Od soumraku do úsvitu (1996)

Část spanilá jízda dvou gangsterů Tarantina a Clooneho, část krvavá drasťárna hodná mistra Rodrigueze. Nic víc jsem si ani nemohl přát.

Hanebný pancharti (2009)

Tak tenhle film je prostě pecka, Tarantino se překonává. Výborní herci (zvláště Christoph Waltz, líbil se mi ale i Brad Pitt, protože konečně nehraje toho svého "hezouna"), pro Tarantina typické dlouhé dialogy, skvělý scénář, hlášky a hudba, která se vryje do paměti (např. David Bowie- Cat people). Tento film je zkrátka jedním z nejlepších, jaké jsem kdy viděl, překonal u mě i Pulp fiction. Toť vše, arrivederci!

Forrest Gump (1994)

Málokterému filmu se podaří překonat knižní předlohu. Tento je výjimkou. Četl jsem oba dva díly od spisovatele Winstona Grooma (s názvy: Forrest Gump, Gump & Comp.) a zdály se mi přeplácané a neustálené. Forrest tam doslova přebíhá z maléru do maléru, zažívá neuvěřitelná dobrodružství, kterých je tam podle mne na dvě knihy moc, načež se děj stává poněkud monotónním. Snímek mne však zcela nadchl. Má tempo i spád, je nabitý srdceryvnými okamžiky a co víc, vůbec nekopíruje knihu, má zcela odlišný děj, v němž se s předlohou shoduje jen pár věcí, navíc je prosycený legendárními hláškami (Poběž Forreste!). Jak na knize, tak i na filmu mě zaujal pohled hlavní postavy a vypravěče v jedné osobě, tedy pro ostatní slabomyslného člověka, který je však ve své pravé podstatě více normální, chápavý a morálně čistý, než my všichni. S hlavní rolí je neodmyslitelně spjatý Tom Hanks, který v tomto filmu předvádí svůj životní výkon. Tento snímek si v mém srdci našel své místo, stejně jako v srdcích mnoha miliónů lidí, kteří měli tu čest jej vidět.

Happy End (1967)

Nejspíš budu opakovat to, co o tomto filmu napsali jiní, ale co. Jedná se o nepříliš známý český film z konce šedesátých let. Na snímku mě zkrátka a jednoduše na první pohled nemohlo zaujmout nic jiného, než to, že je celý pozpátku. Samozřejmě nelze opomenout skvělého Vladimíra Menšíka, jehož vypravěčský i herecký výkon si mě dokázal získat. Zajímavé je, že jeho hrdina vnímá svět tak, jako by okolní dění bylo zcela přirozené, zatímco divák si skládá dohromady celý děj, probíhající, jak už bylo mnohokrát řečeno, pozpátku. Nicméně ani ostatní aktéři filmu si nevedli špatně, namátkou třeba Josef Abrhám a jeho "povaleč, skákající z vody či do třetího patra, jenž krade hrochům chléb" byl také výtečný. Na filmu je zvláštní to, že pokud jej shlédnete, poněkud to omezí vaši orientaci, a to v tom smyslu, že ze zvyku vnímat příběh i dialogy pozpátku budete vnímat úplně vše pozpátku :). Film mimo jiné dokáže pobavit právě těmi přeházenými rozhovory, z nichž mnohé vyzní velmi vtipně, přestože pozpátku znamenají něco jiného. Je to zkrátka kvalitní experimentální snímek, jehož originální provedení mě nadchlo.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Klasické sci-fi. Jeden z největších akčních trháků všech dob. Pro mě Cameronův nejlepší film. Na sérii Terminátora jsem vyrůstal, a po opětovném shlédnutí všech dílů mi nezbývá něž říct, BOMBA! Arnold Schwarzenegger v nejlepší formě, prohánějící se na překrásné motorce, tvar měnící robot jako nepřítel, Sarah Connorová (Linda Hamilton) proměněna z hodné dívenky v nelítostnou bojovnici, výborný Edward Furlong jako malý Connor. Film je prošpikován akcí, hláškami (Hasta la vista baby!). Zajímavé je také "polidštění" terminátora, které dokazuje, že i stroj se může naučit lidskému chování. Vrchol tvorby J. Camerona, který se navždy zapsal do dějin filmu. Kam se hrabe Avatar.

Blbý a ještě blbější: Jak Harry potkal Lloyda (2003)

Říká se, že každá země má svůj humor. Pokud je tento film ukázkou amerického humoru, pak jsou Američané omezenci s IQ houpacího koně. Od této "komedie" jsem nečekal mnoho, nicméně očekával jsem alespoň jednoduchou komedii. Dostal jsem prvotřídní blaf, který by se zdráhal pozřít i tlouštík, který neobědval. Jestli jsem se jednou uchechtl, tak to bylo moc, nepřesvědčiví herci, dementní příběh, přiblblé fórky. Tak jednoduchý humor bych čekal možná v parodii typu Scary movie, ale tady ne. Palec dolů, co nejníže.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Nejspíš to bude tím, že jsem tak trochu detailista a hnidopich, ale zvláště u filmů o H.P. jakožto fanoušek knižní série hledávám podobnosti s předlohou. Proto mě velice potěšilo, že zatím poslední díl je až na pár scén a detailů skoro přesně podle knihy, což je výtečné. Výkon hlavního tria snad není třeba komentovat. Dle mého názoru je z nich jediným hercem představitel Rona Rupert Grint, který skutečně hraje. Nicméně Ema Watson je pohledná, Radcliffe předvádí svůj standart. Jako vždy je zajímavý Voldemort (Ralph Fiennes) se skvělým dabingem pana Táborského. Co dodat. Já jsem dostal vše, o čem jsem snil, včetně roztomilého Dobbyho s pěknými keckami, protivného Kráturu, Hagrida na motorce, scénu s viteálem, skvěle zpracovaný digitální příběh Tří bratří z Bajek Barda Beedleho a tak dále, a tak dále. Dost lidí tento díl kritizuje pro jeho "nudnost," u těch je vidět, že buď nečetli knihu (či jim Harry Potter celkově nesedí), nebo jim nedošlo, že první část je jen taková "na rozjezd" a příprava na druhou část, ze které bude akce i efekty jenom sršet, tím jsem si jist. Podle mého prozatím jeden z nejsilnějších dílů série.