Kult hákového kříže (1998)

Rozhodně můj nejsilnější filmový zážitek za poslední měsíc, ale myslím, že bez Edwarda Nortona by to ani nebylo na pět hvězd, kterému mimochodem tato role výrazně napomohla k cestě do mé Topky. Po herecké stránce jsem byl spokojen víceméně se všemi, možná až na pana černocha učitele, jehož neustálá kázání a přílišná přemoudřelost byly ke konci více než otravné. Myslím, že to nebude trvat dlouho, a film bude mít v mých očích drahocennou nálepku "kult", protože si jsem jist, že tohle stojí za druhé, třetí i čtvrté zhlédnutí, aniž by to něco ztratilo z toho velmi reálného pohledu na rasismus a myšlenky, která nám ukáže, že tudy cesta nikdy, ať se děje, co se děje, nikdy nemůže vést. I finální přeměna Derekovy osobnosti byla možná příliš naivní, takového zakomplexovaného rasistu by jeden usměvavý černoch v base určitě nevyléčil. Rád bych věřil tomu, že je to tak lehké, bohužel, naše dějiny ukazují pravý opak. 95%.

Kobra 11 (1996) (seriál)

I tenkrát jsem si plně uvědomoval, o jaký paskvil se jedná, ale že by mi to jako osmiletému vadilo, to se říct nedá. Jak já byl nadšený, když jsem večer zapnul televizi a spatřil záběr z, jak jinak, německé dálnice, kde moji oblíbení hrdinové chytali zvrácené a nebezpečné zločince, kteří stejně nakonec najeli buď na rampu či svodidlo, převrátili se na střechu, Semir s parťákem je běželi zachránit, ale auto bohužel udělalo BUM! Hrdinům se naštěstí nic nestalo, tudíž mohli s kriminalitou bojovat i nadále. A takhle to šlo, kolik? Dvě stě, tři sta dílů? A potom běžely reprízy, opět poslušně od první série, a já, jakožto věrný divák, jsem rozhodně nemohl chybět. Dnes už na to mám samozřejmě odlišný názor, ale musím přiznat, jak už tady pár lidí napsalo, že je to opravdu jeden z těch lepších německých seriálů. Nicméně, tři hvězdy dávám z nostalgie. 20%.

Mumie se vrací (2001)

Důstojné pokračování mé oblíbené akční pohádky, které trochu postrádá to pravé kouzlo okouzlujícího Egypta, jelikož je poněkud kočovní. První díl hodně těžil na stejnorodém prostředí, působivé ruiny Hamunapatry byly po celou dobu příjemně mysteriózní, tady to stálé cestování mezi plusy nepatří. Zobrazení minulosti, zvláště ty obsahující Rachel Weisz alias Nefertit se moc nepovedly, úvodní flashback s králem Škorpiónem hodně zachraňuje. Na škodu je i absence postavy podobné Bennymu z jedničky, jež dodávala vtipnost, jelikož John Hannah už je svou debilitou spíše otravný. Vcelku mě však potěšil návrat skarabeů, scény s nimi jsou stejně hrozivé, naopak se nepovedla grafika samotného Škorpióna, pygmejů, a dalších těchto stvoření, opravdu jako by vypadly z nějaké pradávné počítačové hry. Stále však mohu zatleskat vynikající hudbě, kterou si doma často pouštím. Ne tak dobré jako originál, ale oproti trojce je to přímo oskarový trhák. 70%.

Krkonošské pohádky (1974) (seriál)

Co dodat, tohle přeci musel milovat každý ve svém dětství, a poté i v dospělosti! 100%.

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Určitě je vidět pokles, chyba byla výměna herců a pokračování jako takové, poněvadž Hulk je snímek, ke kterému se sequel(y) nehodí. Ale na druhou stranu mohu být rád, že se nerozhodli pro trilogii, když se podívám, co ostatní tvůrci provedli s mými oblíbenými, ať už superhrdinskými nebo ne, filmovými sériemi. I grafika našeho zeleného přítele mi přijde podstatně horší, než v prvním díle, což je docela trapné, jelikož tenhle měl dobrých pět let náskok. Příběh mě také příliš nevzal a vůbec vše, co bylo v jedničce výjimečné, se tady nějakým způsobem pokazilo. Hnijící třešničkou na dortu představoval zmutovaný protivník, opět veliká chyba. Nic zapamatovatelného, jedno shlédnutí bohatě stačí. 40%.

Pařba v Bangkoku (2011)

Nebudu lhát, i když bylo úplně všechno, a tím myslím úplně všechno stejné, bavil jsem se takřka stejně jako u prvního dílu a momentů, kdy jsem se hlasitě rozesmál, bylo hodně, tudíž jsem žádný pokles humoru nezaznamenal. Dopředu bylo celkem jasné, jaký bude konec, klasický happyend, všichni to stihnou na svatbu a prohlédnou si ty typické hříšné fotky, to se dalo čekat. Trochu mě překvapilo cameo Mika Tysona, bohužel tím nesprávným způsobem. Stejný propadák jako ve Vegas. Bože, proč ten chlap prostě nepřestane lézt před kameru, vždyť nemá ani špetku hereckého talentu! Za to hvězda dolů, jinak opravdu příjemná ztráta času. Bojím se však trojky, ta už by byla nejméně o stupeň horší. 75%.

Spáči (1996)

Drsný snímek, který rozhodně není pro každého, ale jeho pravdivost mu upřít nemůžeme. Když nad tím teď přemýšlím, tak si vůbec nevzpomínám, že by kdy běžel na komerční televizi, ať už Nově či HBO. Jaký má smysl vysílat všelijaká hollywoodská béčka a nedat prostor těm hlubším a podstatnějším filmům? Nicméně, herecky jsem byl naprosto odzbrojen, i dětští představitelé postav je ztvárnili vskutku bravurně a jednotlivá jména nebudu uvádět, jen se podívejte sami. Spáči mají skvělý úvod do příběhu, flashbacky nejsou roztahané a nezorganizované a hodně silný konec na nás chtě nechtě dolehne, dovede k přemýšlení. Bohužel jsou nejspíš i trochu podceňovaní, proto nikdy neprorazili do hlubších vrstev a nevyhráli žádné oskary. 90%.

Farmář hledá ženu (2010) (pořad)

Krásný slet několika dojičů, truhlářů, opravářů a podobných nespolečenských kreténků, kterým bohužel u televize dělala společnost maximálně láhev piva, a tak se po třiceti letech rozhodli, že se přihlásí do skvělé reality show, páč by jim z toho mohl kápnout i nějaký ten penízek a konečně by našli spřízněnou duši. Kdybych hodnotil vážně, tak je to jasný odpad, ale já jsem se u každého dílu opravdu upřímně bavil! Už jen čtení dopisů od tajných obdivovatelek: „Já chci chlapa, který bude smrdět potem" atd. mě vždy rozesmálo víc, než jakákoliv komedie či sitcom, bez legrace! Je mi líto, že už je konec :-). 10%.

Partička (2011) (pořad)

Viděl jsem něco kolem sedmi osmi dílů a mohu říci, že kvalita klesá dosti strmě. Proto hodnotím pouze prvních pět. Ty byly velice vtipné, kolikrát jsem myslel, že umřu smíchy, a i když se občas nějaká zpanikařená improvizace nevyvedla, nikdy se nedostala do bodu, že by byla vyloženě trapná. Spíše pozorování účinkujících, jak si neví rady, bylo kolikrát vtipné samo o sobě. Bohužel, show má okolo pětadvaceti dílů, a jestliže už pára dojde takhle brzy, tak je to jen známka české nevyrovnanosti, která se vyskytuje u všech našich seriálů či pořadů. Nejoblíbenější postava, Ondra. Nejneoblíbenější postava, paní Táňa. Opravdu, jakmile začala epizoda a já zjistil, že v ní vystupuje, ihned jsem jsem vypínal obrazovku. Aby byl někdo tak hloupý a zoufale nevtipný, to se nevidí moc často. 80%.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Jedna věc se změnila, a to prostředí. Jinak dvojka ve všem velmi věrně kopíruje jedničku, máme stejné zločince, praktické vtípky, které už jsou mírně ohrané, například i scéna s videem je téměř identická s tou z prvního dílu. Proto nevidím důvod, proč musel vzniknout další film, která tím ničí dobrou reputaci mému oblíbenému vánočnímu snímku (o těch dalších dvou dílech ani nemluvím, ty už byly troufale trapné). Jediná reálná motivace mě právě teď napadá a dalo se čekat, že to budou samozřejmě peníze. A když se něco točí jen kvůli výdělkům, většinou z toho nevznikne nic příliš kloudného. Proč se ti páni režiséři nikdy nepoučí... 55%.