Tygr a drak (2000)

Podobně jako Hero, i Tygr a drak je nepovedený akční "kung-fu" film snažící se do žánru naimportovat něco z čínských tradic, jakési hlubší filosofie a tenhle guláš pak podat divákovi a čekat, že z toho padne na zadek. Nestalo se, alespoň u mě. Ono to taky tak musí dopadnout, když film vzniká v koprodukci Čína + US...Popravdě stěžím jsem ten film přečkal. Čína má skvělou kinematografii a nemusí v ní za každou cenu figurovat kung fu, vezměme si například jeden z vůbec nejlepších filmů, které jsem kdy viděl a to je "Sbohem, má konkubíno". Za použití standardních prostředků, aniž by to bylo prošpikováno trapnými bojovými scénami s létaními a používáním nadpřirozené síly, tzv. obrazovou poetikou a jakousi hlubokou východní filosofií, kterou stejně žádný západní divák není schopen pochopit. Závěrem snad jedna věc - mám rád kung fu filmy, ty jsou dobré a špatné, ty špatné se vždycky poznaly podle toho, že v nich bojovníci létali a byly v nich trapné triky...To můžu třikrát radši Jackie Chana v Project A) - doplnění komentáře 7/11/2004 - včera to šlo v televizi, proboha, co ten plechový mečík??? je snad tato trapná rekvizita také součástí oné obrazové imaginace a blabla, co ten film má obsahovat?? Včera jsem se nedodíval, a věřte mi, že jsem chtěl pochopit, chtěl jsem se vcíti do pocitů např. Poma, chtěl jsem být jedním z vás, oddaných komentátorů tohoto díla, kteří ho pasují na jeden z nejlepších flmů této databáze...zůstalo u přání. Druhé (byť krátké) sledování tohoto dílka mě pouze vede k tomu, že mi začíná čím dál víc zavánět odpadem, protože já v něm nejsem schopen (kromě trapných a trapnějších akčních scén)vidět zhola NIC. Snižuji hodnocení a zodpovědně tvrdím, že komentáře(zejména pak hodnocení) k tomuto filmu pro změnu zavánějí na sto honů davovou psychózou a manipulací.

Velká žranice (1973)

Problémem tohoto filmu je tato společnost. Vypovídací hodnota filmu je obrovská a právě to je jeho největší klad. Přes velmi silné zvětšovací sklo si bere na tapetu konzum, obžerství, a život, který je pouze o uspokojování primárních potřeb - jíst, pít, defekovat, milovat se. Geniální nápad - tři muži odjedou do luxusního sídla jednoho z nich a tam se obžírají a "ušoustávají" k smrti. Primitivní příběh, ale velké podobenství (podobně jako Nejasná zpráva o konci světa). Neuvěřitelně kontroverzní film, na festivalu v Cannes rok po uvedení byli herci, kteří tam hráli málem pranýřováni. Ten film šokuje, šokuje bez vkusu, ale na správném místě. Opět si neodpustím přirovnání ještě s jedním filmem - Natural born killers - Stone také šokuje, a také bez vkusu, ale bohužel tak, že se to míjí účinkem.

Forrest Gump (1994)

Zemeckis nezklame. Forrest Gump s excelujícím Tom Hanksem je možná jedním z nejlepších amerických filmů devadesátých let minulého století. Zemeckis se vyvaroval chyb, v kterých zcela propadnul například Rainman, dokonale vybalancoval vždy ožehavé téma jak podat divákům nějak postiženého člověka, neřku li v titulní roli. Celý příběh má silnou, zejména, lidskou stránku, která je divákovi podávána lehkou a vtipnou formou, proto také tento film musel oslovit veliký rozptyl filmových diváků. Navíc příběh má skvělou hudbu, svižné tempo a nápaditost. Nedávám pět hvězdiček pouze z důvodu, že byly natočeny lepší filmy v rámci tohoto žánru.

Storytelling (2001)

Řekl bych kvalitní povídkový film nabízející propracované charaktery, standardně vynikajícího Goodmana, dobrý nápad a silný impakt na diváka, protože každý si z něj může vybrat to své.

Po čem ženy touží (2000)

Hollywooské klišé stále znova a pořád dokola. Velmi, velmi oddychová komedie na vyčerpané téma, řekl bych. Jestli někoho ohromil Mel Gibson v punčochách atd, ze záplavy jenom připomenu klasiku Někdo to rád horké s Lemmonem a Curtisem a jsme opět úplně jinde. Film typu, že pět minut po opuštění kina si jen stěží vzpomenete o čem, že to vlastně bylo.

Frajer Luke (1967)

V podstatě se podepisuji pod komentář Radya, jenom s jedním rozdílem, že tenhle film je právě ve filmovém/uměleckém ztvárnění nezlomnosti lidského ducha o třídu lepší než Shawshank redemption.

8. míle (2002)

Huh...dobrý film? Není to náhodou strakonický dudák v Detroitu? Místo Gotta sprostý raper Eminem...jak chudý kluk z předměstí ke štěstí přišel, stokrát obehraná story, dokola a dokola, dokud to lidi neotráví a to se asi hned tak nestane... Relativně slušný výkon Eminema, takže dvě hvězdičky pro našeho milého herce a rapera v jedné osobě. Kdyby něco chystala Britney Spears na to téma dejte mi vědět.)-update z 15.11.2004 - po druhém náhodném zhlédnutí to není až tak zlé, Eminem zahrál tak kvalitně jako Stallone ve svém prvním Rockym a repované texty jsem si tentokrát vychutnal. Závěrečná "bitva" v repu na improvizované téma má podobné grády jako právě onen "final fight" již ve zmíněném Rockym. Zvyšuji hodnocení a dokonce váhám mezi 3-4, nakonec se přikláním ke čtyřce - je to totiž fakt docela dobrý film, ale schválně nechávám pro dokumentaci vývoje názoru na tento film i můj první komentář z doby bezprostředně po shlédnutí v kině, protože i ten má jistou vypovídací hodnotu.

Moulin Rouge (2001)

Předem mého dopisu musím předeslat, že jsem obecně antimuzikálový typ a píšu sem komentář opět především v reakci na obecně (pro mě neuvěřitelně) vysoké hodnocení tohoto filmu. Daný snímek jsem zhlédl v kině - neočekával jsem od toho moc vzhledem k mé averzi k tomuto žánru, ale přesto takovej "nářez" jsem nečekal - nečekal jsem, že uvidím kombinaci památných sovětských filmů z cirkusového prostředí s Einkasselbuntes...Nicole Kidman zcela jistě v životní roli zpěvačky a pak neuvěřitelné změti postav, pitvoření, zpěvu, tance, pitvoření, zpěvu, tance atd...Ve zkratce, film jsem přečkal ve zdraví a už ty muzikály fakt nebudu pokoušet. Mimochodem Toulouse Lautrec trochu ustoupil do pozadí, na to, že původní zpracování Moulin rouge byly právě o něm. Dvě hvězdy pro Kidmanovou za skokana roku v oboru populární píseň

Země, odkud přicházím (1956)

Poetický vánoční příběh v hlavní roli s Gilbertem Becaudem, páni administrátoři tohoto serveru, jehož jméno právě v informacích o filmu zcela chybí...

Řek Zorba (1964)

Pět hvězdiček jenom za Quinna? ... Tak to si ten film nezaslouží, dávám pět hvězdiček za neuvěřitelně lidský příběh, dávám pět hvězdiček za brilantní výkon při sehrání Zorbova "člověčenství" pro Antonyho Quinna, dávám pět hvězdiček Ireně Papas za její neuvěřitelné syrové ztvárnění krásné vdovy, dávám pět hvězdiček Alanu Batesovi za jeho spisovatele, který si teprve se Zorbou ujasní jaké hodnoty jsou podstatné, dávám pět hvězdiček "Bubulíně" za její život a jeho smutný konec, dávám pět hvězdiček za nádhernou hudbu, dávám pět hvězdiček Cacoyannisovi za to, že vytvořil lepší film než je knižní předloha a to se často nevidí a konečně dávám pět hvězdiček za realistické zobrazení extrémů lidské povahy, tmářství a hlouposti některých tradic...Co se týká ryzího lidství, zobrazování skutečných hodnot v životě, tak tenhle film patří mezi špičku světové kinematografie minulého století.