Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Nejlepší akční film všech dob? Dle mého skromného názoru zcela jistě ano. Na dobu, kdy se film natáčel, jsou vizuální efekty naprosto dokonalé. Za scény, ve kterých se skvělý Robert Patrick mění na tekutý kov, by si tvůrci zasloužili Oscara i na několik dalších let dopředu. K Árnímu nemá smysl cokoliv dodávat - prostě legenda. To samé platí i o jeho nesmrtelných hláškách. Hlavní ale je, že celý film je v podstatě dvouhodinovou přehlídkou mistrovsky nadupané akce, silničních honiček a vynikajících efektů. Zkrátka 100% trefa.

Ro(c)k podvraťáků (2006)

V recenzích se píče (pardon, chtěl jsem napsat "píše", ale jaksi mi v hlavě uvízlo slovo, které se ve filmu nejčastěji objevuje), že se jedná o drsnou krimikomedii plnou černého humoru. Nemyslím si. Musím se přiznat, že jsem se ani jednou nezasmál, a dokonce ani koutky mých rtů nejevily známky jakéhokoliv pohybu (pokud ovšem nepočítám zívání). Zhulenecké scény (viz Gympl) mi už vážně lezou krkem, Mádl coby sexyidol a neodolatelný svůdník (Casanova je proti němu naprostej nýmand!) a totálně tupá přítelkyně jednoho z hlavních hrdinů, kterou svým IQ hravě předčí i Forrest Gump. Jediné, co se dá vyzdvihnout je relativně slušná muzika. Herci zahráli celkem dobře, ale i tak je to jedna z největších debilit, kterou jsem kdy viděl.

Roming (2007)

Panebože, tohle má být roadmovie, drama nebo snad dokonce komedie? Upřímně řečeno, ve filmu je asi tolik komických situací, jako je v reálu počet procent pracujících cikánů. Jinými slovy je to zbytečně dlouhý a neskutečně nudný film. Dokoukal jsem ho jenom proto, že to mám ve zvyku. "Sekundární" příběh o jakýmsi Somálim je naprosto tragicky zpracovaný a jediná věc, které dosáhl, bylo natáhnutí stopáže na hrozivé dvě hodiny. Pokud si koupíte tohle DVD, bude lepší, když ho použijete jako ozdobu na diskotéku, nebo si z něj uděláte tácek pod hrnek. Za tenhle zpras si filmaři si zaslouží maximálně jednu hvězdičku, a to za hudbu a za to, kolik se dá vymyslet parafrází na slovo "píčus".

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Typický scénář: skupinka atraktivních vysokoškoláků se jakýmsi nedopatřením ztratí a přitom padne do rukou vraždícího maniaka. Největší šanci na přežití má samozřejmě dobře vyvinutá blondýna s těsným tričkem… Že je to blbost? To sice je, ale na druhou stranu, koho by bavilo čumět, jak někdo morduje nějakýho starýho upocenýho tlusťocha nebo bábu, která to má stejnak za pár? Zřejmě nikoho. Děj je sice trochu na hlavu, ale to neznamená, že i na nechtuný a brutální masakr se nedá hezky dívat :-P

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Nepatřím mezi příznivce Star Wars, ale nejsem ani jejich kritik. Chápu, že je to kultovní sága, ale že by mě nějak zaujala, to se říct nedá. Jedinou výjimkou je právě Skrytá hrozba, kterou považuji za nejlepší díl celé série. (Možná je to tím, že se tam ještě neobjevuje ta příšerně uřvaná opice, co si říká Žvejkal – pro mě zřejmě nejprotivnější kladná filmová postava všech dob - bože, ani si nedokážete představit, jak mi ten chlupáč lezl na nervy!). Má to hlavu i patu (což se nedá říci o některých jiných dílech), herecké obsazení se celkově také povedlo a najde se tam i čas na srandičky (ostatně, pohled na Jar-Jara a Watta je už sám o sobě dost komický). Speciální efekty a bojové scény jsou také na skvělé úrovni. Obzvláště ta poslední, kdy se Obi-Wan a Qui-Gon utkávají s Darth Maulem, by se klidně dala označit za jednu z nejlépe zpracovaných bojových scén vůbec.

Resident Evil: Apokalypsa (2004)

Hledá se Nemo. Dlouho jsem se těšil na filmového NEMESISe a musím přiznat, že mě docela zklamal. Aspoň se tu objevily další postavy ze hry (především Jill a Carlos). Jinak je dvojka oproti jedničce o dost akčnější, bohužel na úkor děje, který už není tak ponurý a promyšlený. Příběh samotný se občas mění v bezhlavou (doslova bezhlavou) vyvražďovačku, což mě trochu mrzí. Kdybych nikdy nehrál hru Resident Evil 3 (mimochodem, není mi jasné proč byl druhý díl natočen podle třetího), nebyl bych asi tak kritický.

Resident Evil (2002)

Každý, kdo hrál tuhle hororovou sérii ví, že děsivou atmosféru hry, kdy se bojíte otevřít každé dveře, nebo máte nepříjemný pocit, byť jen procházíte kolem rohu, se filmu nikdy nepodaří napodobit a nepovedlo se to ani tentokrát. Namísto toho je to ale skvělá a dynamická akce. Musím především vyzdvihnout dobře zpracovaný děj a svižné tempo, což znamená jednak absenci zdlouhavých a mnohdy zbytečných dialogů a jednak to, že film má spád a prostě „odcejpá“. A tak to má být!

Kdo hulí, ten umí (2001)

Ve srovnání se Zahulíme, uvidíme mi to přijde jako naprosto průměrná komedie, na kterou si za týden ani nevzpomenete, že jste jí vůbec viděli. Párkrát jsem se sice zasmál, to je fakt, ale o nějaké originalitě nemůže být ani řeč. Tak například vyhulit něčí mrtvolu není žádnou novinkou, něco podobného už zkoušel Keith Richards když šňupal popel svého otce (pak ovšem tvrdil, že by to jeho otci určitě nevadilo :D). Ale na druhou stranu uznávám, že je to docela zajímavá myšlenka, že když vyhulíte něčí mrtvolu, bude se vám zjevovat její duch a bude vám pak radit u zkoušky. Bohužel, jestli je to pravda, to nevím - u nás na koleji se mrtvoly nehulily.

Good bye, Lenin! (2003)

Mohl to být skvělý film... Ale nebyl. Bohužel je to typický příklad toho, že i film s naprosto originální zápletkou se dá doslova zprznit. Pro mě je to velké zklamání, protože výborný nápad o paní, která "zaspí" pád komunismu, by se dalo natočit spoustu vtipných situací - ostatně film je prezentován především jako komedie (?). Místo toho je to však v podstatě pouze vzpomínka na minulost. Místo komedie bych tento film nazval spíš tragédií... Škoda.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Jakožto příznivec žluťáků (snad si to asiaté nevyloží nijak špatně), jsem si nemohl nechat ujít první celovečerní představení téhle ztřeštěné rodinky. Jenže film a seriál není to samé, takže zatímco seriál nám nabízí několik dějových linií, které vytváří spousty vtipných a mnohdy i absurdních situací, tak film má jen jeden příběh točící se kolem ekologické katastrofy. Proto jsem rád, že se tvůrcům i tak povedlo udržet hladinu smíchu na vysoké úrovni. Nelíbily se mi ale dvě věci. Za prvé: tolik prostoru a přesto tam chybí spoustu seriálových postav! Škoda, že se tu například neobjevila největší filmová hvězda všech dob Troy McClure (možná si ho pamatujete z filmů jako jsou Kazatel s lopatou, Lední medvěd na sahaře nebo Záchod odvedle). Za druhé: z Homera udělali ještě většího hlupáka, než jakým ve skutečnosti je (vím to, protože jsem s ním mluvil na premiéře).