Tobruk (2008)

Asi dodnes nezapomenu, jak mě na tento film vzal bratr do Cinestaru na Anděl. Kdybych to srovnal s Mazaným Filipem (2003), tak je vidět, že Marhoul používá svůj ostrý humor i v dalším filmu. Jenže zatímco Filip je absurdní komedie, která baví skvěle i na české poměry. Tak Tobruk v rámci válečných filmů bude jen průměrný. Poušť, písek, prach a výbuchy. Jak čeští vojáci mohli jen přežít v Libyi této drsné podmínky. HBO vložilo peníze do velmi ambiciózního projektu, který ve výsledku poskytuje přesně to, co divák očekává. (Možná až na obludně drsnou scénu s ustřelenýma nohama) Prostředí je až děsivě autentické a výprava super. Co film neskutečně kazí je scénář, který vůbec neposkytuje žádný příběh. Když se na začátku filmu napíše - Jedná se o fiktivní story. Tak už to mě krapet zaskočilo. Pravda, zatímco příběhová linka je odnikud nikam, tak vzhledem k počtu vojáků v bunkru se vlastně nedozvíme nic o nikom. Jeden knihomol, druhý mluví o ženských. Víc nic? Jak potom mám sympatizovat s lidmi, co jsou obstřelováni každý den a musí bez vody sedět v prachu pod silným sluncem? První hodinu mě film ještě bavil, pak následuje dezertace a já vůbec netuším, co tímhle režisér zamýšlel. Absence dobrého scénáře a rozpracovaných postav nám přináší pouze nějaké osudy českých vojáků uprostřed Egypta, kde každý nachází děsivou smrt. Za potlesk stojí, že je to náš tuzemský film. Nic víc, nic míň. (61 %)

Osvícení (1980)

Kult tohodle filmu já asi nikdy nepochopím. Teď když jsem to zkusil po dlouhé době znovu, tak opět jsem měl pocit, že nesleduji něco zázračného nebo geniálního. No a ve výsledku ani děsivého nebo mrazivého. Úvodní melodie je dost možná nejděsivější věc na celém filmu. Vzpomněl jsem si na Věc (1982), kde taky úvodní melodie hrála prim. Ovšem zatímco Thing za takřka geniální horor považuji, tak Osvícení skutečně ne. Jack Nicholson je dobře odporný. Nebo odporně dobrý? Možná je to po téhle roli, co jsem ho přestal vyhledávat. On skutečně působí jako blázen od začátku, takže může těžko někoho překvapit konec filmu. I když se přiznám, že napoprvé byla scéna u psacího stroje tehdy perfektním zvratem ve filmu. Teď když nad tím přemýšlím, tak co je kromě hudby a jednoho zvratu na filmu děsivé? Nahá žena ve vaně? Vždyť tenhle hotel má perfektní potenciál stát se proklatě děsivým místem. Od duchů, přes cákance krve i temné výjevy z minulosti. Místo zaobíráním všech možných scén, by filmu slušelo strašit obyvatelé po celý film. A ne pouze finálních pár minut, kdy manželka s nožem zběsile běhá po chodbách. Kdyby bylo více scén, kde by bylo vidět, že hotel je prokletý, tak by to všechno mělo nějaký smysl. Takhle se vše točí jen kolem Jacka/Johnyho, který svým zvraceným pohledem Vás hypnotizuje po celý film. [Extended] (55 %)

Den nezávislosti (1996)

Moc často se mi nestává, aby film, který jsem viděl tolikrát před mnoha lety, mi nyní přišel o třídu horší. Den nezávislosti ale takový je. Kdysi povedené sci-fi se vším všudy. Nyní jen nadprůměrná katastrofická americká pohádka. Will Smith s Jeffem Goldblumem nikdy sice neomrzí, ale film mě zdaleka nebavil jako kdysi. Možná je to přehnanou délkou, když dvacet minut se rozmísťují mimozemské lodě nad naše města. Následně dalších dvacet minut se nic moc neděje. O několik delší verze tomu taky moc nepomáhá. Mě vlastně i zklamala docela kvalitu efektů, která dříve působila parádně a v kvalitě na bluray to vypadá vše neuvěřitelně uměle. No, ale abych pouze nekritizoval, tak mi stejně ústřední dvojice vhání úsměv na tvář při jejich hláškách. Oba to zahráli skvěle a role pilota i počítačového génia jim nadmíru padnou. Další herci se též činí, co se týče sympatií i hlášek. No z nostalgie je to pořád vcelku kvalitní sci-fi o vyhlazení naší rasy. I když uběhlo už neuvěřitelných dvacet let. [Extended] (77 %)

Animatrix (2003)

Co jsem si to zase pustil? Zatímco trilogii Matrix mám rád a považuju jí za skvělou akční sci-fi, tak Animatrix mě vůbec nebavil. Koukal jsem na něj nadvakrát, protože sto minut v kuse jsem skutečně nevydržel. Hlavně druhou polovinu projekce oddělovalo i několik dní, což už samo o sobě vypovídá, že se mi do toho moc nechtělo. To, že každý příběh má svou vlastní animaci, mě osobně přijde dost iritující. Hned jsem si vzpomněl na Dead Space: Aftermath (2011), kde mi to taky vadilo. Oceňuju zajímavý úvod a potom ještě jeden z příběhů, který decentně doplňuje něco malinko do původní trilogie. Zbytek mě skutečně nebavil. Zlatý Tales of the Black Freighter z roku 2009. Já věděl, proč jsem na to nekoukal už před lety. (28 %)

V zajetí démonů 2 (2016)

„It's so small and light.“ Kde je Mulder a Scully? Kde je Sam a Dean Winchester? A kde je Peter Venkman a Raymond Stantz, když je člověk potřebuje?! Ačkoliv jsem šel na projekci s pocitem, že zažiju nepoznaný strach z filmu od krále hororu. Tak odcházím s pocitem příjemného mrazení v zádech a kupy děsivosti k tomu. V mém případě jsem se lekl pouze jednou. Ne že by to na mě někdo poznal. Já lekačky chválím, protože jsou skvělé vymyšlené. A podle reakcí publika bych řekl, že je film jimi napěchovaný. (Ano mluvím především o tom frajerovi s rameny hráče amerického fotbalu, co rozhazoval rukama každých pět minut. Dotyčný, co seděl přede mnou, div nekopal nohama, když se z temnoty vynořila stará vrásčitá tvář či letící obraz) Ale myslím, že v tomhle případě na tom vůbec nesejde. Jednička Conjuring byla natočena příliš vážně a příliš děsivě. Dvojka, i když možná méně děsivá, tak rozhodně jsem byl překvapen množstvím humoru a odlehčení. Ne, že by to bylo na škodu. Smál jsem se trefným hláškám více, než u kdejaké komedie. Faktem, ale zůstává, že jednička byla depresivní jízdou do nejhoršího domu na světě. Druhý takový výlet je opět po řemeslnické práci naprosto perfektní. James Wan je skutečně král hororu a napětí. Ale díky mnoha odlehčením mi přišlo, že si místy sám utahuje ze sebe. Pokud bych řekl, že jednička je nejlepším ve svém žánru. (Což jsem i řekl) Tak dvojka je skvělou ukázkou jak může fungovat podařený sequel. A to jednoduše proto, že je nejlepší směsicí děsivosti, humoru a skvěle odvedené práce režiséra. A to nemluvím o naprosto luxusním soundtracku, výpravě a vizualizaci. Dokonce mě potěšil Pan Křivý , a hned jsem si vzpomenul na oblíbeného režiséra Tima Burtona. Herecky opět chválím Patricka, protože hraje pekelně dobře a sympaticky. Já když to vezmu kolem a kolem, tak jsem se skutečně velmi dobře bavil. Atmosféra byla super a jediné na co bych si mohl stěžovat je příliš utnutý konec. Ale to jsem jen zmlsaný delším závěrem u jedničky. Paleček nahoru pane Wane a… A chci trojku!! [Csfd projekce17] (98 %)

Pixely (2015)

Zas taková tragédie to nebyla. Ale přiznejme si to Chrisi. Máš na víc! Naštěstí největší plus je v obsazení a hudbě. Soundtrack je vkusný a snadno zapadne. Herecky není co vytýkat. Od Sandlera, Tyriona, Beana až k Monaghan. Všichni do jednoho plní svůj účel. Vizuálně je to doslova hezká kostičkovaná. Příběh je samozřejmě hloupoučký, ale to mohl čekat asi každý, kdo vidí na plakátu obřího Pacmana uprostřed New Yorku. Kdyby to mělo o dvacet minut míň a přidalo se více humoru, tak bych neváhal říct, že mě to bavilo. Takhle jsem si spíš užíval mokrý sen o nerdech středního věku, kteří v dětství snili o pixelované krásce se dvěma katanami. Co v dětství, v dospělosti. Tím, že jsem neměl defacto žádná očekávání, tak se mi i dostalo vcelku slušné pohádky s náznaky humoru. Několikrát se i stalo, že jsem se usmál a dokonce i zasmál. Na jeden večer s dětmi dobrý, na opakovaný zážitek rozhodně ne. Ono takový film, co má dvouhodinový scénář skoro totožný jako jedna určitá dvacetiminutová epizoda Futuramy, o moc lépe dopadnout nemůže. (49 %)

Kurs sebeovládání (2003)

Další promarněná šance Adama Sandlera natočit kvalitní komedii. Kurs sebeovládání není vůbec ničím výjimečným v jeho seznamu komediích. Ba dokonce mě tak moc nebavil, že ho stěží nazvu komedií. Nicholsona příliš nemusím, a opět mi jeho hraní bylo spíše protivné než sympatické. Zpočátku jsem měl pocit, že scénář je vyloženě psaný pro nepříliš inteligentní lidi. Protože racionální člověk by to jednoduše nepochopil. Chování postav je absurdní, nelogické a v tomhle filmu několikrát hnáno do extrému. Konec zápletky mi tedy objasnil, že to postavy měly jaksi v popisu práce. Což nic nemění na faktu, že jsem měl ze scénáře obočí neustále nahoru. Za sebe bych řekl, že dvě tři scény byly vcelku povedené, ale rozhodně ne humorné. Marisa Tomei vypadá jako sympatická a hezká partnerka a Sandler někdy používá svůj osvědčený humor. Přesto, přesto ne. Film mě jednoduše vůbec nebavil a ničím nezaujal. Což u komedie je docela kolosální průšvih. (41 %)

Správní chlapi (2016)

"So you're telling me you made a porno where the plot is the point?" Zatímco na Kiss Kiss Bang Bang (2005) jsem se těšil a ve výsledku se moc nebavil, tak u Nice Guys to bylo přesně naopak. Velmi jsem se bál, že mě Shane Black opět zklame po humorné stránce a že všechny vtipné scény jsem už viděl v traileru. Po projekci naštěstí můžu říct: „Díky bohu ne!“ Naprosto dokonalá komedie řízlá ostrou detektivkou. Už první scéna filmu mi jasně dá najevo, že se v první řadě bude jednat o pr... Ano, také díky bohu za Rkový rating. Tím se film může vyžívat ve sprostém humoru, slovech, nahoty i nějaké té krve a drsných scén. Atmosféra sedmdesátek je prostě úžasná a výprava si zaslouží pochvalu. Do dvojice Crowe a Gosling bych nikdy neřekl, že jim to může tak skvěle klapat. Oba mají parádně napsané dialogy a především charaktery. Jackson Healy (Russell Crowe) je správnej tvrďák, co nechodí daleko pro ránu. A ufňukaný, whiskou nasáklý Holland March (Ryan Gosling), který se snaží vychovávat dceru. Oba si luxusně vypomáhají jak po herecké, tak i komediální stránce. Příběh ve dvou hodinách vůbec neztrácí a detektivní zápletka má každou scénou co nabídnout. Zvlášť když hlášky a gegy padají jak na běžícím pásu. Upřímně si nepamatuji, kdy jsem se takhle často a tak moc nahlas smál u filmu. Správní chlapi jsou prostě výborný! Naprosto skvělá komedie, která mě bavila od začátku do konce a hlášky hází v takovém tempu, že jsem byl sám překvapen, že mi to zvládá moje bránice. Kupříkladu vidět Hollanda jak plave v obřím akváriu, nikdy nezapomenu. Navíc kromě situačního humoru přidává i naprosto vytříbené a skvěle napsané hlášky. Fňukna, drsňák, chytrá dcera, jedna zavražděná pornohvězda a ukradený film. Tohle je rozhodně nejlepší překvapení tohoto roku! [Csfd projekce16] (98 %)

Matrix Revolutions (2003)

"Everything that has a beginning has an end..." Matrix jde do finále. Na Sión se blíží stroje, Neo (Keanu Reeves) je uvězněný v Matrixu a je pouze na Morpheeovi (Laurence Fishburne), aby zachránil obě situace. Revolutions je jedna velká bitva. Akční začátek dá vzpomenout slavné scény se sloupy z jedničky. Pak přichází temnota, přesně jak předpověděla Vědma. Agent Smith (Hugo Weaving) ničí Matrix, tak jak ho známe a eliminuje většinu postav programů i lidí. Wachowski jsou poměrně nekompromisní a v závěru trilogie dávají všem postavám krutě zabrat. Jakmile se v půlce filmu prokopou stroje do města, tak díky parádní CGI se můžeme kochat akční orgií střel, nábojů a Sentinelů. Já asi moc nemám ani co Revolutions vyčítat. Soundtrack je parádní, akce taky. Postavy uzavírají svůj příběh a pečetí svůj osud. V rámci trilogie mi ale stejně přijde trojka nejslabší. Přes geniálně napsanou jedničku, přeakčněnou dvojku se dostáváme do grandiózní bitvy mezi lidmi a stroji. Finální střet Nea a Smitha je správně epický i když některé animace přijdou mi dnes již úsměvné. Déšť pak přidává na atmosféře finále. Závěr je asi přesně takový, jaký každý čekal. (88 %)

Matrix Reloaded (2003)

Podruhé a jdeme přebíjet. Neo (Keanu Reeves) je zpět, aby zachránil svět, zastavil nábojnice, zkopal desítky agentů a hlavně naštval pár programů. I když jednička způsobila revoluci v žánru, tak dvojka si dláždí cestu mnohem větší akcí. Choreografie akčních scén je prostě neskutečně parádní. Dost možná jedna z nejlepších v celé kinematografii. Proto dozajista potěší právě zmiňovaný souboj Nea s desítkami Smithů (Hugo Weaving) nebo scéna s dálnicí. I po letech, je na co dívat a efekty jsou pořád báječné. I když ve vysokém rozlišení, někdy působí příliš animovaně. Reloaded je parádní sequel, který dal jedničce zcela nový rozměr. Matrix byl pouze vytvořený počítačový svět plný lidí, kteří čekají na odpojení a Agentů, kteří se tomu snažili zabránit. Teď je už jasné, že je velká válka mezi stroji a lidmi a poslední lidské město Sion nejspíš dostane brzy na frak. Reloaded přinesl spoustu nových postav a rozšířil tohle universum o příběh, který sic dokáže stát sám o sobě, tak spíše tvoří skvělou mozaiku trilogie. Nesetrvá dlouho a film začne být tobogánem plný akčních scén. Někde by to možná bylo na škodu, ale u tohodle Matrixu je nekončící akce jen pořádnou výhodou, která dělá čest názvu. Rozhodně nejakčnější díl série, přesto, že v Revolutions se jedná o finální bitvu. Otevřený konec je mi i vcelku sympatický a jasně mi říká, že Reloaded a Revolutions prostě patří k sobě. (94 %)