Pianista (2002)

Nejemotivněji působící snímek za poslední dekádu, který člověka opravdu donutí zamyslet se nad tím, jaké má štěstí. Nejhorší chvíle novodobých dějin přeneseny na plátno v našem nitru zanechají směsici pocitů: lítosti, smutku a nenávisti. Varšavské ghetto bylo jedním z důkazů odporných fašistických hnutí a jejich prohnilosti skrz naskrz. Adrien Brody se do své role hodí naprosto bez výhrad, jeho přesvědčivý herecký výkon nám přiblíží tehdejší život Židů a dalších nevinných lidí, kteří zemřeli naprosto bez důvodu. Jeden z mála filmů, který v nás zanechá úctu k tomu, co máme, protože by jsme na tom mohli být mnohem hůř. Excelentní, Oskara žádající herecké produkce v hlavních i vedlejších rolích, úžasná orchestrální hudba a především Polanskiho jedinečná režie, bez které by byl svět filmu o hodně chudší. 100%.

Saw Rebirth (2005)

Individuální záležitost, která není logicky nebo příběhově propojena s originální sérií Saw a je vlastně úplně zbytečná a kvalitou zpracování na stejné úrovni jako celá sága. V lepších rukou by z toho mohlo vzniknout něco smysluplnějšího, ale těch jsme se bohužel nedočkali. 30%.

Psí vojáci (2002)

Ze začátku decentně vypadající horor, ale každou vteřinou přibližující se fatálnímu, nevyhnutelnému propadu. Od chvíle, kdy se vlkodlaci objeví na plátně, je jasné, že se tento film rozhodně nezapíše do A třídy. Jejich digitální zpracování se vyrovná patnáct let staré počítačové hře, pohled této přerostlé čivavy z první osoby je směšný a jeho plánovaná tajemnost a hrůznost chybí. Špatné, nepromyšlené dialogy tomu dodávají vtipný ráz, o to hůř, když to vtipné být nemá. Věci typu lepení rozpáraného břicha lepidlem už jsou jen třešinkou na této slátanině, která je výsledkem naprosté režijní a herecké neschopnosti. 25%.

Temný rytíř (2008)

Další díl batmanovské ságy svým jedinečným potenciálem zastíní výsluní svých předchůdců v ohledu akčních scén, zvrácených nepřátel (Heath Ledger - Rest in peace), počítačových efektů či hereckých výkonů a je více než patrné, že žádným ze svých případných následovníku nemůže být překonán. Ze stránky komiksových superhrdinských filmů je tento nejlépe vymyšlen, zrealizován a co se týče příběhové uvěřitelnosti, její jakost balancuje na silném ledě. Celé dvě a půl hodiny si film udržuje velmi kvalitní průběh, který je skvělým Jokerem vyzdvižen až na šíleně vysokou úroveň, jež nás naprosto rozdrtí jedinečným kouzlem opravdu povedeného snímku s bezchybnou režií i scénářem. Nejlepší film Christiana Balea a Heatha Ledgera. 100%.

Magie kouzla zbavená 2 (1998) (TV film)

Většina kouzel odhalených v tomto pořadu je pro většinu lidí nerealizovatelná, ale s příslušnými předměty by magii mohl provádět prakticky kdokoli. Vše tvářící se naprosto tajemně a bezchybně, triky, které se zdají být nemožné, se po odhalení stanou tak primitivními, že, jak už tady párkrát padlo, se cítím úplně blbej. Je zajímavé, že jakkoliv se při sledování člověk snaží přijít na pointu triku, je oblafnut znovu a znovu, až se dostane do bodu, kdy musí přiznat svou prohru a zapomenout na to, že by kdy mohl být “kouzelníkem“. 85%.

Dexter (2006) (seriál)

Po dlouhém váhání, jestli mám nebo nemám začít Dextera sledovat, jsem konečně zapnul první díl. A pak ještě jeden. A pak další. A pak... no... tohle by mohlo pokračovat ještě dlouho. Prostě opravdu lahůdkový seriálek se skvělými postavami, nečekanými a napínavými zvraty a epickým soundtrackem, jehož potenciál si získá každého filmového fanouška. Tonight’s the night. 95%.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Holocaust byl tématem pro mnoho filmů, tento je svou zastřenou, naivní perspektivou velmi sympatický, drastické a násilné scény jsou převedeny do určitého bodu mírumilovnosti a nevinnosti, který nám však zase až tak nepřibližuje, jak to tehdy doopravdy bylo. Příjemní herci, dobré dialogy a krásná hudba vytváří dojemný snímek, který svým rázným a rychlým průběhem i koncem potěší, rozesmutní a rozzáří naše srdce. 80%.

Progression (2009)

Z většiny ohledů tak neuvěřitelné a pro „normální" lidi nepochopitelné výkony, které si vyžadují velkou dávku sebevědomí, těžkého tréninku a psychické kuráže, jsou v podání těch nejlepších ze světové komunity lezců prezentovány na těch nejtěžších a nejnedobytnějších boulderech a skalách po celé zeměkouli, jejichž zdolání je po fyzické stránce prakticky nemožné. Spolu s King Lines nejlepší dokument o lezení, jaký byl kdy natočen. 100%.

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Dobám „Mumie“ už odzvonilo, tenhle výtvor je toho důkazem. Oproti předchozím dílům se bavit nebudete, příběh ztratí jakoukoliv pointu a souvislost a nahrazení Rachel Weisz nesympatickou Marií Bello se opravdu nepovedlo. Kopírování předchozích dílů co se týče začátku a konce je víc než patrné a trapné „akční“ či „dojemné“ scény na kvalitě také nepřidaly. 30%.

Mumie (1999)

Již od dětství jsem miloval Egypt, to je možná důvod, proč tomu dávám tak vysoké hodnocení. Kvalitní podívaná s dobrým příběhem, sympatickými herci a skvělým soundtrackem - co víc si přát. Imhotep by sice mohl být po vizuální stránce o něco lepší, ale tuto nedokonalost hravě vynahradili brouci, kteří naopak vypadají velmi reálně a nepěkně. Viděl jsem Mumii hodněkrát a pokaždé jsem se bavil. Prostě americká pohádka s dobrým koncem. 90%.