Max Payne (2008) odpad!

Kdyby existovalo top10 mých nejneoblíbenějších herců, Mark Wahlberg by se objevil v předních pozicích. Vydařená ukázka jeho umělého a nesympatického vystupování (jestli bude v Uncharted filmu, což je moje nejoblíbenější herní série, bude to důkaz bortícího se filmového systému) v jednom z nejhorších akčních snímků všech dob. Nesmyslná a nudná slátanina s neschopnou režií a příšerným příběhovým zpracováním, ze které již ze začátku nemohlo vzejít nic smysluplného. Jako parodie na Bourna je to monumentální výkon. 5%.

RocknRolla (2008)

Nechápu, proč je uveden pod názvem filmu nápis komedie, jelikož pár oschlých černohumorných vtipů je sice dobrá věc, ale na splnění takového žánru jich musí být o dost víc. Jinak akce bylo požehnaně, stejně tak skvělých dialogů a zajímavých hereckých obsazení: Karel Roden se do rolí ruských mafiánů narodil (viz. Bournova trilogie) a Marka Stronga bych zařadil do své top15 oblíbených herců (bohužel v top10 jsou místa permanentně vyprodána). Velmi konstruktivní a zapletený příběh vás donutí neodklopit zrak od obrazovky, poněvadž pokud by vám uniklo pouhých 30 sekund, dějově byste se ztratili a nevěděli, o co běží (to vždy považuji za velké plus). Inteligentní, dobře zahraný snímek, který je hned po Pulp Fiction bezpodmínečně na druhém místě ve své žánrové kategorii. 85%.

Tři dny ke svobodě (2010)

Tak přesně takhle by vypadal Prison Break v dvouhodinovém zpracování. Filmy s těmito náměty mám moc rád a i když je to ve většině případů stokrát ohrané klišé, stále se pohybuje tím správným směrem. Russel Crowe v roli klaďase záporáka jede na 120% a celou dobu přiživuje film svou správňáckou a velmi působivou náturou, jež mi nedovolí uhnout pohledem od obrazovky ani na sekundu. Vývoj snímku graduje každou minutou a nevědomost, zda se jim ve finále opravdu podaří uniknout, vytváří hutnou a napínavou atmosféru, která je několika (ne až tak dramatickými) zvraty kvalitativně pozvednuta ještě výše. V každém podobném žánru je však happy-end z 90% případů na místě a tenhle není výjimkou, avšak zde by špatný konec podkopl celou podstatu příběhu. Spokojený ve všech směrech. 90%.

Pojďte pane, budeme si hrát - O pardálu, který voněl (1971) (epizoda)

Pěkný večerníček spíše pro mladší obecenstvo, ale i starší si tím připomenou dávné časy a při sledování se tak naivně usmívají (a né že ne). Filipovský mě velmi potěšil, může dabovat kohokoli a stejně s úspěchem, ale slyšet hlas Urbánkové pokaždé, co otevřela tu svou chlebárnu, bylo opravdu peklo. I přesto je to však hezká a povedená pohádka. 70%.

Gympl (2007)

Kritika dnešního školství a problémy dnešních dospívajících promítnuty na plátno se vydařily na výbornou. Vtipné ztvárnění našeho zvráceného systému ve všech směrech pravdivě ukazuje rivalitu učitelů vůči žákům, kde jde kantorům o nějakou (i když si to někteří nemusí uvědomovat) vnitřní pomstu typu “my jsme za našich mladých let neměli takové možnosti“ a kde se snaží co nejvíce studentům znepříjemnit život. Vorel ml. i Mádl se do své role hodí naprosto bez debat, téměř všichni herci byli správně obsazeni (jen Matonoha a zhulenec se mi tam nějak nelíbili) a bez Krause by to vůbec nemohl být Gympl (no a kdy tam nechodí?! :D). Naprostá paráda, která mě nikdy nepřestane bavit. 95%.

Sirotčinec (2007)

Ve skutečnosti jsem se nudil celou dobu, jelikož jsem opět nedostal to, co jsem očekával. Pár lekavých momentů se naskytne, ale tu správnou, napínavou atmosféru, jež by neměla chybět u žádného duchařského filmu (ale duchařiny celkově nemám moc rád) jsem postrádal. Pokaždé, kdy se na scéně objevil ten spratek, jsem měl chuť mlátit do všeho kolem sebe :) a kouzlo originálního dabingu mi uteklo díky v tomto případě hroznému českému zpracování. Španělský Rec mě naprosto ohromil, podruhé se však historie neopakovala. 40%.

Départ en voiture (1896)

Hodnotit film, který v podstatě film není, je obtížné, jelikož jaký je systém hodnocení pouhého, nedějového sledu obrázků? Nelze kritizovat herecké výkony či režii, nic z toho se zde nenalézá. To prostě musíte vycítit... 50%.

Frankenstein (1910)

Je těžké najít v tom nějaký příběh či souvislost, jelikož němé snímky by (podle mne) neměly být delší než dvě minuty a v těch, které nejsou, nenajdeme nic, co by nás mohlo zabavit na tak “dlouhou“ dobu (a to nemluvím o těch tříhodinových) a díky velmi nezorganizovanému střihu a poněkud amatérským hereckým výkonům (pokud účinkujícím vůbec můžeme říkat herci) je i na tehdejší poměry tenhle kraťas nepříliš povedený. 55%.

Départ de Jérusalem en chemin de fer (1897)

Nic dramatického ani dějově náročného, ale na svou dobu jeden z těch povedenějších a “akčnějších“ filmů. Tu minutu tomu rozhodně obětuji. 70%.