Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

O tomhle filmu a o pocitech, které vyvolává se nedá moc psát. Tohle se musí vidět. Jděte na to a nebojte se, že to bude nějaký film o náboženství. Snad mi Rob Roy promine, když ho ocituji. Pod tohle se prostě musím podepsat.

Hory mají oči (2006)

Remaky klasických hororových snímků jsou prostě v kurzu a tenhle se hodně podařil. Je nádherné sledovat přerod obyčejného obchodníka na bojovníka, který evokuje ikony typu poručíka Ripleyové z Vetřelců, nebo Ashe z Evil Dead. Líbila se mi zjevná i když zbytečně nemoralizující obžaloba americké nukleární minulosti.

House of the Dead (2003)

Je to trapné, ubohé a blbé. Ke cti režiséra stejně nezábavné jako herní předloha. Uwe Boll už by si měl opravdu najít jiný koníček, než kterým jsou převody počítačových her do naprosto hloupých filmů. Nicméně já mám mrtváky rád i v tom nejblbějším balení :-)

Big Lebowski (1998)

Dude nosí odrbané kraťasy, vytahané tričko a pantofle. Svůj volný čas, který se zcela překrývá s tím pracovním, tráví hraním bowlingu a popíjením sakra silného short drinku Bílý medvěd. Naprosto geniální černá komedie z kategorie "srdcovka", plná bizarních postav a absurdních situací (pořád třeba vidím rozprášení zpopelněného kamaráda proti větru na konci filmu), které startují pochcaným tepichem. Kultovní záležitost!

Cabin Fever (2002)

Perspektivní mladí lidé na výletě, opuštěná chata v lese, podivní domorodci v městečku, pošahaný "vím, kde jsou ty nejlepší pařby" zástupce šerifa (ten se mi opravdu líbil), ale především záhadný infekční humus. Paradoxně na mě ani tak odpudivě nepůsobily gore scény, jako otřesná morálka osazenstva chaty. I na svůj žánr podprůměr.

Doom (2005)

Nezáživný děj, špatné zpracování, po všech stránkách slabé. V první půlce se film marně tváří, že má snad něco společného s atmosférou skvělých Vetřelců, ovšem, snad kromě docela zajímavé střelecké jízdy v první osobě, jde o vatu. Další zprzněná licence počítačové hry ...

Základní instinkt 2 (2006)

První Basic Instinct nebyl žádné veledílo, byl v první i poslední řadě o bobrech, ztopořených bradavkách a jiných prasárničkách, nicméně opravdu i bobři musí jednou do důchodu. Dvojka bezpečně míří na IMDb do čela kategorie 100 nejhorších filmů všech dob a padesátiletá, botoxem napíchaná Sharon, ta si na tuty půjde pro Zlatou malinu.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Kniha se mi líbila. Toma Hankse s přitažlivou Audrey Tautou považuji za jedny z nejlepších současných herců. Film je ovšem tak úsměvným brakem, až to ani nemůže být pravda. Čekal jsem od filmového zpracování knihy všelicos, tohle ale opravdu ne. Nerozumím výkonu Hankse, vypadá jako vosková figurína. Zmatené dialogy, podivná práce kamery. Velké zklamání. Bod za snahu a bod za přítomnost Audrey.

Mariňák (2005)

Autentičností jeden z mála filmů, který dokáže předvést smyslnost moderní války. Bez patosu, vlastenecké omáčky, nějakých vyšších cílů - tvrdě, opravdu maximálně reálně a navíc s lehkou satirou. Některé psychopatologické stavy "vojáků v poli", se oproti běžné realitě stále ještě snaží držet při zemi. Mendes opět nezklamal.

Distrikt! (2004)

Výborně jsem se bavil. Tahle drzá "gangsta" hříčka nechytne jen skvělou animací, která kombinuje fotografii s kresbou a míchá dvoj- a trojrozměrný svět. Odrovná velice poslouchatelnou hudbou, ale hlavně satirou a neskutečnou absurditou. Nakonec vzbudí obdiv k našim východoevropským bratrům a jejich odvaze něco takového vůbec zprodukovat :-)