Diktátor (1940)

První mluvený film Chaplina, který není až tak komediálně jako spíš satiricky až vážně laděn - hlavně tématem, ale i tak se snaži spousty gagů vpasovat. Na svou dobu to musela být extra pecka a i dnes je to stále jeden z důležitých filmů. Trochu bych to zkrátil a nesedl mi konec, ale ten v r. 1940 (!) pasuje. Nechce se mi po shlédnutí uvěřít, že je to tak staré, protože technická stránka je skvělá. Nejlepší pasáže jsou suverénně setkání a vyjednávání mezi Adelaidem Hynkelem a Benzínem Napolinim. Celkově mě mix dramatu, satiry a komedie 100% do gauče nezasadil jak jsem očekával, ale i tak spokojenost. [80%]

Poklad na Sierra Madre (1948)

Ano, je to dobré, především postava Howarda a jednotlivé kousky scénáře, protože jako celek je celkem brzy tak nějak jasné, jak to dopadne. Ale aby to bylo mezi 100 nej US filmy všech dob (podle AFI - American Film Institute) a k tomu na IMDB no. 75? To je trochu přestřeleno. Amíci mají pořád ještě zbytky horečky zlaté. [70%]

Bůh masakru (2011)

Dobré herecké výkony v poněkud nevěrohodném, i když komorním, scénáři. Variace po letech na 'Who's Afraid of Virginia Woolf' to alespoň vzdáleně je. Časté odcházení-vracení v úvodu je ještě umělejší, než některé jiné pasáže. Na druhou stranu výkony několika mých oblíbenců to zčásti vynahradí. Prý je to převedená divadelní hra, tak proto mi to skřípalo .. [60%]

Lov lososů v Jemenu (2011)

Pohodová a divácky nenáročná komedie, jejíž první část je slibná, aby se to postupně zvrtlo ve prospěch romantického patosu, klišé neopomínaje. Postavy jsou obstojně zahrány, i pohádkový, sympatický a lehce naivní-korektní šejk tam koneckonců sedne. Ewan McGregor i Emily Blunt jsou celkem dobří, ale teprve Kristin Scott Thomas tomu přidává tu správnou další dimenzi ala 'Jistě, pane premiére'! Už jen samotný název filmu hodně napoví o přímočaré hlavní dějové lince. Dále stačí jen sledovat komediální-romanticko-satirickou pomalejší jízdu, která kdyby byla méně sladká a více vtipná, udělala by lépe. Zkrácení o 20min na správných místech by prospělo. Každopádně ten druh humoru, i když sem tam okatě nevěrohodný, mi celkem sednul. [60%]

Bourneův odkaz (2012)

Když dva (režiséři) dělají totéž, není to vždy totéž aneb ždímání osvědčeného tématu nedosahuje kvalit "předlohové trilogie", ač si na ně párkrát pomyslně sahá. Akce není úplně špatná, ovšem porovnání neustojí, navíc je to dost ukecané právě na její úkor vs. dost štědrá stopáž. Je to vlastně volná časová paralela na základní Bourne linii, která si jen tak mimoděk běží, jak nás neopomíjejí tvůrci často ve filmu informovat. O původním se téměř nic nového nedovíme, tak nám musí stačit osud dalšího ze super-žoldáků. Bohužel Cross vs. Bourne obstojí herecky (i když on zas Damon nějakou extra škálu výrazů nepoužil, že), ale jeho postava už tak zdaleka zajímavá není a to začínám mít Jeremyho jako herce docela rád. Chybí mi zde původní mystično, postupné odhalování. Norton jako záporák žádná sláva, snad mu dají scénaristi příště více prostoru a pustí ho z kanclu, protože je položen jasný základ na dvojku, resp. na pětku (jak kdo chce) a do 2-3 let očekávám další vymačkávání této látky. Damon se zde ale velmi pravděpodobně neobjeví (možná pro některé škoda), protože jak opakovaně prohlašoval: bez Paula Greengasse do toho znovu nejde. Tak doufám, že bude držet slovo a já nevím, jestli se vůbec na další film v tomhle stylu těším .. zatím jen tři hvězdy, které znači solidní nastavovanou žánrovku. [60%]

Ip Man 2 (2010)

V podstatě bych k tomu napsal nemlich to samé co k jedničce. Zde je k tomu ale více kýče a příběh bohužel téměř netáhne - nadvláda Britů není zdaleka tak fatální jako smrtící Japonci v numero uno. Na fyziku se sice nekašle tak jak je zvykem u čínských hrdinských eposů, ale i tak v jedné scéně (na to jak v ostatních to choreografové zvládnou skoro bez podobných úletů) dostává silně na prdel - "a čo vy si predstavujete po takým slovom - těžiště?" Donnieho Wing Chun je každopádně skvělé, a tak to nakonec ty čtyři hvězdy dá, ale moc pevné nejsou. [70%]

Konfident (2011)

Nedotažený pokus o vykreslení života jednoho agenta STB z donucení okolnostmi. Přílíš mnoho náhod a osudů na tak malém místě, díry či zkratky ve scénáři a zjednodušené chování postav. Jednotlivé scény na sebe skoro nenavazují, jsou za sebou (především v první části) jen intenzivně poskládány. Cítil jsem z toho snahu stihnout toho co nejvíc odvyprávět, ale paradoxně ve výsledku většina postav není takřka vůbec vykreslena. Chtělo by to hodinu stávajícího materiálu vystříhat a další dvě přidat. Okamžiků WTF je totiž extrémně mnoho. Do toho ruší podivně až uměle umístěné komediální pasáže, šlo by to rozhodně lépe vměstnat, když už to tam museli cpát. Mádl hlavní part moc nezvládá. Naopak Budař si to dává dobře, jeho postava prospěchářské svině má něco do sebe. Vetchého major často působí více komicky, ve srovnání s Kaiserovou postavou z Pout, které při o dost menším prostoru se projevit pouští daleko větší strach a to kontinuálně. Zde se to Dravcovi daří jen na jednom dvou místech (z mnoha). STBáci jsou vůbec klasicky zploštěni, zjednodušeni a tedy pro me nevěrohodní. Překvapila přijemně Majerníková (škoda její nepochopitelně zrychleného úletu 'jabko-kafe-kulečník', ovšem za to herečka nemůže).Oproti tomu Arnošt Goldflam s celou zahradnickou bandou, jejíž koncepce a smysl počínání mi zůstává napůl utajen (nota disentu je jasná, ale vyobrazení je neuveřitelně hrozné), jsou jedním z nejslabších momentů. Více realistické surovosti, méně podbízení a zjednodušení divákovi - přece jen vysvětlovat zkratku RVHP nebo škrobené interní STB školení, jak jsou imperialisti za hranicemi a musíme se tedy soudruzi ohánět - ehm, prosím, nepodceňovat publikum. Nečekal jsem mnoho, ale dostal jsem o dost méně. Chce-li někdo kvalitni české drama s tématem STB, fízlování atd., nechť sáhne po Poutech. Německé Životy těch druhých jsou také dobrá alternativa. [40%]

Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Opravdu silný a náročný zážitek, do kterého se musí člověk ponořit. K tomu ovšem jednoduše pomáhá herecký koncert všech (čtyřech), nejvíce však dua Taylor-Burton (pozn. v době natáčení byli poprvé svoji). Příznávám otevřeně, že se s Georgem jsem sympatizoval více a potichu mu fandil, k tomu jeho výkon mi přišel ještě o chlup lepší než Taylorky. Jak snížit rozvodovost? Pustit tohle párům jen pohravajícim si s myšlenkou svatby .. Navzdory vysokému hodnocení si teď nejsem jist, zda to ještě někdy chci vidět (psáno v čase T = +20min po titulcích) [90%]