Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Jsou lidé, kteří nemají rádi fantasy-jejich srdce a mysl se brání myšlence chodících stromů či nesmrtelných elfů, nechápou dramata, která řeší postavy v nich nebo jim nepřijdou závažná či prostě raději vyhledávají filmy "normální", klidné a reálné ("Ano, to se mohlo stát.") Někteří z těchto lidí ale přesto před více než 10 lety (ti, co četli knihu i dříve) propadli kouzlu světa Pána prstenů- protože Sředozemě sice není taková, jako je náš svět- to rozhodně ne, ale lidé, hobiti, elfové, trpaslíci a ostatní rasy tam zažívají příběhy sice tajemné, plné zla, strachu a smrti, ale zároveň i lásky, přátelství a naděje- vlastností, které často v našem světě lidem chybí. Vždyť ve Středozemi se dějí zázraky asi tak, jako v našem světě a smůla se v ní nevyhne lidem tak, jako ani nám. Peter Jackson dokázal natočit to, co Tolkien chtěl sdělit knihou lidem. Každý, kdo četl knihu jistě ví, čím ho obohatila. Nyní k Hobitovi. Profesor Tolkien napsal Hobita dříve, než Pána prstenů- a téměř každý tu asi bude vědět, za jakým účel. Chtěl potěšit děti milým putováním za dobrodružstvím, za pokladem. Jeho cesta za pokladem nebyla však tak krátká a jednoduchá, jako tomu u pohádek bývá. Postavy v ní si leckdy nerozumí, nevychází spolu a vše se jim rozhodně nedaří pod rukama. Tak vznikla Středozemě, na základě pohádky, která se časem, jak Tolkien psal, měnila ve svět, jaký známe i my. Film Hobit 2012 je tady. Jak dlouho jsme na něj čekali. A teď se lidé zlobí, že je to moc dětské, mez myšlenky a lásky k dílu? Existují lidé, co dali PP trilogii 4, 5 hvězd a Hobitovi také. Jsou lidé, co četli knihu, následně se rozhněvali na Společenstvo z roku 2001, napálili mu odpad a s Hobitem udělali totéž. Pak jsme tu my, kteří milujeme díla od Tolkiena, přes Jacksona až po amatérské filmy- točené s láskou! Ale jestli něco opravdu nechápu, pak ty, kteří milují knihy, mají rádi trilogii Prstenu ve filmu- a Hobitovi po těch celých 10 letech nasolí odpad nebo něco podobného. Jo, peněz má teď Peter Jackson, že je může rozdávat :-), ale myslím, že právě on má ke světu Tolkiena takový vztah a má na něj takový pohled- jako mnozí z nás. To, že si někdo představoval Mlžné hory jinak- jasně, každý máme svoji fantazii, ale jde o ten přístup, o tu lásku a pochopení. Pochopila jsem, že Hobit je pohádka. Pro malé i velké, Hobit je ta naděje a štěstí, kterou potřebují do života malé děti- ale leckdy chybí i dospělým.

Čarodějův učeň (1977)

Naprosto úchvatná pohádka... Pohádka? Ale ano, s "hororovými prvky" jistě se tak Čarodějův učeň charakterizovat dá. Vůbec poprvé jsem se s Krabatem setkala v německém filmu 2008, ani ten nebyl špatný, ale na dílo Karla Zemana nemá. Protože tento animovaný snímek má takovou atmosféru, že mě několikrát zamrazilo- je doslova strašidelný, tak, jak by strašidelné příběhy měly být. Zajímavé ztvárnění čarodějových učňů- novicové, kteří do mlýna přijdou mají "normální barvu", však ti, co už u čaroděje pracují déle- doslova zšednou- vyprchá z nich život lidí. Postava mistra čaroděje má naprosto skvělý hlas a podobu. Příběh, který by neměl ujít milovníkům pohádek a legend- u kterých nezáleží, v jakém roce byly natočeny.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Nevím. Kolik záři hvězd obětovat na toto dílo- v řadě již 3. od režiséra Yatese. Jsem z těch, kteří "vyrůstali" s Harry Potterem- milovala jsem první 3 díly a tak jsem se pustila i do knih... Diskutovat o J.K.Rowlingovém díle a stylu by se dalo dlouho, ale zde musím hodnotit film, který mi nepřišel o nic lepší ani o nic horší, než kniha. A to kniha má své skvělé momenty- stejně tak film. Avšak úplně jsem zapomněla, zda byla v knize i scéna, kdy se Harry, Ron a Hermiona "rozhodují" zda zabijí dva smrtijedy nebo ne. Děti, které o vraždě do těchto dob nevěděli zhola nic? Jak to asi chtěli udělat? Kudlou? Nebo pronést "Avada kedavra" Kletbu, která se NEPROMÍJÍ? To mi opravdu nedá spát. Ovšem rozdělení do dvou dílu- no, asi nejsem jediná, kdo to moc nechápe :-) Je to něco mezi 3 a 4 hvězdami, 4 je přeci jen moc, otázka je, zda 3 není málo... Po druhém shlédnutí jsem spokojená, dojem z filmu vůbec není špatný, avšak... Nechám pro jistotu raději pracovat u čtení knihy svojí fantazii.

85. Annual Academy Awards (2013) (pořad)

Tak, první Oscary za mnou. Nemám porovnání s jinými roky, ale já jsem spokojená. Možná proto, že Bídníci zaváleli. Možná proto, že jsem půlce nerozuměla (ach jo, angličtina). Rozhodně zajímavý zážitek. I ty klížící se oči ve škole za to stály :-)

Svět přírody - Delfíni záchranáři (2008) (epizoda)

Jako díl do Věřte nevěřte :-) Neuvěřitelné. Líbil se mi závěr: Delfíni pro nás tolik dělají, neváhají za nás položit své životy, při tom my, lidé, jsme jim toho tolik udělali... Jak z nějaké fantasy knížky. To je ale pravda.

Na sever od slunce (2012)

Obdiv patří jak Jornovi, tak Ingemu, protože do tohoto se odhodlat... kolik lidí to asi už někdy napadlo- kolik z nich to dotáhlo do konce? Skvělá práce- 3 tuny odpadků, které byly z úchvatné pláže na severu od slunce odvezeny pryč sice nejsou mnoho, když si člověk představí, kolik jich na naší zemi ještě zbývá- ale přece, oba pánové se zasloužili o život mnoha ptáků a mořských tvorů, kterým by se tímto odpadem zanesli žaludky a zemřeli by. Ty "poklady", co moře někdy vyplaví! Ono se řekne: "Jedna spadlá láhev, to už se nezblázní..." aha, kolik je na této planetě lidí? Dokument se mi líbil, záběry byly úchvatné, chlapci stateční a zima mi byla, jen když jsem se na film dívala. Viděno 6. 3. 2013 v kině Světozor- Jeden svět 2013.

Tři mušketýři 2 (1974)

Druhý díl jen potvrdil to, co první výrazně naznačil- krása! Skvělé filmy se tak špatně komentují... Byla jsem zvědavá, jaký bude přechod mezi "lehkovážným" chováním mušketýrů a následných tvrdých bojů a nakonec i smrtí krásné Constance. Okolnosti její smrti jsou sice jiné, než v jiných verzích a knize samotné, ale vůbec to nevadí- velice dojemná a smutná chvíle, po které následuje neuvěřitelný d' Artagnanův hněv a poté úžasný souboj Rocheforta a zoufalého Gaskoňce v klášterním kostele.. Sám konec je laděn trochu více optimisticky, než třeba v knize, kde se mušketýři vyloženě odloučí. Lesterovy mušketýři rozhodně nejsou parodií- ale skvělým příběhem s nadsázkou, plným vtipu, napětí a skvělé atmosféry doby, kdy ještě byli mušketýři!

Tři mušketýři (1973)

"Jeden za všechny a všichni za jednoho!" Tak tomu má být. A tak tomu je i v tomto starším filmu- který dle mého názoru- názoru té, která četla knihu a miluje ji od dětství, je přesně takový, jaký má být. Protože i Dumasova kniha je psána se stejnou nadsázkou, jakou je možno vidět zde- i když možná- dejme tomu, tady je viditelná ještě mnohem více :-) Herci zahráli své mušketýry přesně takové, jací mají být- konečně verze, ve které není Portos jen jedna velká parodie! Skvělý Christopher Lee jako proradný Rochefort a té kardinál- jedna z nejzajímavějších postav v takových příbězích. Ještě jsem žel neviděla další verzi slavných mušketýrů- ale tahle zatím vede a myslím, že ji už noc nemůže překonat.

Možnosti dialogu (1983)

Švankmajer... Nejsme jeho příznivcem a nemá smysl se tady vykecávat, proč ne. Ale Možnost dialogu- jo, to musím ocenit, po prvním shlédnutí na gymnáziu jsem si říkala Nic moc. Ale podruhé na výstavě jsem dávala plně pozor a dokoukala až do konce. Některé části jsou horší, jiné lepší- třeba ten již mnohokrát zmíněný vyčerpávající :-) A když jste na výstavě s mladým profesorem výtvarky, který je do podobných "umělců" přímo zažraný- tak nejde, než s ním v něčem i souhlasit...

Váňa (2012)

Chudák Váňa, tohle si asi nezasloužil... Dokument mohl být ale tak zajímavý a skvělý! Miluju dostihy, takže jsem to shlédla bez újmy na zdraví, ale čekala jsem víc, než jen neustále se belhajícího se žokeje. Co třeba vítězství Rochess Crose v derby? Něco o trénování překážkových a rovinových koní? Jak to funguje na dráze, s majiteli a žokeji. Rozhodně skvělý úvod filmu v podobě rozhovoru Váňa a "dáma" ze záchranky, u toho jsem měla chuť se smát i plakat...