Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Akční
  • Animovaný

Oblíbené filmy (10)

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Jedni jej považují za nejslabší článek série, jiní ho glorifikují. Peter Jackson se s velkou pompou navrátil k honosným eposům i fantasy žánru. Zdárně se vypořádal s literární předlohou a v Návratu krále dokázal postupně rozvíjející se dobrodružství dovést k vrcholu. Třetí díl musel být epičtější, dojemnější, okázalejší, aby dokázal ukojit rozmlsané diváky. Film balancuje na hranici kýče, je dokonalý a líbivý, ale nikdy nesklouzne na špatnou stranu. Do detailů propracovaný snímek s hrdiny, které si musíte oblíbit. Právě tady se to všechno propojilo v jeden obrovský celek.

Vše o Evě (1950)

Film, který mi padl do oka v televizním programu (v roce 2008). Šest Oscarů, známá jména a taky námět, který mě oslovil. Musím říct, že rozhodně nelituju těch dvou hodin dívání se, protože to prostě stojí za to. Nevím, nakolik je nadsazené samotné hollywodské prostředí a jeho intriky, ale řekla bych, že o moc ne. Postava Evy mi byla sice nesympatická (prostě dokonalá úlisná mrcha), ale to zase svědčí o tom, že role byla zahrána více než dobře. Co mě ale dostalo, to byla Bette Davis, která hrála snad ještě lépe než Anne Baxter Evu, její postava žárlivé a stárnoucí divy mě oslovila, a to dost. Těšila jsem se na každou scénu s ní... Už jen díky tomu je nutné film vidět, protože Bette stojí za to, stejně jako vůbec celý film. A ty šťavnaté, jiskrnné dialogy, to už je jen třešnička na dortu a mistrovství scenáristy Mankiewicze.

Hodiny (2002)

Stephen Daldry natočil poněkud ženský film, což může pro mnohé diváky představovat překážku. Hodiny jsou zdařilou adaptací stejnojmenné knihy Michaela Cunninghama a pojednávají o životě tří žen žijících v třech různých obdobích. Dostaneme se do 20., 50. let minulého století a na přelom století 20. a jedenadvacátého. Hodiny jsou mnoha odkazy propojeny s životem a dílem anglické spisovatelky Virginiie Woolfové. Poměrně věrná knižní adaptace ukáže životy žen z různých úhlů pohledu, hrdinky jsou různorodé a přece stejné. Všechny bojují s ženskostí, chtějí se prosadit, ale zároveň pochybují. Je to niterný, hluboký film s výbornými herečkami.

Život je krásný (1946)

(viděno v roce 2009, názor psán ihned po zhlédnutí) Tohle je jeden z těch filmů, které jsou dnes považovány za klasiku, a já je prostě musím vidět. Navíc kvalitní režisér i herci, vysoká hodnocení, prostě není důvod se netěšit. Při koukání jsem si říkala, že to bude hezkých 80 %, prostě krásný film, ale něco tomu chybí. Jak šeredně jsem se pletla. Když chtěl George spáchat sebevraždu, všechno se obrátilo a film mě začínal uchvacovat čím dál tím více. Tak kladného hrdinu aby člověk pohledal, ale tady mi ten cukrkandl nevadil, naopak. Vykouzlilo mi to na tváři široký úsměv, na konci vehnalo slzy do očí. A to se u moc filmů nestalo. Sem tam se jako koření objevily vtipné scény, těch smutných tu ale taky bylo hodně... Film, který ukáže lidskou prostotu a to, že ne všichni jsou špatní. Film, který je nesmírně milý, čistý a lidský. Film, u něhož aspoň na chvíli přestanete na všechno zlé myslet a budete mít pocit, že život je přece nádherný. A co na tom, že zrovna nejsou Vánoce.

Amadeus (1984)

Tak váhám váhám. Přemýšlím totiž, že po dlouhé době opět udělím pět hvězd, kterými jinak šetřím jako šafránem. Zatím tu čest mělo jen málo filmů. Ale což, tenhle film si to zaslouží a udělím šestou stovku. Vždyť režie, kamera, to všechno pod taktovkou českých filmových velikánů, to je prostě bezchybné. A mohla bych pokračovat dále, ale nemá smysl to tu vyjmenovávat. Jak nemám ráda předlouhé filmy, tenhle tříhodinový mi vůbec nevadil. Je to klasika a film by měl vidět každý. Kromě bezchybného zpracování, které mimo jiné hýří nádhernými barvami a kostýmy, se nesmírně dobře povedl i výběr herců. Představitelé Mozarta i Salieriho byli prostě bezchybní. Ostatní samozřejmě taky. A hudba? To je klasika, krása, k tomu taky nemá cenu co dodávat. Děj, to je sám Mozartův a Salieriho život. Nesmírně pestrý, sem tam i vtipný, každopádně napínavý, baví vás, drží pozornost, je to emoční, dojemné... Prostě to má všechno. Inu, život sám je nejlepší scénarista. Tenhle film mě nesmírně bavil. Nemám výhrady, moc se mi to líbilo. Dozvěděla jsem se něco z Mozartova života, něco dalšího o té době, bylo to spojení muzikálu, dokumentu, normálního filmu a vznikla nádherná a skvělá podívaná! Tleskám a nemám výhradu. Ani jedinou.

Kolja (1996)

Tak tenhle film se mi opravdu líbí. Duo Svěrákových teda rozhodně nezklamalo. Snímek je smutný, vypráví o opravdových lidských osudech, takže je i realistický, myslím tím, že takové postavy nejsou umělé a podobný příběh se klidně mohl stát a možná i stal, zároveň film dokáže být vtipný. Děj je vyprávěn s citem a noblesou, nadhledem. Prostě mě film maximálně zaujal, donutil přemýšlet a za to tleskám.

Titanic (1997)

Titanic je prostě krásný film, klasika, kterou by měl každý alespoň jednou vidět. Na tu dobu, kdy ho natočili, je ve filmu spousta skvělých efektů, jsou obsazeni skvělí herci, jedná se o hezký romantický příběh... Konec smutný a dojemný zároveň, z těch herců úplně čiší vášeň, takže to zahráli opravdu dobře. Tleskám, už nevím co pochválit, a co je důležité, ani nevím, co vytknout.

Zelená míle (1999)

Čekala jsem, že to bude pěkné, dobré a kvalitní, ale že až tak moc? Tenhle film mě prostě dostal, byl moc krásný a nádherný. Tom Hanks i ostatní herci nezklamali a hráli fakticky výborně, celou dobu, a že to bylo docela dlouhé, se bylo na co koukat, film nenudil, byl prostě skvělý. Ten příběh se mi taky moc líbil, byl smutný, sem tam se člověk i pousmál, bylo to pravdivé a lidské, už nevím, co k tomu ještě dodat. Prostě úžasný film, který mě v poslední době asi nejvíce příjemně překvapil a určitě se zařadí mezi mé nejoblíbenější filmy! Člověk totiž musí fandit hrdinům po celý film a tohle souznění s nimi je jedno velké plus, kterým u mě film získává body.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Film, který jsem chtěla vidět, který za to stojí, který musí každý správný filmový fanda vidět, neboť se bezesporu a právem řadí mezi filmy zlatého fondu kinematografie. Sidney Lumet dokázal film bravurně zrežírovat, Reginald Rose vytvořil skvělý scénář, herci se taky ukázali. Toto je dokonalá sonda do lidské psychiky, dokonalé drama o vině a nevině, které se naštěstí nesnaží moralizovat, ale které nás prostě jen nechá dívat se. Uzavřený prostor, málo herců, to vše nás ještě vtáhne dovnitř příběhu, přibije do sedaček, působí to tísnivě a zajímavě zároveň. Tento film je nutno vidět, má příjemnou délku, která je tak akorát, rozhodně nenudí, donutí vás přemýšlet, protože to, co na začátku vypadá jasně, takové být ve skutečnosti ani nemusí. Ale je to jen na nás...

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Dlouhometrážní debut francouzského režiséra Franka Darabonta dodnes zaujímá čelní místa v žebříčcích oblíbenosti a čas jej tak prověřil jako máloco. Snímek vychází z pera slavného spisovatele Stephena Kinga, na nějž je Darabont skoro specialistou. Shawshank je líbivý, žánrově konvenční příběh, který umí dojmout, ale nepůsobí u toho lacině. Toto vězeňské drama však neuspělo ihned. Darabont se zajímá o malého člověka a je pln humanistických ideálů. Nechybí propracované charaktery a precizní formální stránka.

Reklama

Reklama