Shrek 2 (2004)

Bohužel u dvojky už jsem se silně nudil. Jestli jsem u jedničky narážel na komerci se silným akcentem, tady ji vyzdvihnu znovu a připojím k ní slůvko: bezbřehá. Amíci nezklamali. Budou ždímat houbu tak dlouho, dokud jim ji někdo nesebere a neplácne jim pár facek. Neberu nikomu to, že se mu Shrek líbí a vy neberte mně, že se mi nelíbí. Ale celá ta mánie a zástupy fandů jdou kolem mě, já na ně jen zírám, popíjím čaj s citrónem a pohodlně koukám na hvězdy. Pro POMA: Mě druhá nabušená povina moc neodzbrojila ;) A ani ta první, když jsme u toho.

Věc (1982)

Věc, aneb jak nám zase jednou Amíci zachránili krk a já u toho napětím ani nemrknul. Jedno se musí nechat, Carpenter to s atmosférou pekelně uměl. A na tom se podílela výborná režie, psychedelický zvukově-hudební podkres, minimalistické osvětlení a dobře vybrané interiéry/exteriéry. Co Carpenter nikdy moc neřešil, tak psychiku postav (o jejich vykreslení nemluvě). TA Věc má dobou myšlenku, ale trochu LSDéčkový design (holt bronzová léta osmdesátá). Váhám sice mezi 3 - 4, ale i když fakt nemám rád sci-fi a jejich slizounké obyvatele (proč všechno z vesmíru je obalený slizem?, to žijí ufouni naloženi v konzervách s polotekutým špiritusem, či co?), tak dávám 4*. The Thing je pro mě hlavně The Atmosphere. Konečně horor, kde se nepohybuje kozatá pipina z holyvůdu a parta teenagerů s íkvé tykve.

Kult hákového kříže (1998)

POVINNĚ PROMÍTAT VE ŠKOLÁCH. Kult hákového kříže (1998) aneb i holé palici můžou narůst vlasy. Jasně, je to do jisté míry korektní a (možná) naivní, ale přesně tohle já chci vidět v případu skinů a těch jejich žvástů. Grázlové existují ve všech odstínech kůže - k tomuhle tak jasnýmu a primitivnímu prohlášení ale vede většinou dlouhá cesta plná omylů a nezřídka i konvertování na úplně opačnou stranu barikády. Norton s Furlongem 100% přesvědčiví, Ethan Suplee je jeden z nejodpornějších týpků, co jsem ve filmu kdy viděl. Příběh dobře vedený tak, že vám to všechno lehce dojde. Druhá půlka už je z většiny pro někoho naivní, ale já jsem naivní, chci být naivní, chci věřit, že člověk se fakt může obrátit. A proč by se nemohl obrátit tak inteligentní člověk jako Derek? Já mu jeho proměnu věřím. "Zlepšily tvé činy nějak tvůj život?" Není to film, který by byl bezchybný, ale v mém úhlu pohledu je naprosto zásadní, dobře natočený a s jasným jednoznačným poselstvím, že to pochopí i volič Dělnické strany. A věřím, že vám všem se jako mně zvedal žaludek při poslouchání těch neonacistických keců. Spousta lidí vytýká druhé půlce korektnost a beránčí povahu. Ale o to právě jde. Režisér nám nechtěl předložit jeden konkrétní příběh holohlavého grázla, ale poselství. Pokud to lidi nepochopili, tak vidí sladkou limonádu, ale to je jejich chyba.

Slavnosti sněženek (1983)

Jako byste ty příběhy zažili sami. Chlapi ze sousedních vsí si nejprve pošmáknou na divočákovi a pak si dají obrácenou Břežněvovu trojobruč. Film o běžných jevech, slovech, činech a charakterech. Žádná dramatická složka, nulová zápletka, vyvrcholení s hodnotou zera. Ale přesto - sledovat Vláčila jak se snaží přihnout, masožravého Krejčíka, akademického malíře nebo hon na divočáka, to je prostě lahůdka. Menzelovy filmy podle Hrabalových předloh jsou zcela obyčejné a zároveň netuctové. Jak by tady bylo krásně, kdyby bylo více takových filmů. Ale přesto nemůžu s hodnocením výš. Jak to ten Menzel dělá, že po Postřižinách a Sněženkách mám nutkavou chuť na pivo a pečínku. No nekupte to...

Spalovač mrtvol (1968)

Nejpravdivější a nejdepresivnější výpověď o lidech, jedinečná směsice bizarnosti, černobíle budované psychoastronautiky a nepříjemného výkonu zejména R. Hrušínského (rozuměj - geniálního). Uchovejme si tohle dílo v paměti, protože u nás se už nic podobnýho nenatočí, Hřebejk a spol. ať se táhne zahrabat, Herz, Vávra, Lipský a Vláčil už odešli a zavřeli za sebou dveře - ale jejich filmy tu zůstanou navždy. Na ty čas ani jiná doba zkrátka nevyzraje. (PS: Herz odešel jen kvalitou snímků).

Král Galů (2001)

Tohle si Vercingetorix nezasloužil...jeho hrdinství u Alesie mu přineslo smrt těla i smrt filmovovu. STOP přebírání slavných historických jmen do těchto slátanců!

Krokodýl (2000) odpad!

Chlamst :-D Tenhle film mě skoro kousl, kousl do nervů.

Sám doma 3 (1997) odpad!

Zajímavé...v žebříčku nejhorších filmů se objevují filmy s číslovkou 2 nebo 3. To snad hovoří za vše ne? V tomto případě je postup stejný...jednička je hit režírovaný dobrým režisérem, dvojku a trojku vezmou většinou nezkušení poloamatéři a totálně ji zmrší. Z prvotiny Raje Gosnella se stala skutečně ukázková mršina.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Posoudit lidskou mysl je tak těžké a určit, zda člověk je, nebo není, blázen, je téměř nemožné (protože šílenci jsme asi všichni heh)...Jack Nicholson je však abnormální hyperšílenec, herecký čert. Jeho téměř one man show pro mě představuje vrchol filmů, které natočil. Jeho bezmocené snažení proti vrchní sestře a proti doživotnímu pobytu v tomhle mínus pětihvězdičkovém hotelu pro paka je filmová nádhera...žádná nejlepší scéna neexistuje, ale přece jen...afterparty se Scatmanem Crothersem za doprovodu dvou ultra lehkých muších slečen byla k popukání. canakja: jen se rozeběhnout ;-)

Nepřemožitelné zlo (2005)

Calistu "Kost a kůži" Flockhart jsem neměl nijak v lásce (románek s Fordem, Ally...), ale tady přesvědčila, že dokáže průměrné výrazy a vyjádřit nadprůměrný strach (i když ona vypadá jako vyděšená pořád). Nicméně mě zaujala méně jako např. Richard Roxburgh nebo Elena Anaya. Atmosféra (můj oblíbený artikl) je tady fantastická, většinou uvěřitelná a tísnivá. A ono tajemné 2. patro je na výsost působivé, zaprášené, temné a samo o sobě depresivní. Ten strašáček by tam vůbec nemusel být, jelikož není vůbec strašidelný. Vůbec lekačky (nebo spíše ty dramatické scény) se tu moc nepovedly. Konec byl místy dost standardizovaný, pointa však byla překvapivě dojemná a milá. Chtělo by to vylepšit strašáka a stašidelné scény a bylo by to skoro plné hodnocení.