Strážci - Watchmen (2009)

Watchmen. One of us died tonight. Somebody knows why. Somebody knows. [Videl v Kine]

The Poughkeepsie Tapes (2007)

Jeden z tých filmov, ktorý je akože skutočný dokument o nejakom tom vrahovi, ktorý svojho času vraždil a mučil nevinných ludí v malom americkom mestečku. Na TPT som sa tešil dost dlho a tak jeho vydanie sa stalo akousi udalostou a v krásny to den resp. večer piatku 13-teho som si pustil tento "záznam". Hned na začiatok musím povedať, že som čakal iný film než som videl a viac menej ma sklamal. Možno za to môže neskúsenosť režiséra pre ktorého to bola jeho prvotina a možno za to môže citlivá téma, ktorá zobrazovala zozbierané skutočné informácie o vrahovi z Poughkeepsie. Teraz je to už jedno. John Erick Dowdle(režisér drzého xeroxu španielského REC-u, Quarantine) sa venoval skôr vyšetrovaniu a dal slovo odborníkom a tým pádom sme samotné vyvádzanie vraha sledovali dost cenzúrovane. Zábery mučenia skoro žiadne(99% sa odohrávala mimo kamery), vraždy minimálne(zábery na miesto činu nám akože malo stačit:() Film mal velký potenciál, no škoda jeho nevyužitia. Síce sa nejdnalo o nič nové a takýchto filmou tu bolo a bude, ale za zmienku stojí minimálne posledná 10-minutovka. Nechcem spoilerovať a tak ak vás to zaujíma mrknete sa nato, ved 85min. nezabije nikoho. 60%

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Sněženky a machři sú presne taký, akých som očakával a aký sa "predstavili" v teasery. Obdobie 25-tich rokov sa prejavilo nie len na výzore hl. hrdinov, ale hlavne na ich životoch, pádoch či úspechoch. A presne o tom to celé je. Zatiaľ čo boli prvé/ý Sněženky a machři komédia o lyžiarskom a o všetkom čo sa tam dá zažiť(dva čaje, štyřy rumy) dvojka sa uberá iným smerom. Názov ...po 25 rokoch je viac než výstižný a samotné zobrazenie tejto myšlienky je žiaľ pravým opakom toho čo sa dialo pred spomínanými dvadsiatimi rokmi. Smiech a komédiu vystriedala depresia a zobrazenie tej druhej strany (krutej)reality. Čas plynie a s nikým sa nezahráva.. a ani sa našimi hrdinami. Dalo sa očakávať a nikto nič iné asi ani nečakal, než takýto film. A preto, že som dostal to čo som čakal i keď trochu viacej depresívne som spokojný. Cabadaj, Převrátil a Mácha sú späť, sú rovnaký a pritom tak odlišný. Určito to nie je film pre celú rodinu a nestane sa z toho hit. Ale to melancholické rozprávanie príbehu o onej generácie pôsobí skvelo. Ach tá nostalgia(a to som v dobe vzniku jednotky nebol ani v pláne :)

25. hodina (2002)

Ludia si myslia, že mi išlo o prachy. Tak trochu mi o ne išlo. Ved je to jasné. Za peniaze si kúpite pekné veci. Aj ja mám rád talianske topánky a rýchle autá. Ale nepotrebujem ich. Nejde o to, že som z chudobných pomerov. Nehladal som prachy, ale istý pocit. Túžil som potom byt frajer. Frajer sa pozrie v metre polišovi do očí. Viete, kdo to je. A on, vie kdo ste vy. Mrknete na neho, pretože on ma starú kraksnu a vy fáro. Nemá na vás. A to je, priatelia, frajerina.

Karanténa (2008)

Nielenže je Quarantine totálne drzí xerox skvelého originálu, ale aj to pôvodné čo robilo REC originálnym a výnimočným sa úplne vytratilo. Všetkci sme vedeli, že toto nemôže dopadnúť dobre. Po trailery sme všetci vedeli, že to dopadne ešte horšie než sme čakali. Ale po vzhliadnutí filmu som i tak zostal šokovaný a neveril vlastným očiam(a v školách sa zakazujú kopírovať referáty z jazyku). Quarantine je pre mňa najzbytočnojsí film, najhorší remake a opäť potvrzuje, že amíci sú banda debilov(česť vynimkám). Rec bol preto jeden z najlepších hororov minulého roku, pretože šokoval svojou neuveritelnom autentitou. Tu sa Jennifer Carpenter len snažila hrat, tak ako hrala herečka v originále. Proste všetká tá chuť, že to čo vidíme sa ozaj deje sa vytratila a pozeráme sa stupídnu kopiu.

Zátoka ticha (2004)

Vo filme niesú žiadne triky, akční hrdinovia, niej e to ani žiadny kinový trhák, ale je to jednoduchý príbeh o priatestve, tolerancií a o odpustení. Cieľom filmu je naučit dnešnú mládež vážit si tieto tri veci a vedieť aké je dobré mat priateľa, ktorý ti pomože v tej najhoršej chvíli. Film bol úplne reálny, dneší ludia sú agresívni a chceli by pomstiť čo sa len dá. S filmu si beriem aj ja velké ponaučenie. Tak nech vie každý čo je to pravé PRIATELSTVO.

Motel smrti 2 (2008)

Ak sa vám páčila jednotka tak u dvojky nebudete sklamaný. Je to skoro to isté s pár zmenami. Som sa až čudoval, že ako ma môže baviť pozerať skoro na to isté.. ale.. má to solídnu atmosféru, napätie tiež, vraždy boli tak isto. Nič viac do Video filmu neočakávam a Vacancy 2 ma skôr prekvapil než by ma mal skalmať. Kedy som mal byt trochu kritický tak, tvorcovia by sa mohli s dejom aj trochu pohrat.. škoda, že ked je to prequel tak sa hned držia dopredu jasnej dejovej línie. Ale ako som už napísal nesklamalo, potešilo 55%

Gran Torino (2008)

Clint zreje ako víno. Každým rokom sa lepší a lepší a Gran Torino je dlaší skvelý kúsok v jeho tvorbe. Parádne hlášky toho starého deda, ktorý ledva chodí a užíva si života okorenia tak trochu pomalý rozjazd. Je pravda, že zápletka filmu sa objavila asi tak v polovici filmu, ale dej je dosť pútavý aby ste sa mali tie dve hodinky načo pozerať.. i ked si osobne myslím, že samotný záver filmu Clint moc neprepravocal a čakal som nejakú akciu. Tento rok sme sa odneho dočkali lepších filmov ako ten minulý a The Changeling je 100%-tná vecička. Pri Gran Torino doplatil tak trochu na absenciu deja. Nebol to zlý film, ale viac ako 85% nemôžem dať.. ved polovica filmu ubehla a vo filme sa skoro nič neudialo. Pútavé to bolo dosť, Eastwood ma vtiahol do deja a tak to celé dobre dopadlo :)

Výměna (2008)

Clint asi ani nedokáže natočiť zlý film. Tak ako v jeho poslednom oscarovom snímku Million Dollar Baby aj tu vás tak vtiahne do deja a tých 140 minút vám ubehne tak rýchlo, že si na konci filmu budete priat dalších 140 minút(aspoň u mňa to tak bolo). Čo sa obsadenie Angeliny týka a jej stvárnenie hl. roli.. ten jej klobúk dolu, pretože by som sa nedivil kedy si prišla pre druhého Oscara(len si spomente za akú rolu dostala prvého plešúna). U mňa zatial film roka ked nepočítam The Dark Knight(na ten film si už vlastný obraz ani neviem spraviť). OK, Clint možno posledných 20 minút trochu naťahovať a ukončiť to mohol skôr, ale vygradovalo to skvelo. Momentále by som Changelingu doprial úspech ako mal film Million Dollar Baby. PS: Velmi sa mi páčilo ako Clint sklbil viacero žánrov do jedného filmu. 100%