• Pohádka

Sluha dvou pánů (2000) (divadelní záznam)

Arogantní a samolibý Donutil udělal z téhle Goldoniho taškařice one man estrádu, která se absolutně nehodí na prkna ND. Nebudu tvrdit, že jsem se mesmál. Smál a hodně. Ale bohužel tak totálně nevyrovnané herecké výkony jsem už dlouho neviděl. K smíchu byly jen scény, kdy byl na jevišti Donutil. Zbytek plytká nuda. Navíc místo divadelního představení mi to spíše připomínalo nějakou zábavnou estrádu na TVNova.

Paddington (2014)

Tak takto si představuji dokonalý oddychový rodinný film pro všechny generace. Britský humor, který zbožňuji, z toho doslova kape. Dokonalá sonda do dnešní průměrné britské rodiny, která má na návštěvě nezvaného hosta. Nejlepší scény: honička zloděje na ulici, v budce před Buckinghamským palácem a samozřejmě koupelna....No ovšem Nicole Kidman je naprosto jedinečná. Víc k tomu není co dodávat. Fakt si nepamatuji, kdy jsem z kina odcházel tak spokojený a s ratolestí tak nadšenou, jako tentokrát.

Johnny English (2003)

Líbilo se mi to mnohem více, než největší filmová katastrofa. Možná proto, že Atkinson se tu nepokouší o Beana v tajných službách, ale pojal roli jako zcela novou postavu. Malinko mi to připomnělo starého dobrého Clouseaua, ale Adkinson je oproti Sellersovi vynikající mistr grimas, sarkasmu a parodie z něj doslova čiší.

Mr. Bean: Největší filmová katastrofa (1997)

Ale jo, šlo na to koukat a místy to byla docela sranda. Ale Bean v Americe prostě už není ten Bean ve staré dobré Anglii. Jeho absurdní humor se v tomhle prostředí jeví spíše infantilně. Bean je totiž solitér. V tandemu s MacNicolem to prostě nefungovalo. Už jen proto, že Bean musel alespoň minimálně konverzovat a komponovat podstatně komplikovanější děj, než byly jeho půvoení krátke skeče. A tím ztratil své kouzlo.

Rychlovky Ládi Hrušky (2014) (pořad) odpad!

Národ, kde ve sledovanosti vedou Babovřesky, ve čtenosti Blesk a kde Hruškovy sračky na talíři trhají rekordy prodeje si nezaslouží nic jiného, než ten marasmus, ve kterém se plácáme. A víte, co je na tom nejhorší? Že ty recepty mu prý posílají sami lidi. Ovšem možná je to celé jinak a jde jen o osvětovou přípravu na dobu, kdy budeme všichni žrát odpadky z popelnic.

Chutně a levně s Láďou Hruškou (2014) (pořad) odpad!

Dlouho jsem přemýšlel, kdo tak asi může koukat na zprávy tv Nova. Co to je proboha za lidi. Dneska už je mi to jasné. Jsou to ti samí, kteří vaří a žerou tyhle kejdy z odpadu, na kterých ušetří 2,50 kč na každé porci. Kdysi jsem někde četl, že v každé společnosti je tak 25% osob duševně zaostalých. Jsou to lidé, na něž míří takřka veškerá reklama, jsou cílovou skupinou všech komerčních tv stanic a bulvárního tisku. Milují senzace za každou cenu. Jako například tu šokující skutečnost, že v mínus 15 stupních zmrzne voda, že z pomazánkového másla jde upéct štrůdl nebo z vařených kuřecích kůží lze udělat salát. A honem honem se spěchají vyfoti, aby celý národ v telce viděl, že oni se taky hrdě hlásí do stáda planety Nova. Babicovi jsem dal svého času plnou palbu, protože to byla sranda. Ale tohle individuum se u toho tváří tak hustopřísně, že to až vypadá, jako by referoval o novinkách z válečné zóny.

Malá vánoční pohádka (1999)

Docela nuda. Příšerně rozvláčné a seversky chladné. Nevím, komu je to určeno. Koukaly na to tři generace od 7 do 60 let anikomu se to nelíbilo.

Konec básníků v Čechách (1993)

Jen daší slátanina snažící se vytunelovat kapitál z dříve populární série v podmínkách divokého kapitalismu 90. let. Dopadlo to stejně směšně a tragicky jako se sérií Slunce, seno... Všichni jsou tu děsně podnikaví, každý rozjíždí ten svůj bussines a brzy budeme zemí milionářů. Lidi mají ještě peníze na kokotiny typu čistič bot, erotická klinika nebo esoterik s virgulí. A hlavně ten správný budovatelský elán. A především, kdo umí anglicky, je king. Jinak s původními básníky to nemá absolutně nic společného.

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Je opravdu zvláštní položit vedle sebe poslední dva díly básníků. Od svých předešlých dílů se liší zejména tím, že se urputně snsží nějak reflektovat dobu svého vzniku. Konec básníků se vezl na vlně tehdy velice módních porevolučně privstizačních srágorovin a měl by se spíše jmenovat Budování kapitalismu v Čechách. Tento díl zase dokonale vykrádá dnes velice oblíbené doktorské telenovely a překřtil bych ho na Jak básníci tunelují kapitalismus. Ale vážně. Chvílemi jsem přemýšlel, jestli náhodou nesleduji jeden z dílů Ordinace. Kvalita scénáře, dialogů, kamera, střih, všechno tomu nasvědčovalo.

Láska na vlásku (2014)

Totálně placatá pohádka s nulovou jisktou, takřka nulovou dramatizací a spícími herci, kteří se pohybuhí a hovoří jak mátohy ve zpomaleném spektáklu. Dialogy mi místy připomínaly improvizovaný rozhovor mentálně nevyzrálých ochotníků, kteří zapomněli text a snaží se uplichtit nějakou improvizaci. Jenže nikdo neví, co vlastně říct. A tak trapně mlčí, neutrálně se tváří a sem tam kydnou nějakou tu větu. O hercekém výkonu nemůže v téhle hrozné šmíře být vůbec řeči. Vrcholem všeho je Spišák, který symbolizuje pojem neherec. Výprava kvalitou odpovídá podřadné studiovce 80. let a kostýmy někdo vyštrachal z kufru jakýchsi potulných kejklířů. Střih je dost zmatený a o hudbě raději nebudu vůbec psát. Opravdu jsem se snažil, ale nenašel jsem nic pozitivního a chvílemi jsem dokonce klimbal.Paní Solčanská je dokonalá uzpávačka hadů. Doporučuji točit telenovely. Ty mají podobnou dramaturgickou a uměleckou kvalitu.