Úsvit mrtvých (2004)

Snyderova prvotina. Mám pro něj pochopení a intro je natočeno naprosto famózně. Ovšem s jeho další tvorbou se to srovnávat nedá. Příběh je neuvěřitelně bez pointy a na to, že má film dvě hodiny tak to jde odnikud nikam. Herecky zajímavé. Sarah Polley je sympatická, Michael Kelly notorický a Jake Weber je ten, kterému fandíte. Zack se vyřádil s krví a atmosféra v obchodním domě je vcelku předvídatelná. Za mě to trošku kulhá. Lehký podprůměr. Snyderovu pozdější tvorbu mám opravdu rád. [Director's cut] (48 %)

Conor McGregor: Notorious (2017)

"We’re not just here to take part. We’re here to take over." Ani pořádně nevím v jakém roce jsem začal sledovat tohoto Ira. Už je to nějaký pátek, co jsem ho viděl poprvé v akci a věděl jsem, že se zrodila hvězda. Nový motivační vzor. Další Arnold. Conor je všechno a ještě víc. Mladý rváč, který měl kdysi sen. Představoval si budoucnost a měl jasnou vizi. A pak prohlásil, že bude nejlepším zápasníkem UFC, bude mít tolik peněz, že nebude vědět co s nimi. Také vám to připomíná jednoho rakouského chlapce? Nemusíte mít Conora rádi, dokonce věřím, že mnoho lidí má vůči němu averzi. Může vám vadit, jakým způsobem se prezentuje. Ale nikdo nemůže popřít, že Conor byl první. Proslavil tento sport a jen díky němu sleduje MMA miliony lidí. Dostat tento příběh do podvědomí stejně jako to Arnie udělal s kulturistikou. McGregorovi to však nestačilo a šel ještě dál. Je první v historii, co získal titul ve dvou váhových kategorií. A také se mu povedl neuvěřitelný knockout za 13 sekund. Nemusíte ho mít rádi, ale nemůžete popřít, že Conor je vlastně neuvěřitelný. Neuvěřitelný příběh kluka, který si šel za svými sny. Z Irska až na vrchol. Já osobně mám nakoukáno mnoho jeho zápasů a občas se dívám na ně i zpětně. Dokonce jsem si na něj i několikrát vsadil. McGregor je prostě ikona MMA jako žádná jiná. A tenhle film je pro fanoušky povinnost. Nová obdoba Pumping Iron. Scény z Dublinu, kde je Conor na sociálních dávkách jsou dnes už úsměvné. Scény z oktagonu. Scény z LA. Vše v jednom neuvěřitelném balíčku, který mapuje tohoto bojovníka. Za mě naprosto fenomenální dokument. Všechny palce nahoru. (100%)

Scream - Resurrection (2019) (série)

Když jsem četl, že třetí řada seriálového Scream bude reboot, tak jsem trošku posmutněl. První řada byla skvělá, druhá slabá, ale Halloweenský speciál to parádně vykopnul. Ovšem bylo zaříznuto a jede se od znovu. Zbytečný reboot něčeho, co mělo pokračovat a ještě ke všemu s jinými herci. Nicméně Vřískot je moje oblíbená hororová značka a seriál je rozhodně guilty pleasure. Třetí řada mě vlastně bavila od začátku do konce. Herci nejsou nijak zvlášť sympatičtí, ale vlastně ani nejsou otravní. Výjimka je Giorgia Whigham. Vůbec bych se nezlobil, aby tahle holka hrála častěji. Její Beth je nejlepší postavou ze seriálu. Délka šesti dílu mi taky sedí, napětí tam je. Příběh se posouvá slušně a oběti se kupí. Velké plus, že se vrátila klasická maska Ghostface a hlavně její nejlepší hlas. Ano, v třetí řadě opět uslyšíte Rogera Jacksona jako Ghostface. Naprosto výborné rozhodnutí. Finále je možná trošku zklamání, i když hra na vraha vlastně většinu času funguje. Za mě dobré. Měl jsem kvalitní tři večery a přál bych si Ghostface ještě chvíli na obrazovkách, případně v kině vídat. Za mě byla třetí řada veskrze kvalitně stráveným časem. I když mám výhrady. (70 %)

Blair Witch: 20 let poté (2016)

Trvalo mi skoro tři roky než jsem dokoukal "celou sérii". Divíte se mi? Asi ne co? Není divu, já nikdy nebyl fanoušek tohoto fenoménu a po tomhle filmu kroutím hlavou ještě silněji. Ano, to co fungovalo před více než dvaceti lety - budiž. Může to vystrašit někoho ještě dnes? Stěží. Tenhle film je Záhada Blair Witch 2.0 a je vtipné, že se jmenuje dvacet let poté, ale je to vlastně jen sedmnáct. No budiž, matiku asi český distributor neumí. Faktem ale je, že vracet se na místo činu a očekávat, že diváci opět budou hltat třepotající se kameru, rádoby střihy, děsivé zvuky, hádající se páry a brečení do kamery... To snad ne. Nevím moc na co tvůrci cílí, protože si nejsem jistý, jestli je fanouškovská základna tak velká... A hlavně si myslím, že mnoho věcí ve filmu nemohou odpustit ani skalní fanoušci. Finále dejme tomu, že děsí. Koho by taky neděsil hnusný barák plný dřeva a potvorou, kterou díky kameře nevidíte. Já vám nevím, tohle byl celých devadesát minut omyl. (29 %)

Ztracené město Z (2016)

Nekonečná cesta, dlouhý životopis, parádní dobrodružství a lehce utahaný film. Napsat komentář mi trvalo skoro, tak dlouho jako koukat na tento film. Samozřejmě s nadsázkou, ale filmy, co se blíží ke stopadesáti minutám musejí mít kouzlo, náboj a musí bavit. Ztracené město Z to chvílemi má a chvílemi ne. Herecky je to samo sebou paráda. Hunnam je parádní a Pattison mu skvěle sekunduje. Navíc se objeví i další známý herci. Příběh snílka, který za každou cenu chtěl najít město v pralesích v Bolívii a nechtěl aby ho někdo přeběhl, nebo aby to nedokázal. Cesty v džungli jsou parádní, napínavé a právě tyto pasáže mě velmi bavili. Ovšem scény doma v Anglii se táhli podobně jako myšlenky, jak je popsat. Ztracené město Z by byl skvělý čtyřdílný seriál s pořádnou výpravou, herci, hudbou a atmosférou. Takhle to bylo pro mě příliš dlouhé a nezáživné. Přesto jsem moc rád, že jsem to viděl. (60 %)

Černobyl (2019) (seriál)

"Jaká je cena lží?" HBO dělá jedny z nejlepších seriálových událostí. Chernobyl samozřejmě není výjimkou. Je to seriál, který by měl každý vidět? Ano. Je to depresivní? Rozhodně. Bude se vám zvedat žaludek? Jak z čeho. Za mě rozhodně seriál, který by se měl pouštět na středních školách. Ačkoliv je totiž seriál velmi depresivní a ukazuje velmi syrově událost, která se stala v roce 1986, tak si myslím, že se jedná o povinnost každého, kdo se zajímá nejen o kvalitní tvorbu, ale také o naší historii. Veškeré filmy, které mapují tragické události historie jsou něčím depresivní a nebo brutální. Tomu se samozřejmě tvůrci mohou vyhnout a nemusí. Ovšem havárie v Černobylu je snad největší katastrofou v historii lidstva. A o to je horší ten fakt, že zasáhl téměř celou Evropu. A hlavně, co si budeme povídat, on rok 1986 není zas tak dávno že? Seriál od prvního dílu šlape jako o závod a během pěti hodin nesundá nohu z plynu. Čas 1:23:45 si jistě mnozí zapamatují. Je to ten čas, kdy k havárii došlo. Sledovat následky je velmi silný zážitek. Mrazivý, atmosférický, depresivní počin s mnoha kvalitními herci a hlavně naprosto dokonalou výpravou do minulosti. Pro mnohé událost roku, pro mě asi nejpodstatnější seriál nového tisíciletí. Kdo jiný by se měl poučit z chyb páchaných v minulosti, když ne my? Chernobyl od HBO je emocionální jízda od začátku do konce. Krutá pravda, nechutné lži, neskutečná katastrofa a hlavně jeden perfektní seriálový zážitek. Sledovat totiž dokumenty a fotografie versus seriál je prostě jedna ku jedné. Jsem zvědavý, kam se HBO vrhne příště. (80 %)

Jsem číslo čtyři (2011)

Někdy mě až zaráží k čemu všemu vzniknou pokračování. A pak vidím film jako Jsem číslo čtyři a i když jde zjevně o start nějaké série, tak po deseti letech je kde nic, tu nic. Zrovna tady upřímně velká škoda, protože je to vlastně docela solidní start. Máme příběh jako z Muže z oceli a mladík se super schopnostmi je loven cizáky z vesmíru. Ty zase vypadají jako ze Star Treku. Má tu mentora, má tu lásku a hlavně nesmí vyčnívat a k tomu mu moc nepomáhá sladký život na střední škole. Alex je opravdu sympaťák s rozhodně má víc talentu než mnoho herců v jeho věkové kategorii. Caruso točit umí, obzvlášť tyhle napínavé thrillery se zvraty. Jsem číslo čtyři je samozřejmě více romantická teen záležitost, ale sexy sci-fi tomu nikdo neodpáře. Fakt mě mrzí, že k tomuhle nevzniklo alespoň jedno dvě pokračování, protože bych se o mytologii tohoto světa rád dozvěděl víc. Příjemná délka uteče jako voda a já se velmi příjemně bavil. Lze samozřejmě mnoho, co vyčítat, ale tím, že se jedná o zástupce jednoho typického žánru, lze mnohé odpustit. Obzvlášť když takové Stmívání má až tři pokračování. Škoda jen Terezky, která se objeví až za půlkou filmu. Ale ta její mrštná bojová martaňka jí ale sedne. To vám teda povím! PS: Tyrana ze střední si dokonce zahraje jeden z bratrů Winchesterovic. A to se počítá! (70 %)

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

"Please Lord. Help me get one more..." Zatím to nejlepší, co jsem od začátku roku viděl. Mel Gibson je záruka kvality a sám se divím, že jsem tento rest odkládal tak moc dlouho. Přitom není moc, co filmu vytýkat. Příběh se samozřejmě vejde i do dvou hodin, ale Gibsonovi dlouhé válečné scény nechybí ani zde. Chci říct, dlouhé válečné sekvence ze kterých se tají dech. Máme zde mnoho vynikajících tváří (Vince Vaughn, Sam Worthington, Hugo Weaving). Andrew se do filmů buď hodí nebo ne. Asi bych si tady dokázal představit i jiné herce, ale zase nemám s ním takový problém, aby zde vlastně nezapadl. Hvězdičkou na pomyslném dortu herců je oblíbená australanka Teresa. Válečné filmy mě nikdy neomrzí, a jelikož se tento zakládá na opravdovém příběhu z Okinawi, tak mě zajímá o to víc. Okinawa byla v roce 1945 opravdu nechutné peklo. Stačí si jen něco přečíst a nebo se podívat. Hodně pomohl i Pacific (2010) od HBO. Gibson se v tomhle nedrží vůbec zpátky a servíruje naprosto fenomenální filmové scény. Velmi pečlivě sestřihané bojiště je prostě fantastické. Tají se mi dech, srdce buší a vy se modlíte za každého američana, který tam bojuje. Neuvěřitelné. První část filmu naopak velmi pěkně vykresluje romantickou atmosféru a uvěřitelný vztah. Trénování na základně se neobejde bez kopanců, ale toho jsme už viděli. Za mě velmi solidní válečný film s dojemnou linkou. A hlavně neuvěřitelným příběhem o vojákovi, který zachránil mnoho životů během války a ani jednou nevystřelil. (88 %)

Čarodějnice (2015)

Tohle bylo silné kafe. Velmi znepokojivý film. Dlouho jsme takový neviděl. Připomněl mi Rituál (2017) od Netflixu. Akorát nezkonil závěr. Atmosféra houstne a díky barevné paletě je výlet do tohoto domku u lesa značně depresivní. Není divu, je 17. století a pověry o zlu říkají báby na každém rohu. Ovšem tento dům má smůlu, že stojí u lesa, ve kterém je skutečné zlo. Manžel od rodiny se snaží uživit ženu i děti. Děti přidělávají starosti a příběh se točí především okolo nejstarší dcery (Anya Taylor-Joy). Znepokojivé výjevy, děsivý les, hnusná čarodějnice a hlavně atmosféra, která vám nedá spát. Tak snadno by se dal popsat film The Witch. Užil jsem si ho od začátku do konce, protože jsem vůbec nevěděl, co na mě čeká. Výsledek je příjemně překvapil, protože to je horor, který si na nic nehraje. Nemusí mít lekačky ani krev. Tohle je prostě hnusný a depresivní příběh, který je prostě silný sám o sobě. Finále je pak značně vyhrocené a samotný závěr překvapivý. Pro mě osobně i uspokojující. (75 %)

Čekej do tmy (1967)

Vynikající psycho-thriller, který předčil svojí dobu. Je to vlastně velmi nadčasový film, který bez ohledu na to, jak je starý, tak dokáže děsit i po více než padesáti letech. Skvělá Audrey Hepburn a Richard Crenna (kterého znají všichni jako plukovníka z Ramba). Příběh o slepé dívce, která zůstane doma sama. A díky nešťastné náhodě se o ni budou zajímat tři muži. Zlom přichází ve chvíli, kdy Susy (Audrey Hepburn) přijde na to, že ne každý ji říká pravdu. Tedy v téhle kůži se ocitnou nechcete. Naprosto brilantní atmosféra si nezadá s mnoha psychologickými dramaty. Tady díky jednoduchému soundtracku je to i brnkání na nervy. Velmi kvalitní thriller. (85 %)