• Krátkometrážní

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Tak musím povedať, že je to zo všetkých častí najslabší diel, v ktorom, a je to až bolestivé povedať, mi John McClane v roli Willisa v niektorých momentoch liezol na nervy, či už svojím hysterickým chovaním zo začiatku filmu a nevtipnými a suchými hláškami ( vždy pri ďalšej nasledujúcej vete „Jsem na dovolený!“ som mal chuť scenáristu nakopať do zadnice. Celkovo je scenár zle napísaný a svojimi dialógmi celkový dojem z filmu kazí najviac. Smutný fakt je, že ten McClane, akého poznáme a máme radi, ten v tomto filme v plnej miere nie je. Willis sa to síce snaží zachraňovať hlavne iróniou a nejakými hláškami, ale problém je v zle napísaných dialógoch, kde tie slovné frky jednoducho vo väčšine prípadov nefungujú. Ďalším prúserom je úplne žalostný záporák, ktorý nemá patričnú auru pre zloducha, žiadna poriadna autorita ani charizma, namiesto nej je jeho charakterovým znakom chrúmanie mrkvy ?! O logike netreba uvažovať, i predchádzajúce Pasce boli prehnané a akčne prepálené, ale dávali vo svojom svete zmysel. Ale to, čo sa dialo na záver v Černobyle, to bolo svojou absurditou až béčkovo úsmevné.Nejaké pozitíva sa tu nájdu, tak aby som aj niečo pochválil – vo väčšine prípadov okrem záveru bola akcia natočená nadpriemerne, najlepšia bola na začiatku s tou automobilovou honičkou po Moskve. A ten, ktorý hral syna McClana, ma príjemne prekvapil a do role mi celkovo sadol. Menej ako 3*, ako priemerný akčný film, kde treba úplne vypnúť mozog je to relatívne ok, ale ako ďalší prírastok do kultovej série, ktorá si doteraz udržiavala svoju laťku vysoko, je to SKLAMANIE. 50% a 3*** s odretými ušami.

Resident Evil: Zánik (2007)

Pre mňa rozhodne najlepší diel. Hororovej atmosféry stiesnených priestorov v podzemí centrály Umbrelly pobudlo, vynahrádza to ale prostredie, v ktorom sa film väčšinu času odohráva, to navodzuje filmu skvelú postapokalyptickú atmosféru. To bolo z hľadiska tvorcov rozhodne dobrým ťahom, zmena prostredia a hlavne zobrazenie púštneho Las Vegas im mimoriadne vyšlo, akčné scény so zombíkmi skvelé a Milla Jovovich ako vždy je správne chrumkavá a túto akčnú rolu a celkový charakter akčnej hrdinky jej neskutočne žeriem, neviem si už predstaviť nikoho iného v tejto roli . 5*****

Resident Evil: Odveta (2012)

Po druhom pozretí je to ešte bolestnejší zážitok. Štvorka RE už bola pre mnohých na dne, čo sa týka kvality, ja som si ju napriek tomu dokázal dosť užiť. Ale to, čo urobil Anderson s týmto dielom, tak to je vážne na zaplakanie. Celý tento diel je jedna prachsprostá vykrádačka ostatných filmov s naproste obohraným dejom, ktorý nedáva poriadny zmysel v rámci filmovej série. Nuda, nuda, a ešte raz nuda. Tento diel s predchádzajúcou sériou nemá žiadny poriadny význam ani prepojenie, naprostá zbytočnosť, zombíci tu hrajú tretiu koľaj. Poprvý krát sa neteším na šestku. Radšej by ani nemusela byť. 40% 2**/ Znížené z pôvodných 3***.

Behind the Pain (2006)

Skvelý dokument o Adamovi Gontierovi, mojom obľúbenom spevákovi a bývalom členovi kanadskej rockovej kapely Three Days Grace. Dokument mapuje spevákovo životné najťažšie obdobie, ktorým si prežíval počas svojej závislosti a vyjadruje sa v ňom najmä Adamova manželka Naomi, ktorá mu veľmi pomohla sa dostať z tejto "nočnej mory" von. Počas tohto ťažkého vnútorného boja a utrpenia mu pomáhalo smierniť svoju bolesť písanie textov počas odvykacej kúry, z čoho následne vznikli texty pre piesne druhého albumu One-X. V dokumente sa k tejto téme okrem jeho manželky vyjadrujú aj ostatný členovia kapely TDG. Pre fanúšika rozhodne odporúčam pozrieť, ide o veľmi zaujímavý pohľad do súkromia a pocitov tohto nenahraditeľného speváka.

Iron Man 3 (2013)

Nedokážem ani poriadne popísať tú smršť skvelých pocitov a emócií, ktoré som pociťoval pri pozeraní IM 3 a po jeho skončení. Očakával som od tohto dielu pomerne veľa, ale som z toho taký nadšený, že som mal chuť si to zopakovať hneď po kine znovu. Black mi naservíroval rozhodne odlišnejší, svojský štýl spracovania komiksového filmu, akým sa rozhodol Iron Mana natočiť. Trojka je v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi rozhodne omnoho temnejšia, v zobrazovaní násilia a brutality o riadny kus odvážnejšia a navyše má dospelejší nádych, čomu napomáhajú najmä vyobrazovania Starkových psychických problémov, úzkostí a strachu o Pepper. Práve zakomponovanie týchto prvkov do filmu sa mi páčilo najmä v tom, že režisér vyobrazoval Tonyho nielen ako sebavedomého hláškujúceho narcistu. Ale týmito problémami ho viacej "poľudčovali" a zobrazili ho aj ako psychicky zraniteľnú osobu. Samozrejme jeho humor a sarkazmus tu nechýba, priam naopak. Keď som už pri postave Tonyho Starka, ďalšie veľmi príjemné osvieženie bolo to, že okrem využívania svojich oblekov v prípade núdze v mnohých akčných scénach používal vlastné vytvorené "vecičky", ktoré si ako správny génius a technologický nadšenec musel vyrobiť sám. A práve toto zapojenie Roberta do reálnych akčných scénach pôsobilo na mňa príjemne inovatívne. Čo som naozaj nečakal ani vo sne, bol jeden úplne nečakaný zvrat s konkrétnou postavou (tí, čo videli, už vedia),ktorý možno niektorý neprekusnú vôbec, mňa ale ozaj tak prekvapil, že to beriem ako pozitívum. Navyše tej scéne nechýba nefalšovaný komediálny humor, takže som sa smial až až :) A musím povedať, že predtým ma už jeden zvrat pomerne dostal a vravel som si, že ma už nič asi neprekvapí, ale mýlil som sa. Viaceré pasáže boli mimochodom tak výborne natočené, že som niekedy otváral ústa z nechápania. Sprv ide o sekvenciu deštrukcie Starkovej vily, tak táto scéna je natočená dokonale po viacerých stránkach, či už trikov, úžasného napätia, nápadmi s brnením ovládaného Tonym, no jednoducho epickosť sama o sebe. Rovnako skvelá a dych berúca je scéna s Air Force One a následnou záchranou ľudí padajúcich voľným pádom vo vzduchu. Finále tiež super, potešil Hulkbuster a Tonyho celá armáda. Musím uznať, že Guy Pierce sa v tomto filme predviedol vážne skvele, ako Aldrich Killian je výborný, prekvapil ma. Projekt Extremis, jeho vyobrazenie a schopnosti testovacích subjektov sú tu vyobrazené vcelku zaujímavo a efektne a aj keď nepoznám komiksy, musím povedať, že sa to podľa môjho názoru vydarilo zobraziť ich ako takmer nezničiteľné zlo veľmi efektne. A jediná poznámka patrí k Pepper na záver, kedy je tak sexy a nažhavená :) Tento Iron Man bol jednoducho pre mňa také milé prekvapenie, že si ho rozhodne dávam do Top 10 filmov. A do kina minimálne ešte raz :) 120 % Videné 04. mája v 2D, titulky///////////// 2 x krát videné v Cinema City v 3D, tridéčko bolo na moje prekvapenie celkom kvalitne spracované, rozhodne som si to ešte viac užil a tie dve hodiny mi ubehli ako voda.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Já som sa bavil od začiatku do konca, aj po viacnásobných pozretiach. Tom Cruise je stále v roli akčných filmov borec a dokazuje to i v tomto filme, kde mu sekunduje Cameron Diaz, ktorá síce nie je moja obľúbenkyňa, ale priznávam, že sa v tomto filme celkom hodila a spolu s ním vytvorila zaujímavú dvojicu. Film sa v mnohých scénach neberie vážne, čo je dobre, hlášky striedajú hlášky (na prekvapenie aj Tomík Cruisík celkom hláškuje), akčné scény povedal by som, že sú rozhodne nadpriemerné a majú správnu dynamiku, no jednoducho som sa nenudil ani na chvilinku. Veľmi ľahké, svieže, na pobavenie ako stvorené. 75%

Nevědomí (2013)

Kosinski sa v mojich očiach v tomto prípade vyšvihol a pripravil mi celkom nečakaný vizuálno-atmosferický zážitok, na ktorý som ako fanúšik sci-fi čakal. To, že mi naservíruje vizuálne krásnu stránku filmu som aj očakával, ale naviac ma film milo prekvapil vo viacerých stránkach. Predovšetkým čím Oblivion okrem nádherného vizuálneho prevedenia a zaujímavého výtvarného spracovania postapokalyptického sveta disponuje, je zaujímavo nastolený príbeh a myšlienka filmu. Filmu sa nedajú uprieť veľmi zaujímavé dizajnérske a výtvarné riešenia hliadkujúcich dronov, variácia stíhačky a helikoptéry nazývanej Bubbleship alebo celkového zobrazenia zničenej Zeme zasiahnutej tsunami a zemetraseniami. Výprava je teda vypilovaná do takej formy, že mi až v niektorých scénach padali oči z jamiek. Na rozdiel od dejovo stagnujúceho Trona je Oblivion vizuálne aj príbehovo veľmi podarené sci-fi s výbornými hercami, dobrou atmosférou a zaujímavými zvratmi a záverečným rozuzlením. Síce koniec je prestrelene patetický a klasicky Hollywoodsky ladený, ale nejako mi to už nedokázalo výrazne pokaziť celkový dojem. Kto očakával epickú sci-fi bitvu, musí byť asi s pomerne komorne ladeným Oblivion sklamaný. Ja som si domov z kina doniesol skvelý kino zážitok, na ktorý určitú dobu nezabudnem. /////// kino 20.04. 86%

Kick-Ass (2010)

V prípade menej schopného režiséra to mohlo skončiť fiaskom. Ale keďže je na režisérskej stoličke pán režisér Matthew Vaugh, nič také sa našťastie nedeje. Naopak servíruje v rámci možností relatívne uveriteľný príbeh o úplne obyčajnom teenegrovi, ktorý má nadovšetko rád komiksy a z okolností, ktorých je každodenne svedkom na vlastné oči a z okolia, sa rozhodne stať superhrdinom. Že čo je na tomto originálne, keď to bolo spracované viacerými spôsobmi v mnohých komiksových filmoch ? Režisér vo filme zachádza až za hranicu korektnosti a dodáva tomuto filmu veľkú porciu vtipu, nekorektných vtípkov, krvi a brutality v akčných scénach. Neviem, ako režisér dokázal pomiešať všetky tieto ingrediencie do výslednej podoby, aby boli mojím chuťovým bunkám lahodné, ale podarilo sa mu to excelentne. Nepovedal by som, že vynikajúca akcia a celkovo scény s Chloe Grace Moretz a jej drsnou Hit Girl podobou mi budú vyvolávať zimomriavky na celom tele aj po viacnásobných pozretiach. Tlieskam, Kick Ass je skutočne veľmi zábavný a nadupaný "komiksový nářez" s nevídanou porciou brutalít a násilia. Dávam jasných 5 ***** .

L. A. - Přísně tajné (1997)

Je to rozhodne nadpriemerne zrežírovaná kriminálka šmrncnutá s trillerom z prostredia Los Angeles 50. rokov. Takýchto filmov existuje v dnešnej dobe viacero a tento dokáže zaujať najmä zaujímavým spracovaním, vykreslením tehdajšieho L. A. a najmä vynikajúcou hereckou zostavou. Vynikajúce herecké výkony predvádzajú najmä dvojka Crowe a Pierce, nezaostáva aj Kevin Spacy, ktorý predviedol tiež výborný výkon. S čím mám problém a preto nenadeľujem plný počet je fakt, že filmu neprospieva dlhá stopáž, kde sa to najmä v druhej tretine prejavuje stratou tempa. A priznávam, že som sa v deji a v množstve mien začínal mierne strácať, takže doporučujem nepozornejším viesť si nejaké poznámky :) Záverečné odhalenie nie je pre zbehlých divákov, ktorí už nejaké množstvo podobných filmov videli, až tak prekvapivé. Mne to avšak neprekážalo, film rozhodne pozdvihla v mojich očiach druhá polovica a skvelý záver filmu. A ku koncu filmu dodávam len to, že vzhľadom na koniec mal skončiť asi inak, ale aspoň to skončilo tak, ako to v hollywoodskych filmoch skončiť má. Dávam 4. Po druhom zhliadnutí musím s hodnotením pritlačiť na maximum v hodnotení, ide o skutočne majstrovský film vo svojom žánry a taktiež v rámci kinematografie. Bravúrna filmárska práca vo všetkých možných aspektoch. Parádny divácky zážitok.

Tři dny ke svobodě (2010)

Síce téma "čoho všetkého je človek schopný, ak je v bezvýchodiskovej situácií a musí ochrániť to, na čom mu najviac záleží" bola vo filmoch použitá už nespočet krát. Ale v tomto prípade to vôbec neprekáža, keďže je film zrežírovaný bravúrne. Začiatok filmu začína veľmi pokľudne a pohodovo, aby sa zrazom hlavným postavám zo sekundy na sekundu zmenil život o 360 stupňov. Vďaka skvelému hereckej zostave (tušil som, že Russel Crowe je dobrý herec, ale tu ma ešte viac milo prekvapil) sa darí vo filme budovať a udržiavať neustále napätie. Pozitívom, ktorý ma potešil, bola skutočnosť, že aj napriek dômyselnému plánu, ktorý si John chystal dlhodobejšie, sa mu nie vždy darilo naplno . Film má približne prvú polovicu pomalší rozbeh, avšak to pomáha budovaní deja a vytvorení emočnej odozvy. Po tej približnej polovici sa to začne prehupovávať do premyslenej akčnej adrenalínovej honičky, ktorá nenechala vydýchnuť. Dávam zaslúžených 5* za veľmi dobrý krimi-thriller, ktorý ma chytil od začiatku do konca a ktorý si niekedy pozriem rozhodne znovu. 95%