Kletba bratří Grimmů (2005)

Tak tenhle film pro mě byl rozhodně milým překvapením. Jasně, celý film je tak trochu přeplácaný…vyskytuje se tam hned několik žánrů… a triky někdy připomínají 80.léta, ale pro mě rozhodně skvělá podívaná. Heath Ledger byl naprosto skvělý, málem jsem ho v té roli uťápnutého bojácného snílka nepoznal a snad poprvé se mi líbil i výkon Matta Damona. Když k tomu přidám některé především hororové pasáže, které byly bravurně zvládnuté, nemůžu jinak než za 4 hvězdičky. (jednu strhávám právě za zbytečnou komplikovanost a přeplácanost).

Balada o vojákovi (1959)

Přestože se jedná o velmi silný příběh, na můj vkus se ve filmu objevuje až příliš násilné citové vydírání, které vás nutí soucítit automaticky s Aljošou a vy si tak toto pouto s poustavou nemůžete vytvořit sami. A jak to tak bývá, pokud jste do něčeho násilně nuceni, nikdy z toho nemůžete mít ten pravý zážitek a proto ani já si nemohl naplno užít smutný příběh vojáka, ale spíše jsem se cítil po zhlédnutí filmu vysílen, jako když vám někdo vypráví svůj příběh jen proto, aby vás za každou cenu rozplakal.

Marketa Lazarová (1967)

Markéta Lazarová je nepochybně mistrně natočené drama plné skvělých obrazů, zajímavých kompozicí, úžasné hudby, která často poutá víc než samotný film a zdlouhavých poeticky laděných pohybů kamer po zasněžené divoké krajině plné stejně divokých a hrubých postav, jejichž příběh poznáváme. Z tohoto hlediska je Markéta Lazarová právem považována za klasiku československého filmu. Bohužel dvou a půl hodinový film nemůže být založen pouze na kráse obrazu, protože to po určité chvíli začne nudit a stejně tak i Markéta představuje krásu filmařského umění, které občas nudí. Mrzí mě jen, že jsem si nepočkal na projekci do kina, abych si tyto záběry mohl vychutnat na velkém plátně, možná by pak i moje hodnocení bylo o něco vyšší.

Elysium (2013)

Když jsem slyšel, že by se tady jako záporák měla objevit Jodie Foster, věděl jsem, že tenhle film prostě musím vidět. O to větší je moje zklamání, protože namísto Jodie přebírá roli hlavního záporáka "psychicky narušený magor" a celý film se tak stává obyčejnou klasickou scifi přestřelkou mezi dobrem a zlem, na kterou zapomenete hned, jak vyjdete z kina...škoda, ale na večerní odreagování to celkem ujde.

Hotel Transylvánie (2012)

Zajímavý námět, ale jak už tady bylo zmíněno jinými, tak trochu nevyužitý. Děti se nepochybně budou bavit, bohužel pro dospělé je tam těch vtipů pomálu a příběh samotný je tak hloupý a naivní, že dospělého prostě zabavit nemůže. Přesto je Hotel Transylvánie alespoň zkouknutelný animák, u kterého vydržíte sedět dokonce (a to je v poslední době u animáků celkem úspěch...).

Adamova jablka (2005)

Tolik absurdních momentů v jednom filmu? A přitom se to dá stále považovat za drama? To se dá asi dá zažít jen v severskejch fimech. Celou dobu sledujeme "bláznění jednoho faráře" abysme nakonec zjistili, že on je možná ten jediný při smyslech. Nejsem si ale jistý, jestli jsem při smyslech stále i já po zhlédnutí tohoto filmu. Rozhodně se nedá autorům upřít originalní přístup kombinující surový tragický příběh s komickými prvky plnými násilí doplněný hlubokým filosofickým a psychologickým podtextem a několika "božími zázraky". Bohužel na mě té filosofie presentované skupinou "naprostých magorů" bylo na jeden film přeci jen trochu moc...sice zajímavý počin, ale tentokrát to šlo mimo mě.

4% muž v akci (1994)

Na rok 94 nejspíš celkem pokrokový film. Bohužel se mu přesto nepodařilo vyhnout se určitým typickým stereotypům a klišé. Ale díky nevtíravému humoru a rychle ubíhajícímu příběhu jsem ochotný některé chyby přehlédnout a nakonec se přikláním k průměrnému hodnocení 3*.

Madagaskar 3 (2012)

Rozhodně se nedá třetímu dílu upřít určitá dávka originality a nápaditosti. Film je plný vtipů a narážek, které jsou vyloženě určeny pro dospělé publikum. Téhle části filmu není co vytknout, protože jsem se výborně pobavil. Především pak první polovina filmu je svižná a zábavná. Bohužel ke konci začíná vtipných momentů ubývat a film se už soustředí jen na samotný příběh s přeslazeným koncem, který se stává lehce nesnesitelným. Přesto je třetí díl Madagaskaru filmem, který stále udrží pozornost jak dětského diváka tak i jeho rodičů a pro mě je oproti druhému dílu milým překvapením.

Thor (2011)

Chápu, že filmové zpracování slavného komiksu se soustředí především na akčnost, efekty, humor a že hlavním cílem režisérů je pohlídat si, aby postavy vypadaly v každém záběru co nejvíc sexy. Thor je rozhodně celkem vydařeným filmem, který po náročném pracovním dni dokáže být příjemnou nenáročnou relaxací a rozhodně si nezaslouží nijak špatné hodnocení. Bohužel ale těch marvelovských komiksů se v poslední době vyrojilo už přeci jen příliš a možná by chtělo občas se zaměřit trochu i na scénář nebo návaznost a komplexnost celého filmu. Naivita celého příběhu je v Thorovi až otravná a celý děj je tak šablonovitý, že jsem se chvílemi nudil. Myslím, že MARVEL by se propříště mohl snažit trochu víc. Přeci takhle slavné komiksy si zaslouží to nejlepší zpracování....

Síta zpívá blues (2008)

Po několika dnech si stále nejsem jistej, jestli to bylo naprosto geniální nebo jestli byli tvůrci při výrobě totálně zhulení. Chvílemi jsem byl naprosto otrávenej, chvílemi naprosto napjatej v očekávání, co přijde dál. Nakonec ale kombinace indické starodávné kultury s americkou současností doplněný o nádherný blues dopadla vcelku slušně, takže průměr 3 hvězdičky.