• Krátkometrážní

Jeden svět nestačí (1999)

19. Bondovka s opět výborným Brosnanem musí být nutně trnem v oku všem, kteří chtějí dostat únikový film podle šablony s jednoduše definovaným hrdinou, který činí správná rozhodnutí, nikdy neprohraje a podaří se mu vše, co chce, tj. vždycky se trefí, vždycky sbalí každou ženskou, vždycky má tu správně ironickou hlášku. A umí nás akčně obohatit. Všechno tohle JEDEN SVĚT NESTAČÍ, obsahuje a pro mě z pohledu fanouška (007) akčních devadesátek jde o velmi kvalitní zážitek.

Vládce temnot (1987)

John Carpenter buduje silnou temnou stránku, která dokáže diváka pěvně uchytit už od samého začátku. Navíc dodává vrcholnou démonickou hudbu, která nás bude doprovázet do ranních hodin. Mě to v dnešní době nedostalo, takového Hitchcocka si můžu pustit po padesáti letech a stejně mě ohromí. Pokud bych nebyl s filmem dodnes nedotčený a hodnotil bych ho v době vzniku "možná" bych dal plné hodnocení.

Cela 211 - Vězeňské peklo (2009)

Opět silný zážitek z vězeňského prostředí, ve kterém se tvůrci soustředí na oblibu svého záporáka (hlavního hrdinu), kterým byl, Alberto Ammann (zajímavé bylo sledovat vývoj postavy). Solidní drama s dynamickou režií a výbornými hereckými výkony (Luis Tosar, Alberto Ammann). Velice originální a další kvalitní evropský film, který se kvalitou velmi silně přibližuje k "nedotčenému" Hollywoodu.

Světlonoš (2005) (studentský film)

Oživlé sochy jsou hrůzostrašné samy o sobě. Působivé, napínavé a skvěle vytvořené ve všech stránkách.

Dům ďábla (2009)

Nádech hororových osmdesátek, které jsou mým šálkem kávy. Výborně zpracované a pečlivě vybudované napětí od prvních minut. Pokud bude mít Ti West hodně peněz a volnou ruku "asi" se v noci budeme budit vícekrát než normálně. Skvělá Jocelin Donahue, dobrá režie, nedotažený konec.

Zatímco spíš (2011)

Nevím, jestli to byl Balaguerónův ďábelský úmysl, nebo jen malá úchylná zvrácenost, kterou z diváka vymáčkne, ale já měl během některých scén, dost divné choutky (s Clárou), kdy sexuální scény nedal na filmové plátno, ale ponechal to v naší představivosti. Tosar jako záporák perfektně pasuje (v budoucnosti o Tosarovi ještě uslyšíme). Neodolatelně černohumorný a výborně zvrácený thriller, který nás vůbec nešetří a když si říkáme, že už nic silnějšího přijít nemůže, Balagueró nás bodne s ostrým nožem přímo do zad.

Stud (2011)

Po silném McQueenovém snímku SHAME mám silný pocit, při kterém se na neznámou ženu dívám vzrušujícím a dlouhým pohledem při kterém ji svlíkám a představuju si, jak ji jazykem přejíždím přes celé tělo na místa, kde se jí to nejvíce líbí. Přidávám na tempu rychleji a rychleji dokud se neudělá. *mlask* Celý film táhnul výborný Fassbender, který proráží silným tempem na vrcholný stupínek novodobých Hollywoodských hvězd - žádná primadona. SHAME je procítěný, emotivní a sugestivní drama, který mi po projekci silně koluje v žilách další týden a Escottova hudba bude ve mě znít další měsíc.

Zátah: Vykoupení (2011)

Pětihvězdičková úvodní třicetiminutovka. Srdce žánrového milovníka akčního kung-fu bude bez přestávky rozechvěno na maximum, ale pro náročnějšího diváka, který chce myšlenku a kvalitní scénář půjde o akční snímek (bez ohledu na perfektní bojové scény), který se stane sezonní záležitostí. Můj pohled je velmi kladný, protože z tak pragmatického námětu vytěžit tak výbornou a přitom tak nepraktickou (působivou) akční jízdu, bez aspektu jak vypadá můj pohled s otevřenou kamennou tváří musím dát vysoké hodnocení. RAID nepředčil ONG-BAK v technickém boji, ale ve filmovém zpracování střihu a kamery, kde má RAID rozhodně navrch. Formální vzhled herců (Iko Uwais, Yayan Ruhian) a epická zkušenost Evanse se RAID pohybuje na špičce v akčním žánru a pokud bude mít trvanlivější scénáře může se stát novodobým tvůrcem v akčním ultimátu. Bravo!

Skrytá identita (2006)

DEPARTED je solidní mafiánský drama, který se trhá na kusy s Dokonalým trikem o nejlepší film (drama) roku. Scorsese od svých klasik GOODFELLAS a CASINO stále udržuje svižné tempo a napětí. Scorseseho vyprávění s mistrem za kamerou Bullhousem a výborným režijním tempem v luxusním střihu si divák uvědomuje, že sleduje opět prvotřídní krimi žánr. Scorsese má opět vybudované všechny postavy - výborný Wahlberg (nejlepší VR), dobrý Damon (nijak nezklamal, i když tohle není jeho životní role BOURNEho), perfektní DiCaprio (narodil se pro tuhle roli) a skvělý záporák J. Nicholson, který sice nevyzařuje respektem jako malinký, ale přitom ďábelský Joe Pesci (ten má v tomhle postavení navrch), ale udržuje si pozici pravého bosse - všechno klape jako hodinky. DEPARTED nejde vstřebat hned napoprvé, ale první zhlédnutí je nezapomenutelné. Devastující konec.

Cosmopolis (2012)

Dobré filmové adaptace knih dokážou zachytit myšlenku a atmosféru, aniž by trvaly na zachycení sebemenší události a na každé postavě. Cronenberg zachycuje temnou stránku a využívá všechny limity svých herců. Každou postavu má výborně připravenou zejména tu hlavní - Pattinson. Prostředí světel a obrazově extravertním duchu Drive. K zamyšlení jako u Only God Forgives. Cronenberg se pohybuje ve své pevné kostře svých známých, nebo neznámých děl v progresu konverzačního filmu, který se nesnaží diváka oslovit pro marginální a stabilní děj, ale pro filozofickou představivost. Cronenbergův motiv tělesného utrpení na hranici rozkoše. „Upálit se na protest není originální - je to jen přivlastnění si cizího činu“