znovu bych na to nekoukal. Nemá to prakticky žádnou přidanou hodnotu. Navíc mě zaráží, že u dokumentu nejsou žádné jmenovky u postav. Jasně, mě je to jedno, já ty tváře poznávám, ale tak nějak jsem předpokládal, že tohle patří ke každému kvalitnímu dokumentu. Tady je... nic. (50 %)

Král Artuš (2004)

Tenhle Král Artuš neuvěřitelně zapadl mezi filmy jako Statečné Srdce, Gladiátor, Troja, Poslední Samuraj nebo Království nebeské. Přitom ten rozpočet tam skutečně je a Fuqua několikrát dokázal, že točit umí. Navíc se mi tak moc líbí, že po letech je to obsazené naprosto výborně. Potká se tu kupříkladu seriálový Hannibal s Willem (2013). A navíc si film pamatuju v tom krásném období mezi léty 2001 až 2005, kdy vlastně každý velkofilm vlastnit na dvd byl hotový poklad. No ale tím to končí. Zatímco Troju a Posledního Samuraje jsem shlédl až nezdravě tolikrát. tak Krále Artuše jsem si moc nepamatoval. Vlastně jen finální bitvu. A tu jsem si pamatoval špatně... Každopádně kromě obsazení ten film vůbec nic nenabízí. Je to neuvěřitelně táhlé. Nechybí epická hudba a bitva. Ano, ale bitvy jsou tři a to na začátku, uprostřed a na konci. A to na historický velkofilm prostě nesedí. Já si zase za pár let nevybavím nic jiného než herce a hudbu. Tenhle Král Artuš neuvěřitelně zapadl mezi filmy jako... [Director's cut] (40 %)

Encanto (2021)

Lepší než Rebelka (2012), horší než Moana (2016). I když to má parádní hudbu a animaci, tak příběh Madrigalových mě na konci zklamal. Protože po uvědomění skutečného štěstí nepřichází žádné morální poučení. A je vlastně kaňka, co mi dojem zkazila. Jinak moc vyčítat filmu nelze. Parádní pohádka, u který se pobaví i dospělý. Krásná animace a již tradičně super hudba. Tak mě napadá, že i třeba Coco, mě bavil ve výsledku mnohem více, protože měl srdce a duši. Encanto má jen to srdce. Neberte mě zle, film jsem si užil a líbil se mi. Jen oproti jiným animákům holt méně. (70 %)

Betlémské světlo (2022)

Musím být v menšině, ale nový film od rodiny Svěráků se mi naprosto líbil. Stejně jako předchozí filmy, je i Betlémské světlo balzámem na duši. Ano, stejně jako předchozí tvorba je film místy hořký, či si dělá srandu sám ze sebe, ale především jde o naprosto geniálně postavený humor pana Svěráka. Příběh Karla Šejnohy mě bavil totiž od začátku do konce. Dlouho jsem se takhle nepobavil. Naprosto trefné a vtipné momenty, které snadno připomenou Vratné lahve (2007). Tehdy jsem je považoval za Labutí píseň Svěrákových filmů. No a stejně jako Vratné láhve, jsem si totéž myslel před pěti lety o Po strništi bos. Jsem ale neskonale rád, že to stále není labutí píseň, protože bych si přál alespoň ještě jeden nebo dva podobné filmy. Tyto filmy považuji za vrchol české kinematografie a lepší humor než pana Zdeňka já prostě neznám. Těším se na další projekci doma na bluray. Tleskám páni Svěráci ve stoje! O Terezce Rambě bych mohl napsat samotný odstavec, ale každý ví, že já ji prostě miluju. Takže jsem rád za její obsazení a doufám, že se objeví i v další Svěrákovině. Já vlastně nemám co bych vytýkal. Až jednou pan Zdeněk Svěrák nebude, bude na světě strašně smutno. (90 %)

Batman (2022)

"Může být krutá, poetická či slepá… Ale když jí odepřeš, sama ti na dveře zaklepá. – Spravedlnost. Správná odpověď je… spravedlnost.“ Uběhlo už deset let od doby, kdy nám jeden z předních režisérů Hollywoodu předvedl Gotham v té největší parádě. Christopher Nolan pojal svojí trilogii o Temném rytíři zcela jinak, než jsme byli tehdy zvyklí. Držel se v mantinelech, co možná nejvíc uvěřitelného světa, kdy temný strážce likviduje zločince. Díky perfektní akci, kameře a hercům, vdechl zcela nový život komiksovým filmům a jeho Temný rytíř z roku 2008 trhal rekordy jak v ocenění, tak i tržbách. Aby taky ne - kdo neviděl zesnulého Heatha Ledgera v roli Jokera, jako by nebyl. Ovšem pak jsme dostali dalšího netopýřího muže pouze jako doplněk k univerzu, které DC začalo a nedokončilo… Trvalo tedy deset let, než se fanoušci dočkali dalšího netopýra. A to čekání stálo za to! O Mattu Reevesovi si můžete říkat co chcete. Jeho (téměř celá) trilogie o planetě opic byla všelijaká, ale rozhodně se mu nedá upřít jeho vypravěčský um. Matt je jednoduše režisér s vizí. A právě jeho vize dokáží z filmu dělat epické spektákly. Podobně jako Nolan. Jeho THE Batman měl být jiný, než jsme zvyklí. Teď mám na mysli pouze diváky, protože pokud jste fanoušci komiksu, tak víte, že Batman není pouze o akci a bratříčkování s Robinem a Catwoman. Dokonce to vědělo i Rocksteady, které vytvořilo parádní Arkham trilogii. Ano, hry byly akční, ale také dokázaly přenést kouzlo Gothamu na naše obrazovky. Gotham je špinavé město plné zločinců a velmi úchylných padouchů. Batman tedy slouží městu nejen jako akční hrdina, ale především jako ten, kterého se všichni bojí a také jako brilantní detektiv. A právě to u všech filmů dosud chybělo. Až do teď. Gotham je město, kde se díky pár nehodám zrodila banda šílenců. Na plátně se již mnoho z nich objevilo. A tak žití v tomhle městě není úplný med. Tak nějak si říkám, proč tam vlastně ještě někdo bydlí? Každopádně film vám znovu neukazuje, jak se z Bruce Wayna stal samozvaný strážce pořádku. Divadlo, ulička, výstřel, korále a pohřeb. To už máme díkybohu za sebou a film nás uvádí do příběhu, kdy Batman už je mazákem a něco si v Gothamu prožil. Podobně jako to u druhé stáje provedli se Spidermanem na konzoli od Sony. Batman prostě je a děsí všemožné zločince, co si dovolují vztáhnout ruku na poctivé občany. Netopýr je symbol, který vzbuzuje strach z neznámého muže ve stínech. A tak příchod na scénu je prostě výborný. Pak mě teda napadla důležitá otázka: proč zkrátka zločinci neoperují za dne? Jak už bylo řečeno, Batman už v Gothamu nějaký pátek pomáhá a v momentě, kdy je poměrně drsným způsobem zabit starosta města, musí na scénu právě přijít „Největší detektiv na světě“. Film, ač má téměř tři hodiny, neobsahuje příliš akce. Je to z prostého důvodu. Vize, kterou nám Reeves překládá není o akci, nýbrž o atmosféře. A tu má film naprosto výbornou. Pokud jste četli Dlouhý Halloween či Rok Jedna, budete se cítit jako doma. Téměř hororovou atmosféru doplňují prvky thrilleru až detektivky. Vrah totiž se rozhodl komunikovat s Batmanem a u každé oběti mu nechává hádanky (HAHAHA). Až film trošku připomíná oblíbenou Šifru mistra Leonarda. Více z příběhu prozrazovat nechci, protože se jedná o parádní zážitek o který bych vás nerad ochudil. Největší rozpaky asi vzbuzovalo obsazení hlavní role. Příval oblíbených meme to jen okořenil. Ale nicméně je asi pravda, že z upírů se stávají netopýři (hahaha). No každopádně, pokud jste viděli film Tenet, tak jistě víte, že Robert Pattison ušel obrovskou cestu od Edwarda ze Stmívání. V roli je naprosto skvělý a fanoušky série Arkham i jistě potěší to, že jeho oblek vypadá velmi podobně právě tomu z dílu Arkham Knight. Dále jistě potěší i Jeffrey Wright jako komisař Gordon. Jeffrey hrát umí a v role mu pěkně sedne. Lepší může být pouze Colin Farrell, kterého byste v masce skoro nepoznali. Ovšem jeho herecký výkon je taktéž velmi povedený. Největší podíl si však bere Paul Dano, který ztvárnil roli Vraha, neboli Riddlera. Ač to není myšleno nijak zle, tak Paul role nemocných lidí hraje naprosto dokonale. Pokud jste viděli Zmizení z roku 2013 jistě víte, co mám přesně na mysli. Paul dokáže zahrát člověka s psychickými problémy naprosto excelentně a roli mu věříte na sto procent. Jedinou kaňkou může být obsazení role Alfréda Andym Serkisem. Andy je bezesporu kvalitní herec, ale role oblíbeného komorníka mu nesedne. Mám velký problém uvěřit jeho „otcovskou“ ruku nad Brucem. Možná je to také trošku tím, že po Michaelu Cainovi nelze najít vhodnější náhradu. To se již prostě nepodaří. Vizuál nového Batmana velmi kopíruje komiksy. V Gothamu je neustále zamračeno, prší, a je tma. Co bychom tak trošku od Batmana očekávali. Nechybí velmi vysoké budovy a až gotický nádech některých exteriéru. Přesně takto si Gotham všichni představujeme. Hudbu k novému filmu stvořil Michael Giacchino, který stvořil třeba velmi povedený soundtrack k nové trilogii Star Treku. Hudba je temná, epická až osudová. A velmi dotváří popsanou atmosféru. I když má film téměř tři hodiny, rozhodně nenudí. Naopak prezentuje temného rytíře tak, jak si fanoušci už dlouho přáli. Drsná detektivka nepostrádá kouzlo, charisma a ve výsledku i velmi dobře natočenou akci. Vyčítat lze velmi málo, přesto bych řekl, že režisér nám dodal velmi specifickou a kvalitní vizi příběhu Batmana. Za mě osobně bych vystřihl posledních třicet minut filmu, kdy snímek přeci jen spadne více do akce napěchovaného komiksové zpracování. Kdyby film skončil v oné kavárně, myslím že by měl mnohem silnější impakt na diváky. Dokonce si myslím, že bych byl ochoten se spokojit s cliffhangerem. A to už něco znamená. Neberte mě však špatně, ale v celkové atmosféře filmu, ta poslední půl hodina přeci jen značně vybočuje. Také si myslím, že by filmu více slušel rating 18+. On je tedy film značně temný a drsný víc, než kupříkladu filmy od Marvelu. A i takový Watchmeni dokázali, že si s ratingem poradí. Film má jistě náznaky brutálna, především u scén obětí a vražd, přesto nejde nikam za hranu. V neposlední řade si mohu postesknout, že z filmu byla vystřižena scéna přímo z Arkham Asylum, kam si Batman přijede pro radu k jednomu starému známému. Finále pak to trošku nahrazuje a naznačuje jisté směry pokračování, ale pro ty z vás, které to zajímá, tak na youtube si lze vystřiženou scénu najít. Velká škoda, že se nedostala do samotnému sestřihu. Nový Batman tedy dokázal, že komiksové filmy nemusí být pouze popcornová zábava plná digitální akce. Dokáže i velmi dobře okopírovat atmosféru z komiksových knih, jak se před mnoha lety povedlo právě Watchmenům ze stejné stáje. Snad nás tedy v budoucnu čekají podobně laděné snímky. Jen houšť! [Předpremiéra 2.3.2022] (90 %)

Černé Vánoce (2019)

Žádné Černé Vánoce jsem neviděl. Takže tohle je můj první vstup do série. Nebudu lhát, skočilo mi to na Netflixu a tam hodnocení nevidím. Přitom první půlka mě neuvěřitelně bavila. Univerzita, temná historie, děsivé vraždy. Tohle má potenciál. Teda mělo... I v momentě, kdy je vrah v koleji, tak to vypadá pořád dobře. Pak se to zlomí a přichází nefalšované wtf momenty. Vrah je nadpřirozené monstrum a kult není kult, ale banda ublížených děcek. Jak proboha tak zajímavě a dobře rozjetý film může skončit v totálním blátě? No přesně takhle. Feministickou stránku věci kritizovat nechci. Chápu, že to někomu vadí, ale na tom bych se nepozastavoval. Horší je Avengers konec a naprosto komediální akční závěr. To snad nikdo nemohl myslet vážně. Nebo jo? (30 %)

Chata na prodej (2018)

Hodně dobře. Na to jak je film kraťoučký a vlastně jednoduchý, tak má neuvěřitelné kouzlo. Je mi jasný, že každý si ve filmu najde chvíle, které by jako z oka vypadly toho, co zná a zažil. Sice je to vlastně neuvěřitelně hořký film, ale vlastně baví od začátku do konce. Málokterý český film dokáže takhle nadchnout. Ale myslím, že Chatě na prodej se to povedlo. Minimálně na ty čtyři hvězdy. A pokud na tři, tak hvězdu dávám za Terezku Rambu. Jak jinak. (75 %)

Uncharted (2022)

Sic Parvis Magna aneb „velké věci z malých začátků“. Filmové Uncharted se plánovalo léta a nemělo vůbec lehký start. Ostatně na filmové adaptace videoher se můžete opravdu těšit, anebo vůbec nic neočekávat. Těch kvalitních zpracování bych ostatně spočítal na prstech jedné ruky. A stále si nejsem jistý, jestli Tomb Raider se mezi ně vlastně řadí (ten původní s Angelinou samozřejmě). Uncharted je milovanou značkou od Sony a jistě právě ona přesvědčila nemálo hráčů ke koupi Playstationu. Přitom Nateova cesta začala už na Playstation 3 v roce 2007. Od té doby byla zremasterována a dočkala se třech pokračování. A jednoho spin-offu. A pokud jste měli doma kapesní PS Vitu, tak jste si mohli zahrát ještě jeden kousek. Zcela upřímně si myslím, že právě dobrodružství Natea žádnou filmovou adaptaci nepotřebuje. Hry jsou natolik dynamické a filmově vyprávěny, že se do nich hráč ponoří velmi snadno. Navíc díky skvělé hratelnosti, příběhu, postavám a hudbě je radost si je zahrát i dnes. Tak či tak, v Sony mají jiný názor. A jelikož se na náš řítí i seriálová adaptace Last of Us, je nutné abych se s touto skutečností vyrovnal. A to ostatně velmi rychle, vzhledem k tomu, že Sony si pořídilo přímo filmové studio a právě její dvorní hry by mohly poskytnout tunu materiálu pro filmové fanoušky. Ovšem jestli tohle chceme je otázka na jiný text. Je mi jasné, že nepotrvá dlouho a záhy uvidíme plakáty na filmové adaptace jako God of War, Horizon či nedejbože Bloodborne. / Příběh začíná pěkně zostra a přinese onu vynikající scénu s letadlem ze třetího dílu. Upřímně tvůrcům tleskám, jak dobře se povedlo tuto scénu přenést na filmové plátno. Ovšem je to pouze vrchol ledovce a my se musíme vrátit do minulosti, abychom poznali mladého Drakea (Tom Holland). Ten má téměř totožný origin jako jeho herní jmenovec, ale i tak se odlišnosti najdou. Je tedy nutno podotknout, že film kombinuje scény z několika her, a i když si nejvíce půjčuje z posledního dobrodružství, tak i tam mnoho pozměňuje. Tvůrci tedy záměrně předkládají svoji vizi příběhu a zrození mladého dobrodruha. Ničemu to nevadí, a nemyslím, že by skalní fanoušek ohrnoval zbytečně nos. Nate je Nate, a dokáže se vykecat z každé situace. Není to jinak ani když pozná Sullyho (Mark Wahlberg). Ten mu nabízí únik ze všedního života. A co víc, nejen, že mu slibuje život, po kterém vždy toužil, ale také záchranu jeho bratra Sama. "Oh crap!" Příběh se rozvijí a i když chvilku trvá, než se dostane do správné akce, lokace a charaktery to snadno kompenzují. Nebudu tak z příběhu už popisovat nic. Ostatně byste taky o hodně přišli, kdybych vám vše vyžvanil. Filmové Uncharted by si leckdo mohl splést s Lovci pokladů 3. Také se zde cestuje, hláškuje, rozplétají se záhady a hledají poklady. Ovšem, je to taky Uncharted! Přesto i když v tomto žánru nyní prakticky není konkurence, tak filmu nejde nevytknout jednoduchost hádanek. Ačkoli všechny podobně laděné filmy (a třeba i Šifra mistra Leonarda) mají nějaké hádanky či překážky v cestě za pokladem, nikdy mi to nepřišlo jako tak moc okatá urážka divákovy inteligence. Hádanky v kostele jsou skutečně triviální a jakmile se postavy mezi sebou začnou domlouvat a poukazovat na očividné stopy, je mi trošku mdlo. Neberte mě špatně, nechci žádné geniální hlavolamy. Ale v momentě, kdy filmoví hrdinové hledají cestu s klíči v ruce a odhalí „očividně“ díru na klíč, přijde mi až zarážející, že na sebe všichni tři musejí pohlédnout se slovy „to vypadá jako dírka na klíč“. Zbytek by se dal i snadno přehlédnout. Nutno přiznat, že příběh neztrácí šťávu ani tempo ve vyprávění. Jakmile se ocitnete za polovinou délky, tak se film velmi příjemně rozjede. Obsazení je vždy velký otazník. Někomu sedí, někomu naopak ne. Kupříkladu Mark Wahlberg je mnohými milován a nejspíš i stejnou měrou nenáviděn. Faktem je, že vždy Mark hraje stejně. Ani Sully není výjimkou a Mark ho hraje jako správného pacholka. Z počátku má pramálo společného se Sullym, kterého znáte z her. Ovšem jakmile film plyne, tak se Mark čím dál více stává Sullym jakého chcete. Antonio Banderas byl skvělou volbou pro padoucha - jeho exotický šarm je k nezaplacení. Pak o to více zamrzí jeho sidekick, který je bohužel více upřednostňován. Zkrátka tvůrci chtěli také svojí Nadine ze čtyřky. Tady se jim to ne úplně povedlo. No a Tom Holland. Myslím, že jednou ze sebe sloupne nálepku Spideyho, ale teď je zkrátka ještě brzo. Na druhou stranu Nate a Peter jsou vlastně docela charakterově podobné postavy a obě hláškují a obě se vykecávají ze situace. Tudíž bych řekl, že všeobecná kritika není příliš na místě. Bohužel filmového zpracování s jeho dabérem jsme se nikdy nedočkali. I když by to jistě mohlo být zajímavé před lety vidět filmové zpracování s Nolanem Northem. One last time… Jak to tedy dopadlo? Myslím, že filmové adaptace her jsou zkrátka na vzestupu, ať se nám/mi to líbí nebo ne. Uncharted bych řekl, že je vlastně dobrým krokem vpřed, protože dokázal chytit atmosféru mladého Nathana i jeho univerzum. Finále je správně akční, velkolepé a odzbrojující jako hry. Navíc v posledních dvaceti minutách se dočkáte podobného pocitu jako u poslední scény Tomb Raidera s Alicii Vikander. I když se nemohu zbavit pocitu, že filmu nejvíce vlastně škodí jeho název, a jako Lovci pokladů nebo Hledání pirátského zlata… Či jakýkoliv jiný název by filmu vlastně prospěl více. Tak musím říct, že film jsem si vlastně neskutečně užil a je velmi příjemnou popcornovou zábavou. A taková tu dlouho nebyla! Navíc má film neskutečné množství odkazů na hry, Naughty Dog a jedno velmi nostalgické překvapení. Buka Pintu! (80 %)

Vřískot (2022)

"Hello Sidney. It's an honor!" Po vynikajících Ghostbusters jsem se dočkal další velmi oblíbené a ikonické značky. Od traileru jsem se na nový Vřískot hodně těšil. Čtyřka byla naprosto výborná a je pro mě trošku nostalgický okamžik, protože právě čtyřka byla mým prvním komentářem na čsfd. Tehdy jsem úvod viděl v kině asi desetkrát a stále mě bavil. Wes tohle fakt uměl. Pátý Vřískot mohl ukončit sérii podobně jako Krotitelé, ale v době, kdy píšu tohle, tak už je dávno odkleplá šestka. No tak uvidíme s čím přijdou příště. Každopádně - jdeme na to! Úvodní scéna. Holka, telefon a chladný hlas Rogera Jacksona. Ano, já víc nepotřebuju a jakmile se ozvala ikonické zvonění telefonu, tak jsem začal rozhazovat nadšeně popcorn kolem sebe. Opět se vracíme do Woodsboro a dokonce to vypadá, že vraždy nemají nic společného se Sidney a jejími přáteli. Trojice nám pořádně zestárla, na některých je to vidět více, na některých méně. Přesto tady nostalgie funguje na stoprocent. Vraždy jsou docela promyšlené, těla se kupí a tvůrci přicházejí s naprosto novými způsoby ukázání podání nožem. Ono to vždy vypadalo brutálně a uvěřitelně. A teď jde mráz po zádech snad ještě více než kdy dříve. Za mě naprostý vrchol filmu je scéna v nemocnici, která postupně vygradovává. Skvělá hudba od Tylera (on to fakt umí!) a scéna, kterou bych skutečně nečekal. Finále je zase promyšlené a zamotané. Já fandil postavám do poslední chvíle. Hra na vraha tedy funguje taky. Odhalení důvodu vražd je... No jediným špatným bodem na celém filmu. Třeba čtyřka mi v tomhle přišla promyšlenější a odhalení logičtější. Tady bych očekával lepší motivy. Přesto však přišla "pětka" se skvělou nostalgií, vrátila oblíbené postavy a nechybí Ghostface a jeho geniální dabér. Říkám to pořád, nekoukejte na to v českém dabingu! Vřískot je prostě láska, mám pro ni slabost a jsem ochotný jí leccos odpustit. Pro Wese! (93 %)

Sousedi 2 (2016)

Ano nevím proč po zkušenostech z jedničky jsem se pustil do pokračování. Asi je to stejný případ, jako když hraju Dark Souls. Prostě se rád trýzním. Pravda je ale nejspíš mnohem fádnější. Netflix mi to vyhodil v nabídce a já dal play. K velkému překvapení je dvojka na tom o poznání lépe než jednička. Není tolik místy přepálená a vcelku mě místy i bavila. Chloë Grace Moretz nezklame nikdy a Efron už vlastně taky ne. Scéně v garáži jsem se dokonce zasmál. Takže v tomhle případě na mě dvojka funguje lépe než jednička. Přesto je to pro mě velmi podprůměrná komedie. (40 %)