Muž na laně (2015)

Ben Kingsley, aaaach. To je první wau. Druhé pak kamera a všechny ty pohledy ze kterých se tají dech. Troufl bych si říct, že nemám strach z výšek (ale ocamcaď pocamcaď, jasný), ale tohle mě pokaždé vráželo víc a víc do sedačky v kině, protože sem se snažil držet něčeho pevného. Proto taky čtyři hvězdy. Jinak o tom, jak moc napínavé mi to přišlo by mohly svědčit ty absolutně zpocené ruce, které jsem měl od momentu, kdy Petit vylezl na své lano. Až takhle jsem o něj měl strach (i když jsem věděl, jak to dopadne:)

Wilsonov (2015) odpad!

Wilsonov je film, který chtěl někdo strašně moc natočit. Tak strašně, že mu asi vlastně bylo jedno, jak nakonec všechno dopadne. A ono to nedopadlo dobře. Začnu pozitivy - za mě je to scénář. Myslím, ten na papíře. Protože jsou tam docela vtipné dialogy. Jen se to bohužel z toho plátna nedostává na do sálů. Vždycky se to někde zadrhne a místo abyste se smáli jen kroutíme hlavou a říkáte si: PROČ? Zbylá dvě pozitiva - hudba a občasný, opravdu vymazlený vtip (starostův sluha má v jedné scéně stejně barevnou livrej jako je paraván v místnosti, takže když před ní stojí, je mu vidět jen hlava). A teď negativa (SORRY, OBSAHUJÍ SPOILERY) - bohužel v tom nemůžu najít žádný jasný žánr. Komedie? Crazy komedie? Parodie? Horror? Detektivka? Ať si vážený divák vybere. ___Macháček. Přiznám se, že ho nemám rád a po tomto filmu se to nezmění. Nějak se nám tady zavedlo, že je to kvalitní herec a pomůže filmu. Ne, ne v tomto případě___Nelogičnosti. Nemyslím ty historické, sám jsem nevěděl, jak to Bratislava před připojením k Česku měla. Ale ty do očí bijící nesrovnalosti, které jen dokazují, že dramaturgova gáže byla úplně zbytečná. Za vše pouze jeden příklad - když na konci ten debilní policejní komisař (Luboš Kostelný) vytáhne zápalku z hodinového stroje připojeného k bombě, takže celé divadlo vylítne do povětří, jak je možné, že pak v poslední scéně dělá řidiče Dykovi, který je najednou kapitán (další nelogičnosti, ale budiž). Možná, že Dyk řekl jiné jméno když ho v autě oslovil, takže to byl někdo jiný. Možná, že to bylo dvojvaječné dvojče toho debilního komisaře. Možná byl ten debilní komisař nesmrtelný...Předpokládám, že si má vážený divák prostě vybrat. Protože filmař se teď směje, mne si ruce a říká si, jak ty šulínky, co zaplatili za lístky ojebal. PS - nic asi nevystihuje dojem z filmu víc, než když vycházíte ze sálu a za sebou slyšíte "To byla ale kravina!"

Teen Lust (2014)

A tohle vzniklo v Kanadě? Ze záplavy teen komedií, které řeší jediné - zasunout, je Teen Lust asi ten nejmíň nepříjemný. Zatímco u těch ostatních jde o nadrženost, tady jde o život. Celé je to docela jednoduché, hlavní hrdinové nejsou nesympatičtí a humor nejde za obscénní hranici (ne, že bych to nějak prudérně hlídal). A nesmím zapomenout na Annie Clark, kterou bych i docela rád viděl v nějakém dalším filmu.

MI-5: Vyšší dobro (2015)

Spooks: The Greater Good je přesně z kategorie "filmy, které vznikly úplně zbytečně". Jeho problém je, že i když jsou v něm celkem kvalitní herci (hraje toho šéfa MI5 ten polodementní šlechtic z Černé zmije?), má celkem zajímavý námět a přitažlivé prostředí špionážních služeb, ve výsledku je to jen nafouknutá bublina. Zpracování ploché, postavy se chovají hodně nedomyšleně a fakt jsem se asi čtyřikrát v průběhu jeho sledování ptal sám sebe, proč na to vlastně koukám. Teď už vím, že to byl ztracený čas. Ale do melounů, do bab a do filmů nevidíš ;)

Vykolejená (2015)

Už kvůli Billu Haderovi a několik a dalším lidem ze SNL (Bayer, Davidson) nemůžu dát míň jak tři. A tu jednu další za finále, které je sice předvídatelné, ale já se skvěle bavil (jednoho prostě potěší, když vidí fyzickou nemohoucnoust taky u někoho jiného:) Kdyby to bylo kratší a Amy se ve druhé třetině nechovala jak kravka, určitě bych si ten film užil ještě víc. Ale i takhle ho počítám mezi ty povedenější.

We Are Your Friends (2015)

Pohádka o tom, jak chudý DJ ke štěstí přišel. Tento druh muziky není mým šálkem čaje, ale film jako takový mě neurazil. A Efronovi bych přál víc zajímavých hereckých výzev, v tom klukovi by mohlo nakonec něco být...

Spící agent (2015)

Občas je to i na 4 hvězdy, ale to by prostředek filmu nesměl být tak odlišný (rozuměj ne tak zajímavý a zábavný) jako začátek a konec. Jinak jsem se bavil a to hodně. A říkejte si co chcete, ale Kristen Stewart umí hrát.

Interview (2014)

Tolik povyku pro tak málo? Bohužel pro všechny tvůrce, na film The Interview se bude nakonec po létech vzpomínat jako důvod odkrytí soukromé korespondence Sony. Což asi nebylo původně zamýšleno. Ale je to celkem spravedlivé, protože je to čirý průměr s občasným povedeným fórem. Chtěl jsem dát 2 hvězdy, ale závěrečné ukusování prstů to nakonec vytáhlo ještě o jednu navíc.

Sejmi prezidenta (2014)

Když hrál SLJ v Snakes in the Plane, říkal jsem si, že už ve větší kravině hrát nemůže. No, uběhlo pár let a hle Big Game to překonal. Asi proto, že tu náš motherfuckující Samík není za akční hvězdu, ale "jen" prezidenta. Co si budeme nalhávat, ten 13letej Lapončík (dá se takhle popsat obyvatel Laponska podle vzoru Japonec?), to neutáhne. A celý je to takový divný. Vyzdržel jsem do konce, ale fakt jsem se musel přemáhat.

Špión (2015)

Jak jsem velký fanda Gilmorových děvčat, tak jsem si vypěstoval celkem slušný odpor k Melisse McCarthy. Je to prostě protivná (tlustá) ženská. Ale vážně skvěle jsem se bavil u filmu Ženy sobě, i když jsem vlastně vůbec nevěděl, co od toho čekat. A Špion je úplně stejný film. Melissa je v něm pořád stejně protivná, ale jinak je to neskutečná komediální palba s výbornými fóry (mluvenými i vizuálními). Vždycky jemně za hranou trapnosti, ale o to víc srandovní. No a konec, kdy Statham zjistí, že Balaton je vlastně jezero...