• Krátkometrážní

Simpsonovi - Bartovo napravení (1999) (epizoda)

"Už nikdy nebudu svému dítěti dávat nebezpečné léky. Od téhle chvíle jen čerstvý vzduch, spoustu lásky a stará dobrá sedativa." Zlobí Vaše dítě? Tak mu dejte Fokusol nebo ho donuťte pravidelně cvičit. Jasně, že vyhrazuje chemie, protože takových naivků jako jsem já, kteří s dětmi cvičí, je už hrozně málo. Nicméně tentokrát mě nejvíc pobavil prostorový model propadu inteligence, Ned Flanders jako hořící motorkář Vzteklej pes a samozřejmě homerunoví padouši, od kterých by člověk podraz nečekal. Jdu si půjčit tank a sestřelím pár satelitů. Samozřejmě těch, na kterých neběží noční erotický kanál.

Simpsonovi - Cáklý Max jedna (1999) (epizoda)

"Ten film byl pořádný omyl. Celou dobu jen mluvím, nikoho nezastřelím." Být Hollywoodská hvězda, tak z toho mám taky deprese. Nicméně Mel s Homerem dokážou utnout hlavu amerického prezidenta i propíchnout senátora americkou vlajkou a takovému trháku bych i já sypal hvězdy. Stejně mě nakonec nejvíc pobavilo Homerovo zjištění, že si jeho děti zaslouží vidět, jak dostává dárek zdarma.

M*A*S*H - Drž se, Hawkeye (1973) (epizoda)

"Pozor, všemu personálu. Vzhledem k epidemii dnešní promítání filmu, který dosud nedorazil, odpadá." Tak alespoň na něco je ta epidemie chřipky dobrá. Mě tedy jediný fungující lékař Hawkeye docela bavil, ale Henryho návrat na můstek byl o třídu výš než Hawkeyovo flirtování se všemi zdravými sestřičkami. A jinak jsem samozřejmě pro to, aby se v době nemoci lékařů zrušila válka a samozřejmě očkování.

Loupež ve velkém stylu (2017)

"Museli být hodně mladí a fit. Vystřílel jsem do nich celý zásobník a stejně se všem kulkám vyhnuli." Tak tři důchodci, kteří nedokázali ukrást ani suroviny na gordon blue ze sámošky, ukradli miliony z banky. To by bylo tak skvělé, kdyby to byla parodie, ale ono je to asi míněno vážně. Takže za mě palec nahoru za kritiku toho, jak je v USA snadné rozpustit penzijní fond, za zábavný útěk po krádeži v obchodu a za důchodcovský sex. A ten zbytek, tedy stáří, nemoci, rodinné hodnoty a FBI, mě spíše rozesmutněl než pobavil. Jdu se podívat na Zákon a pořádek, tam se ty případy řeší rychleji.

Pudgy the Watchman (1938)

Myši jsou vhodné na hraní, to vím já a ví to i každý pes. Jenže pro kočičího deratizátora Al. E. Katze je to byznys, takže souboj psa, kočky a myší může začít. Jelikož se jedná o Pudgyho, tak jsem samozřejmě na straně psa, ale opilý kočičák měl rozhodně něco do sebe a myší pochod mě taky docela pobavil.

Banánový Joe (1982)

"Zavřeli ho za dezerci, nabádání k výtržnostem, za napadnutí státního zaměstnance a za útok na policistu. Už nikdy nebudete muset skákat z okna, šéfe." Tak ministři se nevěší na věšák, úředníkům se nekradou razítka, z armády se neodchází bez povolení a mafiáni se nevyhazují stavebními otvory? Vždyť to nevím ani já, tak jak to má vědět Banánový Joe. Já jsem si s ním tedy užil souboj s úředním šimlem, závod náklaďáků i ochranu zpěvačky, takže si troufnu napsat, že tohle je nejlepší samostatná budspencerovka. A teď si jdu dát banán, protože banány hýbou světem a v tom se Joe vyzná.

U nás v Kocourkově (1934)

„Vítej nám, ó hrdino z dálky, prodělal jsi šarvátky a války.“ Nebo jsi možná utekl z vězení, ale kdo se v tom má vyznat. Hlavně, že jsi hrdina. Mě tedy uprchlý trestanec a náruživý polykač kovových předmětů Kaplan alias slavný rodák Jalovec dost bavil. Ten by se se svou absurdní demagogií jako politik uživil i dnes a já bych ho možná pro zábavu i volil. Nikdo totiž nedokáže slíbit víc než on a já jsem přesvědčen o tom, že někde tady někde ztratila politika svou ctihodnou tvář a dosud ji nenašla. Pojďme ji do Kocourkova hledat, určitě tam někde leží.

Vodonoš (1998)

"Zakazuji ti mluvit s tou jezinkou. Je to ďáblice." Já jsem hodný kluk, ale když někdo škaredě promluví o mé matce, ženě, dětech či křečkovi, tak ho zašlapu do země jako Bobby Boucher. Bobby kdo? No přece Boucher, ten retardovaný vodonoš, který se dokázal jedinečně namotivovat při skládání a rozcupování protihráče na atomy. A mě to bavilo, protože naše IQ si rozumí a můj pověstný filmový nevkus neshledal jedinou chybu v práci osvětlovače, kostyméra ani klapky.

Dogma (1999)

"Katolická církev žádné chyby nedělá." A já s tím nesouhlasím. Bůh nedělá žádný chyby, alespoň mi to minule sám říkala, ale církve jsou zlo. Proto mě tenhle frontální útok na církve, náboženství a Bibli měl hodně bavit, ale zůstalo to někde na půl cesty. Asi proto, že nemám moc důkladně nastudovaný zbraně nepřítele, tak jsem nepobral některý souvislosti, ale povzdech arcibiskupa nad tím, jak má církev při náboru oveček nesrovnatelně horší výsledky než tabákovej průmysl, mě dostal. A taky souhlasím s tím, co žádná Bible netvrdí: "Kristus rád sedával u ohně a naslouchal mně i ostatním. Když jsme mluvili o něčem nepodstatným, měl na tváři takovej zvláštní úsměv. Na lidstvu ho štve jedině to, co všechno tu dokáže dělat jeho jménem. Války, fanatismus, televizní kázání ... ale nejvíc dělení všech náboženství. Lidstvo to špatně pochopilo, když vzalo dobrou myšlenku a vytvořilo institut víry."

Neviděli jste Bobíka? (1944)

"Povídali, že se ztratil tento ... Bobík. To je kolosálně komické, že?" Hledání pyramidálně pitomého psiska, jak ztraceného foxteriéra vtipně označil báječný pan Ríša, mě kdysi hodně bavilo. Jenže tehdejší Film pro pamětníky reprízoval toto pátrání, zmatenou tetičku, falešného Bobíka a nějaké ty trapásky tak často, že to pro mne po čase celkem ztratilo kouzlo.