• Krátkometrážní

Peče celá země (2020) (pořad)

Pohodový pořad o pečení, s obyčejnými lidmi pro obyčejné lidi. Strašně mě bavila ta lidskost účinkujících a naprosto přirozený projev celého pořadu. Žádná umělá ždímačka na city jako MasterChef nebo Superstar. Já si ten pořad vážně zamiloval, a většinou jsem hned v neděli musel něco upéct. 90%

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Úplná blbost nacpaná množstvím geniálních vtipů a scének. Film, na který se vždy rád podívám, protože mě vždy pobaví. A na to jaký jsem odpůrce českého dabingu, tohle je jedna z mála výjimek, kde na české znění nedám dopustit. "Kde je měhně?" 90%

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda)

Samotné epizody nekomentuji, ale dnes musím udělat čestnou výjimku. Protože po shlédnutí proklamované "největší bitvy v televizní historii" se prostě musím ozvat. Hodnotit se dá podle mne dvěma způsoby ... mozkem nebo srdcem. Vždy jedno z toho zvítězí. Mozek říká "Ano jsou tam chyby v chování postav, taktice boje, příběhu, atd." jenže srdce na to odpovídá "A co jako? Zmlkni a užij si to!". A tak sem si tu nervy drásající podívanou užil. Celá epizoda je ve velké míře točená na efekt a já s tím nemám problém, seru vám na nějaké chyby a nelogičnosti, protože takhle zařezaný do gauče jsem nebyl ani nepamatuju. Už od úvodní sekvence která ve mě vzbudila naději, přes hororovou pasáž v interiérech hradu až po epické finále. Já si ten díl, stejně už i jako ten předchozí prostě totálně zamiloval. Hodnotím srdcem. 99%

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Nový etalon moderního komiksového filmu. Zábavná jízda od začátku až do konce, která i přes to, že jsme Spidermana na plátnech viděli už tolikrát, umí přijít s něčím novým (nebo si udělat prdel z toho stávajícího) a přikovat diváka do sedačky/gauče. Perfektní soundtrack a digitální orgie přináší zážitek dosud nepopsaný. Pro mě jedno z největších překvapení, stejně jako snímků roku 2018. Oscar naprosto po právu. 93%

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Marně pátrám v paměti, která filmová série se může pyšnit stejným hercem v hlavní roli po dlouhých 22 let, a přitom prakticky neklesat na kvalitě. Naopak, s posledními 2 (teď už třemi) filmy jde kvalita do takových výšin, ze kterých by možná i neohrožený Tom měl strach. A i přesto, že všichni víme, že když už Tom zvládl splnit předchozích 5 nemožných misí, ta 6 pro něj též nebude problém. Jenže tady je to snad poprvé, kdy jsem tvůrcům sežral jejich snahu a navození atmosféry typu "on to asi vážně nezvládne" kompletně i s navijákem. Ten intenzivní závěr ve mě zanechal pocit napětí jako v kině už dlouho nic. Jinak se tu šlape na plyn stejně neúprosně jako u předchozího, také skvělého dílu. Zkrátka a dobře McQuarrie společně s Cruisem zase posunuli laťku o něco výš. Klobouček pánové. 87%

Big Mouth (2017) (seriál)

Perfektní kombinace inteligentní zábavy s až úchylnou perverzností ... která, co si budeme nalhávat, je v mnoha ohledech upřímná a pravdivá. Nekorektní a trefná sonda do života dospívajících. 95%

Proč? 13x proto (2017) (seriál)

Tenhle příběh budu rozdýchávat dlouho. Hodně dlouho. Příběh o holce, tak okouzlující, že jsem se do ní zamilovat už po prvním díle. Zároveň příběh, při kterém jsem trpěl od začátku až do konce, protože prostě od začátku všichni víme, jak to skončí. Ale nikdo nemá odvahu na to pomyslet, a v slepé víře věříme, že ono se to nějak spraví. Úplně stejně to funguje i v životě. Život je prostě svině. Ultimátní ´"feel bad" počin, a já mám minimálně na týden depku. Mozek má vůči kvalitám díla výhrady, ale v tomhle případě se člověk musí řídit srdcem. Pravděpodobně nejsilnější „filmový“ zážitek roku 2017.

To (2017)

Jak už jsem párkrát zmiňoval, horory zrovna nevyhledávám. A do kina na ně nechodím vůbec. U IT jsem ale udělal vyjímku, a filmem jsem nadšen. Horor tak akorát pro mě, žádné laciné a prvoplánové lekačky, spíš spousta mrazivých výjevů v podání děsivého klauna. Snad jediné co mi vadilo byla jistá epizodnost typu "teď se podíváme jak klaun vystraší tuhle postavu, a teď zase tuhle ... a pak tuhle" kdy se někdo někde ocitl sám jen proto, aby ho mohl Pennywise strašit. Chyběla trošku větší provázanost. Co naopak musím pochválit je dětské obsazení ... jak většinou hrdiny děti nesnáším tak tady mi celá parta sedla, každý má svou jasnou roli a na plátně působí jako skuteční přátelé, jako skuteční lidí se skutečnými problémy a chováním. 88%

Moulin Rouge (2001)

Love story, která nemá konkurenci. Už tolik let přemýšlím nad tím co napsat do komentáře ... jak zdůvodnit to, proč je u mě Moulin Rouge na prvním místě. Ale prostě nenapadají mě ta správná slova. A možná, že přesně takový dojem má ve člověku zanechat film, který si zaslouží místo na vrcholu žebříčku. Dojem nepopsatelného filmového zážitku. 100%.

Příchozí (2016)

To si takhle přiletí vesmírné chobotnice trochu pokecat na matičku Zemi ... jenže jim nikdo nerozumí. A tak milý studenti, začíná hodina angličtiny. Ale teď vážně. Arrival je skvěle obsazené komorní sci-fi drama, kde se Villeneuve docela vyžívá v pomalých detailních záběrech ale přitom všechno uteče tak rychle. Moc mě potěšila ona mysteriózní linka, byť si nejsem tak úplně jistý jejím vyústěním. Ale vem to čert, co člověk to jiný názor. Příchozí jsou prostě originální, kvalitně zpracované a hlavně perfektně natočené drama. 85%