Mlha (2007)

I mistr tesař se jednou utne. A i takový jako je Frank Darabont. Film po větší část filmu nudí, než straší. Že vyděsil Kinga samotného? Please! Netrvá skutečně dlouho a po deseti minutách se ocitáme uprostřed nákupního obchodu plném lidí. Venku je Mlha jako mlíko a nikomu se nechce ven. A kdo to zkusí, už se nevrátí. Na filmu mě nepřesvědčila atmosféra, herci a ani ona děsivost, která tu evidentně měla být. Navíc mi přijde nelogických hned věcí. Například David (Thomas Jane) pravděpodobně přišel o manželku a vypadá, že je mu to šumafuk. Starat se začne teprve, až ke konci filmu vyjede džípem za mlhu... Mnoho tváří je známých. Najde se i neskutečně otravná postava ženy, která neustále kdáká něco o Božím soudu. Pokud postava měla být iritující, tak se to tvůrcům povedlo na tři sta procent a mě nezbývalo než dokola opakovat: "Ať už jí někdo zabije proboha!" Určitě film nedoporučím arachnofobikům, protože klepítek a nožiček je filmu opravdu mnoho. Vše je dělané přes CGI a já musím říct, že ne zcela zdařilou. Samotná myšlenka mlhy je nakonec nerozvinuta a ani nezodpovězena. A finále snímku, ať drsné tak rozhodně není šokující či dokonalé. (47 %)

Trainspotting (1996)

K filmu mě přivedlo velmi líbivé hodnocení, hlavní herec a hlavně doporučení mých oblíbených uživatelů. Proč by jinak byl film tak skvěle hodnocený a oblíbený? Dojmy mám ale téměř totožné jako u Černé labutě (2010). Tenhle film mi vůbec nesedl. Nebudu popírat jeho kvality. Film svoje kvality jistě má. Můj oblíbený McGregor předvádí skvělý herecký výkon, skvěle pasující a líbivý soundtrack.... a hlavně až děsivě realistické vyobrazení života drog a jejich uživatelů. A možná tady se dostáváme k jádru pudla. Já prostě na filmu o feťácích a jejich děsivém životě neshledávám vůbec nic atraktivního. Proto ať se film snaží sebevíc, (a to že se opravdu snaží) tak mě osobně se těžko může dotknout na správných místech. Mě jde naopak takovéto nechutné vyobrazení reality proti srsti. Například scéna s dítětem je prostě na mě příliš. Víc depresivní, než bych sám chtěl. S podobnou vyobrazenou scénou přišla i nedávno Druhá šance (2014). Tam, i když se jednalo o stejně drsnou scénu, tak přesto našla ve filmu své opodstatnění. A přesto, že je film silný, tak se mi líbil. Trainspotting to bohužel nemá. I když je vyobrazení užívání drog dost možná to nejlepší co kinematografie může nabídnout, zvlášť scéna absťáku, což si dovedu představit, že přesně takhle to probíhá. Tak stejně nemohu říct, že se mi film líbil. Právě naopak. (28 %)

Constantine (2005)

"I don't believe in the devil. - You should. He believes in you." Keanu Reeves má kromě trilogie Matrix na kontě i jeden další skvělý film. A to je Constantine. Linka mezi naším a jejich světem je tenká. Čas od času sem k nám zavítá démon a dělá binec. On je muž, který si s tím umí poradit. V dlouhém hábitu, s černou kravatou a doutnající cigaretou. Akční, hororový fantasy jak má být. Dobře obsazené s příběhem několikrát omílaným. Přesto však v tomto podaní lehce originálním. Shia LaBeouf hraje na chlup stejnou roli jako v o rok mladším Já, robot (2004). Zajímavé že? Musím říct, že vizuálně je Constantine pořád parádní. Prostředí pekla, kůže démonů, vše je pořád skvostné. Závěr filmu pak drsný a úsměvný, když se ukáže na scéně Peter Stormare jako Lucifer. Přemýšlím, jestli se takovéto akční věci ještě v dnešní době dělají. Nebo jsou to všechno laciná béčka či áčkové seriály? Tenhle film má grády i po tolika letech. Slušně vymyšlený příběh, který rychle odsýpá a je plný biblických odkazů. Bitva mezi Anděli a Démony právě začala. Víc snad není dodávat. Nebo ano? (80 %)

Konzultant (2013)

Další ukecanej Scottův film. (Komentář obsahuje vyzrazení děje) Na to, že jeho historické a sci-fi filmy patří k mým velmi oblíbeným a hlavně vysoko hodnoceným filmům. Tak filmy jako Americký gangster (2007) a Labyrint lží (2008) patří k jeho slabší formě. Ovšem Konzultant je jeho doposud zcela nejslabší dílo. Ano herecky je to velmi nabité. Fassbender, Bardem a Pitt. Brad mi dost připomíná vzhledem i chováním Velcora z True Detective (2015), Javier hraje skvěle sympaticky a Fassbender bohužel ničím moc nepřekvapí. Nemluvě o Cameron Diaz, které její herectví je po celý film dost iritující. Ano, Konzultant má plejádu herců, ale to měl Labyrint lží taky. A stejně se nejednalo o dobrý film. Zde je utahaný příběh přes celé dvě hodiny. Vůbec nechápu pointu filmu. Tři přátelé se rozhodnou vydělat peníze dost fádním způsobem. Nevyjde to a oni jsou překvapení, že drogový mafiáni chtějí zadostiučinění. Jak se říká, kdo s nimi zachází, ten také schází. Ale film je neuvěřitelně nezábavný. Prakticky se v něm vůbec nic neděje a jenom se vedou dialogy plné sexu a filosofie. Takhle slaboučký příběh už jsem dlouho neviděl. Jediná dramatická scéna je s Pittem v Londýně na ulici. Kdy hraje zajímavá hudba a Ridley se nebojí použít spoustu krve a jednu hračku s ostrým drátem. Opravdu nenápaditý a prázdný film. [Extended] (27 %)

Veronica Marsová (2014)

Kristen Bell se vrací jako Veronica Mars! Její nejikoničtější role a hlavně moje nejoblíbenější. Pořád vzpomínám, jak jsem na střední škole spěchal domů, abych si na Primě mohl pustit seriál. Každopádně nějak takhle by se měli dělat slavné comebacky a hezké sladké tečky za seriály. Ronnie je totiž zpět se vším všudy! Tedy zpočátku ne. Ze soukromého očka je právnička ve Velkém jablku, má vážný vztah a shání důležitou práci. Když se ozve Logan (Jason Dohring), že potřebuje pomoc, tak Marsovka nelení, všechno nechává za sebou a vrací se domů, aby ještě jednou se setkala se svojí minulostí. Pravda, i přes nostalgickou vlnu příběh není kdovíjak složitý. Detektivní zápletka s vraždou, ale funguje dobře. Veronika vymění oblek za tašku přes rameno a vzhůru k focení špatných lidí. Skvělý je, že se opět vidíme se starou partou. Nejvíc potěší Dohring a Ryan Hansen. Obecně vzato jsem spokojený. Řekl bych, že se mi dostal delší dvojdíl seriálu, přesně tak jak si ho pamatuju. I když by se mohl scénář ještě více vypilovat, tak i přesto jsem si film užil. Z nostalgie navíc přimhouřím jedno očko. Bell je totiž stále skvělá. A vidět jí opět v roli Veroniky je tak trochu splněný sen. Navíc si myslím, že film si užijí i ti, co seriál neznají. (75 %)

Memento (2000)

„OK, so what am I doing? Oh, I'm chasing this guy… No... he's chasing me.“ Je to právě oficiální. Není film od pana Nolana, kterému bych dal méně než pět hvězdiček. I na konci tohoto filmu já tleskám. Je to totiž naprosto geniální! Geniálně napsané, geniálně natočené a celé je to zkrátka naprosto fenomenální. Vše začíná vraždou. Vraždou pozpátku a pak se Leonard (Guy Pearce) probouzí v hotelovém pokoji. Neví kde je, neví co dělat, neví skoro, ani jak se jmenuje. Film je natočen obráceně. Začíná koncem a končí začátkem. Opět se jedná o film, u kterého je lepší nečíst popisek, nevidět trailer, nekoukat ani na fotky a nečíst žádné komentáře. (Jen můj, ten je bez spoilerů, samozřejmě) Zápletka filmu a její finální (počáteční) rozuzlení je prostě famózní. Guy Pearce je herec mnoha tváří a i tady předvádí perfektní výkon. K tomu mu občas pomůže i Trinity (Carrie-Anne Moss). Proč jsem z filmu tak moc nadšený? Je totiž naprosto originální. Ano, vcelku jednoduchá detektivní práce se stává najednou velmi složitou, v případě že hlavní detektiv, postava trpí vzácnou nemocí. Jeho stav totiž si dovede zapamatovat několik desítek minut, pak hlavní postava neví, co dělá, neví kde je a neví skoro, ani kdo sám je. A právě v tom je film naprosto geniální. Pomalu odkrývá smysl zápletky, která už se vlastně stala. Proto každý další kus skládačky vyvolá další a další otázku, kterou může zodpovědět pouze a jen to, co se stalo předtím. Leonard využívá k zapamatování svoje tělo a polaroidové fotky. Na tělo si dělá tetování a na fota píše důležité info. Jen tomu on může věřit. Ve svém stavu před vraždou, kterým příběh začíná (končí) potkává ženu, muže a drogového dealera. Kdo mluví pravdu, a kdo mu lže? Pomůže mu v tom jeho tetování a polaroidové fotky? Memento je prostě další opus Christophera Nolana a já začínám skutečně věřit, že není film, který tento režisér natočí a bude „jen“ dobrý. Dílo filmové vynikající prostě je Memento! PS: Upřímně by mě zajímalo, jak by na mě působila verze, kdy jsou scény pouštěny chronologicky. Opravdu by mě ten zážitek zajímal. (100 %)

Zachraňte vojína Ryana (1998)

„Your brothers were killed in combat. - Which. Which ones? - All of them.“ Sestříhané a tříhodinové Bratrstvo Neohrožených (2001). Drahý válečný velkofilm, který to moc rád ukazuje. Půlhodinové vylodění na pláží Omaha, kterým film začíná a je to dost možná nejrealističtější ukázka druhé světové války. Střeva, ustřelené nohy, urvané ruce, krev, bláto, nelidský křik a mrtvý všude kolem. Jak už jsem říkal, peníze za tento filmový projekt jsou vidět. A začátek filmu je nejdelší filmová akce, co jsem v dlouhé době viděl. Navíc natočena tak drsně jak to jen kamera dovolí. Příběh je vcelku jednoduchý. Čtyři bratři Ryanové odjeli od matky z Iowy a tři padli v boji. Je na kapitánu Millerovi (Tom Hanks), aby prošel frontovou linií a našel posledního z bratrů a dovezl ho zpátky do bezpečí. Hanks je samozřejmě skvělý. A jak už jsem řekl tak výprava filmu je naprosto skvělá. Vše dobové a autentické. Atmosféra filmu vás skvěle přenese přímo doprostřed Francie v období roku 1944. Akční scény jsou dlouhé, vezmu-li v potaz, že je jedná především o půl hodinu na začátku (vylodění) a půl hodinu na konci (obrana mostu). Nesmím zapomenout na absolutně parádní kameru, která dělá prostorové scény i skvěle zabírá jakoukoliv akci. Přesto všechno mi něco schází. Nějaká větší hloubka, či detailnější rozkreslení postav a charakterů. Finále, i když ho téměř každý zná, tak nepřekvapí a nepůsobí moc emocionálně. Což u takhle rozpracovaného konce by být samozřejmě mělo. I tak je ale Private Ryan jeden z nejlepších válečných snímků. (90 %)

Jeskyně (2005)

Zdaleka ne tak špatné jak by se na první pohled mohlo zdát. Dokonce pouze o krapet horší, než jsem čekal. Naopak mě prvních čtyřicet minut opravdu bavilo. A to myslím zcela vážně. Bavilo. Podvodní scenérie jsou nádherné, příběh správně tajuplný. (Aby taky ne, když je to v Karpatech) A máme tu taky Cersei ze Hry o trůny. Pár vědců najde pod zbortěným kostelem vchod do podzemní jeskyně. Ano, kolikrát jsme tohle už slyšeli. Uvnitř se cesta ven uzavře a oni objeví dosud neznámý druh. Krom toho, že plakát filmu lže, jako když tiskne. Tak po nějaké polovině filmu vezme atmosféra za svoje a zbytek filmu je už rutinní a předvídatelná nuda. Nechápu proč. První půlku se film skutečně snaží navnadit hezkým prostředím, kvalitou výpravy a i scénářem. Pak vtrhne na plac přerostlá ještěrka a atmosféra jde do kopru. Neuvěřitelná škoda. Konec filmu je nenápaditý, nudný a skutečně béčkový až to bolí. Epilog je naprosto směšný. [Extended] (62 %)

Tmavomodrý svět (2001)

Nadčasový český válečný velkofilm. Český Pearl Harbor. Pro mě osobně jeden z nejlepších českých filmů. Rodina Svěráků přináší film o nesmyslnosti války, kruté romanci a nenaplněné lásce. V roce 1939 se musí česká armáda zpovídat rozkazům a rezignovat do rukou SS. Několika pilotům je to až příliš proti srsti a tak odjíždějí za moře, aby bojovali s nacisty v anglických letadlech. Ondřej Vetchý jako pilot hraje naprosto parádně. Neumím si představit, že by to jakýkoliv český herec zahrál lépe. Loučení s pejskem Barčou mě skutečně dojalo. Určitě i potěší přítomnost dalšího českého skvělého herce Oldřicha Kaisera a naopak skvělého britského herce Charlese Dance. Letecké bitvy jsou dobře natočeny, i když místy příliš sestřihány. Milostný trojúhelník jsem už viděl tolikrát, že mě těžko něco překvapí. Takže i v tomto podání, to je vcelku očekávané. Musím říct, že i když jsem čekal něco velkého tak na české poměry je Tmavomodrý svět skutečně něčím velkým. Jen škoda mé oblíbené Lindy Rybové, která má maličkou roličku. (80 %)

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Pro někoho emocionální bomba a nostalgický návrat dvacet let starých oblíbenců. Což jistě podtrhnou finální titulky s fotkami z prvního dílu. Ovšem pro někoho komu se jednička moc nelíbila, tak těžko ocení nostalgickou strunu. Dvojka až příliš okatě přehrává všechny vtipy z jedničky. (Znovu: Pro někoho nostalgie, pro druhého nuda.) Carrey i s vráskami je stále stejný jako před lety. Nechybí i pejskovní auto a fekální humor se pozvedl na další úroveň. Zvláštní, čekal jsem, že se u dvojky pobavím víc s tím, že po dvaceti letech jistě tvůrci přizpůsobí humor dnešní době. A vlastně je to i pravda, oproti vanilkové verzi je tu mnohem více nechutného a záchodového humoru. Což možná přizpůsobí humor dnešní doby, ale bohužel to neznamená, že je to automaticky vtipné. Příběh u road-trip komedie bych nehledal, takže scénář je v pořádku. Ale pro mě to stejné jako jednička. Příliš dlouhé, nudné a bez humoru. Leda poslední scéna je docela vtipná, což platilo i u několikrát zmiňované jedničky. (40 %)