Lore (2012)

V tomhle filmu je všechno tak, jak má být, ale přesto mne nijak zvlášť neoslovil. Takže průměr. Hvězdička navíc je za vynikající kameru Adama Arkapawa.

Království zvěrstev (2010)

Byla by škoda nechat se odradit některými místními komentáři, protože "Animal Kingdom" je jedno z nejlepších kriminálních dramat, co za posledních x let vznikly. Meditativní a hypnotické tempo, výborní herci, skvělá kamera a parádně poskládaná muzika. Málokdy sahám po absolutním hodnocení, ale tenhle film si ho zaslouží... a ona "australská vlna" (režiséři/scénaristé jako Michôd, Kurzel, Edgerton či Cate Shortland, kameraman Arkapaw a další) mne poslední dobou baví čím dál víc.

Noc postupuje (1975)

Who´s winning? Nobody. One side is losing slower than the other. Pomalá a mnohovrstevnatá kriminálka, která popírá v podstatě veškeré konvence žánru. "Night Moves" považuji za jeden z nejlepších filmů éry "nového Hollywoodu".

Topič (2010)

Jeden válečný veterán uprostřed příběhu plného nájemných vražd, rozpadajících se chruščovek, explicitního až groteskního násilí (či sexu) a všudypřítomné muziky běloruského kytarového "mága" DiuDziuLy aneb nekorunovaný král ruského exploitationu je zpět. Devadesátková ruská estetika je sice trefena skoro dokonale, ale jinak zde nenajdete nic z toho, co perfektně fungovalo v Gruz 200 či v prvním Bratovi. Zatímco tyto dva filmy byly ve své podstatě jakousi svébytnou výpovědí o Rusku (respektive Sovětském svazu) v určité době, Kočegar je pouze samoúčelnou exhibicí. Takhle prosím ne, pane Balabanove.

Samuraj (1967)

Souhlasím s tím, co tu psali mnozí. Neuvěřitelně nelogický film s neskutečně stupidními postavami. Nevěřil bych, že Melvillovi dám někdy méně než tři hvězdy, nicméně u "Samuraje" je ta druhá jen z úcty k mistrovi.

Jerusalema (2008)

...wasn't it PW Botha who said "Adapt or die"? Příběh je klasická rise´n´fall story, což berte spíše jako kompliment, tenhle druh filmů já rád. Hvězdička navíc za Jo´burg a za to, že si ten film Ziman doslova vydupal ze země a realizoval jej se směšným rozpočtem.

Snadný prachy (2010)

Přímočarý severský kriminální thriller, v němž se kupodivu nevyskytuje žádný stárnoucí detektiv se svými osobními traumaty (což musím ocenit nejméně jednou hvězdou navíc). Jen bych podotknul, že hlavní hrdina nebyl původem Nor, nýbrž Švéd z Norrlandu, což některým místním uživatelům zjevně uniklo.

Vražda (2007) (seriál)

Prvních deset dílů to slušně šlape. Pak ale tvůrci kromě budování atmosféry a sofistikované hry s divákovým očekáváním museli začít pomalu dávat dohromady i závěrečnou pointu a celé to šlo do kytek. Logické přešlapy a scénaristické fauly v podobě debilně jednajících postav či absurdních náhod se bohužel nevyhnuly ani tomuto seriálu. K tomu si přidejte mínusy v podobě značné délky (dvacet hodin je na jednu vraždu a jednu předvolební kampaň přeci jen příliš), otravných opakovaně nastavovaných odhalení a jen těžko uvěřitelného finále. Výsledné skóre je pak jen lehce nad seriálovým průměrem.

Zabít tiše (2012)

Když tuctovou brakovou zápletku obalíte bezútěšnými kulisami inner cities v čase americké prezidentské kampaně a eskalujícího credit crunche, k tomu nasekáte hromadu kriminálnických hlášek a špetku explicitního násilí, musí z toho vylézt totálně cool kino, něco jako filmové "State of the Union adress" v podání zločinecké lůzy... Nemusí. V takovém případě vznikne podobně nabubřelý, ale zároveň plytký a zaoufale prázdný paskvil jako "Killing Them Softly". S bídou 40%.

Hranice stínu (2011) (seriál)

You, you're the threads. But me... I´m the rope. Tenhle policajtský noir je společně s "Inside Men" tím nejlepším, co v poslední době seriálová produkce BBC nabídla. Naprostá žánrová špička.