Kmotr II (1974)

Na dvojku Kmotra jsem se docela těšila. Hodně lidí ji považuje za lepší než první film, má také více Oscarů... Filmu se nemůže upřít skvělá atmosféra, ale je trochu jiná než u jedničky, navíc mě to tak nechytlo. Absence Marlona Branda byla znát, i když na Al Pacina se dívá skvěle a je to nejen fešák, ale i dobrý představitel Michaela. Bohužel je zde (stejně jako u jedničky) taková ta rozvláčněnost děje, díky které má někdy člověk jako já, čili ten, kdo gangsterky nevyhledává, problémy s udržením pozornosti. Pořád je to dost dobrý film, ale už teď vím, že se nepřipojím k davu, který Kmotra velebí do nebes, na to, abych to udělala, mě to až tak nechytlo. A trochu se bojím trojky, která obecně platí za nejslabší díl trilogie.

Kmotr III (1990)

Jednička a dvojka Kmotra mě nenadchla tak, jak jsem si představovala a filmy u mě rozhodně nevyvolaly takový dojem kultu jako u většiny, i když se mi přese všechny výtky líbily. O trojce kolovaly zvěsti, že je to nejslabší článek trilogie, proto jsem se dívání obávala. Ale teď musím říct, že zbytečně. Nevím, jestli ten díl není dokonce nejlepší, ale rozhodně mě bavil více než třeba druhý film. Opět plejáda skvělých herců, ke kterým se přidává mladá garda a z ní září především Andy Garcia. Trochu méně jsem vnímala hudbu, která mi tady přišla trošku upozaděná, ale jinak mě to bavilo nejvíce. Řešily se tu spíše rodinné trable a problémy, a to byla právě ta linka, která mě na Kmotrovi nejvíce zaujala. Třetí díl dokázal nejlépe udržet mou pozornost. K řemeslu jako takovému se vyjadřovat nebudu, tady je to opět skvěle odvedená práce. Propojení opery a skutečného děje v poslední půlhodince, to byla dokonalost sama. No a své možná sehrála i nejkratší stopáž, což podle mě filmu jenom prospělo.

Putování tučňáků (2005)

Tučňáci jsou roztomilá stvoření, proto jsem se na tento dokument docela těšila. A lákalo mě to i díky celkem příznivým ohlasům. Trochu netradiční zpracování, ale musím říct, že nebylo na škodu. Ba právě naopak. Některé scénky mě i rozesmály, některé trochu rozesmutnily... Délka na dokument tak akorát. Ve sledování dokumentů se moc nevyžívám, takže i když jsou tučňáci super, bylo to tak akorát. Pěkné zpracování nenásilným způsobem dokáže poučit a ukázat život těchto obyvatel Antarktidy.

Jediná správná věc (1998)

Sledovat tento film pro mě byla povinnost. Jsem ráda, že v televizi konečně dali nějaký film s Meryl, když třeba naprosto opomněli její šedesátileté výročí... Jsem taky ráda, že to byla zrovna Jediná správní věc, která je prostě nesehnatelná, ač není nijak starým filmem, a v televizi doposud opomíjená. Zrovna tento film jsem dlouho chtěla vidět, protože už anotace naznačí, že to bude silný film o smutném tématu, kde Meryl prostě nemůže být jiná než skvělá. A taky že jo. Dodnes jsem nepochopila Oscara pro Gwyneth Paltrow a po zhlédnutí Jediné správné věci ho chápu ještě méně. Meryl podává opět skvělý výkon a film stojí na ní, ač hlavní roli měla vlastně hrát Renée Zellweger. Smutný děj a příběh má vždycky tendenci sklouznout k patosu,ale tady to vždycky nějak vybalancovali. William Hurt jako manžel Meryl a dokonce i ta Renée, kterou jinak nemusím, zde nebyli špatní. Film vás nutí zamyslet se a přemýšlet, a to je jen dobře. Hodně dojemné byly scény, kdy Meryl jako Kate sedí v křesle o Vánocích na náměstí a ona, ostatní i vy jako diváci tušíte, že jsou to její poslední Vánoce. To je hrozná představa. Nebo když dávala dceři rady ohledně svatby, když jí říkala svá přání, a taky věděla, že toho už se nikdy nedočká... Pro mě zkrátka silný film s báječnou Meryl, u kterého mi i slzička ukápla.

Klid noci (1982)

Zase jeden z filmů s Meryl, který je dnes trochu opomíjený. Přesto je to dobrý a napínavý thriller s patřičnou atmosférou. Role Meryl se trochu vymyká. Nebo se aspoň vyniká představě hrdinek, které dnes obvykle Meryl hrává. Hutná atmosféra filmu dodávala šmrnc, mělo to dobré herce a strach z filmu šel, i když jsem se dívala v poledne. Holčička s medvídkem se pro mě stane asi nezapomenutelnou.

Candy (2006)

Tenhle film mi doma ležel docela dlouho a pořád se mi nechtělo na něj dívat. Ani jsem pořádně nevěděla, o čem je. Asi se k němu nikdy nevrátím, ale to se nevylučuje s tím, že je dobrý. Některé filmy prostě nemusíte vidět vícekrát. Heath Ledger i Abbie Cornish byli přesvědčiví, téma drog je sice super a do filmu se určitě hodí, ale není to první film na takové téma, a proto Candy už nemá tolik šancí přinést něco nového. I když pár hodně syrových scén se tu objevilo a zachycení drogového prostředí se mi taky docela líbilo. Možná by to chtělo ještě větší odvaz, více experimentovat. Ale i tak je Candy docela fajn film. Musím ještě pochválit hudbu, písničky byly chytlavé, a onu báseň napsanou na zdi.

Paní Brownová (1997)

Film Paní Brownová mě doslova zlákal v programu a říkala jsem si, že pokud nebudu mít nic lepšího na práci, podívám se. Navíc se ve filmu objevila i moje oblíbená Judi Dench, takže prakticky nebylo proč váhat. Film má mimo jiné i další aspekty, které mě na filmech prostě baví. Třeba "podle skutečné události" (nebo je tam aspoň inspirace), líbí se mi taková ta ne laciná romantika z viktoriánské Anglie (něco jako Jane Austenová), líbí se mi i ta jejich krajina... To všechno tady je. Plus hezká hudba a výborná Judi Dench. Ta si ale film ukradla pro sebe a zastínila tak samotného pana Browna, od kterého se asi očekávalo ještě trochu více... Nehnulo to mým srdcem tak, jako to některé filmy dokázaly, ale byl to příjemný a nenucený snímek, který mě bavil.

Superbad (2007)

Dostala jsem po všech těch intelektuálských či vysoce ceněných filmech chuť na pořádnou komedii. Dlouho jsem se na takové filmy nedívala, ale chce to opět změnu. Nehledám však úplné stupidity, proto jsem zapátrala v paměti a řekla si, že když se mi líbila Zbouchnutá i 40 let panic, kouknu se i na další filmy z dílny producenta Judda Apatowa. A volba padla na Superbad. Musím říct, že se může hrdě zařadit po bok svých bratříčků. Film se mi líbil. Je nenucený, trefný a upřímný. Milionkrát lepší než německé verze podobných filmů na téma ztráta panictví/panenství. Teenagerské problémy jsou podány s lehkou nadsázkou a ironií, přesto však pravdivě. Dlouho jsem váhala, jestli dám tři nebo čtyři hvězdy, nakonec dám ještě ty tři, ale hezké a zasloužené. A osmdesátku si schovám na další časy, věřím, že filmy z této tvůrčé dílny mi ještě mají co nabídnout.

Zack a Miri točí porno (2008)

Jak už jsem psala u Superbad, dostala jsem chuť na nějaké komedie a ty z produkce Judda Apatowa mi momentálně připadají ideální. Ani film Zack a Miri točí porno mě nezklamal. Vtipné situace a sem tam hláška, milí herci. A ano, i přes spoustu sprostých slov a na první pohled sprostých scén (ne že by mi vadily :-), filmem prosvítá milá romantika. Těším se na dalšího Apatowa, tento film udržel jeho standard nevšedních, kvalitních komedií, které prostě v mých očích mají něco víc.

Kopačky (2008)

Kopačky jsou můj čtvrtý film ze stáje Judda Apatowa a musím říct, že zpočátku se mi líbil nejméně z těch, co jsem zatím viděla. Připadal mi nejméně vtipný (a to je), takový jiný, možná by se dalo říct dospělejší. Takže ano, není to třeskutě vtipné. Měla jsem v prvních chvílích také problém s Jasonem Segelem, který mě až tak nezaujal. Ale zvykla jsem si. Co naopak oceňuji hodně, to jsou ty různé odkazy a parodie ve filmu, muzikál Drákula. Jen to dokazuje, že ani toto není bezduché dílko, které se ztratí v davu. Dívalo se na to koneckonců celkem příjemně, ale asi jsem čekala víc a čekala jsem i jiný či okatější humor.