• Pohádka

Princezna a písař (2014) (TV film)

Musím uznat, že jsem od TV pohádky nic moc nečekal. ČT nás už léta zaplavuje prefabrikovanou vánoční zábavou silně podprůměrné kvality. Ovšem po prvních minutách byla jasné, že tady půjde o něco zcela jiného. A tohle mé přesvědčení nabývalo stále více a více na síle. Co to budu natahovat. Musím říct, že už hodně hodně let jsem neviděl na vánoce tak povedenou novinku, jako letos. Jasně, je to televizní pohádka, žádná bombastická megalomanská výprava, nicméně velice realistická, sympatická a naprosto uvěřitelná. Jak proboha může někdo napsat, že jde o kulisní záležitost. Všechno se točilo v autentických interiérech a exteriérech. Dívali jsme se na stejnou pohádku? Prostě písaři tu vypadají jako písaři, komorné jako komorné a vojáci jako vojáci. V žádném případě nejde o běžný standard, kdy jsou herci navlečení do cirkusových kostýmů od gotiky přes rokoko až po valašské kroje (evidentně to některým tady fakt chybí) a postaveni uprostřed české barokní vesnice. Samotný příběh je jednoduchý, logický, děj má spád a zápletka není nějak šíleně překombinovaná. Herecké obsazení se povedlo opravdu dokonale a postavy přesně sedí typově i výrazově (tady je potřeba pochválit casting). Naprosto tu chybí (zaplaťpánbůh) různé vřeštící a pitvořící se kreatury představující pohádkové bytosti či jiné povinné atributy Troškovy tvorby. Janákovi se navíc povedlo zrežírovat souboje, které vypadají jako skutečné souboje, vtipné skeče, které nejsou trapné a dialogy, které nevyznívají jako řetězení klišé. Čili v celku jde o opravdu velké a velice příjemné překvapení.

Sin City - město hříchu (2005)

Podle mě neskutečně zajímavý filmařský počin, který staví především na dokonalém vizuálu, což je u zfilmovaného komiksu naprosto logické. A myslím, že tady se to dokonale povedlo. Herecké výkony, režie a střih odpovídají charakteru filmu, prostě komixové přehrávání, skečovitost, zkratkovité dialogy. Další, co se bezesporu povedlo, je casting. Bruce Willis v kombinaci s Jessicou Albou je doslova vražedný. Dokonalejší karikatury zlého svalnatého drsňáka a andělsky krásné dívky si snad nedovedu představit.

Lhář, lhář (1997)

Někdy si tak říkám, když koukám na televizní politické debaty, jak by byl svět krásný, kdyby alespoň jeden jediný den museli všichni lidé mluvit pravdu. Za tenhle originální a podnětný, bohužel nereálný nápad dávám dvě hvězdy. Za nic jiného nelze.

Shrekovy Vánoce (2007) (TV film)

No odpad to zrovna není, ale jedna ušmudlaná hvězda je až moc. Byla nebyla svého času taková potrhlá doba, kdy Shrek musel být úplně všude a tak se nasral i do vánočního tv programu. Zasmrděl tam a zase zmizel. Zaplať pánbůh to skončilo stejně rychle, jako začalo.

Princové jsou na draka (1980) (TV film)

Typická komunistická studiová pohádka spíchnutá pro nedělní Studio kamarád jeho dvorním scénáristou. Umakart a chemlon z toho leze jak sláma z bot a je vidět, že Chalupa uměl možná spát scénáře pro studiové pořady pro děti, ale když se pokusil napsat v podobném duchu pohádku, dopadlo to tragicky. Ani plejáda slavných herců to nezachrání. Příběh je banální, dialogy trapné, nudné a nezáživné, dramatizace některých scén se kvalitou blíží amatérskému ochotnickému spolku, což zase jde na vrub Adamcovu režisérskému "umu", který dnes realizuje točením nechutných telenovel. Zachraňují to v podstatě jen dnes už legendární písničky Svěrák-Uhlíř, které jsou jediným pozitivem tohoto podivného filmařského počinu. A za ně dvě hvězdy.

Václav (2007)

Oslava jinakosti a strhující kritika vesnického netolerantního čecháčkovství z dílny pražských kavárenských bonvivánů, kteří o opravdovou českou vesnici ani nezakopli. Aneb jak si Pražáci představují zbytek republiky. Sedí v hospodě, jezdí na fichtlu, bydlí v permanentně rozestavěných barácích obklopených stavebním materiálem a jsou netolerantní k mentálně retardovaným spoluobčanům. Ještě snad k Trojanovi coby vesnickému Pepku Vyskočovi. Někde jsem četl, že zahrát blázna tak aby byl uvěřitelný, je jednou z nejvyšších met v herecké kariéře. Trojanovi se to ale moc nepovedlo. Chtěl ze sebe udělat Foresta Gumpa české vesnice, ale vylezl mu z toho spíše nevychovaný asociál se kterým těžko soucítit.

Kriminálka Miami (2002) (seriál)

Proč, když někdo vymyslí něco nového, originálního a neotřelého (mám na mysli původní CSI Las Vegas), tak se z toho udělá fabrika na prachy a zaplevelí se tím vysílání tak strašně, až na to člověk dostane alergii, jen to zahlédne?

Kriminálka Las Vegas (2000) (seriál)

První díly byly opravdu zajímavé a svého času jsem na to koukal během uspávání dcerky. Originální pojetí detektivního vyšetřování, které šlo k jádru problému a docela lehká až banální zápletka nevyžadovala nějak zvlášť zvýšenou pozornost. Proč ale píšu v minulém čase? Protože každý kabát se jednou obnosí. Po čase už ta schématičnost začala lézt na nervy a i sami tvůrci se dost zjevně vystříleli z atraktivních témat. Ale penízky se sypaly, takže došlo k natahování doslova na skřipci. Oč trapnější byly další epizody O sesterských projektech CSI Miami a New York raději ani nemluvit, o to šroubovanější byly vyšetřovací metody a o to krkolomnější byl základ, na kterém všechno stálo. Dnes už na to nekoukám. To, co bylo svého času svěží a inovativní zdegenerovalo ve schématičnost, kterou je dnes a denně zaplevelován televizní čas snad všech stanic.

Nicolas Le Floch (2008) (seriál)

Moc nerozumím tomu nízkému hodnocení. Možná je to tím, že na rozdíl od běžného detektivního standardu dnešní doby je tam málo krve, střílení, forensní analýzy a vůbec spousty hodně odborných slov, kterým sice nikdo nerozumí, ale vypadá to vědecky. A místo toho je třeba děj opravdu pečlivě sledovat a nepařit při tom hry na kompu. Výpravný detektivní seriál z prostředí předrevoluční Francie sám o sobě zní docela exoticky. A v záplavě těch CSI pičovin se jeví jako zjevení. Výprava je bombastická, dějové zápletky pravda díl od dílu dosti odlišné kvality, ale celkově silně nadprůměrné. Fakt jsem se na to každý večer docela těšil.

Krok za krokem (1991) (seriál)

Úžasná záležitost mého mládí, než Železný přešaltroval na argentinské telenovely. Krok za krokem patří k tomu nejlepšímu, nejvtipnějšímu a nejkoukatelnějšímu, co na tomto poli bylo v 90. letech natočeno. I když se jedná o levný produkt masové zábavy (jak by jistě poznamenali intelektuálněji založení jedinci), scénář je překvapivě nápaditý, dialogy v celku realistické a charaktery postav skutečně uvěřitelné a celkem konzistentní. No a na závěr Kouďák rulez.