Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Tak tady už se nejedná o jedno či dvě nedopatření, tohle je zkažený film ve všech směrech, které dříve činily pirátskou ságu zajímavou. Příběh je nezáživný a nedokáže si po velmi dlouhou dobu (více než dvě a půl hodiny už je příliš) udržet žádnou pozornost, poněvadž v druhé polovině snímku už jsem doslova přeskakoval všechny nudné pasáže a problém je, že jich je tam celkem dost. Johnny Depp už ztratil veškerý svůj potenciál a když se objevil na plátně, tak jsem spíše klel než se radoval, stejná věc se stala i jeho dvěma kolegům, kteří filmu také nepřinesli nic pozitivního. Hudba je stále na vysoké úrovni, jenže tu není tak lehké pokazit, zvláště pokud ji složil pravý mistr ve svém řemeslu. Nebyla to úplná katastrofa a ze čtení mého komentáře to může vyznít trochu jinak, ale mezi průměry by tenhle dostal dost drsnou nakládačku. Všechno dobré musí někdy skončit, zde se tak stalo s dost nadějnou šancí na mistrovskou sérii, která hold někde odbočila špatným směrem. 45%.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Nevidím důvod, proč nedat filmu oprávněné nadprůměrné hodnocení, jelikož i druhý díl série se vydařil téměř na výbornou. Tvrdit ovšem, že je stejný nebo dokonce lepší než předchozí film by bylo troufalé: i když je povedený, dostal by od svého předka pořádný výprask. Příběhová linie je opět poutavá a zajímavá, ale myslím, že dvě a půl hodiny jsou příliš dlouhé, a ke konci už se člověk před obrazovkou nepříjemně potí. Johnny znovu exceluje a je zdaleka nejlepší postavou, jen je škoda, že protentokrát není středem divácké pozornosti (to se o Orlandovi říct nedá a už jen kvůli tomu to nemůže to být za více než 4 hvězdy) a tím pádem se film pohybuje nebezpečně špatným směrem. Keira mi tu nesedí stejně jako v prvním díle, její herecký výkon se o moc nezlepšil, tudíž další zápor je na světě. Avšak interpretace Davyho Jonese v podání Billa Nigha je dech beroucí a doprovod Hanse Zimmera je vždy vynikající a není možné cokoli kritizovat. Stále skvělý výsledek, bohužel také poslední díl, o kterém se to dá říci. 70%.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Krásná pohádka pro mladší i starší obecenstvo, jež odstartovala tolik známou a musíme říci i zbožňovanou pirátskou sérii, která však bohužel ztratila všechny klady, kvůli nimž jsme v první řadě se sledováním započali, a naopak jí přibylo mnoho záporů. První a zároveň nejlepší díl, jenž může být úrovní kvality srovnáván jen se svým nástupcem, se opravdu povedl ve všech směrech (nejsem však fanoušek Orlando Blooma, jeho herecký přístup mi přijde dost neprofesionální) a je naprosto bezkonkurenční a nedobytný: film stejné třídy a zároveň žánru v dnešní době nenajdete. Johnny Depp byl tahounem celou dobu (ale nebyl jedinou dobře obsazenou a famózně ztvárněnou postavou) a z úvodního hrdinského tria vítězem. Keira je sice pěkná, ale v té době byla ještě mladá a tudíž i nezkušená, takže také nebyla úplně stoprocentní, co se týče herecké produkce a k Orlandovi už jsem se vyjádřil neměnným a ne přímo výchvalným rozsudkem Další bezchybnou a neodmyslitelnou součástí je impresivní orchestrální soundtrack, naprosto se hodící k tomuto typu filmového zpracování. Vtipná nadsázka filmu (přeci jenom je to pořád myšleno dětským divákům) zasadila další tvrdou ránu svým případným sokům a když sečteme všechny dobré stránky filmu, dojdeme k závěru, že dlouhé trvání našlo pochopení více než po právu. Není co dodat: velice solidní snímek, který nezbývá, než jen doporučit. 90%.

Na doraz (2010)

První věc, co napadne všechny, kdo film viděli, je remake Pařby ve Vegas s (ne)úplně jinými herci a odlišným příběhem, avšak jinak se všichni spokojíme s definicí úspěšná kopie celé pointy komediálního snímku, všech vtipných situací a dobrého konce, ale stále jen obyčejná kopie a i když u tohoto žánru je těžké vymýšlet něco nového, opakovaný vtip není vtipem. Pobavil jsem se, pravda, hodina a půl uběhla velmi svižně, také pravda. Ale to napodobování nerad vidím a zde to opravdu bolelo. 50%.

Muž ve stínu (2010)

Polanskiho úctyhodná režie mi nedovolí prospat žádný z jeho filmů, tady to platí dvojnásobně. Pěkné, temné drama s trochou thrillerní atmosféry na vrchu. A jelikož v hlavní roli účinkoval Ewan McGregor, s hodnocením nebylo třeba otálet... 85%.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Westernovky mi jako žánr nepadly do oka, viděl jsem pouze pár starých snímků s Vinettouem (nevím, jestli jsem to napsal správně), ze kterých jsem nadšen nebyl. Ale Vlak do Yumy se mi zalíbil hned od prvních okamžiků, poněvadž, jak už jsem jednou napsal, u mě je Christian Bale polovina úspěchu a v tomto případě je Russel Crowe ta druhá. Film celou dobu plyne příjemnou rychlostí, která je v pár případech vychýlena ze správného kurzu několika nelogickými věcmi, jež postavy během filmu učiní nebo závěrečnou nerealistickou přestřelkou, takže černé stránky nejsou výjimkou. Nedomyšlený konec mě opravdu za srdce nevzal, jak bylo možná plánováno, ale pořád je to klasický střílecí western, u kterého nemusí mít příběh hlavu a patu tak moc, jako u jiných žánrů, takže výsledkem je stále velmi nadprůměrný, kvalitně zahraný, ale ničím výjimečný západoameričák. 80%.

Zuřící býk (1980)

Solidní snímek, který sice pochází z prostředí boxerského ringu, ale ve skutečnosti je o životě psychicky nevyrovnaného muže, jenž si namlouvá, že je úplně normální, i když tomu tak ve skutečnosti není. Četl jsem zde přirovnání k Rockymu, ale ten je přeci natočen úplně jiným způsobem, kde box je opravdu na prvním místě, takže jakákoliv filmová podobnost je vzdálená na míle daleko. Vykreslené a velmi příjemně zahrané charaktery jsou toho důkazem, stejně jako realistický a každou minutou rozkvétající příběh, který vyvrcholí k očekávanému konci: za každým úspěchem přichází pád (v tomto případě poněkud tvrdý, kde si Jake konečně uvědomí, že celou dobu chyboval on). Jen nechápu, proč je film černobílý, vždyť není tak starý :). 90%.

Dámičky v sekáči (2011)

Typická holčičí barbieovská inscenace z toho nejameričtějšího místa na planetě se špetkou nepovedeného komediálního koření. Trapný romantický slaďák, o tom, jak se ze všech nenapravitelných nepřátel stanou ti nejlepší kamarádi, kde je od začátku průběh i konec předvídatelný jako rozšlápnuté lejno na ulici. 30%.

Kravaťáci (2011) (seriál)

Parádní seriál z právnického prostředí, kde vytříbené a velmi propracované dialogy, sympatičtí herci a příběhově opět povedené a originální zpracování je jen zlomkem elitního výtažku z této kvalitativně bezbariérové tvorby. Již po shlédnutí prvního dílu jsem byl naprosto ohromen a potěšen tímto humorným výtvorem, kterého se dostatečně nenabažím po ještě hodně dlouhou dobu. 100%.

Jak vycvičit draka (2010)

Po dlouhé době sledování neanimovaných filmů jsem se konečně rozhodl nějaký si pustit. A vybral jsem si tu nejskvělejší, nejmilejší, nejvtipnější a naprosto bezkonkurenční pohádku se skvělým soundtrackem a originálním příběhem, jejíž nevšední zpracování je pro všechny věkové skupiny. Naposledy jsem viděl Tangled a byl jsem nadmíru spokojen, avšak tento animák jej bez problému předstihl a dá se říct i zesměšnil. Už se těším na druhou projekci. 100%.