Disturbia (2007)

Slabší čtyři pěticípý hvězdičky, co vypadaj jako komunistický hvězdy, když má film červené označení. Disturbia je solidní vcelku pohodový snímek, který sice sází na zcela předvídatelný děj a ohrané téma (viz Hitchcock), ale pokouší se o to formou, která je mně osobně blízká. První cca třičtvrtě hodinka je spíš teenagerovská komedie, která příjemně ubíhá a to díky fakt skvělýmu herci jménem Shia LaBeouf, který svou postavu zahrál zcela nadprůměrně a na problémy dělajícího výrostka parádně pasoval (strašně mi připomínal bratrance, kterej je mu vizážově i psychicky podobnej). Nato se film nenásilně změní v thriller klasickými způsoby (domělý záporák na vás přísně čučí z okna, když ho sledujete, atd.) a konec je už rychlá jízda, i když opět předvídatelná. Štvaly mě 2 věci - odkaz na Shawshank a americkej konec, jinak je to ale dost solidní, dá se říci oddechový film, kterej překvapil mladým hlavním hercem a atmosférou. Odlehčený a méně napínavý tón tak trochu ruší designově odpudivé mrtvolky ve "vinařském" sklípku (jsou tam proto, aby se mělo náctiletým pod 15 let o čem v noci zdát). Líbila se mi i závěrečná odplata těm malým spratkům, někdy to vyzkouším :) A song od SOAD velmi potěšil....

Air Force One (1997)

Tenhle film je zcela nesnesitelný a zlobím se na Forda, že se tu angažoval. Jedna hvězda za Garyho. Ale to přece víme už dávno, že americký prezident umí nakopat prdel všem teroristům od Indie napříč Afghánistánem, bývalými zeměmi SSSR až po nejnebezpečnější a nejmilitantnější stát Evropy Lucembursko. A sám! Kdyby Bush nevyšel z formy, určitě by Bin Ládina vystopoval úplně sám s ruksakem na zádech, buzolou, červenými podkolenkami, zavírací rybičkou, konzervou plnou luštěnin a pionýrským odznakem. Pro mě je však záhadou, jak se tomu mohl zaprodat režisér (rodilý Němčour!) Nekonečného příběhu. Že by byla říše fantazie zničena a místo ní se recyklovaly šablony filmů např. s Seagalem? Až na to, že Ford sem jaksi nepasuje. A je tu někdo, kdo nefandil Oldmanovi?

Šest dní, sedm nocí (1998)

Důkaz, že ohraný námět pomalu ztrácí hrany a reliéf, příšerný David "Plavec" Schwimmer jako hřebík v rakvi čekající na zatlučení. Jak zničit svou vlastní loď? Střílejte pod úhlem 90° vzhledem k zemi rovnou vzhůru, střela se někde v atmosféře unaví, otočí a pak už je jen vaše. Ford zkrátka musel hrát ve všech typologicky akčních filmech. Jedno z mála plusů je to, že režisér je z Komárna :-)

K-19: Stroj na smrt (2002)

To máte tak, když se v první půlce dobře najíte a ve druhé to všechno vrátíte na stůl. Tři lampasy za hudbu a za první část filmu. Ve druhé půlce se z filmu stalo něco na způsob "hoši od armády hurá na Kanáry".

Tenká červená linie (1998)

Tenká červená linie je laser odstřelovací pušky, kterou na mě Malick 170 min mířil, byl to nepříjemný pocit.

Transformers (2007) odpad!

Bay nepřišel léčit rakovinu, ale bavit lidi? No možná to tak je dobře, nechci vidět, jak by někomu léčil rakovinu tím, že ho vystřelí na nějakej velkej ve vesmíru letící šutr. Mertaxi, mě tohle nepřikurtovalo, mě to odkurtovalo, já se skoro katapultoval ;) Na mazlení s protějškem bych zásadně využil nějaký jiný film, třeba Angeliku, ale to zas přikurtuje holky, tak to se v kině asi dva heterouši nedomluví! /legrac./ Bay sice neléčí rakovinu, ale mě z těch jeho zábavných "pecek" jednou trefí šlak :) A KevSpa píše: Bay je bůh...a já říkám, pane bože ne!!!

Vrána (1994)

Vrána je v podstatě velmi zlý film, adorace násilí a pomsty jakýmikoli prostředky. A to z rukou a úst hrdiny, který je nám servírován jako ten hodný chudáček. To velmi zlé a jako hlavní myšlenka hloupé. Ano, jasně, je to svým způsobem zručně natočené a atmosféra"gothic" města je fajn, jenže obdivujte rám, když hlavní motiv obrazu se vám vyloženě hnusí. To nejde. Je to tak zlý film a tak zlý komiks, že samo natáčení znamenalo konec jednoho mladého života. Nene, Vrána je téma, které mělo zůstat - pod náhrobním kamenem.

Gauneři (1992)

INCLUDES SPOILERS. Parta gaunerů k pohledání podělá jeden lukrativní kšeft a jak to tak bývá, emoce s nimi řádně zacloumají, proto se sami hezky zlikvidují. Vcelku chytré splétání nitek příběhu, pár solidních hlášek, jedna geniální hláška ("budeš kousat pejsánku?"), skvělý Buscemi i Madsen, ale ve výsledku se nejedná o nic víc, než Tarantinovu násilnou prvotinu. Po shlédnutí mám pocit, jakobych si osolil kafe - znechucení, ale zítra mi to přijde jako zábavná historka.

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Celou heroickou ságu o velkém kamarádství indiána a árijce bych nazval jako milým rodinným TV dobrodružstvím. Ačkoli tyhle filmy nenaplňují ani v nejmenším můj náhled na western jako takový, mám je rád. Klasickým westenrům se nemohou rovnat. Vinnetou a Oldshatterhand jsou zkrátka moc naivní a moc hodní, možná proto si mé sympatie nikdy nezískali tak jako Eastwood, Wallach, Fonda s Bronsonem či Redford sNewmanem. Všechny charaktery bez výjimky jsou zkrátka dobráci od kostní dřeně, nebo naopak zmetci nejhrubšího zrna. Mezi touhle levicí a pravicí existuje charakterové vakuum, proto tu nenajdu a nehledám mně sympatickou a filmově zajímavou postavu. Ale což - tahle série je o dokonalých charakterech a s více než méně notnou dávkou dětské nostalgie dávám za 4*, AČKOLI... ale prd, neposlouchejte mě.......

Podivné dědictví (1972)

Co slovo - to perla. Zarámovat monitorem a pouštět budoucím generacím, aby věděly, co je to legrace. Civilizace a necivilizace, údiv nad dnes běžnými věcmi a touha po zachování bezbariérového Západu. Hill váží dlouhou cestu, aby se setkal s absolutně nejsympatičtějšími zločinci všech dob (a u nás dokonce skvěle dabovanými!), jedním záporákem, co má divé vlasy a břitký kukuč + jednou ne zrovna pohlednou naivkou, co se "chytla na knížky". Tenhle film je čistokrevná filmová pohoda, která není založená na laciných fórech, ale na high-level humoru, který musel vymyslet sám "Humorós" (bůh humoru:) )