• Pohádka

Ohňostroj (1954)

Prvních 10-15 minut slibných, pak to jde ale rychle do kopru. Děj přešlapuje na místě a je k tomu ještě kvalitně nezábavný. "Sissi" v jejích prvotinách celkem snesu, Lilli Palmer je pro mně vždy a všude nekoukatelná. A cirkus také není moje parketa. Hvězda za příjemný dyzajn z padesátých let.

Historky z Ražické bašty (1979) (TV film)

Suchopárné až běda! Jako by ani jeden z herců nebyl ve své kůži - nebo lajdácká režie? Adamová i Karešová se do přidělených rolí vůbec nehodí - úplně mimo mísu. ...Díky, tento "klobouk" odhazuji v dál.

Blázni ze stadiónu (1972)

Jako mladá jsem filmové Les Charlots zcela ignorovala, zato "na stará kolena" jsem v některých jejich šílenostech objevila ten nejlepší způsob, jak se totálně odreagovat/vypnout před obrazovkou. A tenhle jejich kousek opravdu nedovoluje se nad čímkoli zamýšlet, kritizovat nebo hledat to či ono umění. Tohle je dokonalé "bud´ a nebo" = bud´ vás to zhypnotizuje nebo vás to znechutí. Divák, který vždy očekává něco/cokoli k přemýšlení, tady tvrdě narazí! Tohle bizarní dílko vám nedá ani vteřinu vydechnout = z jak-na-běžícím-pásu na sebe nahuštěných gagů vám budou vstávat vlasy na hlavě a oči lézt z důlků už jen kvůli tomu, že gagy skvělé a vtipné se střídají s gagy naprosto stupidními/trapnými, které jsou spíše k pláči než k smíchu a které vás ohromí a přišpendlí do křesla možná více než gagy povedené. ...Relax-bomba, ke které se budu ráda (a často?) vracet.

Ten svetr si nesvlíkej (1980)

Na divadle je to určitě zábavnější v atmosféře přímého kontaktu herců s diváky. Pro film tento dosti nereálný a za vlasy přitažený námět není vhodný. Ani tehdejší herecká elita to nevytrhla. Jedna hvězda za moji oblíbenou Boženu Böhmovou.

Prázdniny s Minkou (1962)

Doba, kdy děti byly dětmi a mohly si  bezstarostně užívat své dětství, nezatěžovány konzumem a povinností být předčasně dospělý/dospělá. Doby, kdy ČSSR byla rájem na zemi. Podobné krásné dětství jsem prožila i já a můj bratr. ....1989 se, bohužel, ráj změnil v peklo!

Benátská noc (1986) odpad!

Cenzurované  erotické filmy nejsou erotické, a tím pádem ani můj šálek čaje. Erotika nejsou jen ženská ńadra, mužský zadek a už vůbec ne křečovitá kamufláž sexy-hrátek. Už jsem to zde někde psala: Bolognini není Pasolini + raději film bez erotiky než podvod!

Malý svět dona Camilla (1952)

Unikátní námět, který má hodně blízko k italské realitě doby, v níž se odehrává. Realita ale nebyla určitě tak komická. Až na pár dobrých frků a situací mě komika zde moc neoslovila, nepřipadala mi zase až tak vtipná. Velký problém jsem měla s Fernandelem = místo komického kněze jsem měla neustále před očima nekomického lidoopa. Tenhle "komik" opravdu není moje parketa.

Chléb, láska a žárlivost (1954)

O chlup zábavnější než "Chléb, láska a fantasie", ale opět žádný zázrak. Tyhle italské "ohnivé" hlavní hrdinky a slavné "sexbomby" mě svým "uměním" moc netankují. Dávám přednost těm skutečně ohnivým italským NEsexbombám - Giulietta Masina, Anna Magnani aj.

Divotvorný klobouk (1952) odpad!

Vizuálně celkem milé, avšak forma i obsah naprostá katastrofa = nekoukatelná, otravná slátanina, totálně šantánově přemuzikálovaná, žánrově povšechná. Dokonce i jinak skvělý Rašilov je tady dokonale přiškrcený. Děj podaný jako rozplzlá uzpívaná fraška. Nebyl to nechtěně a nevědomě první pokus o "novou vlnu"?  Nie mehr, danke!

Chléb, láska a fantasie (1953)

Na Itálii to nemá vůbec žádnou št´ávu. De Sica mi jako herec moc nesedí. Džina Polobriketa je narychlo podobná Bohdalce a herecky na Bohdalku (zejména komediálně) absolutně nemá! Ony vůbec ty pro-film-a-magazíny-super-našminkované světové hvězdy často nesahají naší předválečné a potom zvláště socialistické herecké elitě ani po kotníky. Hvězda navíc za žhavé jihoitalské exteriéry.