• Thriller

Výtah na popraviště (1958)

Já chápu, že starý filmy jsou z dnešního pohledu tak trochu naivní a hloupý, ale tohle je fakt moc. Chování některých postav hraničí s těžkou debilitou nebo je úplně mimo realitu. Hlavně ten páreček mladýho zlodějíčka a prodavačky květin a pak ten skopčák z filmu dělali nechtěnou parodii. Představte si, že do někoho nabouráte a ten člověk vyskočí z auta celej vysmátej a řekne něco jako: "Jééé, vy jste mi naboural auto. Tak to vás zvu na skleničku a společně to oslavíme." Nebo rozhodnutí o spáchání sebevraždy proběhne asi takto: "Policie nás nedostane. Mám tady nějaký prášky na spaní, tak radši spácháme sebevraždu. - A to musíme? - Jo, musíme. - Hmm, tak jo." To si snad museli i ty herci připadat jako idioti, když to natáčeli. Jinak třeba klaustrofobický scény z výtahu mi špatný nepřišly a sledovat Jeanne Moreau, jak bloumá po nočních ulicích Paříže, mě taky docela bavilo, ale od takhle slavnýho filmu jsem čekal víc. Připadá mi, že ty filmy označovaný jako francouzská nová vlna jsou celkově strašně přeceňovaný. Ale pořád mě to teda bavilo víc než ještě slavnější U konce s dechem. Je to horko těžko na 3 hvězdy. A tu třetí hvězdu dávám hlavně za skvělou Jeanne Moreau a za Lina Venturu, kterej se teda ve filmu objeví až na pár minut na konci.

Žít a zemřít v L.A. (1985)

Začátek s teroristou na střeše mrakodrapu vypadal jak z nejblbějšího akčního Béčka. Pak následuje ta nejprofláknutější story, co je v těchto filmech o policajtech k vidění. Jeden policajt má odejít do penze, ale při vyšetřování posledního případu ho zabijou. A jeho parťák si dá pár piv a rozhodne se, že se pomstí. Už jsem si pomalu řikal, co to bude za sračku, ale postupně z toho vylezla docela zajímavá záležitost. Přišla konečně nějaká akce, honičky (pěšky i v autech) a zejména ve druhý polovině pak různý překvapivý zvraty v ději. A v závěru Friedkin přišel s něčim, co jsem opravdu nečekal. 75%

Na dva západy (1959)

Já moc tyhle starý filmy nevyhledávám, ale mám celkem rád Chabrolovu tvorbu a zajímal mě i Belmondo v začátcích jeho kariéry, takže jsem se na film podíval. Pro Chabrola se jedná o jeho dost typický dílo. Tenkrát se mu sice ještě nepovedlo vytvořit to správný napětí a atmosféru, ale jinak je to takový oblíbený Chabrolovo téma. Stane se vražda někde na venkově a je do toho zapletenej někdo z "lepší" společnosti. Jinak v těch novějších filmech od Chabrola většinou přišel nějakej "šok" až ke konci. Tady se celkem dlouho nic moc neděje, pak teda dojde k vraždě, ale pachatel je celkem jasnej na první pohled, takže když se teda nakonec přizná, tak se o žádný překvapení stejně nejedná. Navíc je vidět, že ten film je starej a v 50. letech ještě nikdo nechtěl ukazovat ve filmech moc násilí nebo nějakou krev. Ale na ty průměrný 3 hvězdy to stačí.

Správná hra (1983)

Můžete bejt chytrej a nadanej, ale pokud nemáte škváru na placení školnýho, tak v USA vám místo na univerzitě s největší pravděpodobností zabere někdo, kdo sice neumí ani číst a psát, ale dostane sportovní stipendium, protože je dobrej třeba v hodu krikeťákem nebo ve skoku přes kozu. Tady se hlavní postava upíná k americkýmu fotbalu. Na můj vkus tam toho sportu bylo zbytečně moc a jsem tak trochu alergickej na všechny ty patetický proslovy koučů, který ve filmech tohoto typu nemůžou chybět. Nutno dodat, že film teda obsahuje jakousi základní myšlenku ve smyslu, že ta hranice mezi americkym snem a americkou noční můrou, kdy budete celej život dělat brzdiče pásu v nějaký příšerný fabrice, je velice tenká a křehká. Asi bych si dokázal představit konec, kdy hlavní hrdina skočí třeba pod vlak, co jede do ocelárny, ale snad nebudu spojlerovat, když prozradim, že tohle zcela nepřekvapivě končí happy endem...

Konkurenti (1992)

Miluju tento typ filmů, ale trochu ve mně vzbuzovalo nedůvěru jméno režiséra, protože ten jinak točí pěkný sračky. K tomuhle jeho dílu ovšem nemám výhrady. Ale pokud seženete takovou hereckou sestavu, tak snad ani nejde natočit špatnej film. Jinak já nemám moc rád nikoho z bratrstva Baldwinů, ale tady Alec Baldwin, přestože se na obrazovce objeví asi na 5 minut, mi snad utkvěl v paměti nejvíc ze všech herců. 90%

Hra (1997)

Já na tuhle hru nějak nejsem ochotnej přistoupit. Je to hezky natočený, výborně zahraný, ale ve finále z toho vyleze úplná blbost.

Pepa (2018)

Očekával jsem od toho asi něco mnohem horšího, takže musim napsat, že ve finále se mi film vlastně docela líbil. Jako celek to až tak dobře nefunguje, ale rozpadá se to na jednotlivý části, který samy o sobě nebyly špatný. Lepší mi přišly spíš ty části z mládí, když hlavní postava třeba kvůli získání modrý knížky šňupe kakao, nebo když se snaží sbalit spolužačku. Epizodky z dospělosti byly o něco slabší, ale dokoukal jsem to celkem bez problémů. Nenadchne, neurazí - průměrnej film.

Volte mě! (2012)

Stačí se podívat na herecký obsazení a jméno režiséra a je asi předem jasný, že to bude pošahaná komedie plná lacinýho humoru. To se splnilo a já jsem se u toho skvěle pobavil. Komu se tohle nelíbí, tak je asi úplně zbytečný, aby se na film díval. Pro mě solidní 4 hvězdy.

Občan se bouří (1974)

Úvodní scéna s vyloupením banky a následující akční jízda s Alfou Romeo vypadá nadějně. Bohužel těch úvodních cca 10 minut bylo to nejlepší, co film dokázal nabídnout. Pak následuje o dost slabší cesta za pomstou, která mi přišla celá hodně přitažená za vlasy. Nějak jsem nebyl schopnej uvěřit tomu "přátelství" hlavní postavy a kriminálníka, kterej se přidá na jeho stranu, k tomu nejrůznější podivný dějový zvraty, chování záporáků je taky dost těžko pochopitelný, atd... Úplnej závěr s přestřelkou v nějaký hale se docela podařil, ale jinak je to celkově dost zvláštní dílo. Čekal jsem, že se aspoň třeba svlíkne Barbara Bach, ale ta zůstala úplně nevyužitá. 50%

Kobra (1986)

Další z mnoha akčních Béček se Stallonem v hlavní roli. Je to sice poněkud hloupý, ale je tam dost akce a nedá se tomu upřít taková skoro až terminátorovská atmosféra. Nicméně ty filmy, kde si Stallone sám napsal scénáře, jsou obvykle dost přitažený za vlasy. Myslim si, že mu měl ty scénáře někdo trochu proškrtat a zcenzurovat. Když vypnu mozek, je to na 3 hvězdy.