78 otáček (1985)

Při sledování na mě dýchla pařížská atmosféra - pošmourné ráno, kafe a koláčky, nějaká ta avenue, a to díky hudbě, která mi notně evokovala Amélii z Montmartru. Hudba skvělá, ale jinak mi toho film moc nedal.

Tudy nahoru (2008)

Morbidní černý humor, ale ono to je místy fakt vtipné. Místy to sice až nehezky připomíná jiné filmy (třeba Burtona), ale celkově, když to vezmu kolem a kolem, mělo to nápad, bylo to hezky zpracováno, líbila se mi animace a bavilo mě to.

Una vita in scatola (1967)

Vměstnat život do tak málo minut opravdu jde. A je to navíc vtipné. To zrychlené a zběsilé jednání může připomenout i rychlost, s jakou dnes proplouváme světem, navíc nám film hezky ukáže pomíjivost života.

Máj (2008)

Na Máj jsem se kdysi těšila, pak ale přišly negativní reakce a mě ten film přestal lákat a jeho zhlédnutí jsem odkládala a odkládala... Nakonec jsem se teda podívala a mám tolik myšlenek, že ani nevím, jestli je všechny dokážu napsat. Máj jsem samozřejmě četla, ve škole se jej učila nazpaměť, ale filmové zpracování se moc nepovedlo. Teda dost nepovedlo. Podle mě jaksi nedokázali zachytit podstatu básně, ona se více méně lyrika točí dost těžce, ale tady se přece jenom o jakýsi děj opřít mohli, jenže to nedopadlo moc valně. Pár obrazů, rádoby poetických záběrů a konec. V Čechách asi není člověka, kdo by Máj neznal, ale je to jedno z těch děl, které všichni znají, ale nikdo nedokáže říct, o čem vůbec je. A pochybuju, že tenhle film to nějak osvětlil. Herci. Sandra Lehnertová neměla jinou funkci, než ukázat nahé tělo a sem tam vrhnout nějaký ten "erotický" pohled. Její postava vůbec nemluvila a stala se jen jakousi ozdobou a mě tím dost iritovala. Matěj Stropnický se podle mě na roli Viléma vůbec nehodil, určitě nesplňuje představy o stašném lesu pánovi. Hudba? Ta instrumentální skvělá, ale jakmile Supporti začali zpívat, vůbec mi to k filmu nepasovalo. Milostné scény? Docela okoukané metafory, které asi měly zaručit originalitu... Abych jen nekritizovala, Tříska to odrecitoval opravdu pěkně a některé záběry krajiny byly taky hezké, ale ve výsledku na mě Máj působí jako neskutečně prázdný film, který není adaptací hodnou našeho literárního pokladu.

Cesta na Měsíc (1902)

Když tak projíždím němé krátké filmy, nemohla jsem vynechat ani Cestu na Měsíc, klasiku to Georgese Meliése. Jak už je uvedeno v názoru pode mnou, člověk se při sledování takových filmů musí podívat na datum vzniku a porovnávat je v kontextu doby a nesrovnávat s dneškem apod. Na svou dobu je to totiž mistrovský kousek. Příběh, který má vývoj a nejedná se "jen" o nějaký jeden záběr, který spíše slouží k demonstraci toho, co všechno už umíme udělat, či nějaký gag k pobavení. Triky na svou dobu také skvělé. Prostě sci-fi, které se dneska může zdát někomu naivní, ale když se oprostíme od takových přízemních myšlenek, musíme uznat, že je to povedený film!

Velká železniční loupež (1903)

Toto je další z těch revolučních kinematografických počinů, u kterých bychom spíše měli smeknout kloubouk, než se ušklíbat. Výborný děj a akce, film, který má co nabídnout. Tenkrát to musel být šok. Měli bychom si tohoto filmu cenit také proto, že položil základy podobným filmům, tj. westernům, ale i těm akčním. Záběr s koltem mířícím do kamery je geniální.

Někdo to rád horké (1959)

Můžu si ze svého seznamu plného filmů, které prostě musím vidět, zase jeden odškrtnout. Někdo to rád horké je klasika nejen mezi komediemi, ale taky mezi filmem jako takovým. S Marilyn jsem na plátně zatím neměla až takovou čest, neříkám, že není špatná, ale spíše na mě působila jako taková ta herečka, kde je důležitější vzhled a ne talent. To ale nic nemění na tom, že toto je vtipný, sarkastický a šťavnatý film, který si člověk prostě musí užít. Kousky obou pánů/dam jsou úžasné, všechno to má šmrnc, lehkost. Není to tuctový film, na který po chvíli zapomenete, ale dvouhodinová jízda, ve které si budete libovat.

Perný den (1964)

Beatles mám ráda, nikdy to u mě sice nebyla mánie, ale písničky si poslechnu s chutí. Perný den jsem chtěla vidět. Bohužel musím říct, že jsem od samotného filmu čekala více, ale ty písničky to všechno napravují. Byla to jízda, ale čekala jsem ji divočejší, strhující, ono to kolem mě jen tak nějak proplulo...

Big Lebowski (1998)

S Coeny už jsem samozřejmě měla tu čest, ale tento film mi stále unikal. Dneska jsem ho zhlédla. Musím říct, že jsem čekala více, slyšela jsem na něj vesměs superlativy. Herečtí představitelé mě bavili, stejně tak i dialogy a scénář, který byl tak zamotaný (a sem tam jsem se nechytala), až byl geniální, taky musím pochválit hudbu, ale prostě jsem čekala větší srandu, více vtípků, které by mi uvízly v paměti. A možná i něco jiného než absurdní děj. Celkem jsem se bavila, ale cítím, že pro mě takový film není to pravé ořechové.

Kmotr (1972)

Nejsem tak odvařená, jak jsem předpokládala, že budu, ale stálo to za to, to ne že ne. A stydím se, že jsem takové mistrovské dílo viděla až teď. Film mě pohltil, mafiánské prostředí je zobrazeno úžasně, zpočátku jsem dokonce na chvíli zatoužila být členem takového klanu, kde je sice vražda denním chlebem, ale rodinná soudržnost snad ještě větším. Sice je tohle někdy vytýkáno, ale mě právě více zajímaly ty rodinné vztahy než mafiánské vyvražďování. K dalším aspektům jako je hudba, scénář, režie se snad ani nemusím vyjadřovat, není co vytknout. Herecké výkony také skvělé. Ale délka? Tříhodinový film je pro mě tvrdým oříškem, nevím, jestli by se to dalo ještě sestříhat, aby film byl pořád tak skvělý, ale za pokus by to asi stálo. Jsou to takové drobnosti, které mi ne vadí, ale kazí trochu dojem, ovšem ve výsledku, ač je to úžasné dílo s báječnou atmosférou, na mě film nezapůsobil tak, jak jsem si představovala. Ale třeba dvojka dojem vylepší a já půjdu s hodnocením výše.