• Fantasy

Loki - Ouroboros (2023) (epizoda)

Je smutné, že od konce první série jsme se v MCU nikam neposunuli a filmy fungovaly jenom jako takové doplňky, místo toho, aby úspěšně rozváděly možnosti i multiverzum. Ale možná o to víc start druhé sezóny Lokiho funguje. Retrofuturistická stylizace je pořád boží, postavy zábavné, dialogy vtipné a hlavně, hlavně to má i nějaké emoce. Seriál proto na svém startu i nadále zůstává tím nejlepší, co se v éře po Endgame urodilo. Jestli to zase půjde do slepé uličky, bude to smutné. Kvality a zábavnost Lokiho nám ale už aspoň nikdo nevezme.

Loki - Season 2 (2023) (série)

Stejně, jako kdysi konec první řady rozkopl dveře MCU pro vyprávění grandiózních příběhu v mnohovesmíru, dává konec té druhé šanci na to, aby se MCU zberchal z posledních průšvihů a začal se sebou něco dělat. Jestli se mu to povede, kdo ví. Lokiho nám ale aspoň už nikdy neseberou.

Loki - 1893 (2023) (epizoda)

Jestli bude Majors shledán vinným, přijde MCU o její aktuální nejlepší část. A zároveň je škoda, že se utopí v těch nemastných fázích. Každopádně Loki drží alespoň naději, že to někam fakt povede a nebude to do úplných sraček.

Medvěd - Série 2 (2023) (série)

Druhá série je ještě lepší než první. Došlo na zklidnění a nejedná se o neustálou úzkostlivou kakofonii plnou stresu. Tvůrci už stejně jako hlavní postava ví, že je občas potřeba se trochu uklidnit, z čehož těží hlavně divák, který dostává vyrovnanější zážitek, častokrát mířící přímo na solar. Dynamické, schopné vyvolat neuvěřitelné emoce a s vynikajícím soundtrackem a obsazením.

Mluv se mnou (2023)

Neuvěřitelně dusivé psychologické drama zabalené do hororového kabátu. Brilantní filmový debut plný parádních nápadů, skvěle prokreslených postav a neokoukaných tváří chytře problematizující užívání návykových látek a psychologických poruch. V hororové rovině nápadité a nepříjemné, v civilnější děsivé. Tohle tvůrčí duo čeká velká budoucnost!

Nech svět světem (2023)

Jedna z lepších Netflixovek. Trochu sestřihnout a jsem dost spokojený. Omamné, plíživé a komorní s brilantní prací kamery, která i přes kolísající tempo dokáže udržet pozornost. Není to vyloženě divácké a mohlo by se jít hlouběji do psychologie rozpadu společnosti, nicméně napínák to je. Docela slušných 7 z 10.

Nejlepší Vánoce na světě (2023)

Odstartoval jsem takovou tradici, že o Vánocích se vždycky budu trochu mučit hallmarkovským peklíčkem na Netflixu. A i když účast Jasona Biggse a Heather Graham mě vlastně trochu navnadila, pořád to byl očistec. Sice o trochu lepší než minuloroční Falling for Christmas, ale stále bolestivé. Kýčovité, ošklivé a vlezlé poctivé 3 z 10.

Nezvěstná (2023)

Pátrání jsem si díky své přízemnosti užil více. Nicméně Nezvěstná navazuje více než dobře. Vyprávění skrze obrazovky mě stále neskutečně baví, kdy emoční stránka funguje opět na jedničku (je fakt až fascinující, co za pomoci vyhledávače a hudby je možné přenést za emoce). Případ je pak sice trochu vycucaný z prstu a má nějakou tu díru, ale filmu se daří skvěle dávkovat jednotlivé informace, díky čemuž je divák napnut až do konce. Ale teda některé editace a kejkle už jsou přeci jen moc divoké. Stejně jako ten konec.

Nic ve zlým (2023)

Když se to snaží o humor, ve skutečnosti to moc nefunguje. Ale ono to nevadí, protože takových scén je ve filmu poskrovnu a většinu času jde o příjemně plynoucí příběh dvou lidí, které k sobě zavály morálně pochybné okolnosti. Marketingová kampaň tedy dost zavádí a spíše než "Rková" komedie to je odlehčené civilní drama. A já jsem za to rád.

Oppenheimer (2023)

Nejlepší Nolanův film od Počátku. Některé jeho nešvary jsou sice zastoupené i zde (chladnost, přílišná vypočítavost či strojovost) a opět je více fascinován událostmi než lidmi, ale nepamatuji si, kdy naposled mi tři hodiny takhle rychle utekly. Vizuálně odzbrojující (kamera Hoyte von Hoyetamy opět kraluje), zvukově orgasmické a konečně se snaží naťukávat i nějaké emoce, především pak v poslední čtvrtině, která funguje jako jemný společenský psychologický "horor" říznutý soudním dramatem. Přesné hvězdné herecké obsazení pak ani není třeba zmiňovat.