• Thriller

Policie obviňuje, zákon osvobozuje (1973)

Na začátku je parádní honička. Já mám pro ty fízlácký Alfy ve vyblitě zelený barvě strašnou slabost. Potom je tam nějaký násilí a ultra-násilí a evidentně se tenkrát nikdo nebál to ukázat. A to včetně násilí na ženách a na dětech. Ale ten film nemá vůbec žádnou pointu. Prostě čekáte, jak se hlavní postava nějak krutopřísně pomstí, ale najednou padnou titulky a je konec. Podle ostatních komentářů existuje teda i nějaká delší verze. Moje hodnocení se teda vztahuje k tý verzi bez konce.

Pošťák vždy zvoní dvakrát (1981)

Mám rád Jacka Nicholsona, ale tenhle film se mi moc nelíbil. O tom, jak si nějaká vdaná madam najde milence a pak společně zabijou bohatýho manžela, se natočila už hromada filmů. Tady je snad do jistý míry originální, že ta vražda jim projde. Ale potom, co je teda případ vraždy tak trochu kostrbatě vyřešen, následuje už jenom nuda. Přitom tam byl ještě potenciál z toho filmu něco vytřískat. Třeba krátká epizodka s vyděračem. Ta byla nakonec v tom filmu úplně zbytečná. Vyřeší se to za 2 minuty a hotovo. Nakonec mi začaly obě hlavní postavy spíš lézt na nervy, takže u tragickýho konce jsem si akorát řikal, že dobře jim tak.

Můj brácha má prima bráchu (1975)

Film by se měl přejmenovat spíš na "Můj brácha má za bráchu strašnýho umrdance". Nicméně oni oba ty bráchové byli na přesdržku. Film zachránili spíš ty starší herci jako Bláha nebo Menšík. Jinak jsem asi úplně moc nepochopil, proč se tam vlastně Šafránková a Hrušínský pořád rozcházej, jsou na sebe uražený a najednou jsou zase spolu. Přišlo mi, že jsou oba tak trochu psychicky labilní. Nakonec si Šafránková pozve Hrušínskýho domů, sundá si před nim tričko, zhasne světlo a jemu se nějak povede udělat jí dítě. Trochu mě šokovalo, když jsem zpozoroval, že tato křehká Popelka má podpaží jak kromaňonec. Co s dítětem a následující svatbu potom řeší snad půl republiky. Dokonce se do toho přimotá jakýsi dobrácký ministr. Nejvíc ze všech se mi ovšem líbil Jiří Kodet v roli herce cizojazyčnýho filmu. Co k tomu dodat? Za normálních okolností bych se na to asi nedíval, ale v době koronovirního džihádu, kdy nám Babiš všechno zavřel a zakázal, člověk vezme za vděk i touto banální normalizační komedií.

Vím, že jsi vrah... (1971)

Jméno Jiřího Adamce mám spojeno spíš s režírováním (pod)průměrných filmů a seriálů. Nevzpomínám si, že bych ho viděl někdy taky před kamerou. Tady má sice účes jako debil, ale v roli vraha na mě udělal celkem dobrej dojem. Dvojice kriminalistů Cupák - Moučka vypadá chvílema spíš jako blbý a blbější a zejména teda Cupák mi ve svý roli přišel naprosto mimo. Když to srovnám s jinejma detektivkama od Schulhoffa, kde ty kriminalisty hrál třeba Hrušínský a Brzobohatý, tak to byl úplně jinej level. Když jsem tak sledoval neobratný pokusy Cupáka sbalit Marii Málkovou, což probíhalo např. tak, že si ji přitáhnul k sobě domů a tam jí nabídnul svoje pyžamo a k jídlu zbytek tlačenky, tak jsem měl pocit, jestli nesleduju nějakou komedii. Jinak Marie Málková před 50 lety byla fakt kočka. A Zdeněk Ornest s plnovousem před 50 lety vypadal úplně jak Fidel Castro. Abych ten film jenom nekritizoval, tak na druhou stranu musim uznat, že to má atmosféru, snad každá z postav má nějakou "temnou" stránku a jsou tam i nějaký překvapení. Ale na detektivky s majorem Kalašem to prostě nemá.

Čas pomsty (1993)

Lundgren mi vždycky víc pasoval do rolí záporáků. Jak hrál někde kladnou postavu, tak to obvykle stálo za hovno. Nějaká akce a střílení ve filmu je, ale působí to strašně naivně. Honičky jsou vyloženě trapný, protože kdo se aspoň trochu vyzná v autech, tak pozná na první pohled, že to neni žádný Ferrari nebo Lamborghini, ale jsou to poněkud disproporční repliky. Snad akorát ta hlavní buchta, která jinak v podstatě v žádnym jinym filmu nehrála, byla docela hezká. Akční Béčka z 80. a 90. let mám docela rád a někdy se na ně z nostalgie podívám, ale tohle fakt ne.

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Film jsem viděl před X lety a tenkrát se mi to docela líbilo a dal jsem tomu tady 3 hvězdy. Dneska jsem na film narazil v televizi, tak jsem se podíval znovu, ale nějak mi to nesedlo. V podstatě nejvíc na celym filmu se mi líbilo, že tam jezdily jako sanitky starý Sprintery s motorama OM 602. Já na takovejch sanitkách před lety měnil čelní skla a slyšet zvuk toho 5-válce je pro mě strašná nostalgie. Ještě jsem se zasmál tomu, jakej byl Leoš Mareš tenkrát mladej floutek. Po letech teda snižuju hodnocení na 2 hvězdy...

Procházka po Měsíci (1999)

No taky bych si zašel trochu zafetovat na Woodstock, kdyby se pořádal přímo v sousedství. Jinak film jsem viděl kdysi dávno jako týnejdžr a pamatuju si, že se mi líbila tenkrát Anna Paquin. Nic moc jinýho mi v paměti neutkvělo. O 20 let později se mi spíš líbila Diane Lane, ale taky ten film kolem mě spíš tak nějak proplul, aniž by mě na něm něco výrazněji zaujalo. Myslim si, že film asi spíš bude zajímavější pro ženský publikum.

Štvanec (2003)

Kdyby pod tim byla podepsaná nějaká režisérská nula, tak asi řeknu, že je to jako OK. Ale i když Friedkin zrovna neni zase až tak známej a oblíbenej, tak já osobně ho považuju za režiséra z takový tý nejvyšší ligy. Takže mě dost překvapilo, jakou banalitu tentokrát natočil. Jako je tam dost akce, neni to nudný, ale na poměry Friedkina je tohle prostě málo. Jinak Friedkin se nebojí ve filmech ukazovat krev a násilí. To všichni víme. Ale když se tam hlavní postavy řežou nožema takovym způsobem, že z každýho vyteče asi kanystr krve, ale jsou pořád úplně v pohodě, tak už to vypadá spíš komicky. Vylezla z toho taková Béčková variace na Uprchlíka s Harrisonem Fordem.

Není úniku (1993)

Je zvláštní, že tento film s JCVD mi v 90. letech uniknul. Tenkrát by se mi to asi líbilo, ale teď, když od natočení uplynulo už skoro 30 let, mi to přišlo poněkud přihlouplý. V kostce jde ve filmu o to, že JCVD uteče z výkonu trestu, zmlátí pár lidí, opraví motorku, souloží s Rosannou Arquette, odjede na motorce, vrátí se na motorce, zmlátí zase další lidi a nakonec se vzdá policii. Na Van Dammovy poměry je ve filmu dost málo akce nebo násilí. Spíš to sklouzává často někam do žánru romantický. Pokud si dobře vzpomínám, tak tam Van Damme pronesl jednu vtipnou repliku. A za vidění ještě stály kozy Rossany Arquette. Pokud jste dívka, žena nebo homosexuál, tak vás možná potěší hromada záběrů na Van Dammovu nahou prdel. Slabý 2 hvězdy...

Svědek (1981)

Už jsem to psal v komentářích k mnoha filmům, že mám rád koverzačky. A když v tom navíc hraje Lino Ventura, tak jsem vůbec nepochyboval o tom, že se mi film bude líbit. Film se mi teda líbil, ale musim říct, že jsem viděl rozhodně už lepší filmy podobnýho ražení. A postava, kterou hrála Romy Schneider, mi přišla celá trochu mimo. Hlavně tu úplně poslední scénu bych asi potřeboval nějak polopatisticky vysvětlit. Ale i přes nějaký vady na kráse je to pro mě za 4 hvězdy.