• Pohádka

Panenská královna (1955)

Celkem koukatelná historická fraška/červená knihovna, kterou drží nad vodou výprava, kostýmy, Bette Davis a pohledný Richard Todd, jemuž středověká móda velice sluší. Plus pro mne je zde i klasický širokoúhlý formát a systém barev z 50.let.

Pan Habětín odchází (1949)

Film poněkud naruby. Určitě ne záměrně, ale spíše nepovedeným pokusem zviditelnit rozdíl mezi morálkou kladného hrdiny - komunisty a morálkou záporného hrdiny - kapitalisty. Postava kladného hrdiny, Benetky, je vlastně postava záporná, protože je to postava fanatická, bezohledná, sebestředná. Postava záporného hrdiny, Habětína, není tak úplně záporná, protože orientovat se a zaujímat postoje v tak těžké a nebezpečné době nebylo vůbec lehké. Fabrika jako místo ilegálního odboje mohla znamenat zkázu pro všechny. Divákovi je proto nakonec Habětín sympatičtější než Benetka. Vzhledem k námětu a době vzniku je tento film-naruby jakousi filmovou raritou.

Pan Majestyk (1974)

Docela koukatelná akční zábava, kde svým ojedinělým hereckým stylem opět dominuje Charles Bronson. Al Lettieri v roli tvrdého mafiána je chvílemi velmi komický...Barvité exteriéry byly točeny ve státě Colorado.

Pan Novák (1949)

I zde je podle většiny hodnocení vidět, že zastánci žido-konzumu a "american-way-of-life" mají obrovské problémy s tím, když někdo myslí jinak a chce žít jinak. Proč? Pravděpodobně trauma ze života na smetišti-volného-trhu a propagandou "falešné tolerance" kvalitně propláchnuté mozky. Novodobí otroci amerických žido-magnátů nejsou pravděpodobně tak št´astní, jak doufali, a proto očerńují, zesměšńují a překrucují všechno, co je jiné. Ani nejrůznější opiáty, porna, iPhony aj. nezabírají trvale, protože život je úplně v něčem jiném a ne v bezuzdném mamonu a individualismu.

Panoptikum Města pražského (1987) (seriál)

Že by jakýsi předchůdce Četnických humoresek? Chvílemi to tak vypadá, ale bude to spíše osobitým "filmopisem" pana Moskalyka. Hodně příběhů je utahaných, upovídaných, neakčních. Celé to drží nad vodou klasická socialistická výprava a herecká elita, o které se nikdy nikomu ve světě ani nezdálo a která je, bohužel, nenávratně pryč!...Úvodní nápěv je nelíbivý a zbytečně dlouhý.

Pantáta Bezoušek (1941)

Milé, lidské a hřejivé dílko. S Kabátovou, kterou jsem nikdy moc nemusela, mi přišlo nyní pod ruku hned několik filmů a tímhle filmem si mě nakonec úplně získala. S Vlastou Matulovou zde tvoří rozkošnou sesterskou dvojku. O mužské herecké elitě netřeba mluvit-nádhera!

Pan Tau (1971) (seriál)

Pro děti (a odrostlé nostalgiky) určitě velmi dobrá zábava - dětská fantazie je bohatá a funguje jinak než u nás dospělých...Až na pár scén s výbornými herci (Jiří Sovák, Vladimír Menšík a další) mi tenhle seriál vůbec nic neříká. Místy dosti abstraktní a přitažený za vlasy a němý Pan Tau mi začal velmi rychle jít na nervy.

Pan Vok odchází (1979)

Podle řady době neodpovídajících rekvizit a hlášek jde spíše o jakousi umírněnou/komorní/nostalgickou parodii na dané téma. Hráběnka (Janžurová) celý film v jedněch hadrech? V parodii se to snese...Příjemná oddychovka se skvělým hereckým ansámblem - Růžek, Sloup, Větrovec aj.

Paprika (1991)

Muži popřípadě lesbičky si užijí, my ženy a gejové můžeme zatím vyprat, vyžehlit nebo uvařit apod. Přehlídka ženského masa je tady tak masová a přebytečná, že to snad musí po chvíli otrávit i 100%ního heterosexuála = všeho moc škodí! Vulgární scénář, většinou vycházející z úst žen a v češtině pravděpodobně ještě st´avnatější, tomu všemu nasadil ještě korunu.

Parta hic (1976)

Klasické socialistictické komediální kino s výbornými herci a inteligentním humorem. Politicky tady opět nemám, narozdíl od většiny, sebemenší problémy, naopak.