Centurion (2010)

Scénář prostinký a k tomu děravý jak ústa staré ženy, zkrátka nesmysly a podivnosti jsou servírovány divákovi poctivě a pravidelně. Proč je sakra stopařka-divoška zmalovaná? Čarodějka v lese jakbysmet, ta jim utekla rovnou z mola přehlídky a celkově by si v těhle typech filmů mohli romantickou notu odpustit. Panaromatické cestovací záběry jak vystřižené z LOTRa, především Společenstva, ale zde výpravnější prvky končí. A tak je to vynahrazeno dostatečným množstvím krve a useknutých údů či hlav (vše s okatou digitálni čistotou!), no tak proč ne, "bitky" jsou totiž snad jediným důvoded proč na to koukat. [40%]

Las Palmas (2011)

Pohodový a netradičně pojatý kraťas s jasně identifikovatelnou hlavní hrdinkou. Ano, trailer je opravdu lepší o třídu. [60%]

Constantine (2005)

Žánrově namíchaná libůstka - akce, horor, mystery, k tomu solidní efekty i kamera samotná, kvalitní charismatický skoro-klaďák i záporáci, a např. vedlejší nepříjemně nejednoznačná postava Gabriel(y) či Baltazar nebo jen obyč vstup do baru a jeho osazenstvo - se zkrátka musí vidět. A v okamžiku kdy do hry vstupuje samotný Lu (Lu kdo? prece Lu, cifer spion), tak v nejedné filmové nekatolické domácnosti orgie vrcholí. Bohužel to shazuje trochu slabší scénář a nevyrovnaná kvalita některých míst. [80%]

Máme papeže! (2011)

Laskavá, umírněná a přesto kritika střílejíc do řad zřejmě stále ješte nejmocnější instituce světa, ovšem zároveň ji často i idealizující. Tématem i zpracováním docela originální záležitost, kvůli několika (ale málo!) scénám stojí za to vidět - ty komediálně laděny; i když snímek nemá tuto nálepku na čsfd, tak na imdb již ano. Jinak je to totiž spiše depresivní, ač se tak snaží na povrchu na první dojem netvářít. Roční očekávání, trvajíc od okamžiku kdy jsem se cca o 3 místa nedostal socka stylem na promítání v loňských Varech, zůstávají z větší části nenaplněna. Buď silnějších 60 nebo slabších 70, volím variantu první. PS: pro volejbalisty, nehledě na vyznání, povinnost! [60%]

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Po velkém zklámání u Jarmuschova Dead man příchází nenápadný komorní nářez v podobě osamélého najémného vraha řídícího se kodexem samurajů a poslouchající hip hop. Je s podivem jak může od stejného tvůrce být jeden film skoro až bytostně nepříjemný a další skvěle sednout. Ale je to tak. Dvojka postav Ghost dog vs. zmrzlinář je k pohledání a mafiáni jsou jak vystřižení z Kmotra - ten svetr jednoho z nich nemá chybu [90%]

Temný rytíř povstal (2012)

Ano, přiznávám, že jsem před projekcí byl lehce nervózní, zda to nebude průšvih. Prvotní ohlasy po světových (před)premiérách byly jak kladné tak i záporné. Úvodem mohu prozradit, že se mi dostalo kvalitní podívané. Dobře, měl jsem věřit více jednomu ze svých oblíbených režisérů, nicméně se skepsi až tak nejde divit - po nedávním zklamání z Prométhea od další režisérské klasy. Nosné téma DK (TDK, The Dark Knight, nikoliv značka např. audio výrobků) bylo chaos, v podání Jokera. Zde (DKR, TDKR, překvapivě The Dark Knight Rises, že) ho střídá nadvláda a smrtící teror v podobě Banea. Neexistuje delší vysloveně hluché místo (rejpalové by tak mohli označit některé dialogové pasáže) a ač mě DK bavil více, i vzhledem k jeho dvoum vrcholům v závěru, které se jen obtížně překonávají, a DKR sice nastavenou laťku z prostřední excelentní části trilogie nepřeskočilo, tak skončilo jen na o pár cm níže položené. Nolan si ve vybudování atmosféry libuje a úvodní pomalu vzrůstající tíživá atmosféra trvá poměrně dlouho (cca hodinu), než se film přehoupne a poskytne nám starého (o osm let vs. konec děje DK) Batmana. Na jednu stranu se zde dostává více zvratů a je to celé obsahově hutnější, na druhou je zde o dost méně samotného Batmana, nikoliv však Bruce Wayna. Stopáž nevadila (podpořeno v nočních hodinách dvě redbully), ba naopak, je nutná v tomto rozsahu pro odvyprávění rozsáhlého materiálu. Překvapilo mě velké množství krátkých jedno či dvou replikových hlášek, které jsou jasné, úderné a vyskytují se napříč celým filmem. U Nolana obecně, i v rámci jeho Batman trilogie, je taková kadence docela nezvyk. Pár jich, přiznejme otevřeně, ulítlo až za hranici toho, co je v tomto druhu filmu očekávatelné a snesitelné (např. nepamatuji si naprosto přesně, týpek1:"Naměřili jsme atomovou energii." týpek2 bryskně analyzuje situaci slovy "Je to nukleární!"). Velmi mě bavila část, kdy je zdůrazňováno Batmanovo opotřebení z předchozích sky-parkour dováděcích sekvencí minulých dílů. K tomu oceňuji vysoce i pasáže, kdy se jsouc evidentně slabší vrhá naivně na dominujícího záporňáka. Zkrátka občas klaďas musí dostat přes pořádně držku a to se mi líbí! (aneb název filmu a jeho realizace, že) Christian Bale si svojí "dvoj-roli" užívá a podává ji, jak jsme si zvykli, s výrazným charismatem. Ovšem co padouch? Joker je Joker. Ale i tak, Bane je naprosto famózní. Jeho ztvárnění Tomem Hardym, který může hrát díky masce omezeně jen očima a svojí muskulaturou, to se musí vidět. Naprostá fyzická dominance - to co se sebou udělal ad1 v posilovně a ad2 provedli maskéři, kostyméři a vhodné nasnímání.. Vědel jsem, že je nabušenej, ale takovýhle hovado jsem nečekal (v trailerech není vidět zdaleka naplno úplně všechno) - vysloveně se nabízí srovnání s loňským Warriorem, porovnejte si sami. Pro mne v tomto pekelně těžkém úkolu (po Ledgerově chaotickém a nepolapitelném Jokerovi) Bane obstál. Nabízí se otázka, zda vůbec má smysl dvě takto naprosto odlišné postavy srovnávat. Volba tématické linky padouchova povstání (extrémní levicovost hraničící s anarchií, ale stále pod Baneovou destruktivní taktovkou) mi sice 100% nesedli, ale i tak nebyla vysloveně špatná. Celkově bušila velmi netradičním způsobem, na hollywoodský letní blockbuster, i do dosti aktuálních témat, a to jak globálních (krize, ekonomika, bohatí vs. chudí) i čistě amerických (např. burza, její okupování a kritika obchodování jako takového). No možná v tom vidím víc než bych měl a tvůrce zamýšlel. Potěšila velice nejednoznačnost a nejistota chování Catwoman. Navíc Anne Hathaway na motorce je k sežrání a konečně byla obsazená (pro Bruce) pěkná baba a relativně dobrá herečka zároveň. Z trilogie jednoznačně vítězka, Cotillard je totiž mimo soutěžní kategorii 'žen pro Batmana' a i tak by nevyhrála v obou disciplínách:-). Zpracování a obsazení postavy Blakea je pro mě diskutabilní, některé scény, ty jeho pohledy občas, ehm. Kupodivu kam se podívám, tak na něj žádnou kritiku nevidím, když už něco, tak chválu. Uvidím co mi s tímto provede další shlédnutí. Freemana netřeba komentovat, upozorním jen na Foxův plynulý přechod do chlubící se technické scény někdy v první hodině - nevtíravě vtipné s náznakem ega technika-výzkumníka. Sem a tam se zde objeví scénaristická chybička, nedotaženost či naivnost (replika, nepochopitelné zjištění faktu některou z postav, atd.), ale dá se to přežít. Detailnější seznam si odpustím. Na konci je sice na sebe navršeno několik patetických líbivých scén (tu s Alfrédem bych úplně změnil či vystřihl), některé si nepokrytě otvírají dveře k teoretickému pokračování. Jo holt bratři Warneři po úspěchu DK cítí velký potenciál. Aby ne, když druhý DK vydělal 1mld$ s rozpočtem ani ne 200mil$, a ani DKR nezačal špatně - 160mil$ za první víkend řadí historicky na třetí místo ve 'startech'. A ač Nolan skálopevně opakovaně prohlašoval, že s trilogií a tématem jako takovým konči (věřím mu to), tak navázání si myslím je více než jisté. Je potřeba kozu dojit, dokud dává. Já osobně doufám, že dodrží své slovo a nechá dobře vychucenou kaši nastavovat již někoho jiného. Hudba je hodně naddimenzována, v podstatě po vyhrocení v DK už Zimmer nemá kam stupňovat, tak sám sebe často opakuje, vykrádá, používá skoro stejné motivy. Ovšem to neznamená, že nefunguje perfektně! Českou půlnoční premiéru provázela po smutné katastrofě z Denveru a zrušených stejných akcích v Tokiu, Paříži, US aj. dosti zvláštní atmosféra (minimálně ja jsem to tak 'před' cítil). Zvolený bonus a výplň směrem k půlnoci byla perfektní: starý díl Batman seriálu z r.1966, kde to opravdu ale opravdu neberou tak vážně jako Nolanův temný restart série. Škoda absence kostýmů, čekal jsem alespoň pár (ano, dobře, taky jsem se na to vyfláknul!), ale i tak přítomná Catwoman mě udělala velkou radost. ### Jedná se zatím o film roku? Schválně píši zatím neb kupříkladu Hobit ještě ani nevyrazil, natož aby došel tam a zase zpátky! Pro mne je dosavadní král roku zvolen->DKR, vystřídá ho na trůnu někdo? Kdo neviděl vůbec předchozí díly trilogie, ať si rozmyslí, zda na to jít bez jejich znalosti, když už nic, tak si alespoň někým nechte stručně odvyprávět děj a popsat vztahy pár hlavních postav. Kdo je shlédnul dávno a má extrémně špatnou paměť, tak zopakování předchozích rozhodně neuškodí. Naopak, zážitek ze završení jedné z nejlepších filmových ság se jedině umocní. Otázka jestli DKR překonal DK mi částečně zůstává otevřena. Zatím si na ni odpovídám - SPÍŠE NE (a to mám předešlé filmy v živé paměti v rámci nedávné "přípravy"). Epičnost a komplexnost zastiňuje drobné nedostatky. A tak 90% je lepších než běžných 90 nicméně musím odlišit od DK a dávat 95 a tím si ještě více kouskovat svojí již tak 11-ti stupňovou stupnici se mi nechce. Určitě si to zaslouží druhou projekci, brzy a s hodnocením se ještě třeba bude hýbat. [90%]

Prometheus (2012)

Tak mám za sebou pro mě nejvíce očekávaný film roku a ač jsem se po prvních kritických ohlasech snažil co nejvíce utlumit svá očekávání, tak předešlu, že jsem zklamán. Nejprve ke kladům .. Atmosféra je navozena velice dobře a rychle, a celá první půlka či daleko více v tomhle ohledu skvěle funguje. Co do výpravy (kulisy, triky) na to musím též jen pět chválu, navíc 3D kabát (díky za volbu originálního znění k němu) tomu sluší - skoro stejně nebo lépe jako v tomhle ohledu revolučním Avatarovi. Režijní technická stránka věci je také dokonale zvládnuta, doplněna vhodnou hudební kulisou. Herecké výkony většiny hlavních postav jsou na vysoké úrovni. Především Charlize Theron vyniká, ta by neměla hrát nic jiného než 'cold-blooded bitches' (zjištěno nedávno rolí Ravenny ve Snowwhite&Huntsman a potvrzeno definitivně zde v podání postavy Meredith Vickers). Ještě snad o stupínek více se v Davidovi vyřádil Michael Fassbender, a ač zde mám dále výhrady k chování postavy jako takové, tak např. nastínění letitého poflakování po lodi je pro sci-fi fandu lahůdka. No a do třetice je dobrá i Noomi Rapace. A teď ta horší stránka. Co mi to kazilo nejvíce - scénaristické nelogičnosti, chování postav, dialogy. (následující řádky mají silný charakter SPOILERu !) /* Pár "vybraných" .. Proč vědci, kteří utečou při prvním náznaku potencionálního rizika ihned zpět, s tušitelným blátem na (ve) skafandrovém hřišti, se následně jen tak, bez nejmenšího ostychu, poflakují, osahávají neznáme artefakty a dělají ťuťuňuňu na mimozemskou syčící "přátelsky nalaďenou" faunu? David, ač android, velmi často dělá v komunikaci chyby - něco naznačí a pak to nedořekne, protože najednou nechce? Takhle se chová robot? Proč dal olej tomu týpkovi? Že se následně bude zadělávat na potomku bylo pravděpodobné, ale co by z toho David, potažmo Weyland měl? To, že se David do všeho vrhal, otevíral kde jaké vrata, všemu rozuměl beru, ok, je to nadupanej robot, jasně naprganej. Ale co ostatní na to? Takhle se chová průzkumná skupina v (po pár náznacích nečím neznámém zmasakrovaném) mimozemském objektu 3,27E14 km vzdáleném, na kteroužto výpravu museli padnout nemalé prostředky? Žádný bezpečnostní odstup? Dostávám se k otázce: kdo tomu celému velel? Vickers? David / Weyland? Kapitán ("Amerika")? Vědkyně? Jan Tleskač? Proč se jim tam několikrát spustila holo-nahrávka ala bezpečnostní kamery, jen tak mimoděk, bez většího úsilí, to mi s vojenským komplexem moc nesedí. A zamaskovaný Guy Pearce mě teda dvakrát nepřesvědčil. Ze Space Jockeyho (tolik očekávanou postavu k rozvinutí alieního universa), udělali jen agresivní chodící mlátičku, to si snad nezasloužil. Konec se vůbec zvrhnul v ne moc originální vyvražďovačku. Útěk před padající lodí je trochu výsměch (a plakát z tohoto okamžiku mimochodem je zavádějící - počet postav, resp. celé aranžmá scény) KONEC SPOILERU */ Pocitu, že minimálně hodina chybí se stále nemůžu zbavit. Dobrá, přijde DC, za půl roku či rok. Ale to přece není omluva, film má být v kině ve finální, uchopitelné podobě. Ale i tak spousty otázek Scott spíše nastínil, než zodpovědel -> že by přípravy na 'dvojku'? No nic,nechám již raději zbylých pár nití na Prométheovi suchých. Škoda, ..Temný rytíři, je to na Tobě! [60%] PS: Shodou různých okolností to sem dávám až teď, ač jsem na to byl již hned druhý den po CZ premiéře (viz první věta nahoře). Například se mi povedlo již hotový výplod, včetně skoro stejně dlouhých poznámek, kompletně smazat. Tedy napodruhé to je určitě lepší :-). A taky jsem to sem chtěl hodit před DKR, kterýžto hodlám navštívit zítra (resp. pozítří, jak se to veme).

Dobrý Will Hunting (1997)

Povedený kousek s dobře hrajícímí herci (především Williams), hudbou od Elfmana a překvapivě kvalitně napsaným scénářem, jehož jsou Damon a Affleck autory (kdo by to do nich řekl!). [80%]

Temný rytíř (2008)

V rámci "příprav" na půlnoční premiéru završení trilogie jsem si zopáknul i dvojku. A už jsem to docenil daleko více než před lety. Temné, chaotické, depresivní, rozmáchlé, atmosferické, svižné, brutální, .. o třídu výše než BB. EPIC! [100%]

X-Men: První třída (2011)

Efektní nadupaný blockbuster, jehož nejlepší scéna je ta nejkratší a nejméně nákladná: 'Jackman v baru fakující hlavní dvojku'! Fassbender jako obvykle skvělý. Dokreslení lídrů obou pozdějších barikád se povedlo. Zarytí fandové X-men nechť si jednu hvězdičku přidají. [80%]