• Western

Muž bez hvězdy (1955)

Film bez scénáře neudrží ani takový řízek jako Kirk Douglas. Takže jedna hvězda za něj.

Coco Chanel (2009)

Proč to bylo natočeno? Pro hezké oči Audrey Tautou?

Jeden musí z kola ven (2011)

Kdyby byl celý film na úrovni posledních 5-10 min, zasloužil by 5*. John Hurt a Benedict Cumberbatch byli skvělí, ale prkenný Gary Oldman a karikující Colin Firth táhli film dolů.

Vítr jim hvízdá pod nohama (1976)

Maďarská legenda vyprávěná jako western. Film silně ovlivněný italowesternem (explicitní násilí, včetně tak konkrétního odkazu jako je uříznuté ucho, zvláštní manýra držení pistole), ale též americkým westernem. Hodně totiž připomíná Pata Garretta a Billyho Kida (vzájemný respekt a souznění "šerifa" a bandity, politické tlaky) a myslím, že scéně společného močení ze sedla by Sam Pekinpah zatleskal. Excelentní souboj ke konci filmu je natočený klasicky, bez reminiscencí italowesternu, navíc jej ozvláštňuje motiv umírajícího koně. Slabinou se mi zdá náznakové rozvíjení zápletky, které film odvrací od westernové přímočarosti k estetice artového filmu. Ani hudba nepodporuje gradaci příběhu a působí spíše rušivě. Mimořádně zajímavá věc pro milovníky žánru.

Neporažení (1969) odpad!

Bezradný, utahaný western, v jehož polovině je zcela zřejmé, že příběh skončí do ztracena. Tvůrci vsadili na Johna Wayna (jenže s minimem jeho typických hlášek) a hloupého diváka (hromadná rvačka, proti které je mlácení Buda Spencera a Terence Hilla vysoce uměleckým výstupem). Zajímavé jedině pro zájemce o zkoumání proměn recepce americké občanské války.

Americká noc (1973)

Neuvěřitelné, jak divácky vděčná může být tak intimní záležitost jako vyznání lásky - k filmu. Jako u každého správného kouzelníka ani u Truffauta nejde přijít na to, jak se mu to povedlo!

Nenápadný půvab buržoazie (1972)

Natočit angažovaný film tak nápaditě, vtipně a nevtíravě, že nezestárne a potěší bez ohledu na světonázor diváka, to je umění.

Dnes já, zítra ty (1968) odpad!

Laciný scénář, laciné dialogy, laciná výprava. Zatím jeden z mých nejhorších italowesternů.

Červené střevíčky (1948)

Přišlo mi, že se spoustou ironického humoru začíná film slibně, ale tak v polovině sklouzne k sentimentalitě a konec je nepovedený. Samotná část zpracovávající baletní představení je však strhující a nápaditá a taktéž dva hlavní herci snímek zachraňují. Digitální restauraci si určitě zasloužil a na jedno podívání lze upřímně doporučit.