Půlnoc v Paříži (2011)

Vůbec jsem nevěděl, co od toho čekat. Z počátku mě to příliš nevtáhlo, ale postupně jsem tomu přišel na chuť. Škoda jen, že hlavní roli ztvárnil Owen Wilson, kterého moc nemusím, ale nakonec mi byla jeho postava sympatická. Naopak krásná a jindy sympatická Rachel McAdams byla chvílemi otravná. Tedy její role. Příjemný film k zamyšlení. 75%

Hoří, má panenko (1967)

I když to divákovi nemusí být na první pohled zřejmé, mnoho scén balancuje na hraně komedie a tragiky. Oceňuji úžasné dialogy, které se mohou na první pohled zdát banální až naivní, ale ve skutečnosti jsou hodně promyšlené, zejména ve scéně, kdy hasiči řeší rozkradenou tombolu... - Jak to budem řešit? - No, vyřešíme to, porád, ale hádáním ne takhle. - Tu vostudu už nevyřešíš, Josko. - Ale prosimtě, jakoupak vostudu, prosimtě. - To je vostuda na celej sbor. Beznadějně. - Mlč, mlč. Já ti něco řeknu. Kdybys byl v tý situaci ty jako je von, tak to vrátíš taky, protože seš poctivej. - Nikdy, nikdy v týhletý situaci, nikdy ne. To si pamatuj. Poněvadž pověst sboru je mi milejší, než ňáká má poctivost, ty makovče jeden. - Pověst sboru! Já ti řeknu, na čem záleží pověst sboru. Pověst sboru záleží teď na tom, jak to teďka zařídíme s tou tombolou. - Prosimtě, co bysme s tombolou zařizovali, to je jasný. - Co je na tom jasnýho? Tobě je všecko jasný. - Bodejť by ne, co budeš zařizovat. Tombola je rozkradená. - Pánové! Fakt je jeden. Když si to ty lidi rozkradli, tak to nemůžou vyhrát! - Takhle nemluv, Josko. Jak k tomu přijdou lidi, co si losy poctivě koupili a nic si nenakradli? - Měli si nakrást. Kdo si nenakrad, musí to chápat tak, jako že nic nevyhrál. - Tak počkej, prosimtě, tak nevtipkuj tady. Tady jde o jinou věc. Co udělat s těma lidma, který si nakradli a losy si nekoupili. - To je sviňárna, tedy. To není snad ani možný. - Nechat je zjistit, nechat je zjistit. - A jak to zjistíš, prosimtě, kde? Když jsou lidi pryč? - To nejde. - Počkejte mládenci, počkejte. Vycházejte z toho, že u nás na plese není nikdo, kdo by si nekoupil aspoň jeden los. Zloděj bez losu u nás neexistuje. - Z toho vycházejme, z toho vycházejme. - No jo, tak z toho vycházejme, ale ty lidi tam čekaj. Tak jim to musíme říct, ne? - Prosimtě, co bys jim porád říkal? Já nevím, co jim budeš říkat? Ty mně připadáš jako Jéžiš Kristus, porád někomu něco vysvětlovat. Podívejte se: Tombola je rozkradená, ty lidi tam byli všecky, všecky jsou podezřelí, tak ať držej hubu! - No, a to je právě důležitý, že jsou všichni podezřelí. - To není pravda, to není pravda! - Ale něco na tom je, má pravdu. - To není pravda. - No jo, ale tak jim to někdo musí říct, porád. - Co by jim kdo říkal? - Že jsou všichni podezřelí. - Mládenci, já nevím, jak myslíte. Cožpak já bych jim to řekl sám, to je maličkost, ale myslím, že je to zbytečný. - Já nevim, jak zbytečný? - Podívejte, oni lidi dobře vědí, když si to rozkradli, že to nemůžou vyhrát. A taky moc dobře vědí, že jsou všichni podezřelí. Lidi nejsou hloupí, nejsou hloupí. - Nepodceňovat, pánové, nepodceňovat ty lidi. - Ano, nepodceňovat, lidem musíme věřit. - Ano, nepodceňovat a věřit lidem. 80%

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Forman dokáže jít v záměrné trapnosti až na dřeň. Jako například ve scéně s objednáním flašky pro holky. Několik skvělých scén, jako například v posteli s Miladou Ježkovou, Vladimírem Pucholtem a Josefem Šebánkem. Mimochodem Pucholt býval dobrý a netypický herec, škoda, že nehrál více. 75%

Černý Petr (1963)

Poměrně bizarní film, ale v pozitivním slova smylu. Hlavně jsem byl unešen hereckýmí výkony. I když ono to herectví úplně nebylo. V mnoha momentech dialogy působily tak civilně, až dokumentárně, že jsem všechny zúčastněné obdivoval, s jakou přirozeností před kamerou vystupují. A i když se v tomto filmu mnoho věcí nestane a chybí zde i nějaká výraznější dějová linka, tak mě tento film zaujal. I vykreslením oné doby. 80%

Tenkrát podruhé (2019)

Přesně ten typ filmu, u kterého si říkám, že je to promarněná příležitost. Tak originální a úžasný námět by se dal zpracovat mnoha skvělými způsoby, ale tady toho autoři příliš nevyužili. Takové téma by se dalo pořádně vyždímat a mohl to být mnohem vtipnější a i dojemnější film. Tím nechci říct, že by se nepovedl, jen jsem měl ve spoustě momentů nutkání přemýšlet, že tohle bych udělal takto a tohle zase jinak... Chválím soundtrack. 75%

Anatomie zrady (2020) (TV film)

Přínosem těchto filmů je, že mě to vždy nutí si o daném tématu vyhledat informace a zjistit podrobnosti o jednotlivých postavách a událostech. 75%

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Ani nevím, proč jsem si to pustil, ale nějak mě to chytlo. Nemá to hluchá místa, pořád to jede na plný plyn. Souhlasím s tím, že casting byl špatný - Rosie Perez a Ewan McGregor se na ty role vůbec nehodili. Není to můj oblíbený typ filmu, neznám komiksovky, žádné souvislosti, nic, nevím kdo je kdo. Pro mě je to pouze samostatný film, který na nic a na nikoho neodkazuje. Každopádně, mě to bavilo. 70%

Kočár do Vídně (1966)

Málo herců, málo slov... Přesto mě něco nutilo koukat až do konce. Povedený film. Ale hlavně musím vyzdvihnout na svou dobu úžasnou práci s kamerou! Pan Illík opravdu uměl. 75%

Dabing Street (2018) (seriál)

Ze začátku velké nadšení, které se spolu s humorem díl od dílu vytrácelo. Prvních pět, šest dílů mě vážně bavilo, ale pak to čím dál víc začalo sklouzávat do trapnosti, humoru ubývalo a přibývaly vážnější momenty, které mi k tomuto seriálu moc neseděly. Samozřejmě chválím Kláru Melíškovou, pro kterou už mám dlouho slabost, skvělý byl i Krobot v roli extrémního cholerika. Nejvíce mě rozesmála scéna hned v prvním dílu, v podání Jiřího Bartošky... Bohužel takto vtipný moment už se v Dabing Street až do konce neobjevil. Samozřejmě je jasné, co Zelenka zamýšlel, protože on ví, co dělá, ale nevím jestli to byl dobrý tah. Rozehrát komediální partii a skončit v něčem vážném, ale jaksi rozbředlém. 70%

Zrádci (2020) (seriál)

Pro odvážnou tvorbu Viktora Tauše mám zkrátka slabost. On se opravdu nebojí riskovat. Jistě, občas mi přijde, že to s tou uměleckou manýrou přepískne (viz baletka u tyče v růžově nasvíceném náklaďáku :D), ale je to něco tak osvěžujícího, když se nějaký český tvůrce vymaní z té šablony a jede si to prostě po svém. A například výběr lokací mě už překvapil u Vodníka. Varna v Chomutovském bazénu? Zázemí kriminalistů v kostele? Budiž. Ale prezentovat Archeopark Pavlov jako patologii mi přijde už moc :D Zrádci nejsou rozhodně dokonalý seriál, ale ten nekonvenční styl mě zkrátka baví. Tauš umí pracovat s atmosférou a umí si vybrat osvědčené, ale i neokoukané herce. Krobotová naprosto jistá v herectví, překvapila mě Lucie Žáčková, co by naprosto věrohodně zahraná fetka. Jako celek ale tento seriál úplně nefunguje. Skvelé momenty se střídají s podprůměrnými a kvalita značně kolísá. 70%