• Krátkometrážní

Černá listina - Mato (č. 66) (2016) (epizoda)

"Jde o Ágnes. Když při jejím hledání přijde k úrazu někdo, na kom Vám záleží, tak ať." Redova zarputilost se mi líbí a zúčtování s indiánem Matem je vynikající. Taky se mi líbí, že netuším, co bude dál, ale přesto nepovažuju dělání otvoru do hlavy pana Kaplana za rozumné řešení. On byl víc než uklízečka a já se nemohu zbavit pocitu, že tohle bude mít důsledky.

Černá listina - Esteban (č. 79) (2016) (epizoda)

"Nová hra. Řeknete mi, pro koho ta hlava pracovala a peníze si necháte na pět dílů." Red na stopě Liz neztratil nic ze svého sarkasmu, což je dobře, Resslerova zásadovost mě tradičně pobavila a zklamalo mě jen zabíjení Toma. Nesnáším totiž oddalování střelby větami typu: teď tě zabiju, hrozně si to užiju, budeš strašně trpět, zabiju tě až umřeš apod.

Byl jednou jeden král... (1954)

"Chce se mi spát. Spát se mi chce. Co se mi chce? Spát. Spát se mi co? Chce. Komu se chce spát? Mně ne. Já neusnu a neusnu." Král Já I. byl roztomilý, sluha Atakdále byl dokonalý, Chrabrý, Chytrý i Krásný princ byli jedineční a princezny mě moc nebavily. Ovšem hlášek tam byla spousta, mouder ještě víc a asi poprvé tam zazněla později zlidovělá věta: Za prvně nevím co to je a za druhý mě to uráží. Já sice na pohádky moc nejsem, ale s touto prvoligovou sestavou se potkávám poměrně pravidelně. Vlastně vždycky, když jsou vánoce a já si přitom dám půlhektarový lívanec.

Nepřítel státu (1998)

"Jste připravenej na rychlej útěk?" Mně některý věci docházejí pomaleji, ale pokud budu někdy prchat oblečenej pouze v županu tunelem před bandou zabijáků a všechny kamery se za mnou začnou zvědavě natáčet, tak i mně dojde, že asi mám problém. Panu Deanovi to došlo o něco rychleji než mně, ale naštěstí tápal, nechápal a pátral tak, aby mě tím dostatečně zaujal i pobavil. A jestliže se film o těchto technologiích točil v roce 1999, tak snad ani nechci vědět, jak moc je naše soukromí veřejný nyní. Pro klid v duši si svou analogovou minulost a zálesácký vybavení ještě ponechám ve skříni.

Konec světa (1999)

"Divil by ses, co člověk slíbí, když hoří." Přepral Predátora i T-1000 a teď je na řadě Satan. Fajn. To je solidní soupeř. Zná skvělé finty a dokáže fantasticky vysvětlit Boží strategii: Když se stane něco dobrého, tak je to Boží vůle, když se stane něco špatného, tak cesty Páně jsou nevyzpytatelné. Tohle prokouknutí reklamního triku se mi líbí, ale zároveň si myslím, že souboj vládce pekel s vládcem posilovny mohl a měl být mnohem ďábelštější.

Troja (2004)

"Ať bohové drží vlky v horách a ženy v našich postelích." S tím souhlasím, ale na rovinu říkám, že k válčení mě nedonutí Bohové, Helena a ani Troja. Jsem totiž pacifista. Přesto oceňuju nekonečné armádní šiky, parádní bitvy i skvělé souboje, ale nebyl jsem tam. Stál jsem opodál, nejednou jsem si našel chvilku zkontrolovat uplynulý čas a občas mě to nutilo podrbat se na achilovce.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

"Jaká je vzdušná rychlost nenaložené vlaštovky?" Tak na tuto otázku nemohu odpovědět, protože nevím, zda se jedná o vlaštovku africkou či evropskou. Nicméně jako znalec Artušovské legendy mohu potvrdit, že tento film je natočen podle skutečných událostí a tak je k němu třeba přistupovat. S humorem. Mne tedy nejvíc dostala bojovnost Černého rytíře, záludné otázky na Mostu smrti a samozřejmě jezdecký výkon Artušovy družiny. Prostě jsem se musel rozhodnout, zda je to tak blbé nebo geniální a jelikož jsem tento problém nevyřešil, tak jsem si vybral zábavu.

Tango a Cash (1989)

"Slyšel jsem, že jsi druhej nejlepší polda v L. A." Já taky a souboj dvou druhých nejlepších poldů v L. A. mě vždycky pobaví. Zejména Tangův příspěvek ke snižování porodnosti je dokonalej, boj o vězeňskou záchodovou mísu je legen ... počkej si ... dární, Cashovu lekci Angličtiny pro začátečníky bych zařadil na program každýho jednání nepřizpůsobivých občanů na sociálce a kdyby policejní náborovej příspěvek zahrnoval i noc s Kiki, tak bych se snad i nechal naverbovat.

Team America: Světovej policajt (2004)

"Piči nemaj rádi čuráky, protože ti je mrdaj. Čuráci ale mrdaj i prdele. Prdele, ty chtěj všechno jenom posrat." A o tom to je. Mně tedy nějaká ta vulgaritka nevadí, můj slovník jich taky pár obsahuje a v při boji proti terorismu je neváhám použít, ale čeho je moc, toho je příliš. Já jsem zkrátka byl zpočátku nadšenej, ale někde mezi miliontou "prdelí" a stotisícím "mamrdem" mě to trošku přestalo bavit.

Jak je důležité míti Filipa (1979) (TV film)

S Filipem se pan Wilde opravdu vytáhl, česká verze je velmi dobrá a mně nezbývá než citovat sdělení, která mne oslovila: 1) "Nejsi zasnoubená. Až budeš s někým zasnoubená, tak se to dozvíš od otce nebo ode mne.", 2) Muž, který se má oženit, má vědět všechno nebo nic. Co víte vy? - Já nevím nic.", 3) "Nerad bych vypadal jako zvědavec, ale může mi někdo sdělit, kdo jsem?" Já tedy nechci nic prozrazovat, ale vypadá to Jacku, že ty budeš Filip.